Sosyal medya

Kripto Para

Kripto para piyasası kan ağlıyor!

Kripto para piyasası son günlerde yaşadığı düşüşü bugün de sürdürüyor. Kıpkırmızı bir güne başlayan piyasalarda çift haneli düşüşler hakim. Lider kripto para birimi Bitcoin’deki düzeltme %40 seviyesine kadar ulaştı. 39.000 dolar seviyesinin de altının görüldüğü BTC fiyatındaki sert düşüş, piyasanın da büyük kısmını etkiliyor.

Kripto para piyasasının son zamanlarda oldukça artan popülaritesi, Bitcoin ve altcoinlerin fiyatlarını ciddi şekilde yukarıya taşımış, ardından devreye giren satış baskısı ile de fiyatlar aşağı yönlü harekete başlamıştı. Bu yılın ilk zamanlarında yükselmeye başlayan Bitcoin ve altcoin fiyatları şu anda şubat ayından beri olan en düşük seviyelerde.

Bugün piyasalarda 6 Şubat gününden beri yaşanmış olan en düşük seviyeler gözlemleniyor. Tradingview’daki veriler, Bitcoin fiyatının bu sabah saatlerinde 39.000 dolar seviyesinin altına düşmüş olduğunu gösteriyor.

Bitcoin fiyatındaki bu çöküş Elon Musk’ın açıklaması ile hız kazandı. Tesla’nın Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul etmeyi durdurmasının ardından başlayan düşüş hareketi, yatırımcılar tarafından da Elon Musk’a tepki yağmasına neden oldu.

Ayrıca Elon Musk’ın Bitcoin’e yönelik olumsuz sinyal veren tek açıklaması da bu olmadı. Ünlü CEO, Bitcoin’in merkeziyetsiz bir yapıda olduğuna inanmadığını belirten bir tweet paylaşmıştı.

Bitcoin’deki düşüşü en son tetikleyen durum ise Çin’den kripto paralara yönelik gelen uyarı belgesi oldu. Çin Merkez Bankası’na bağlı olan üç dernek tarafından yayınlanan belge, Bitcoin ve kripto paraların ticari işlemlerde kullanılmasının yasak olduğunu belirtti. Ayrıca çok fazla risk barındıran bu alanda kullanıcıların yalnız olduğunu da ekliyordu.

Bitcoin’deki bu düşüşün sürüp sürmeyeceği merak edilen konulardan biri. Boğa piyasası içerisinde yaşanan normal bir düzeltme olduğu görüşünü savunanların yanına, bir ayı piyasasının başlangıcında olunduğunu savunanlar da var.

Deneyimli analist PlanB, hala boğa piyasasında olunduğu görüşünde. Ancak fiyat modellemesine göre bu durumun yakında sona erebileceğini de düşünüyor. Analistin açıklaması şu şekilde:

“Açık olmak gerekirse: 60.000 dolar’ın yükselişte son nokta olduğunu sanmıyorum, ondan çok uzak, çünkü normalde bir ATH’den (kırmızı noktalar) sonra gerçekleşen işlem türlerini görmüyorum. Aslında, ayı piyasasının (mavi noktalar) sadece birkaç ay kaldığını düşünüyorum. Ve evet, bu zincir üzeri görünüm S2F (X) ile uyumlu. “

Kripto para piyasasında çift haneli düşüşler ile acının hakim olduğu bir gün. Toplam kripto para kapitalizasyonu son 24 saate 325 milyar dolar eridi.

Hızlı bir şekilde 3.000 dolar seviyesini kırıp geçen ve 4.000 dolara göz kırpan Ethereum fiyatı da son 24 saatte %16 düşerek 2.850 dolar seviyesini gördü.

BNB %18, ADA %18, DOGE %15, ICP %25 düşüş yaşadı. Neredeyse tüm altcoinlerde en az %8’lik bir düşüş var.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir