Sosyal medya

Kripto Para

Kripto para piyasası kan ağlıyor!

Kripto para piyasası son günlerde yaşadığı düşüşü bugün de sürdürüyor. Kıpkırmızı bir güne başlayan piyasalarda çift haneli düşüşler hakim. Lider kripto para birimi Bitcoin’deki düzeltme %40 seviyesine kadar ulaştı. 39.000 dolar seviyesinin de altının görüldüğü BTC fiyatındaki sert düşüş, piyasanın da büyük kısmını etkiliyor.

Kripto para piyasasının son zamanlarda oldukça artan popülaritesi, Bitcoin ve altcoinlerin fiyatlarını ciddi şekilde yukarıya taşımış, ardından devreye giren satış baskısı ile de fiyatlar aşağı yönlü harekete başlamıştı. Bu yılın ilk zamanlarında yükselmeye başlayan Bitcoin ve altcoin fiyatları şu anda şubat ayından beri olan en düşük seviyelerde.

Bugün piyasalarda 6 Şubat gününden beri yaşanmış olan en düşük seviyeler gözlemleniyor. Tradingview’daki veriler, Bitcoin fiyatının bu sabah saatlerinde 39.000 dolar seviyesinin altına düşmüş olduğunu gösteriyor.

Bitcoin fiyatındaki bu çöküş Elon Musk’ın açıklaması ile hız kazandı. Tesla’nın Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul etmeyi durdurmasının ardından başlayan düşüş hareketi, yatırımcılar tarafından da Elon Musk’a tepki yağmasına neden oldu.

Ayrıca Elon Musk’ın Bitcoin’e yönelik olumsuz sinyal veren tek açıklaması da bu olmadı. Ünlü CEO, Bitcoin’in merkeziyetsiz bir yapıda olduğuna inanmadığını belirten bir tweet paylaşmıştı.

Bitcoin’deki düşüşü en son tetikleyen durum ise Çin’den kripto paralara yönelik gelen uyarı belgesi oldu. Çin Merkez Bankası’na bağlı olan üç dernek tarafından yayınlanan belge, Bitcoin ve kripto paraların ticari işlemlerde kullanılmasının yasak olduğunu belirtti. Ayrıca çok fazla risk barındıran bu alanda kullanıcıların yalnız olduğunu da ekliyordu.

Bitcoin’deki bu düşüşün sürüp sürmeyeceği merak edilen konulardan biri. Boğa piyasası içerisinde yaşanan normal bir düzeltme olduğu görüşünü savunanların yanına, bir ayı piyasasının başlangıcında olunduğunu savunanlar da var.

Deneyimli analist PlanB, hala boğa piyasasında olunduğu görüşünde. Ancak fiyat modellemesine göre bu durumun yakında sona erebileceğini de düşünüyor. Analistin açıklaması şu şekilde:

“Açık olmak gerekirse: 60.000 dolar’ın yükselişte son nokta olduğunu sanmıyorum, ondan çok uzak, çünkü normalde bir ATH’den (kırmızı noktalar) sonra gerçekleşen işlem türlerini görmüyorum. Aslında, ayı piyasasının (mavi noktalar) sadece birkaç ay kaldığını düşünüyorum. Ve evet, bu zincir üzeri görünüm S2F (X) ile uyumlu. “

Kripto para piyasasında çift haneli düşüşler ile acının hakim olduğu bir gün. Toplam kripto para kapitalizasyonu son 24 saate 325 milyar dolar eridi.

Hızlı bir şekilde 3.000 dolar seviyesini kırıp geçen ve 4.000 dolara göz kırpan Ethereum fiyatı da son 24 saatte %16 düşerek 2.850 dolar seviyesini gördü.

BNB %18, ADA %18, DOGE %15, ICP %25 düşüş yaşadı. Neredeyse tüm altcoinlerde en az %8’lik bir düşüş var.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para

El Salvador’da Bitcoin Karşıtı Protestolar Artıyor

Binlerce kişi ülkenin başkentinde sokaklara döküldü. Halkın çoğunluğu ülkenin Bitcoin yasasını protesto ediyordu.

El Salvador halkı geçtiğimiz gün, Başkan Nayib Bukele’nin aleyhine protestolarla sokaklara döküldü. El Salvador’daki protestolar, ülkenin bağımsızlık günü olan 15 Eylül Çarşamba günü başladı. Yerel basın, vatandaşların ülkenin yeni Bitcoin yasasına öfkeli olduğunu bildirdi. Protestocular başkent San Salvador’da bir Bitcoin ATM’sini ateşe verdi. Bazıları, “Bitcoin istemiyoruz” ve “Diktatörlüğe hayır” yazılı pankartlarla sokaklara çıktı. El Salvador, 7 Eylül’de Bitcoin’i yasal hale getirmişti. Bunu yaparak Bitcoin’i tamamen yasal yapan ilk ülke olarak tarihe geçmişti.

Bu gibi Bitcoin karşıtı protestolar daha önce de yaşanmıştı.

Ülkenin cumhurbaşkanı Nayib Bukele, Twitter’dan yaptığı açıklamayla vandalizmi durdurmayan vatandaşları eleştirdi. Aynı şekilde basına da tepki gösterdi.

Temmuz ve Ağustos’tan beri Başkan Bukele’nin Bitcoin hamlelerine karşı protestolar yapıldığını belirtmiştik. Ancak yerel basın, dün gerçekleşen protestoyu binlerce vatandaşın sokaklara çıkmasıyla açık ara en şiddetlisi olarak niteledi.

El Salvador halkı sadece Bitcoin yasasını protesto etmekle kalmadı. Ek olarak bazı devlet adamlarının ülkenin adelet sistemini zayıflattığına ve ayrıcalıklı zümreler oluşturulduğuna inanan halk, Başkan Bukele’ye bu yüzden de cephe almış durumda. Bukele, daha önce yapılan anketlerde başarılı olmasına rağmen son zamanlarda otoriterlik açısından eleştirilere maruz kaldı.

Ülkedeki bazı Bitcoin kuralları şunlar;

  • İşletmeler yeterli teknolojiye sahipse, ödeme aracı olarak Bitcoin kabul etmek zorundadır.
  • Vatandaşların varlığı kullanmaları zorunlu değildir.
  • Hükümetin resmi kripto para cüzdanı Chivo’yu kullananlar 30 dolar değerinde Bitcoin ile ödüllendirilir.

Chivo’nun, Bitcoin’in ülkede yasal hale gelmesinden itibaren teknik sorunlar yaşaması da El Salvador için ayrı bir olumsuz etken.

JP Morgan gibi yatırım bankaları, ABD yetkilileri ve hatta Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin yasasını uygulanmasının zor olacağını iddia ederek eleştiride bulunmuşlardı. Bugünkü protestolar ise bir nevi bunun kanıtı olarak gösterilebilir.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Kripto Para

Bitcoin Başarılı Olursa Düzenleyiciler Lider Kripto Parayı Bitirebilir Mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin geçtiğimiz hafta düşüşler yaşayıp bu haftaya kötü de başlasa, bugünü güzel başlattığı söylenebilir. 48 bin dolar seviyesini tekrar geçen BTC, yazı sırasında 48.056 dolardan işlem görüyor. 64 bin dolarlık zirvesinden hala uzakta olan Bitcoin, yükselişini sürdürüp başarısını katlarsa düzenleyiciler ve hükümetler tarafından bitirilebilir mi? Ünlü hedge fonu patronu Ray Dalio Bitcoin başarılı olursa düzenleyicilerin onu bitirmeye çalışacağını söylüyor.


İlginizi Çekebilir: Avustralya Merkez Bankası, CBDC Araştırma Ekibi İçin Bir İş İlanı Yayınladı


Milyarder Ray Dalio, Bitcoin başarılı olursa, küresel düzenleyicilerin ve hükümetlerin nihayetinde onu öldürmeye çalışacağına inanıyor. Ray Dalio, lider kripto para biriminin ana akım benimsenmesi devam ederse ve varlık başarılı olursa, düzenleyiciler ve hükümetlerin kripto paranın ilerlemesini öldüreceğini söyledi. Aynı zamanda, Çin ve Hindistan gibi çoğu büyük ülkenin bunu yapmaya çalıştığını ifade ediyor.

CNBC’de konuşan 72 yaşındaki milyarder, portföyünün belirli bir miktarını Bitcoin’e tahsis ettiğini bir kez daha itiraf etti. BTC satın almasına rağmen, düzenleyiciler ve hükümetler nedeniyle gelecekteki başarısından hala şüphe duyuyor. Bitcoin’in potansiyeli hakkında konuşurken, “Bence günün sonunda eğer gerçekten başarılı olursa, onu öldürecekler ve onu öldürmeye çalışacaklar” ifadelerini kullanıyor. Bu tür yetkililerin “onu öldürmenin yolları olduğu” için eninde sonunda galip geleceğini de sözlerine ekliyor.

El Salvador’un Bitcoin’i ülkede yasal hale getirerek bir ilki gerçekleştirmesine de değinen Dalio, bu tarihi olayın bile Bitcoin’in durumunu doğrulamak için yeterli olmadığını söylüyor. Dalio ayrıca Bitcoin’in gerçek bir değeri olmadığını da öne sürüyor:

“Kripto varlıkları veya diyelim ki Bitcoin’i tarihsel perspektife koyarsanız… tarihsel perspektifte gerçek değeri olmayan pek çok şey vardı.”

Milyarder ayrıca, Çin ve Hindistan’ın Bitcoin’den kurtulmaya çalıştığına işaret ederek El Salvador’un ses getiren Bitcoin hamlesini de küçümsedi.

 

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku
Aorus reklamı

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval