Sosyal medya

Kripto Para

Kripto para piyasası değeri 2 trilyon doları hızla aşıyor!

Kripto piyasası analitiği sağlayıcılarından alınan mevcut veriler, Bitcoin’in kripto para ekosistemindeki hakimiyetinin, piyasa ivme kazandıkça ve bir haftalık düşüşün ardından 2 trilyon doların üzerine çıkmasıyla azaldığını gösteriyor. Dünyanın en büyük kripto parasının piyasa hakimiyeti uzun zamandır %50 ve üzerinde seyrederken, bu oran %48’e düşmüş durumda. Kripto para piyasasının toplam değeri ise 2,3 trilyon doları aştı.

Devam eden kripto piyasası patlaması, binlerce altcoinin artan adımlarını yansıtıyor. Artık yüksek profilli yatırımcılara hizmet veren platformlarda yer alan kripto para sayısının artmasıyla kanıtlandığı üzere, kurumsal yatırımcıların çıkarları artıyor. Grayscale Investments LLC, mart ayında Grayscale Livepeer Trust, Grayscale Filecoin Trust, Grayscale Decentraland Trust, Grayscale Chainlink Trust ve Grayscale Basic Attention Token Trust dahil olmak üzere beş yeni tröst ekledi.

Sonuç olarak, hem perakende hem de kurumsal yatırımcılar, MicroStrategy ve Tesla’nın Bitcoin’i biriktirme konusundaki ilk eylemlerini takiben kripto pazarına büyük ilgi gösteriyor ve bu da fiyatı ortalama bir yatırımcı için büyük ölçüde karşılanamaz hale getiriyor. Bugün çoğu, yeni kripto projelerini seçiyor ve likidite pompalayarak bu dijital varlıkların piyasa değerini artırıyor.

Bitcoin hakimiyeti azalıyor

Altcoinlerin olgunluk düzeyini belirlemeye yardımcı olacak temel unsurlardan biri, Bitcoin’in muazzam fiyat etkisinden kurtulmaktır. Piyasa, 2013 yılında %95’in üzerinde bir hakimiyet sergileyen BTC ile uzun bir yol kat etti. Daha yenilikçi blok zincir sistemleri ve kripto para birimleri alana girdikçe, Bitcoin’in tuttuğu hakimiyet 2020’nin büyük bölümünde %65′e düştü. Şu an ise %48 olarak görülüyor.

9.000’den fazla dijital para birimine sahip bir pazar için, gelişen hakimiyet etkisi, Bitcoin’in fiyatı herhangi bir temel faktör nedeniyle düşerse, birkaç altcoinin aynı yönde sallanacağı anlamına gelir.

Ethereum rekor üstüne rekor kırıyor

Piyasa değerine göre ikinci en büyük dijital para birimi olan Ethereum’un son yıllar ve aylardaki büyümesi büyük ölçüde Bitcoin’e bağlıydı. Ancak, bu zaten değişiyor gibi görünüyor.

Piyasa, Bitcoin madenciliği hashrate’ini azaltan bir durum olan Xinjiang elektrik kesintisinin neden olduğu ani çöküşten kurtulmaya çalışırken, Ethereum’un toparlanması hızlı oldu ve Bitcoin’den önce yeni fiyat keşifleriyle dikkat çekti.

Bitcoin henüz 60.000 dolarlık fiyat seviyelerini geri kazanmasa da, Ethereum 3.000 dolarlık yeni bir ATH elde etti.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir