Sosyal medya

Haber

Konami, PES 2014’ün yeni videosunu yayınladı

E3 2013 fuarı geçtiğimiz gün kapılarını tüm oyun severlere açtı. Fuarda, birçok oyun yapımcısı yeni oyunlarının duyurusunu yaparken, beklenen oyunlar ile alakalı videolar ve görüntüler paylaşmayı da ihmal etmedi. Bu şirketlerden birisi de PES 2014’ün yapımcısı Konami’ydi. Konami, E3 2013’te oyun severlere merakla beklenen oyunundan 2 dakika sundu.

Yayınlanan video ile birlikte futbol oyunlarını seven tüketiciler biraz daha sabırsızlanacak gibi görünüyor. Çünkü FOX Engine ile harika görüntülere sahip olan oyunun bu videosu futbol tutkunlarını bir hayli cezbedecek cinsten. Ama her ne kadar PES 2014 için sabırsızlanmış da olsanız 30 Eylül’ü beklemeniz gerekecek. PES 2014, PS3, Xbox 360 ve PC platformları için 30 Eylül 2013′te piyasaya çıkmış olacak. Şimdilik oyunun bu 2 dakikalık videosunu izleyerek yetinebilirsiniz. İyi seyirler.

[youtube width=”500″ height=”300″]foGfXQ73jHw[/youtube]

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

“Kırpılmış” Chevrolet Corvette C5 ile tanışın!

Efsane Chevrolet Corvette‘in 5. jenerasyonuna ait bir çok modifiye örneği görüyoruz. Fakat haberimize konu olan aracın sahibi, aracın fabrika çıkışı halinden pek de memnun kalmamış gibi görünüyor.


İlginizi çekebilir: Güle güle Alfa Romeo Giulietta, merhaba Alfa Romeo Tonale!


Piyasada 5. nesil Corvette için birçok modifiye parçası bulunabiliyor. Fakat bu aracın sahibi için kendi tarzını ortaya koymuş diyebiliriz.

Reddit üzerinden bir kullanıcının paylaştığı görsel ile büyük kitlelere ulaşan araç, her gün görebileceğiniz tarzda bir modifiyeli Corvette değil. Görünüşe bakılırsa araç sahibi, kendi bakış açısında göre C5’in “fazlalıklarından” kurtulmak istemiş.

Ön ve arka kısımlarındaki “fazlalıklardan” kurtulurken, araca kendine has tasarım detayları da yerleştirilmiş. Corvette logoları halen durmasına karşın aracın yüzü, gömülü yeni farlarıyla bir hayli değişmiş. “pop-up” olarak tabir edilen katlanan farların faal olup olmadığı bilinmiyor fakat “yeni tasarım” sebebiyle biraz kısalmış gibi görünüyorlar.

Arka kısma baktığımızda ise arka farların sayısı yarı yarıya düşmüş. Normalde arkaya bakan egzozlar yerine, yanlara bakan egzozlar bulunuyor. Bu arada arka tarafın oldukça küçülen boyutlarını düşünürsek, bagaj kapasitesi adına pek de bir şey kalmamış gibi görünüyor.

Akıllardaki en büyük soru işareti ise bu “kırpma” veya “yeni tasarım” aracın sürüşüne nasıl etki ediyor? Aracın arka tekerlekleri üzerindeki ağırlık büyük ölçüde azalmış olduğu için yol tutuşu da hatırı sayılır seviyede düşmüş olabilir. Fakat böylesine ilginç bir araca sahipken, bu tip “ufak” detayları kim düşünür ki?

Devamını oku

Genel

VW Touareg V8 TDI, emisyon testinden yüksek puanla geçti!

VW‘in bir süre önce emisyon kurallarını, test cihazını kandırabilen bir yazılımla çiğnediği ortaya çıkmıştı. Bundan dolayı büyük bir cezai yaptırıma uğrayan şirket, şimdilerde V8 TDI motorunun emisyon değerlerinden dolayı mutlu görünüyor.


İlginizi çekebilir: 2021 VW Tiguan’ın hibrit GTE versiyonu test edilirken görüntülendi!


Son zamanlarda dizel motorlar hakkında, özellikle de emisyon değerleri hakkında pek bir şey duymuyoruz. Fakat VW, Touareg V8 TDI‘ların ne kadar temiz olduğu konusunda kendine oldukça güveniyor. Bunun sebebi ise AB‘nin en son Gerçek Sürüş Emisyonları (GSE) kriterlerini karşılıyor olması.

Yeni VW Touareg V8 TDI üzerinde, üç Alman metropol bölgesinde, bağımsız bir kuruluş olan Emissions Analytics tarafından üç ayrı GSE testi yapıldı. Testlerden biri, çok engebeli olmayan Aşağı Saksonya‘da, Baden-Württemberg ve Bavyera‘da farklı rakımlarda yapılan iki ayrı testten oluşuyordu.

Her üç testte de Touareg V8 TDI, Euro 6 NOx sınırı olan 80 mg/km değerinin çok altında verilere ulaştı. Aşağı Saksonya’da 10 mg/km, Bavyera’da 13 mg/km ve Baden-Württemberg’de ise 20 mg/km gibi emisyon değerleri sundu. Bu da ortalama olarak 14 mg/km gibi bir değere denk geliyor.

VW’nin yaptığı açıklamaya göre bu değerleri yakalamak, SCR katalitik dönüştürücünün de yer aldığı çok aşamalı egzoz gazı arıtımı sistemiyle mümkün olmuş. Ayrıca Avrupa’daki çoğu yeni nesil dizel aracın emisyonlarını düşürmek için kullanılan AdBlue olarak da bilinen sentetik üre çözeltisinin, NOx‘i zararsız su buharı ve azot gazına dönüştürdüğü sistemin de büyük yardımı olduğunu da belirtiyor.

VW Touareg V8 TDI, gücünü çift turbolu 4.0 litre V6 dizel motordan alıyor. 415 beygir güç üreten bu aracın en dikkat çeken özelliklerinden biri ise, ürettiği 900 Nm torku 1250 devir/dakika’dan itibaren sunuyor olması. Bu tork festivali gibi olayın yaşanması için düşük devirlerde birinci turbo kullanılıyor. İkinci turbo ise elektrikli “valvelift” teknolojisini kullanarak 2000 devir/dakikadan itibaren görev yapıyor.

V8 TDI, sekiz ileri otomatik şanzımana ve VW’nin 4Motion dört tekerlekten çekiş sistemiyle gücünü yola aktarıyor. Ayrıca araç, 0-100 km/s hızlanmasını 4.9 saniyede tamamlarken, en yüksek hızı 250 km/s‘de elektronik olarak sınırlandırılmış.

Söylentilere bakılırsa VW Touareg V8 TDI, üreticinin sekiz silindirli dizel ünite kullanan son otomobili olacak. Aslında piyasanın genel durumu ve sektörün elektrifikasyona doğru yönelmesi göz önüne alındığında, pek de mantıksız durmuyor.

Devamını oku

Haber

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan “Zoom” açıklaması!

Çevrimiçi video konferans uygulaması olan Zoom, Koronavirüs sürecinde uzaktan çalışma ve eğitim alanında büyük ilgi gördü. Milli Eğitim Bakanlığı ise kısa zamanda kullanıcı sayısını büyük oranda artıran uygulama hakkında önemli bir açıklama yaptı.


İlginizi çekebilir: Apple milyonlarca maske/siper üretmeye başladı


Zoom uygulaması, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından mercek altına alındı!

Milli Eğitim Bakanlığı, uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin ders takvimine devam etmesi açısından Eğitim Bilişim Ağı (EBA) adlı servisi öne çıkarmıştı. Bazı öğretmenler ise öğrencileriyle birebir ders işleyişini sürdürmek için Zoom adlı uygulamayı tercih ediyor. Son olarak bazı öğretmenlerin kredi kartlarından yetkisiz şekilde para çekildiğini iddia etmesinin ardından Bakanlık harekete geçti.

zoom uygulama

Kamuoyuna açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı; 8. sınıf, lise hazırlık ve 12. sınıf öğretmenlerinin EBA Canlı Ders özelliğini kullanabileceğini hatırlattı. Uzaktan eğitim için EBA dışında herhangi bir platformun önerilmediğini belirten Bakanlık, veri güvenliğinin korunması için bazı önerilerde de bulundu. Paylaşılan önerilerde diğer platformlara sosyal medya hesaplarıyla giriş yapılmaması ve gerekli durumlar dışında kameraya erişim izni verilmemesi gibi hususlar yer alıyor.

2013 yılında bireysel olarak kullanıma sunulan Zoom, video konferans mantığıyla sanal ortamda toplantı düzenlenmesini amaçlıyor. Koronavirüs öncesinde 10 milyon kullanıcı sayısı bulunan servis, iş ortamının eve kaydırılması nedeniyle büyük bir patlama yaptı. Aktif olarak 200 milyona yakın kullanıcı sayısına ulaşan uygulama, son günlerde çeşitli güvenlik açıkları ve casusluk iddialarıyla da gündeme geliyor.

Devamını oku