Sosyal medya

Genel

Kişisel Verileri Koruma Kurumu, veri ihlali yapanlara 14 milyon lira ceza kesti

kişisel verileri koruma kurumu

Kişisel Verileri Koruma Kurumu, veri güvenliği ile ilgili sorumlulukları yerine getirmeyen ve bu ihlalleri belirlenmiş olan sürede bildirmeyen sorumlular hakkında toplamda 14 milyon 100 bin Türk Lirası idari para cezası uyguladı. Para cezası uygulanan sorumlular arasında kuruculuğunu Mark Zuckerberg‘in yaptığı sosyal paylaşım sitesi Facebook da bulunuyor.


İlginizi çekebilir: Google Fotoğraflar özel görüntülerinizi yabancılara gönderdi

reklam

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu 7 Nisan 2016‘da yürürlüğe girdi. Kişisel Verileri Koruma Kurumu ise veri güvenliği sağlanabilmesi amacıyla yürütülen çalışmalar doğrultusunda 12 Ocak 2017 tarihi itibariyle göreve başladı.

Anadolu Ajans‘ın geçtiği habere göre; kişisel verileri işlenen şahısların şikayetleri üzerine inceleme başlatan Kurum, gerekli hallerde yaptığı tüm incelemeler sonunda kural ihlali yapan sorumlulara idari para cezası kesti. Geçen yıl sonu itibarıyla 167’si veri ihlali bildirimi olmak üzere toplamda 3 bin 585 başvuru yapıldığı ve yapılan başvurulardan 2 bin 401‘inin sonuçlandırıldığı bildirildi. Kurum,  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hükümleri kapsamında “veri ihlali yapan” ve “ihlalleri belirlenen 72 saat içinde bildirmeyen” sorumlulara toplamda 14 milyon 100 bin Türk Lirası idari para cezası kesti.

Kişisel Verileri Koruma Kurumu, Facebook’a 1 milyon 650 bin Türk Lirası idari para cezası uyguladı

Kişisel Verileri Koruma Kurumu‘nun idari para cezası uyguladığı veri sorumluları arasında uluslararası alanda çalışmalar yürüten şirketler de bulunuyor. Üçüncü parti uygulamalar sayesinde kullanıcı fotoğraflarının paylaşımını sağlayan bir “API hatası” nedeniyle Facebook da veri ihlali yapan ve cezaya çarptırılan sorumlular arasında yer aldı. Facebook’a 1 milyon 650 bin Türk Lirası idari para cezası kesildi.

facebook'a ceza

Türkiye‘den ise bu ihlallerden 1.286 kişinin etkilendiği, 155 kişinin pasaport numarasına erişildiği veri ihlali nedeniyle Hong Kong merkezli ulusal hava yolu şirketi Cathay Pacific‘e de toplam 550 bin Türk Lirası idari para cezası kesildiği bildirildi. Kurum, bir kişinin cep telefonuna izinsiz reklam içerikli mesaj gönderen doktoru da veri güvenliğini ihlal ettiği gerekçesiyle 50 bin Türk Lirası idari para cezasına çarptırmıştı.

1 yorum

1 yorum

  1. Kadir

    10 Şubat 2020 at 12:30

    Blackfriday zamanı 500000 kişinin bilgilerini çaldıran trendyol herhangi bir cez almadıdı mı?

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

TP-Link Deco P9 hibrit mesh sistemi neler sunuyor?

Yazan:

TP-Link Deco P9 inceleme 1

TP-Link Deco P9 hibrit mesh sistemi, ofisimize ulaştı. Biz de bu makalede ürünün kimlere hitap ettiğini, özelliklerini ve kullanım deneyimlerini anlatacağız. Bakalım TP-Link Deco P9 modeli kullanıcılara neler sunuyor?

Kimler kullanmalı?

Sözünü ettiğimiz model hibrit bir mesh sistemi. Yani bizim halihazırda birçok videoda anlattığımız mesh teknolojisiyle birlikte elektrik hattı üzerinden internet ağını dağıtabileceğiniz powerline teknolojilerini tek bir bünyede buluşturuyor.  Bu sayede elektrik hattı ile duvar veya mesafe sınırını kolayca ortadan kaldırabiliyor ve evin her noktasında sağlıklı bir kablosuz ağa kavuşabiliyorsunuz. Şirketin aktardığı bilgilere göre, ürünün 3’lü paketi 560 m2’ye kadar bir kablosuz kapsama alanını bizlere sunuyor. Bu sayede odalar arasında engellerin veya uzun mesafelerin olduğu evlerle birlikte, çok katlı evlerde internet sorununu kökten çözebiliyorsunuz.

reklam

TP-Link Deco P9 inceleme 2

Kutu içeriğine baktığımızda bizim incelediğimiz model üçlü olduğu için 3x Deco P9 birimi, güç kabloları ve bir ethernet kablosu çıkıyor.

Kurulum aşaması

Son dönemde incelediğimiz TP-Link ürünlerine benzer olarak, Deco P9 modelini de hem iOS hem de Android platformunda bulunan Deco uygulaması üzerinden yapıyoruz.

Aşağıdaki ekran görüntülerinden görebileceğiniz gibi, uygulama size kurulumun nasıl yapılması gerektiği hakkında adım adım bilgilendirmeler sunuyor ve ardından bağlantı başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Tabii ki yine bu uygulama üzerinden, ağınızın tüm ayarlamalarını yapabiliyorsunuz.

TP-Link Deco P9 kurulum

Teknik özellikler & performans

TP-Link Deco P9 modeli, her şeyden önce evinde mesafeden veya aradaki engeller yüzünden kablosuz internet problemi yaşayanlar için müthiş bir çözüm. Zira hibrit bir Mesh teknolojisi olduğu için, katlı bir evde yaşasanız bile interneti taşımak problem olmuyor. Ayrıca Mesh teknolojisi sayesinde, ürünün kurulumunu bir kere yaptığınızda cihazlarınızla evin neresinde olursanız olun, otomatik olarak en iyi sinyalin geldiği birime bağlanılıyor ve karmaşa ortadan kalkıyor. Örneğin akıllı telefonunuzla alt katta iken aşağıdaki birimden, üst kata çıktığınızda ise üst kata konumlandırdığınız birimden sinyaller alınıyor. Tek bir Wi-Fi ağı olduğundan, siz bu ağlar üzerinde geçiş yapmak zorunda kalmıyorsunuz.

Toplamda 100’den fazla cihazla bağlanabildiğiniz hibrit mesh sistemi, 802.11ac teknolojisiyle birlikte çift bant destekliyor. Böylece 5 GHz bandında 867 Mbps, 2.4 GHz bandında ise 300 Mbps hızlarını sunuyor.

Son olarak modelin tüm TP-Link Deco birimleriyle uyumlu çalıştığını da belirtelim. Yani örneğin gerçekten çok büyük bir evde yaşıyorsanız ve üç paketli Deco P9 paketinin üzerine bir de Deco M3W birimini ayrıca satın alarak sisteme dahil edebiliyorsunuz.

Son sözler ve fiyat

Ev interneti için günümüzün en üst seviye çözümlerinden biri olan TP-Link Deco P9 sistemi, şu anda 2.100 TL civarında satılıyor. Çok katlı evlerde veya mesafe ile engeller gibi etmenler dolayısıyla tek katlı dahi olsa internetin problemli olduğu bir yerde yaşıyorsanız, bu model günümüz teknolojisine göre en etkili çözümlerden biri olacaktır.

Ürünün şüphesiz bugüne kadar gördüğümüz çözümlerden en büyük farkı mesh ile powerline teknolojisini birleştirmesi.

Devamını oku

Genel

Marshall ses ürünleri – Sizin Yorumunuz (Emre Serbes)

Yazan:

Marshall ses ürünleri Sizin Yorumunuz

Sizin Yorumunuz serimizin yeni konuğu; bluetooth hoparlör ve farklı Marshall ürünlerini satın alan Emre Serbes oldu. Bakalım Emre Beyin, satın aldığı ürünlerle ilgili deneyimleri nasıl?

Devamını oku

Diğer

MediaMarkt stok eritiyor, yüzde 50’ye varan indirimler!

Yazan:

MediaMarkt, 21 – 24 Şubat tarihleri arasında “stokları eritiyoruz, depoları boşaltıyoruz” kampanyasıyla birlikte birçok üründe %50’ye varan indirimler sunuyor.

Kampanyanın öne çıkan ürünleri neler?

SAMSUNG 55RU7440

Samsung‘un 55 inç boyutlu UHD 4K çözünürlük sunan TV modeli, kampanya kapsamında 5299 TL‘den 4997 TL’ye düşmüş durumda.

reklam

iPhone XS

Apple’ın bir önceki amiral gemi modeli olan iPhone XS, kampanya kapsamında 6699 TL‘yerine 6597 TL‘den listeleniyor. Ürünün gümüş ve altın olmak üzere iki farklı renk seçeneği yer alıyor.

İndirimli diğer ürünler neler?

MediaMarkt‘ta bilgisayar ürünlerinden ev aletlerine kadar pek çok kategoride “stokları eritiyoruz” kampanyasında indirim bulunuyor. Aşağıdaki linke tıklayarak kategorilere göre indirimli ürünlere ulaşabilirsiniz.

Tüm indirimlere ulaşmak için buraya tıklayın

Not: Bu içerik MediaMarkt desteğiyle yayınlanmıştır.

Devamını oku