Sosyal medya

Dosya

Kısa vadede teknoloji trendleri – 8: Uzay çalışmaları

Teknoloji

COVID-19 pandemisinin gündemimizi derinden işgal ettiği günlerde gelecek adına yazmak mantıklı görünmeyebilir. Fakat artık salgının psikolojik etkilerinin de hissedilebileceği günlerde gündemden bir dem uzaklaşmak ve kısa vadede hakkında çokça konuşacağımız ya da konuşmak durumunda kalacağımız teknoloji trendlerini şimdiden kısaca tanımak herkes için faydalı olacaktır.

Uzay teknoloji trendlerinden olmaya devam edecek

Hemen önümüzdeki yıllar uzay girişimleri için önemli olaylara gebe olabilir. Uzay keşfi için planlanan görevler var. Ekseriyeti robotlar için fakat  bazıları insanlı şekilde gerçekleştirilecek. Uzayda tarım denemeleri bu çalışmalar sırasında yapılacak.

reklam
Aorus reklamı

İlginizi çekebilir: Kısa vadede teknoloji trendleri – 7: Askeri teknolojiler


Küçük boyutlu uyduların gelişimi, uzaydan gelen internet, uzay turizmi, uzay madenciliği düşünüldüğünde tarihsel olarak her zaman insanların ilgisini çeken uzay konulu çalışma ve teknolojiler cazibesini artırarak sürdürecek. Bazı tahminler uzay endüstrisinin 330 milyar dolar değerinde olduğunu ve bu değeri 5-6  yılda iki katına kadar çıkabileceğini iddia ediyor, uzay teknolojisi ve çalışmaları düşünüldüğünde bu tahminlerin yerinde olduğu söylenebilir.

Adventure İstanbul

Özellikle çok ciddi boyutlarda ilk yatırım gerektiren bir alan olarak görülen uzay çalışmaları yakın zamana kadar devletlerin tekelinde bir görünüme sahipti. Fakat son yıllarda bazı devlet-dışı girişimlerin alana girişleri gelişim ivmesini daha da yukarılara çekti. Elon Musk – SpaceX, Richard Branson- Virgin Galactic, Jeff Bezos – Blue Moon-  gibi popüler teknoloji şirketleri sahibi kişilerin uzay ilgisi geniş kitlelerin de ilgisini bu alana yöneltti.

Teknoloji

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri (NASA), Rusya Federasyonu (ROSCOSMOS), Çin Halk Cumhuriyeti (CNSA), Hindistan (ISRO),ve ESA ile bazı Avrupa ülkeleri uzay konusunda ciddi boyutlu çalışmalar yürütüyorlar. Ülkemizde ise geçen yıl Türkiye Uzay Ajansı adlı bir kurum kuruldu, fakat bu kuruma atanan yöneticilerin kimler olduğu ve kurumun düşük bütçesi haberleri haricinde bu yapı hakkında bir gelişme yaşanmadı. Umarız yakın zamanda uzay hakkında ufak boyutlu olsa çalışma girişimleri başlar. Ayrıca TÜBİTAK bünyesinde Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü bulunduğunu da aktaralım.

Orta ve uzun vadede de önemini artırarak sürdürecek uzay odaklı teknolojiler kısa vadede teknolojinin popüler alanlarından biri olmaya devam edecek.


Sonraki: Yapay Zeka


 

Öğrencilik hayat boyu devam etmeli klişesini realiteye dökmüş meraklı kişi, mühendis, PhD. adayı...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GSM

Türk Telekom’dan Juniper Networks işbirliği

Yazan:

Türk Telekom ve yapay zekâ tabanlı güvenli ağlar konusunda deneyimli şirket Juniper Networks, 5G teknolojilerinde önemli bir iş birliğine imza attı. Türk Telekom Grubu şirketi Argela’nın ABD’deki iştiraki Netsia’nın sunduğu patentli RIC teknolojisi; Juniper’in ürün portföyüne dahil edilerek tüm dünyada mobil ağlara verimlilik ve esneklik sunacak.


İlginizi çekebilir: Uber İstanbul sınırları içerisinde sarı taksiyle faaliyetlerine başladı

reklam
Aorus reklamı

 

 

Adventure İstanbul

Türk Telekom’un teknoloji ihracı yolunu açan iş birliğinde iki şirketin telekomünikasyon alanında odak noktası olan  5G ve hizmet sağlayıcılarına yönelik yeni nesil iletişim çözümleri konusunda teknoloji üretimi ve geliştirmelerini içeriyor.

Türk Telekom ve güvenli yapay zekâ tabanlı ağlar konusunda uzman Juniper Networks, 5G’yi destekleyen teknolojiler üzerine iş birliği yaptı. Anlaşma ile Türk Telekom Grup şirketlerinden Argela’nın ABD’deki iştiraki Netsia’ya ait Radyo Akıllı Kontrolcü teknolojisi Juniper tarafından daha da geliştirilerek; Juniper’in orkestrasyonuna dahil edilecek. Böylece hizmet sağlayıcılara uçtan uca ağ dilimlemeyi ve düzenlemekte güvenli, garantili bir hizmet deneyimi sunulması amaçlanıyor. İmza töreninde konuşan Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Kapsamlı iş birliğimiz ile dünyaya teknoloji ihraç etme konusunda kararlılığımızı gösteren somut bir adım daha attık” dedi.

Önal: “Türk mühendisliğinin başarısını dünyanın hizmetine sunuyoruz”

Önal, şunları söyledi: “Küresel 5G standartlarını belirlemede etkin rol oynayacak en yeni RIC teknolojileri üzerinde uzun zamandır çalışıyoruz. Netsia’nın geliştirdiği yazılımlar, geleceğin mobil iletişim ihtiyaçları için yüksek kapasiteli, ölçeklenebilir, esnek, kişiselleştirilmiş ağ ve hizmet çözümleri sağlıyor. Netsia’nın bilgi birikimi ve ürünleştirme kapasitesinin Juniper’in müşteri ağı ve coğrafi erişimi ile birleşmesiyle güçlü bir sinerji yakaladık. Juniper ve Netsia, şimdiden bu işbirliğimizi SDN özellikli geniş bant erişim alanına genişletmenin yollarını aramaya başladılar bile. Türk Telekom Grubu olarak, Türk mühendisliğinin başarısı olan ürünlerimizi dünyanın hizmetine sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Juniper Networks CEO’su Rami Rahim, şöyle konuştu:

“Juniper olarak, 5G uygulamaları için önümüzdeki on yılda doğru hizmet deneyimini sağlamanın anahtar önemde olduğuna inanıyoruz. Birinci sınıf RIC teknolojisinin geliştirilmesi ve entegrasyonu, uçtan uca ağ dilimleme ve yapay zekâ odaklı hizmet deneyiminin gücünü birleştirerek bizleri bu vizyona bir adım daha yakınlaştırıyor. Türk Telekom ve Netsia ile olan dinamik iş birliğimizi, teknoloji geliştirmeye açık bir yaklaşım, uç hizmet noktalarında programlanabilir teknolojilerin önemi ve yerel bulut altyapısına doğru ilerlemeye dayanan ortak ilkeler üzerine kurduk. Kısacası, kurumlarımız bulutun ağ, ağın da bulut olduğu konusunda hemfikirler.”

Afet anlarında çözüm sağlıyor

Open RAN (Açık Radyo Erişim Ağı) teknolojisini operasyonel hâle getiren işleviyle RIC, dilimlenmiş mobil ağların bulut üzerinden akıllı denetimine imkan tanıyor, verimlilik ve esneklik sağlıyor. Bu dilimleme teknolojisi, baz istasyonunu sanal olarak programlayarak baz istasyonuna istenen kapasitenin verilmesini sağlıyor. Bu sayede afet anlarında  kurtarma ekiplerinin aramalarını önceliklendirmek; ve belli bir bölgenin kapasitesini artırarak başarısız aramaların önüne geçmek de mümkün.

Küresel 5G ekosistemini güçlendirecek

Bu iş birliği, Türk Telekom ve tüm operatörlerde açık ve akıllı 5G radyo altyapısının yayılımını gerçekleştirerek Open RAN ​​ve 5G ekosistemini güçlendirecek. Operatörlere, performans artışı, verimlilik ve ölçeklenebilirlik gibi operasyonel ve ticari fayda sağlayacak. Türk Telekom’un, yeni nesil Open RAN ve 5G dağıtımını desteklemek maksadıyla; 2021 sonundan itibaren Juniper’in ürün ve çözümlerini ekosistemine dağıtması amaçlanıyor. RIC teknolojisinin Juniper’in ürün portföyüne entegrasyonunu hızlandırmak amacıyla Netsia’nın teknik alandaki uzman kadrosu da Juniper ekibine kalıcı bir şekilde transfer edilecek.


Dizüstü bilgisayarlar ve oyuncu ekipmanları dahil olmak üzere pek çok farklı kategoride sizler için seçtiğimiz teknolojik ürünlere, Hepsiburada ve Trendyol üzerinden ulaşmak için tıklayınız!


 

 

 

 

Devamını oku

Ağ Teknolojileri

TP-Link 6 GHz destekli mesh sistemlerini ve routerlarını tanıttı

TP-Link Deco X76 Plus

CES 2021 etkinliğinde boy gösteren firmaların başında gelen TP-Link, 6 GHz destekli üç adet mesh sistemiyle birlikte yepyeni routerlarını tanıttı. Wi-Fi 6E desteğiyle beraber piyasaya çıkacak olan TP-Link’in yeni ağ ürünleri, yüksek hız meraklılarının taleplerini karşılamak için tasarlandı.


İlginizi çekebilir: TP-Link, duvar tipi yeni erişim noktasını duyurdu

reklam
Aorus reklamı

Wi-Fi 6E teknolojisi, gittikçe hayatımızın bir parçası haline gelmeye bir adım daha yaklaşıyor. Bilmeyenler için kısaca bahsedelim: Wi-Fi 6E sayesinde kablosuz bağlantınızdan 6 GHz bandında faydalanabiliyorsunuz. Bu sayede kablosuz ağınızın performansı artıyor ve doğru ortantılı olarak da gecikme süresi azalıyor. Ek olarak Wi-Fi 6E sayesinde kablosuz cihazlar arası parazitlenme oranı, normalde kullandığımız 2.4 GHz veya 5 GHz bandına nazaran yok denecek kadar az miktarda yaşanıyor.

Dünyanın en büyük ağ üreticilerinin birisi olan TP-Link, 6 GHz desteğini Wi-Fi 6E sayesinde evlerimize getirecek yepyeni ürünlerini tanıttı. Şirket tarafından CES 2021’de düzenlenen tanıtım etkinliğinde üç adet mesh sistemi, iki adet de router duyuruldu.

Adventure İstanbul

TP-Link Deco X96 6 GHz mesh sistemi

TP-Link Deco X96

TP-Link Deco X96 Wi-Fi mesh sistemi 2,4 GHz, 5 GHz ve 6 GHz olmak üzere üç bantlı Wi-Fi teknolojisini destekliyor. 6.600 Mbps’ye kadar yüksek bağlantı hızını ayağınıza getirecek olan Deco X96 mesh sistemi, TP-Link tarafından yapılan açıklamaya göre evinizdeki ağ durumunu öğrenmek ideal Wi-Fi deneyimini sunmak için yapay zekadan faydalanıyor.

 • AX6600 Üç Bantlı Wi-Fi: Kablosuz bağlantı hızını 6.600 Mbps’ye kadar artırır.
 • AI-Driven Mesh: Evinize özgü ideal Wi-Fi deneyimini sağlamak ağ ortamınızı tanıyabilir.
 • Akıllı Antenler: Kapsama alanını artırmak ve kablosuz bağlantıları iyileştirmek adına, güçlü bir ana taşıyıcıya sahiptir.
 • 6 GHz Bandı: Wi-Fi parazitlerini ve tıkanıklığını önlemek için daha verimli bir ana taşıyıcı bandına sahiptir.
 • Performans düşüşü yaşanmadan 200 cihaza kadar bağlantı sağlanılabilir.
 • Wi-Fi 6 tarafından üretilen verimli ve güçlü Wi-Fi sinyalleri sayesinde tüm evinizi kesintisiz kapsama alanıyla donatın.
 • TP-Link HomeCare Pro: Çok yönlü ağ özelleştirme ve gelişmiş güvenlik koruması sağlar.

Akıllı ev meraklılarına: Deco X76 Plus

TP-Link Deco X76 Plus

TP-Link tarafından CES 2021’de duyurulan bir başka ürün de Deco X76 Plus isimli akıllı ev ürünü oldu. Yine özünde basit bir 6 GHz destekli başka bir Wi-Fi mesh sistemi olan TP-Link Deco X76 Plus, aynı zamanda TP-Link Deco uygulamasıyla çeşitli Bluetooth ve Wi-Fi cihazları bir araya getiren merkez noktası görevi üstleniyor. 5.400 Mbps’ye kadar yüksek bağlantı hızı sunabilen Deco X76 Plus’ın üç bantlı Wi-Fi teknolojisi sayesinde evinizdeki altyapı verimli olduğu müddetçe muhteşem hızlara erişebileceksiniz.

 • AX5400 Üç Bantlı WiFi: Kablosuz bağlantı hızını 6.600 Mbps’ye kadar artırır.
 • AI-Driven Mesh: Evinize özgü ideal Wi-Fi deneyimini sağlamak ağ ortamınızı tanıyabilir.
 • 6 GHz Bandında çalışır.
 • Yerleşik Smart Hub: Tüm ürünlerinizi kullanımı kolay tek bir uygulamada bir araya getiren akıllı merkez görevi görür.
 • Performans düşüşü yaşanmadan 150 cihaza kadar bağlantı sağlanabilir.
 • Wi-Fi 6 tarafından üretilen verimli ve güçlü Wi-Fi sinyalleri sayesinde tüm evinizi kesintisiz kapsama alanıyla donatın.
 • TP-Link HomeShield: Ağ ve IoT korumasına sahip en yeni özelliklerle ev ağınızı güvende tutar.

7,800 Mbps’ye kadar bağlantı hızı sunabilen TP-Link Archer AX96 router

TP-Link Archer AX96

Mesh sistemleriyle uğraşmak istemiyorsanız ve eski usül basit bir router arıyorsanız, TP-Link size hitap eden bir ürün de tanıttı. TP-Link Archer AX96 olarak isimlendirilen router, Wi-Fi 6E teknolojisi sayesinde 7.800 Mbps’ye kadar yüksek hızlı kablosuz bağlantı desteği sunabiliyor. TP-Link tarafından yapılan açıklamaya göre Archer AX96’da, kapsama alanını artırmak ve kablosuz bağlantısını iyileştirmek için özel akıllı antenler bulunuyor.

Bunların yanı sıra TP-Link Archer AX96 router modelinde 1,7 GHz dört çekirdekli CPU, 2,5 Gbps WAN / LAN bağlantı noktası, Gigabit WAN / LAN bağlantı noktası ve dört Gigabit LAN bağlantı noktası bulunuyor.

 • 7,8 Gbps’ye Kadar Ultra Hızlı Üç Bantlı Wi-Fi: 2402 Mbps (6 GHz) + 4804 Mbps (5 GHz) + 574 Mbps (2,4 GHz)
 • Multi-Gigabit Kablolu Ağ Desteği: 1 × 2,5 Gbps WAN / LAN bağlantı noktası + 1 × Gigabit WAN / LAN bağlantı noktası + 4 × Gigabit LAN bağlantı noktaları
 • WiFi 6E Standardı: Yüksek hızlı bağlantılar kurabilmenizi mümkün hale getiren 6 GHz desteği.
 • Ağlar arası gecikmeyi ortadan kaldırmak için 1,7 GHz dört çekirdekli özel bir CPU.
 • HomeShield Security: Kapsamlı ağ koruması, sağlam ebeveyn denetimleri ve gerçek zamanlı IoT koruması sağlar.

TP-Link Archer AX206

 • 10 Gbps’ye kadar Üç Bantlı Gigabit WiFi: 4804 Mbps (6 GHz) + 4804 Mbps (5 GHz) + 1148 Mbps (2.4 GHz)
 • 10 Gbps Kablolu Ağ: 1 × 10 Gbps SFP + WAN / LAN bağlantı noktası + 1 × 10 Gbps WAN / LAN bağlantı noktası + 1 × 2,5 Gbps WAN / LAN bağlantı noktası + 4 × Gigabit LAN bağlantı noktaları
 • DL / UL MU-MIMO ile WiFi 6E Standardı: DL / UL MU-MIMO’nun  gelişmiş eşzamanlı aktarımı ile daha verimli 6 GHz deneyimi elde edebilirsiniz.
 • Rakipsiz 2 GHz İşlem Gücü: Ağlar arası gecikmeyi ortadan kaldırmak için 2 GHz dört çekirdekli özel bir CPU.
 • HomeShield Security: Kapsamlı ağ koruması, güçlü ebeveyn denetimleri ve gerçek zamanlı IoT koruması sağlar.
Devamını oku

Donanım

Honor MagicBook Pro 2021, Intel yonga setle geliyor

Yazan:

Honor MagicBook Pro 2021 powered by Intel chipset announced at CES

Honor, Huawei’den ayrılıp bağımsız olduktan sonra Honor MagicBook Pro 2021 isimli laptopunu duyurdu. Honor, Huawei’den bağımsız bir firma olduğu için ABD ambargosuna takılmıyor. Amerika merkezli firmalardan bileşen tedarik edebilmesine izin veriliyor.


İlginizi çekebilir: Honor Band 6 global sürümü tanıtıldı; büsbüyük ekranlı akıllı bileklik

reklam
Aorus reklamı

Honor MagicBook Pro 2021 hangi özelliklerle geliyor?

Honor MagicBook Pro 2021, Intel Core i5 10210U işlemci ve NVIDIA GeForce MX350 GPU ile çalışacak. 2020 IFA’da duyurulduğunda 900 Euro’luk satış fiyatıyla dikkat çeken serinin önceki modeli MagicBook Pro’da AMD Ryzen 5 4600H işlemci tercih edilmişti. Firmanın, 11. nesil Intel işlemcili farklı modelleri olmasına rağmen bu seride 10. Nesil Intel çip kullanması eleştiriye açık bir durum. Intel Core i5 10210U, 4 çekirdek-8 izlekli, 25 W TDP değerine sahip ve 14  NM teknolojisiyle üretildi. AMD Ryzen 5 4600H ise 6 çekirdek-12 izlekli, 45 W TDP’li, 7 NM teknolojisiyle üretildi.

Honor MagicBook Pro 2021 powered by Intel chipset announced at CES

Adventure İstanbul

MagicBook Pro 2021 16,1 inç’lik 100% sRGB renk kapsamına sahip Full HD bir ekranla satışa sunulacak. Depolama tarafında ise 16 GB RAM ve 512 GB M2 NVMe SSD bulunacak. Bağlantı noktalarına gelecek olursak cihaz, 3 adet USB-A portu, 1 adet USB-C portu ve 1 adet HDMI portu barındıracak. Ayrıca laptop 3.5mm jack girişi de sunacak.

MagicBook Pro 2021, 11,5 saate kadar kullanım süresi vadeden 56 Wh bir bataryaya Cihazla birlikte gelecek. 65 W’lık güç adaptörü bataryanın %50’sini 30 dakikada doldurabilecek.

Cihazın kesin piyasaya çıkış tarihi henüz bilinmiyor ama satış fiyatının 1000 Dolar civarında olması bekleniyor.


Hepsiburada ve Trendyol sitelerinden sizin için hazırladığımız alışveriş listelerine bakabilirsiniz.


 

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler