Sosyal medya

Haber

Irkut MC-21-300 ilk tip sertifikasını aldı

irkut mc-21-300

Irkut MC-21-300 modeli Rus yapımı yolcu uçağı ülkesinde tip sertifikasını aldı. Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı, Rosaviatsia uçağı sertifikalandıran kurum oldu. Bu sayede uçağın teslimatlarının ve yolculu uçuşlarının başlayabilmesi için önünde birkaç adım kalmış oldu. Pratt & Whitney PW1400G motorlarından gücünü alan uçak ilk uçuşunu dört buçuk yıl önce gerçekleştirmişti


Göz atmak isteyebilirsiniz: Rus yapımı yolcu uçağı Irkut MC-21, PD-14 motorlarıyla ilk uçuşunu yaptı


Irkut MC-21-300, %40 kompozit malzemeden üretiliyor

Irkut MC-21-300 geçtiğimiz cumartesi ise ilk Rus yapımı kompozit kanatlarla uçuş gerçekleştirmişti. Yapısı yaklaşık %40 kompozit olan MC-21-300, 163-211 yolcu kapasitesine sahip. Airbus A320 ve Boeing 737’nin hâkim olduğu tek koridorlu sektöre giriş yapmaya hazırlanıyor.

irkut mc-21-300

United Aircraft genel müdürü Yuri Slyusar, açıklamasında “MC-21 sayesinde Rus uçak endüstrisinde teknolojik bir devrim yaşanıyor. Kanat üretimi için yeni malzemeler geliştirildi. Uçağın, hava taşımacılığı pazarının en çok talep gören segmentine hitap edeceğini ve önümüzdeki 20 yıl içinde Rusya’da bu sektörde 800’den fazla uçağa ihtiyaç duyulacağını öngörüyorum,” dedi.

Bunlara ek olarak Rostec CEO’su Sergey Chemezov, sertifikasyon hakkında yaptığı açıklamada; “Federal Hava Taşımacılığı Kurumu’ndan tip belgesi alınması, MC-21 projesi ve havacılık sektörü için en önemli olay. Belge, uçağın seri üretime ve satışa hazır olduğunu doğruluyor. Uçak, çok sayıda tasarım yeniliği ve emsalleri arasındaki en büyük kabin ile modern, güzel ve kelimenin tam anlamıyla birinci sınıf. Eminim hem havayolları hem de yolcular bunu takdir edecektir,” dedi.

Sonuç olarak Irkut MC-21-300 önümüzdeki yıl hizmete girecek gibi görünüyor. İlk teslimatın Rossiya Airlines’a 2022 yılının ilk yarısında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Airbus A320 ve Boeing 737 modellerini Pazar payı konusunda ne kadar zorlayacağını zaman içerisinde göreceğiz.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Gökhan Erdol

Yeni teknolojiler ve simülasyon oyunları meraklısı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval