Sosyal medya
Xiaomi Mi 10 banner

Apple

iPhone XIr iki yeni renkle gelecek!

iPhone XIr

Amerikalı teknoloji devi Apple‘ın ‘bütçe dostu’ akıllı telefon ailesi ‘r‘ serisinin yeni üyesi iPhone XIr iki yeni renk seçeneğiyle gelecek.

İlginizi çekebilir: iPhone XR 2019 görselleri ortaya çıktı!

reklam

iPhone XIr yeni renkleri

Apple‘ın ana telefon serisinden daha uygun fiyatlı ‘r’ serisinin ilk üyesini geçen sene piyasaya sürmüştü. iPhone Xr ana seride olmayan altı farklı renk seçeneğine sahipti: kırmızı, mavi, sarı, beyaz, siyah ve mercan. Gelen haberlere göre Apple iPhone XIr modelinde satış rakamlarını dikkate alarak mavi ve mercan renklerinden vazgeçecek. Bunların yerini yeşil ve lavanta renkleri alacak.

iPhone XIr

Telefonun bazı teknik özellikleri de yapılan sızıntılarla netleşmeye başladı. Telefon öncülünün aksine çift arka kamera kurulumuyla gelecek. Her ikisi de 12 MP çözünürlüğünde olan kameralardan birinin geniş açı kamera diğerininse 2x zoom yapabilen telephoto kamera olması bekleniyor. Telefonun ekranı ise yine 6.1 inç boyutunda ve 1,792 x 828 piksel çözünürlüğünde olacak.

MSI reklamı

Teknoloji ve sinema sevdalısı.

1 yorum

1 yorum

  1. Murat TANRIVERDİ

    14 Mayıs 2019 at 08:05

    Daha kötü bir tasarım yapılana kadar en kötüsü bu tebrikler Apple:)

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

Microsoft xCloud, iOS cihazlara sunulamayacak!

Yazılım devi Microsoft, üzerinde uzun süredir çalıştığı bulut tabanlı oyun servisi xCloud’u yakın zamanda kullanıma sunacak. Xbox oyunlarını gerçek zamanlı olarak telefon ve tabletlere taşıyan Microsoft xCloud, planlananın aksine iOS işletim sistemini desteklemeyecek!


İlginizi çekebilir: Google, uygun fiyatlı yeni Pixel 4a 5G modelini de duyurdu

reklam

Microsoft ve Apple, Project xCloud için karşı karşıya geldi!

Project xCloud olarak adlandırılan servis, Xbox Games Pass Ultimate aboneleri için 15 Eylül’de yayınlanacak. Microsoft’un daha önce yaptığı duyurularda xCloud’un Android ve iOS desteğine sahip olacağı belirtiliyordu. Ancak Microsoft cephesinden gelen yeni açıklama ile Apple cihazlarına verilmesi planlanan destek iptal edildi. Oluşan durumun nedeni ise Apple’ın uyguladığı katı politikalar gibi görünüyor.

microsoft xcloud

Microsoft açıklamasında, “Apple, tüketicileri bulut oyun servisleri ve Game Pass gibi oyun abonelik hizmetlerinden uzaklaştıran bir politika izliyor. Maalesef Xbox Game Pass Ultimate’in bulut oyun vizyonunu App Store üzerinden iPhone ve iOS kullanıcıları ile buluşturamayacağız. ifadelerini kullandı. Apple ise bu açıklamayı doğrular nitelikte bir cevap yayınlayarak “canlı akış oyun platformlarının” şirket kurallarına uymadığını ifade etti.

MSI reklamı
Devamını oku

Apple

Dark Sky Android uygulaması kapatıldı

Yazan:

Dark Sky

Dark Sky uygulaması, Apple tarafından satın alınmasının ardından 1 Ağustos itibariyle Android ve Wear OS işletim sistemlerine desteğini resmen sonlandırdı.


İlginizi çekebilir: GeForce Now ile uyumlu olan oyunları bulma derdi bitiyor

reklam

Dark Sky artık Android’de çalışmayacak

Her ne kadar tüm ülkelerde hizmet vermiyor olsa da Dark Sky, kullanıcılara tam olarak bulundukları konuma ait veriler gösterme özelliği sayesinde kendisini diğer hava durumu uygulamalarından ayırıyor. Apple, geçtiğimiz aylarda satın almasının ardından, klasikleşmiş stratejisini yine devam ettirerek uygulamayı Android işletim sisteminden kaldırma kararı almıştı.

Uygulamanın 1 Temmuz‘da kaldırılması planlanıyordu ancak bu süre sonradan Ağustos‘a atıldı. Dün ise beklenen oldu ve uygulama, iOS dışındaki platformlara kapatıldı. Bugünden itibaren Dark Sky‘ın Android uygulaması artık çalışmıyor. Uygulamanın ana ekranında ise, kapatıldığını ifade eden “The Dark Sky app has shut down” mesajı yer alıyor.

Dark Sky

API desteği de yakında sonlanıyor

Bunun yanı sıra Apple, uygulamanın API desteğini de sonlandıracak. Dark Sky‘ın basit bir hava durumu uygulamasından öte, aslında hava durumu sağlayıcısı da olduğunu biliyoruz. Son kullanıcının yanı sıra bir de geliştiricilere; örneğin Carrot Weather, DuckDuckGo, Microsoft gibi şirketlere API desteği sunarak bu şirketlerin, hava durumu uygulamalarında Dark Sky‘dan faydalanması sağlanıyordu.

Yakında bu da olmayacak. Apple, Dark Sky’ın API desteğini 2021‘in sonlarında durdurma kararı aldı. Yani özetle Apple, uygulamayı artık sadece iOS ekosistemine hizmet verecek şekilde yapılandıracak.

MSI reklamı
Devamını oku

Apple

Apple, yeni iPhone serisinin birkaç hafta erteleneceğini doğruladı!

iPhone 12

COVID-19 salgını etkilerini teknoloji dünyasında göstermeye devam ediyor. Apple’ın salgın nedeniyle üretim sürecinde birtakım sorunlar ve gecikmeler yaşadığı bilinmekteydi. Şirket yeni iPhone serisinin birkaç hafta erteleneceğini resmi olarak doğruladı.

İlginizi çekebilir:  Nokia, IFA’da alt ve orta segment cihazlar tanıtacak

reklam

Apple, yeni iPhone serisinin birkaç hafta erteleneceğini doğruladı!

Apple yıllardır eylül ayında şirketin merkezinde yaptığı basın toplantısı ile yeni modellerini tanıtır ve birkaç hafta sonra bu modeller raflarda yerini alırdı. Görünüşe göre bu yıl Apple’ın alıştığımız geleneği tarihler bakımından farklılık gösterecek. Mali İşler Müdürü Luca Maestri, şirketin yeni iPhone serisini normalden daha geç duyuracağını doğruladı. Maestri açıklamasına şu şekilde devam etti: “Bildiğiniz gibi geçen yıl eylül ayı sonlarında yeni iPhone’ları satmaya başlamıştık. Bu yıl hedeflediğimiz üretim miktarına birkaç hafta gecikmeli olarak hazır olmayı öngörüyoruz.”

Apple tarihinde yeni tanıtılacak olan bütün modellerin eylül ayında kullanıcılar ile buluşamamasına ilk kez şahit olacağız. Fakat şirket buna benzer süreçleri daha önce de yaşamıştı. iPhone X 2017 Eylül ayında tanıtılmış ancak raflarda yerini alması kasımı bulmuştu. Aynı şekilde iPhone XR modeli de eylül ayında XS ve XS Max ile birlikte tanıtılmış ancak bir ay sonra piyasaya sürülmüştü.

iPhone 12 Pro

iPhone 12 tanıtımının gecikebileceği söylentileri aylardır teknoloji basınında yer almaktaydı ancak Qualcomm’un üç aylık çeyrek sonuçlarını açıklaması ile birlikte söylentiler oldukça arttı. Mobil işlemci üreticisi çeyrek sonuçları ile birlikte raporunda 2020 Eylül ayında 5G satışlarının artmasını beklediklerini söyledi ve isim vermeden bir müşterilerinin 5G destekleyen telefonlarının tanıtımını ertelemek zorunda kaldığını ifade etti. Apple’ın tanıtım tarihinden yola çıkarak Qualcomm’un Apple tarafından geliştirilen ilk 5G cihaz için işbirliğine sahip olduğunu tahmin edebiliriz.

iPhone 12 parmak izi okuyucu

Apple’ın iPhone 12 serisini tam olarak ne zaman tanıtacağı hala belirsizliğini koruyor. Telefonların son kullanıcı ile buluşmasının kasım veya aralık ayını dahi bulabileceği söylentiler arasında. Şirketin mali işler müdürünün açıklamasından birkaç hafta ifadesi ile daha kısa bir gecikmeden bahsediyor olduğunu tahmin etsek de henüz net bir şey söylemek mümkün değil. Son olarak yeni modellerinin tanıtım etkinliğinin sanal ortamda veya başka bir yöntem ile Eylül ayında gerçekleşeceği de net değil.

MSI reklamı
Devamını oku