Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

iPhone 13 Serisi Pil Kapasiteleri Açıklandı

iphone 13

Apple’ın iPhone’larının pil ömrü, geçtiğimiz birkaç yıl boyunca Android telefonların gerisinde kalıyor. Birkaç yıl önce Apple hala 3.000 mAh altında pil kapasitesi sunarken, Android akıllı telefonlar 4.000 mAh pil kapasitesinin üzerine çıkmıştı. Geçen yıl piyasaya çıkan iPhone 12 serisi, önceki serilerine bakılarak biraz daha gerideydi. Neyse ki yeni iPhone 13 serisi artık iPhone 12 serisine göre bir gelişme içeriyor.

iPhone 13 serisi neredeyse bir hafta önce tanıtıldı. Her zamanki gibi, Apple pil ömrü iyileştirmeleri yaptı, ancak kapasiteleriyle ilgili ayrıntıları açıklamama kararı verdi. Ancak pil kapasitelerinin öğrenilmesi uzun bir zaman almadı. iPhone 12 serisine göre pillerin kapasitesini arttırdığını söyleyebiliriz. Pro Max artık en yaygın Android telefonlarla pil kapasitesi aynı bölgede bulunan tek cihaz.

iPhone 13 Serisi Pil Kapasiteleri

iPhone 13

Daha küçük model olan iPhone 13 mini şu anda piyasadaki en küçük pil kapasitelerinden biri olan 2.438 mAh pil ile geliyor. Ancak bu kapasite iPhone 12 mini serisine göre yüzde 9’luk bir artışı temsil ediyor. Mini modeli kesinlikle akıllı telefonunu gün içinde birden fazla şarj etmek isteyenler için kullanabilecekleri bir telefon değil.

iPhone 13, geçen yılki modele göre yüzde 15’lik bir artış ile 3.240 mAh pil gücüne sahip. iPhone 13 Pro modeline baktığımız zaman o da geçen yılki modele göre yüzde 11’lik bir artış ile 3.125 mAh pil gücüne sahip.

Son olarak sırada en büyük modeli olan Pro Max var. Pro Max geçen yılki modele göre yüzde 20’lik bir artış ile 4.373 mAh pil ile birlikte geliyor. Pro Max modeli en yaygın Android telefonlarla pil kapasitesi aynı bölgede bulunan tek cihaz ve bunun yanında en büyük ve en pahalı cihaz.

Pro ve Pro Max modellerinde pil yükseltmelerinin en önemli sebebi Apple’ın bu yıl 120 Hz ekranları tanıtması ve bu paneller yüksek pil tüketimine sebep olması. Ancak en büyük avantajlı cihaz ise iPhone 13 oldu. Çünkü, cihaz pil yükseltmesi aldı ve bu yükseltmeyi harcayabilecek bir 120 Hz ekrana sahip değil. Tüm iPhone’ların yüksek yenileme hızına sahip ekranlarla gelmesinin beklendiği önümüzdeki yıl Apple’ın pilleri ile sorunlarını nasıl çözeceğini hep beraber göreceğiz.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Eyüp Can Yılmaz

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir