Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

iPhone 13 Satış Değeri, Android Amiral Gemilerinden İki Kat Daha İyi

iPhone 13, rakip Android amiral gemisi Google Pixel 6‘ya kıyasla daha iyi bir yeniden satış değerine sahip. Apple‘ın iPhone‘larının, o yılki benzer fiyatlı Android akıllı telefonlardan her zaman daha iyi değere sahip olduğu düşünüldüğünde, bu hiç de şaşırtıcı değil. iPhone 13‘ün erken bulunabilirliğine rağmen, iPhone 13‘ün amortisman değeri ilk ayında yüzde 24,9‘a düştü.


İlginizi Çekebilir; Xiaomi’nin Yeni Pil Teknolojisi Kapasiteyi %10’a Kadar Artırıyor


Ancak zaman içinde iPhone 13, aylara göre yüzde 3,1 oranında değerini geri kazandı. Hikaye, diğer iPhone 13 serisi modelleri için de aynı, iPhone 13 Mini en düşük amortisman oranına sahip ve yalnızca aylar içinde gelişti. iPhone 13 Pro 1TB, iPhone 13‘e kıyasla daha düşük amortisman değerine sahip görünüyor.

iPhone 13 rakipleri kadar neden hızlı değer kaybetmiyor?

SellCell‘den gelen rapor, iPhone 13 Pro Max‘in ilk ayda yüzde 34,9 ile en çok değer kaybedeni olduğunu ve şu anda yüzde 28,9 seviyesinde olduğunu gösteriyor. Ancak bu rakamlar, daha keskin amortisman oranları gören Google Pixel 6‘dan nispeten daha iyi.

Pixel 6 Pro, ilk ayında yüzde 46,6 ile ilk sırada yer alarak en fazla değeri kaybetti. 256 GB kapasiteli Pixel 6 Pro yüzde 43,9, 512 GB depolamalı Pixel 6 Pro ise yüzde 41,8 oranında değer kaybetti. Bu, piyasaya sürülmesinden bu yana neredeyse yarı fiyatına. Pixel 6 128GB yüzde 36,6 oranında değer kaybederken, aynı ürünün 256GB varyantı yüzde 44,2 oranında değer kaybetti. Ancak analistler, Pixel 6‘nın önümüzdeki aylarda kaybettiği değerinin bir kısmını geri kazanacağından umutlu.

Analistler ayrıca, Apple‘ın önümüzdeki aylarda Samsung ve OnePlus‘tan gelecek rakiplerine kıyasla daha iyi anlaşmalar yapmak için iPhone 13‘ün fiyatlarını düşürebileceğini tahmin ediyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Serhat SARIMLI

Bilim, teknoloji, yazılım alanlarına ilgi duyan, okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval