Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Apple

iPhone 12 batarya performansı, oyuncular için yeterli değil!

iPhone 12 batarya performansı, oyuncular için yeterli değil!
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Geçtiğimiz haftalarda tanıtılan iPhone 12 ailesi, batarya kapasitesiyle tartışmalara konu olmaya devam ediyor. PhoneArena tarafından gerçekleştirilen batarya testlerine göre iPhone 12 serisi, mobil oyuncuları bir hayli üzecek.


İlginizi çekebilir: iPhone 12 almak istemeyenlere üç harika alternatif

reklam
MSI reklamı

Selefine nazaran radikal tasarımsal değişikliklere ve 5G bağlantı teknolojisine ev sahipliği yapan iPhone 12, batarya kapasitesiyle tartışma konusu. Lansmanda herhangi bir kapasite detayının paylaşılmaması da tartışmaları alevlendirmişti. Cihazın raflarda yerini almasının ardından iPhone 12’de yer alan bataryanın 2815 mAh olduğu ortaya çıktı. Selefine göre daha düşük kapasitedeki bataryayla satışa sunulan yeni modeli teste eden PhoneArena, sonuçların pek de iç açıcı olmadığını raporluyor.

Tarayıcı testinde daha iyi performans

Popüler haber sitesinin verilerine göre tarayıcı gezintisinin baz alındığı testte iPhone 12 ve 12 Pro, selefinden ortalama 1 saat daha uzun kullanım deneyimi sunuyor. Her iki cihazın da 2815 mAh bataryaya ve aynı yonga setine sahip olması, testte iPhone 12 ve 12 Pro modellerinin neredeyse aynı performansı vermesine neden olmuş görünüyor. Yeni seri cihazların, çok daha büyük bataryaya sahip Android cihazlarla benzer deneyim süresi sunması ise dikkat çekici.

 

iPhone 12 batarya performansı, oyuncular için yeterli değil!

Video oynatma testinde ilginç sonuçlar

Android tarafındaki yüksek batarya kapasitesinin işe yaradığı ve öne çıktığı taraf olan Youtube video oynatma testinde ise veriler oldukça ilginç. Rapora göre 12 Pro, selefi olan 11 Pro modelini az bir farkla geçerken baz 12 modeli, selefine nazaran daha kötü bir performans ortaya koyuyor. iPhone 11 modelinin karşılaştıramada yer alan tüm Apple cihazlar içerisinde en iyi performansı sunan cihaz olması oldukça farklı bir tablonun ortaya çıkmasına neden oluyor. 6,5 saati bulan video oynatma performansı fena sayılmasa da yeni piyasaya sürülmüş bir cihazın daha uzun süre kullanım imkanı sağlaması bekleniyordu.

 

iPhone 12 batarya performansı, oyuncular için yeterli değil!

iPhone 12, batarya performansıyla oyuncuları üzecek

PhoneArena’da yer alan ve belki de yeni iPhone modelleri için çizilen en kötü tablo, oyun testinde karşımıza çıkıyor. Gerçekleştirilen 3D oyun testinde sadece 3 saatlik kullanım imkanı veren iPhone 12 ailesi, selefinden 4,5 saat daha az kullanım deneyimi sunuyor. Oyunlarda iPhone 11 modelinin yarısından daha az batarya performansı sunan modeller, mobil oyun severleri bir hayli üzebilir. Testi Call of Duty Mobile ve Minecraft ile tekrarladıklarını bildiren PhoneArena, her iki oyunda da aynı batarya performansı kaydettiklerini raporluyorlar. Oyun esnasına cihaz oldukça ısınırken, normal kullanıma dönülmesinin ardından cihazın batarya tüketimi ve ısı değerlerinin de normale döndüğü ifade ediliyor. Bu bağlamda A14 Bionic işlemcisinde bir hatanın olduğu söylemek yanlış olmaz.

 

iPhone 12 batarya performansı, oyuncular için yeterli değil!

 

Oyun performansı haricinde günlük kullanım için birçok kullanıcı tatmin edecek olan iPhone 12, halen daha piyasadaki en güçlü telefonlardan biri. Mobil oyun severlerin belki de uzak durması gereken cihaza Apple kanadından herhangi bir müdahale gelip gelmeyeceği ise bilinmiyor.

Geek tadında derlediğim haberleri, Hardware Plus bünyesinde paylaşıyorum. Teknoloji, bilim ve popüler kültür adına her şeye meraklı, tasarımcı adayı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

Hindistan, iPhone 12 serisinin ithalatını yasakladı!

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Hindistan ve Çin arasındaki siyasi gerilim, son günlerde teknoloji gündemini bir hayli işgal ediyor. Aliexpress başta olmak üzere bazı Çin kaynaklı uygulamaları engelleyen Hint yönetiminin son kurbanı ise Çin’de üretilen iPhone 12 serisi oldu!


İlginizi çekebilir: AliExpress dahil 43 Çinli uygulama, Hindistan’da yasaklandı

reklam
MSI reklamı

iPhone 12 serisi, Xiaomi ve Oppo Hindistan’ın hedefinde!

Hint Standartları Bürosu (BIS), yayınladığı son karar ile birlikte Çin’de üretilen bazı teknolojik ürünlerin ülkeye ithalatının yasaklandığını duyurdu. Bu ürünler arasında Xiaomi ve Oppo markalı giyilebilir cihazların yanı sıra sürpriz şekilde iPhone 12 modelleri de bulunuyor. Bilindiği üzere Apple, yeni iPhone serisi üretiminin önemli bir kısmını Foxconn’un Çin’de bulunan tesislerinde gerçekleştiriyor. Dolayısıyla alınan karar, Hindistan’a yapılan yeni iPhone sevkiyatlarını doğrudan etkiliyor.

iphone 12 hindistan

Hindistan hükümetinin ithalatı yasaklamaya yönelik hamlesi, sanıldığı gibi iPhone 12’nin satışlarını engellemeye yönelik değil. Zira Foxconn, 2017 yılından bu yana iPhone serisinin bir kısmını Hindistan içerisinde üretiyor. Aynı şekilde Apple’ın bir diğer üreticisi olan Wistron’un da Hindistan’da iç pazara yönelik bir üretim tesisi bulunuyor. Durum böyle olunca da Hint hükümeti iPhone 12 serisinin Çin’den ithal edilmesi yerine kendi ülkelerinde üretilmesini istiyor.

Reuters’ın ulaştığı bir Apple yetkilisi, iPhone 12’nin 2021 ortası gibi planlanan Hindistan üretim sürecinin erkene çekileceğini açıkladı. Bu da hükümetin yaptığı stratejide başarılı olduğunu gösteriyor. Öte yandan Hindistan pazarını önemseyen Xiaomi ve Oppo’nun giyilebilir ürün tarfafında nasıl bir adım atacağı ise merakla bekleniyor.

Devamını oku

Apple

2021 iPad Pro, mmWave destekli 5G ile gelebilir!

2021 iPad Pro
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Söylentilere göre Apple’ın gelecek yıl piyasaya süreceği üst düzey 2021 iPad Pro modelleri, mmWave desteğiyle 5G özelliğine sahip olacak.


İlginizi çekebilir: iPhone 12 ve AR, ventilatör üretmek için kullanılacak!

reklam
MSI reklamı

2021 iPad Pro 5G desteğine kavuşabilir

Birden fazla söylenti, Apple’ın gelecek yıl mini-LED ekranlı üst düzey bir 12.9 inç ‌iPad Pro‌ piyasaya sürmeyi planladığını ileri sürdü.

Ancak sızıntılara göre, Apple’ın gelecek yılki iPhone serisi için kendi mmWave AiP modüllerini geliştirmedeki başarısı, iPad serisindeki yeni nesil modellere de fayda sağlama olasılığını artırdı.

Kaynaklar, AiP modüllerinin tasarım ve geliştirmesindeki kendi kendine yeterliliğin, Apple’ın 2021’de piyasaya süreceği yeni nesil 2021 ‌iPad‌ Pro modellerinin de mmWave teknolojisine sahip olabileceği anlamına geldiğini belirtiyor.

2021 iPad Pro

mmWave, kısa mesafelerde ultra yüksek hızlar vaat eden ve onu yoğun kentsel alanlar için en uygun hale getiren bir dizi 5G frekansıdır. Karşılaştırıldığında, 6GHz altı 5G genellikle mmWave’den daha yavaştır, ancak sinyaller daha da ilerleyerek banliyö ve kırsal alanlara daha iyi hizmet eder.

Apple’ın AiP modüllerinin geliştirilmesindeki son çabası, kendi modem cihazlarını tedarik etmeye ve geliştirmeye doğru bir adım daha ileri gittiğini de bize gösteriyor.

Devamını oku

Aksesuar

Apple Watch’un kan basıncını sürekli ölçmesi isteniyor!

Apple Watch
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Apple Watch’un şu anda yapabildiği periyodik veya isteğe bağlı kan basıncı ölçümü yerine, sürekli izleme yapabilmesi üzerinde çalışılıyor.


İlginizi çekebilir: Apple, iPhone 12 mini’yi TikTok’ta tanıtıyor

reklam
MSI reklamı

Apple Watch kan basıncını sürekli ölçebilecek

Apple Watch’un belki de ilk sağlık özelliği kan basıncını algılama yeteneğiydi. Geçen beş yıl ve altı sürüm ardından, bu hala önemli bir özellik ve görünüşe göre Apple hala üstünde çalışıyor.

Yeni ortaya çıkan bir çift patent başvurusu Apple’ın, Apple Watch’un kan basıncını sürekli olarak izlemesini mümkün kılmak istediğini gösteriyor. “Tansiyon Ölçümü için Nabız Geçiş Süresi (PTT) Ölçüm Sisteminin Kalbe Elektriksel Bağlanması”, bize bunun kullanıcıya kesintisiz ölçüm sağlayabileceğini söylüyor.

Apple Watch

Yazıda “Mevcut kan basıncı ölçüm yaklaşımları, kan basıncının sürekli ölçümünü sağlamada başarısız” deniliyor. “Ek olarak, bir kişinin uyurken kan basıncını izlemek için osilometrik bir kan basıncı ölçüm manşeti kullanıldığında, manşetin aralıklı olarak şişmesi ve inmesi kişinin uyku düzenini bozabilir, böylece kullanıcıya bir dereceye kadar zarar verebilir ve potansiyel olarak kişinin uykudaki kan basıncını değiştirebilir.

Bu nedenle, cerrahi işlem gerektirmeyen durumlarda kan basıncının sürekli ölçümü için uygun ve etkili yaklaşımlar ilgi çekmeyi sürdürüyor” diye devam ediyor.

Apple Watch

Hem bu hem de benzer “Bileğe Takılan Çok Fonksiyonlu Cihaz Kullanarak Kan Basıncı İzleme” patent başvurularında, saatin sürecin sadece bir parçası olarak kullanılması önerilmektedir. Bu yeni uygulamaların her birinde saat, kullanıcının kalbinden bir nabzın ona ulaşmasının ne kadar sürdüğünü zamanlayarak kan basıncını ölçme prensibi üzerinden çalışacaktır.

Bu, kullanıcının Apple Watch ile beraber elektrot veya başka bir sensör takacağı anlamına geliyor. Bu yüzden muhtemelen herkes tarafından benimsenmeyecek ve tıbbi olarak tavsiye edilirse kullanılacaktır.

Apple daha önce elektrotlar veya tansiyon manşeti gibi ekstra araçlar kullanmadan sürekli kalp atış hızı ölçümleri yapmayı da araştırmıştı.

Devamını oku
MSI reklamı

Forumdan Son Mesajlar

HWP COIN’den Haberler