Sosyal medya

Apple

iPad ile geçen 10 yıl

iPad

iPad, 2010 yılından beri hayatımızda olan en önemli tablet serisi. Sürekli daralma eğilimde olan tablet pazarına rağmen; iPad’in tüm hızıyla yoluna devam ettiğine şahit oluyoruz.


İlginizi çekebilir: A14 Bionic ve iPhone 12 Pro Max Antutu skoru sızdırıldı!

reklam
MSI reklamı

iPad’e kimse şans vermiyordu

iPad ilk olarak piyasaya sürüldüğüne, kimlerin bir tablete ihtiyaç duyup alacağı merak konusuydu. Birçok kesim tarafından, iPad’i piyasaya süren Apple’ın yanlış bir yolda ilerlediği düşünülüyordu. Geçtiğimiz on yıllık sürece baktığımızda, yarım milyar adet gibi inanılmaz bir satış rakamına ulaşıldığı görülüyor.

iPad
iPad’in başarılı olmasının en büyük sebebi olarak, fiyatının neredeyse sabit kalıyor olmasını gösterebiliriz. 2010 yılında piyasaya sürülen iPad’in fiyatı 499 dolar iken; 2020 model iPad’in fiyatı 329 dolar, iPad Air 4’ün fiyatı ise 599 dolar. Baz model fiyatında ise ciddi bir azalma söz konusu.

Günümüz iPad’lerin en göz alıcı özelliklerinin başında elbette ki Retina ekranları geliyor. İlk iPad’de ise LCD ekran kullanılıyordu. İlk modeldeki ekran çözünürlüğü oldukça düşüktü; 1024 x 768 çözünürlüklü bir ekranda, toplam 786.432 adet piksel bulunuyordu. Bugünün iPad’i ise; 10.2 inç ekranda, 3.5 milyon piksel ihtiva ediyor. İlk iPad’de inç başına düşen piksel yoğunluğu sadece 132 idi. 2020 model iPad’de ise bu değer tam olarak iki kat artmış durumda: 264.

İlk modelin ağırlığı, şu anki iPad’lere kıyasla yarım kilo kadar daha fazlaydı. Kalınlığı ise 13.40 mm idi. Bu değerlerden de anlaşılacağı üzere, günümüz iPad’lerine göre oldukça kalın ve ağır bir yapıda olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.

İlk iPad’in herhangi bir kameraya sahip olmadığını da belirtelim. Geçtiğimiz son on yılda; kamera ve kalem gibi özellikleri de bünyesine katan iPad, büyük bir yol kat etmiş durumda. Değişen bunca şeye rağmen, cihazın kullanım amacı neredeyse aynı kaldı diyebiliriz.

Steve Jobs devrimi

Steve Jobs, Apple’a geri döndükten sonra, ikili bir strateji uygulanmaya başlandı: Temel kullanıcılar için masaüstü, profesyonel kullanıcılar için masaüstü; temel kullanıcılar için dizüstü, profesyonel kullanıcılar için dizüstü. Oldukça basit bir karar gibi gözükse de, teknoloji dünyası için adeta bir dönüm noktası oldu.

iPad
Steve Jobs, 1997 yılından bahsederken; ‘‘Çok fazla ürün vardı. 15 ürün platformu ve her birinin birçok çeşidi vardı. Daha bu ürünleri biz bile tam olarak bilmiyorduk, başkalarına nasıl önerecektik?’’  ifadelerini kullanıyor.

Apple, 1997 yılında 30 çeşit ürünle pazara giriş yapmış; başarılı olmanın yolunun, çok fazla ürün çeşidi ile pazara girmek olduğunu düşünmüştü. Bu stratejinin sonu büyük bir hüsranla bitti. Mac serisi haricinde, diğer ürünlerin satışı adeta yok gibiydi.

Steve Jobs, telefon ve dizüstü bilgisayar arasındaki boşluğu fark etmiş ve bunun üzerine yoğunlaşmıştı. iPad fikrinde karar kıldığında, bunun ne denli başarılı olacağını kendisi de tam olarak öngöremiyordu. Son on yıl açıkça gösteriyor ki, bu boşluk muazzam bir şekilde kapatılmış oldu.

2011 yılında kaybettiğimiz müthiş deha Steve Jobs, Apple’ın 90‘lı yıllardaki rüyasını gerçeğe çevirdi diyebiliriz. Bugün, iPad dahil olmak üzere, her çeşit Apple ürününe yoğun bir ilgi var.

 

Teknoloji meraklısı bir biyolog.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

iPhone 12 batarya performansı, oyuncular için yeterli değil!

Yazan:

iPhone 12 batarya performansı, oyuncular için yeterli değil!

Geçtiğimiz haftalarda tanıtılan iPhone 12 ailesi, batarya kapasitesiyle tartışmalara konu olmaya devam ediyor. PhoneArena tarafından gerçekleştirilen batarya testlerine göre iPhone 12 serisi, mobil oyuncuları bir hayli üzecek.


İlginizi çekebilir: iPhone 12 almak istemeyenlere üç harika alternatif

reklam
MSI reklamı

Selefine nazaran radikal tasarımsal değişikliklere ve 5G bağlantı teknolojisine ev sahipliği yapan iPhone 12, batarya kapasitesiyle tartışma konusu. Lansmanda herhangi bir kapasite detayının paylaşılmaması da tartışmaları alevlendirmişti. Cihazın raflarda yerini almasının ardından iPhone 12’de yer alan bataryanın 2815 mAh olduğu ortaya çıktı. Selefine göre daha düşük kapasitedeki bataryayla satışa sunulan yeni modeli teste eden PhoneArena, sonuçların pek de iç açıcı olmadığını raporluyor.

Tarayıcı testinde daha iyi performans

Popüler haber sitesinin verilerine göre tarayıcı gezintisinin baz alındığı testte iPhone 12 ve 12 Pro, selefinden ortalama 1 saat daha uzun kullanım deneyimi sunuyor. Her iki cihazın da 2815 mAh bataryaya ve aynı yonga setine sahip olması, testte iPhone 12 ve 12 Pro modellerinin neredeyse aynı performansı vermesine neden olmuş görünüyor. Yeni seri cihazların, çok daha büyük bataryaya sahip Android cihazlarla benzer deneyim süresi sunması ise dikkat çekici.

 

iPhone 12 batarya performansı, oyuncular için yeterli değil!

Video oynatma testinde ilginç sonuçlar

Android tarafındaki yüksek batarya kapasitesinin işe yaradığı ve öne çıktığı taraf olan Youtube video oynatma testinde ise veriler oldukça ilginç. Rapora göre 12 Pro, selefi olan 11 Pro modelini az bir farkla geçerken baz 12 modeli, selefine nazaran daha kötü bir performans ortaya koyuyor. iPhone 11 modelinin karşılaştıramada yer alan tüm Apple cihazlar içerisinde en iyi performansı sunan cihaz olması oldukça farklı bir tablonun ortaya çıkmasına neden oluyor. 6,5 saati bulan video oynatma performansı fena sayılmasa da yeni piyasaya sürülmüş bir cihazın daha uzun süre kullanım imkanı sağlaması bekleniyordu.

 

iPhone 12 batarya performansı, oyuncular için yeterli değil!

iPhone 12, batarya performansıyla oyuncuları üzecek

PhoneArena’da yer alan ve belki de yeni iPhone modelleri için çizilen en kötü tablo, oyun testinde karşımıza çıkıyor. Gerçekleştirilen 3D oyun testinde sadece 3 saatlik kullanım imkanı veren iPhone 12 ailesi, selefinden 4,5 saat daha az kullanım deneyimi sunuyor. Oyunlarda iPhone 11 modelinin yarısından daha az batarya performansı sunan modeller, mobil oyun severleri bir hayli üzebilir. Testi Call of Duty Mobile ve Minecraft ile tekrarladıklarını bildiren PhoneArena, her iki oyunda da aynı batarya performansı kaydettiklerini raporluyorlar. Oyun esnasına cihaz oldukça ısınırken, normal kullanıma dönülmesinin ardından cihazın batarya tüketimi ve ısı değerlerinin de normale döndüğü ifade ediliyor. Bu bağlamda A14 Bionic işlemcisinde bir hatanın olduğu söylemek yanlış olmaz.

 

iPhone 12 batarya performansı, oyuncular için yeterli değil!

 

Oyun performansı haricinde günlük kullanım için birçok kullanıcı tatmin edecek olan iPhone 12, halen daha piyasadaki en güçlü telefonlardan biri. Mobil oyun severlerin belki de uzak durması gereken cihaza Apple kanadından herhangi bir müdahale gelip gelmeyeceği ise bilinmiyor.

Devamını oku

Apple

iOS 14 kısa sürede %50 kullanım oranına yaklaştı

iOS 14

Apple’ın iOS 14 güncellemesi tahmini olarak %50 kullanım oranına yaklaştı. Bu da iOS’un en çok kullanılan sürümü olarak iOS 13’ü geçmeye hazırlandığını gösteriyor.


İlginizi çekebilir: iPhone 12 ters kablosuz şarj özelliğini gizliyor olabilir!

reklam
MSI reklamı

iOS 14 kullanım oranı yükseliyor

Apple henüz resmi olarak iOS 14 kullanım oranlarını yayımlamadı, buna rağmen Mixpanel’in kullanım verileri güncellemenin uyumlu cihazların %46,36’sına yüklendiğini gösteriyor.

Karşılaştırmada yer alan veriler iOS 13’ün ise cihazların %46,37’sine yüklendiğini gösterdi. Verilere göre cihazların yaklaşık %7,27’si iOS’un eski bir sürümünü kullanıyor.

Mixpanel’in verileri sadece web sitesi ve uygulama kullanım analitiğine dayalı tahminlerden oluşuyor. Buna karşın Apple yakında kendi kullanım oranı istatistiklerini yayınlayabilir.

iOS 14

Ayrıca, iOS ve iPadOS 14’ün kullanım oranları, yayınlanmasından sadece 5 gün sonra Apple’ın önceki güncellemesini geride bırakmıştı. Aktif iPhone, iPad ve iPod touch kullanıcılarının %26,81’inin bu sürüme sadece 5 gün içinde geçtiği görülmüştü. 2019’da iOS 13, aynı zaman aralığında %20 kullanım oranında kalmıştı.

Eylül ayında piyasaya sürüldüğünden bu yana, iOS 14‘ün kullanım oranı artış hızı giderek yavaşlamıştı ve şimdi iOS 13’ün geçen yıl bu noktada olduğu seviyenin biraz gerisinde kaldı. Ekim 2019 itibarıyla iOS 13, uyumlu cihazların en az yarısında kullanılıyor.

iOS 14 özelleştirilebilir Ana ekran gibi yeni özelliklerle karşımıza çıkan büyük bir güncelleme. Aynı zamanda Siri ve telefon görüşmeleri için daha kompakt bir kullanıcı arayüzü, ek gizlilik ve güvenlik özellikleri sunuyor. Önümüzdeki günlerde ise Apple’ın kendi kullanım oaranlarını açıklaması bekleniyor.

Devamını oku

Apple

Apple, Google arama motoruna alternatif arıyor

Financial Times’a konuşan Bill Coughran, Apple’ın arama motoru için çok güvendiği bir ekibi olduğunu söyledi ve kendi evrensel arama motorunu geliştirdiğine dair söylentileri destekledi.


İlginizi çekebilir: iPhone 12 ters kablosuz şarj özelliğini gizliyor olabilir!

reklam
MSI reklamı

Apple kendi arama motorunun peşinde

Google’ın, Apple cihazlarda varsayılan arama motoru olmak için büyük bir ödeme yaptığı biliniyordu. Bu yüzden Adalet Bakanlığı’na karşı bir antitröst davasıyla karşı karşıya kalmıştı. Şimdi ise yeni bir rapor, Apple’ın kendi alternatif arama motorunu üretmeyi planladığını iddia etti.

Financial Times’a da yer alan habere göre teknoloji endüstrisindeki isimsiz kaynaklar, Apple’ın tıpkı Google Haritalar yerine Apple Haritalar’ı tanıttığında olduğu gibi, Google aramayı değiştirmeyi planladığını söyledi.

Financial Times, “Bu web arama özelliği, Apple’ın şirket içi gelişiminde önemli bir ilerlemeye işaret ediyor” diyor. Aynı zamanda “Sektördeki birkaç kişiye göre Google’a daha kapsamlı bir saldırının temelini oluşturabilir.” diye devam ediyor.

Apple

Financial Times’ın konuyla ilgili haberinde, iPhone işletim sisteminin son versiyonu olan iOS 14’te Apple’ın kendi arama sonuçlarını göstermeye ve kullanıcılar ana ekrandan sorgularını yazdıklarında web sitelerine doğrudan bağlantı kurmaya başladığına, böylece Google olmadan bazı aramaları yapmaya imkan sağladığına da dikkat çekildi. Görünüşe göre önümüzdeki günlerde Apple kendi arama motoruyla gündeme çok fazla gelecek.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler