Sosyal medya

Apple

iOS 14 resmi kullanım oranları açıklandı!

iOS 14

Apple bugün nihayet iOS kullanım rakamlarını güncelledi ve bize ilk resmi iOS 14 kullanım oranlarını verdi. Apple’ın verilerine göre şuan, son dört yılda tanıtılan iPhone’ların %81’inde ‌iOS 14‌ yüklü.


İlginizi çekebilir: Facebook, bir gazete ilanıyla Apple’a saldırdı!

reklam

Geri kalan iPhone’ların %17’si iOS 13’ü kullanmaya devam ederken, %2’si ise iOS’un daha eski bir sürümünü kullanıyor. Tabi bu bahsedilen rakamlar sadece son 4 yılda piyasaya sürülen yani iOS 14’ü destekleyen cihazlar için geçerli.

Şu an kullanılan tüm iPhone’lar, yani iOS 14 desteklemeyen cihazlar da baz alındığında iOS 14 kullanım oranı %72 olarak gözüküyor. Bunu %18 ile iOS 13 ve %10 ile daha eski iOS işletim sistemleri takip ediyor.

reklam
Aorus reklamı

iOS 14

Sıra iPad’lere gelindiğinde, son dört yılda piyasaya sürülen tüm iPad’lerin %75’i iPadOS 14 kullanıyor. Geriye kalan iPad’lerin %22’si iPadOS 13’ü kullanırken, %3’ü ise daha eski bir iOS sürümünü kullanıyor.

Şu an kullanımda olan ve iOS 14 desteklemeyen eski iPad’ler de baz alındığında, tüm iPad’lerin %61’i iPadOS 14 kullanıyor, %21’i iPadOS 13 ve yüzde 18’i ise iOS’un daha eski bir sürümünü kullanıyor.

Eylül ayında ‌iOS 14‌ ve ‌iPadOS 14‌’ü piyasaya sürdüğünden bu yana Apple, şimdiye kadar kullanım oranlarını hiç paylaşmamıştı. Özel bir şirket olan Mixpanel’in yaptığı tahminlere göre, iOS 14‌’ün kullanım oranının Ekim ayında %50’ye ulaştığını ilgili haberde sizlerle paylaşmıştık. Bu nedenle son birkaç ay içinde oldukça az sayıda kişi güncellemeyi yüklemiş gözüküyor.

Adventure İstanbul
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

iPhone 6 ay gölün dibinde kaldıktan sonra çalışmaya devam etti!

iPhone

iPhone, etkileyici özellikleri ile gündeme gelmeye devam ediyor. Bu sefer ki konumuz ise dayanıklılık. Daha doğrusu, su geçirmezlik. Her ne kadar iPhone’ların belli bir süre ve belli koşullarda suya dayanıklılığı IP sertifikalarıyla kanıtlı olsa da, geçtiğimiz günlerde Kanada’da yaşanan olay “yok artık” dedirtti. Öyle ki, bir iPhone 11 gölün dibinde tam 6 ay kaldı ve hiçbir şey olmamışçasına çalışmaya devam etti. İşte o iPhone’un hikayesi…


Hazır konumuz telefonlarken, sizler için özenle seçtiğimiz telefon aksesuarlarını içeren listeyi sizlere paylaşmak isteriz.

reklam

iPhone 6 ay boyunca suya meydan okudu

iPhone

Her şey, Kanada’nın British Columbia eyaletinde yaşayan Fatameh Ghodsi’nin geçtiğim yılın eylül ayında arkadaşlarıyla göl turuyla başladı. Ghodsi, katıldığı göl üstündeki çarpışan botlar etkinliğinde telefonunu suya düşürdü. Bundan sonra, gölün de içinde bulunduğu parkın yetkililerine durumu bildirdi. Ancak, aldığı cevap “Telefonunuzu bulmamız imkansız, üzgünüz.” şeklinde oldu. Bunun üstüne, telefondan ümidini kesen Ghodsi, kendisine yeni bir telefon alıp hayatına devam etti. Dahası, hikayenin belki de en ders verir nitelikteki tarafı, Ghodsi fotoğrafları ve diğer bilgileri yedeklememişti. Dolayısıyla, tüm kişisel verilerini de telefonuyla birlikte gölün dibine uğurladı.

reklam
Aorus reklamı

Bu haberi de sevebilirsiniz: Apple Mail uygulaması düşündüğünüz kadar güvenli olmayabilir


Telefonu 6 ay sonra bir YouTuber kurtardı

iPhone

Aslında, hikayenin en ilginç yanı ise telefonun kurtarılma tarafında yatıyor. Öyle ki, suyun dibini boylayan iPhone’u, kanalı suyun derinliklerinde kaybolmuş eşyaları bulmak üzerine olan bir YouTuber buldu. Clayton Helkenber isimli YouTuber, yıllardır dalma sporuyla uğraşan bir kişi. 2020 yılının başlarında pandemi nedeniyle işten çıkarıldıktan sonra ise hobisini YouTube’a taşımaya karar verdi. Kanalında su altında bulduğu eşyaları sergileyen Helkenberg’ün son buluşu ise Ghodsi’nin 6 ay önce kaybettiği iPhone’u oldu. Bu hafta başı Vancouver şehri yakınlarındaki Harrison Göl’ünde rutin dalışlarından birini yapan Helkenberg’ün dikkatini bir iPhone çekti. Evet, bu Ghodsi’nin iPhone’uydu. Helkenberg’ü şaşırtan ise telefonun açma tuşuna basınca çalışması oldu. Helkenberg, olayı “Normalde bulduğum telefonları özel bir kumda bekletiyorum onarmak için. Bu telefonda ise, kuma koymadan açma tuşuna bastım şansımı denemek için. Telefon direkt çalıştı. Açıkçası, şoka uğradım desem abartmış olmam.” şeklinde özetledi. Bundan sonra, Helkenberg telefonu sahibi Ghodsi’ye ulaştırdı. Ghodsi, hoparlörlerdeki küçük sorun ve mikrofonun çalışmaması dışında telefonunda bir sıkıntı olmadığını dile getirdi.

Hikayenin tamamını telefonu bulan Clayton Helkenberg’ün aşağıdaki videosundan izleyebilirsiniz:

Kaynak: CBC

Adventure İstanbul
Devamını oku

Apple

Apple iMac Pro satışlarını sonlandırıyor

Apple iMac Pro

9to5Mac tarafından gelen bilgilere göre Apple iMac Pro bilgisayar satışlarını sona erdiriyor. Apple firmasının hepsi bir arada iş istasyonu site üzerinden hala satın alınabiliyor. Ancak 10 çekirdekli Xeon işlemcili versiyonunu içeren bilgisayarın ulaşılabilirliği için “stoklar tükenene kadar geçerlidir” yazısı görülebiliyor. Aynı zamanda siparişlerin gelme sürecinin de bir hayli sürdüğünü belirtelim.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 882-4.410TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam

Bunun nedeni ise Engadget tarafından toplanılan bilgilere göre bilgisayarın nispeten eskiliğinden kaynaklı. Öyle ki Apple firmasına göre birçok profesyonel kullanıcı için SSD diskleri standart hale getiren, daha yeni grafikler sunan ve 128GB’a kadar RAM barındıran 2020 model iMac bilgisayarlar daha uygun bir deneyim sağlıyor. Bunun dışında nano doku özellikli ekran da önemli bir eklenti sağlıyor. Firmaya göre daha da fazlasına ihtiyacı olanlar ise Mac Pro kasalarını tercih edebiliyorlar.

Apple iMac Pro

reklam
Aorus reklamı

Bilgisayarların stok yenilemesinin olup olmayacağı net olmasa da pek mümkün gözükmüyor. Çünkü iMac Pro 2017 model bir bilgisayar olduğundan ve Apple firması işlemci sekiz çekirdeğini on çekirdeğe çıkartmaktan başka bir donanım güncellemesi yapmadığından dolayı iş odaklı kullanıcılar daha yeni cihazlara yönelebiliyorlar.

Dediğimiz gibi cihazın geleceği şu anda netleşmiş değil. Ancak firmanın kendi işlemcilerine de geçmesiyle birlikte böyle bir düzenlemenin gelmesi muhtemeldi. Yeni gelen 16 çekirdeğe kadar iMac cihazlar ve mini Mac Pro masaüstü sızıntılarıyla da doğruysa; iMac Pro cihazlarına gerek kalmayabilir gibi.

Adventure İstanbul
Devamını oku

Aksesuar

3. nesil Apple Pencil geliyor!

3. nesil Apple Pencil

“Bay White” olarak bilinen sızıntı kaynağı, 3. nesil Apple Pencil olduğunu ettiği iddia ettiği görüntüleri Twiter’da paylaştı.


İlgili haber: iPhone 12 Pro Max siparişi verdi “elmalı yoğurt” geldi!

reklam

3. nesil Apple Pencil neler getirecek?

Sözde yeni Apple Pencil mevcut 2. nesil Apple Pencil ile çok benzer bir tasarımı paylaşıyor.

Güncellenen ‌Apple Pencil‌, 2. versiyonda kullanılan mat beyaz kaplama yerine 1. nesil Apple Pencil‌ ve AirPods’larda kullanılana çok benzeyen parlak bir yüzeye sahip gibi duruyor.

reklam
Aorus reklamı

Diğer önemli farkı ise Apple Pencil’ın uç kısmı oluşturuyor. 1. ve 2. nesil Apple Pencil‌, kolayca değiştirilebilen küçük, vidalı uçlara sahipti. Güncellenen model ise Apple Pencil’ın kendisine vidalanan daha uzun daha büyük bir uca sahip. Yeni Apple Pencil’ın neden yeniden tasarlanmış bir uca sahip olabileceği bilinmiyor. Ancak muhtemelen bu, dahili tasarım değişikliklerinin bir göstergesi olacak.

Yeniden tasarlanan başlık, Apple Pencil’a yeni işlevlerin geleceğinin sinyallerini veriyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında Apple, kalemin bir renk sensörü aracılığıyla renkleri gerçek dünyadan iPad’e geçirmeye olanak tanıyan bir patent başvurusu da yapmıştı. Bu nedenle Apple’ın, ‌iPad‌ kaleminin kullanımını genişletmekle ilgilendiğini biliyoruz.

Sonuç olarak, yeni Apple Pencil‌ tasarım değişikliklerinden ziyade aksesuarın yeteneklerine odaklanıldığını gösteriyor. Bununla birlikte, ek işlevler üzerine alınan patentler cihazın yeni bir versiyonunun çıkacağı yönündeki söylentileri güçlendiriyor.

“Bay White” daha önce, iPhone 12 mini’nin ekranını ve A14 yonga bileşenlerinin gerçek görüntülerini sızdırmıştı. Örgülü Lightning kablo ve siyah Apple Pencil renk seçeneği gibi diğer sızıntıları henüz kanıtlanmadı. Ancak “Bay White” genel olarak güvenilir bir geçmişe sahip.

İndirimli ve kullanışlı ürünleri, sizin için HepsiBurada üzerinden listeledik.

Adventure İstanbul
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler