Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Yazılım

iOS 14, bazı geliştiriciler tarafından aylardır ulaşılabilir durumda!

iOS 14
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Daha önce pek çok özelliği sızdırılan iOS 14 sürümünün bazı geliştiriciler, korsanlar ve blog yazarları tarafından ulaşılabilir olduğu ortaya çıktı.

Apple’ın tanıtmak üzere olduğu yazılım sürümlerinin bazı özelliklerinin tanıtıma aylar kala sızdırılması oldukça alışılmış bir olay. Fakat henüz yayımlanmamış olan bir iOS sürümünün tamamıyla internet üzerinde ulaşılabilir olması oldukça şaşırtıcı bir durum. Haberin kaynağı olan Vice’a göre böyle bir sızıntı ilk kez gerçekleşmiş.

reklam
MSI reklamı

Sızdırılan iOS 14 özellikleri neler?

iOS 14 sürümünün şimdiye kadar sızdırılan özellikleri arasında yeni bir fitness uygulaması, Apple’ın kalemi ile uyumlu çalışacak uygulamalar için yeni bir PencilKit API’ı, iMessage güncellemeleri, yeni bir ana ekran görünümü, yeni iCloud Keychain yer alıyor. Tabii ki Aralık Ayı’ndan bu bugüne kadar sızdırılan özellikler, iOS 14’ün yayımlanacak nihai kararlı sürümünde bulunmayabilir.

iOS 14


İlginizi çekebilir: Apple AirPods Studio yakında geliyor!


Apple, yıllardır sürdürdüğü geleneğini bu yılda devam ettirerek yeni iOS sürümünün Beta versiyonunu 22 Haziran tarihinde gerçekleşecek olan World Wide Developer Conference’da tanıtacak. WWDC 2020 etkinliği, tahmin edebileceğiniz gibi COVID-19 pandemisi sebebiyle internet üzerinden yapılacak. Bu yıl 31.’si düzenlenecek olan WWDC 2020 etkinliğinde, her yıl olduğu gibi dünyanın dört bir yanından katılacak olan geliştiricilere iOS 14’e ek olarak iPadOS, macOS, tvOS ve watchOS işletim sistemlerine erken erişim şansı verilecek.

Haberimizde konusu geçen iOS 14’e ait özelliklerin sızıntılara dayandığını ve nihai sürümde değişiklik gösterebileceğini belirtelim.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Teknoloji sever, mühendis, yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otomobil

Audi, yeni nesil çekiş gücüne geçiş yapıyor

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Audi tarafından yeni nesil Formula E yarış arabalarında kullanılan güç aktarma sistemleri küçük ama oldukça etkili. Yeni sistemlerde kullanılan motor, bataryanın yüzde 95’lik gücünü tekerleklere aktarıyor.


İlginizi çekebilir: 2.8 saniyede 100 km/s hıza ulaşan, 800 beygirlik Audi TT RS!

reklam
MSI reklamı

Audi, medya sitesinden duyurdu

Kendi sitesinden duyurduğu yazıyla Alman şirket, en son çıkaracağı Formula E yarış arabasının özelliklerinden bahsetti. Yeni nesil yarış arabası veriminde ve ağırlık tasarrufunda fark edilir bir gelişme ile gelecek. Diğer takımlarla aynı olarak karbon fiber bir gövdeye sahip olacak olan E-Tron FE07, yine aynı 18 inçlik Michelin yol lastiklerini ve 52 kWh’lık McLaren bataryayı sisteminde barındıracak. Ancak bu takıma yepyeni bir güç aktarma sistemi ekleyecek olan Audi’nin umudu, bu iyileştirmenin 2021 Formula E döneminde aracı bir adım öne geçirmesi.

Audi

MGU05 jeneratör motoru aracın yeni merkezini oluşturacak. Sıfırdan yüz kilometreye 2.88 saniyede çıkabilecek olan araç 335 beygir güç sağlayabilecek. “Atak modu” tercih edilmesi durumunda ise bu güç 382 beygire kadar çıkabilecek. Bu da aracın en yüksek hız olarak yaklaşık 240 km’ye kadar çıkabilmesi anlamına geliyor.

Ancak yeni gelen sistemle beraber bu güç yola çok daha etkili bir şekilde yansıyacak gibi duruyor. Yüzde 95’lik bir verim ile çalışan MGU05, Mahindra racing gibi rakipleriyle boy ölçüşecek duruma geldi. Bununla da yetinmeyen motor, Formula 1’in hibrid güç ünitelerini de neredeyse ikiye katladı. Buna ek olarak, Audi’nin söylediğine göre, yeni tasarımı ve kullanılan karbon fiber materyalleriyle birlikle güç ünitesinin ağırlığı 35 kilograma kadar indi. Bu durum da elektrikli aracın toplam ağırlığını oldukça azalttı.

Audi

Audi’deki yetkililer bu verimlilik gelişmelerinin aslında yolcu arabalarında daha da önceden kullanılan “ultra hafiflik” teknolojisinden geldiğini belirtti. Bununla ilgili olarak da Audi Formula E takımı yöneticilerinden Allan McNish, Formula E‘de üretilen yazılımların da şirketlerin genel kullanıcı modellerine geleceğine inandığını söyledi. Donanım üretmek için kısıtlı imkanları olduğunu belirten McNish, yazılımlardan daha çok yararlanabileceklerini ve bunun üzerinde yoğunlaştıklarının da altını çizdi.

Devamını oku

Apple

Intel uygulamalarını Apple’ın M1 çipiyle çalıştıran Rosetta 2 nedir?

Rosetta 2
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Apple’ın Intel ile yollarını ayırıp kendi geliştirdiği Silicon M1 işlemcisini kullanmaya başlamasıyla eşzamanlı olarak hayatımıza Rosetta 2 diye bir terim girmeye başladı. Peki bu Rosetta 2’nin görevi tam olarak nedir, ne işe yarar ve en önemlisi kullanışlı mıdır? Gelin hep beraber bu soruların cevaplarına doğru derin bir yolculuğa çıkalım.


İlginizi çekebilir: Bu site, uygulamaların Rosetta 2 ile çalışıp çalışmayacağını gösteriyor

reklam
MSI reklamı

Apple, 10 Kasım 2020′de düzenlediği etkinlikte kendi tarihi adına adeta dönüm noktası niteliğinde bir adım atmış, kendi geliştirdiği ARM tabanlı M1 işlemcisini tanıtmıştı. Silicon M1 işlemcisini tanıtmasıyla eşzamanlı olarak bu işlemciyle donattığı Mac ailesini de tanıtan Apple, bu hamleyle Intel’le yollarını ayırmış oldu.

Apple’ın Intel ile yollarını ayırması sadece Apple için değil, aynı zamanda Mac kullanıcıları için de bir nevi dönüm noktası sayılabilir. Zira Intel’in ürettiği işlemciler x86-64 mimarisini kullanıyorken, Apple’ın M1 işlemcisiyse Intel’den farklı olarak ARM64 mimarisini kullanıyor. ARM64 tamamen farklı bir mimari olduğundan dolayı, Intel işlemcilere göre yazılan programlar Apple’ın M1 işlemcisiyle donattığı Mac’lerde maalesef çalışamayacak. İşte son kullanıcıyı etkileme potansiyeli olan sorun tam da burada zuhur ediyor.

Apple M1 batarya performansı, video konferanslar için de verimli!

Örneğin Intel işlemcili Mac’inizde çok sık kullandığınız bir uygulama var, bu uygulamanın da Apple’ın M1 işlemcisiyle uyumlu olmadığını düşünün. Durum böyle olduğu zaman, M1 işlemcili bir Mac’te o uygulamayı çalıştırmanız mümkün olmuyor. İşte tam bu noktada Apple, kullanıcıların böylesine sorunlarla cebelleşmesini önlemek için kendince bir çözüm geliştirdi; o çözümün adı da Rosetta 2.

Rosetta 2: Apple’ın kurtarıcı meleği!

BlueStacks’i kullandıysanız, Rosetta 2’yi daha iyi anlayabilirsiniz. Rosetta 2 basitçe, Apple’ın M1 işlemcisini kullanan Mac’lerde Intel uygulamalarının çalışabilmesini sağlayan bir emülatör. Yani Apple’ın M1 işlemcisiyle uyumlu olmayan herhangi bir uygulamayı Rosetta 2 sayesinde emülasyon mantığıyla M1 işlemcili Mac’te çalıştırabiliyorsunuz. Apple, ARM tabanlı bir işlemciye geçiş yaparak almış olduğu riskten doğacak potansiyel hasarları Rosetta 2 sayesinde savurmayı amaçlıyor.

Yalnız Rosetta 2’nin çok önemli bir handikapı var; o da uygulama hızı. Nasıl ki BlueStacks’te Android uygulaması çalıştırırken, telefonda çalıştırır gibi performanslı çalışmıyorsa, işte Rosetta 2’de de benzer bir durum söz konusu. Mevzu bahis uygulama yerel olarak çalışmak yerine emülatör vasıtasıyla çalıştığı için, hatırı sayılır bir performans kaybı kaçınılmaz olacak.

Apple M1 Mac için Photoshop beta sürümünde mevcut!

Yine de Apple’ın Rosetta 2 ile alakalı gösterdiği demolarda o kadar da kanser edici bir yavaşlık görünmüyordu. Örneğin Apple etkinlikte animasyon yazılımı Maya’yı Rosetta 2 kullanarak çalıştırmıştı ve bir emülatöre göre son derece tatmin edici görünüyordu. Elbette ki yerel olarak çalışması kadar performanslı olmayacağı aşikar, bu konuda hemfikiriz ama en azından kullanıcıyı kanser etmemesi de oldukça sevindirici.

Bu arada Apple, Rosetta 2’yi ömür boyu aktif olarak tutmayacak. İşin garibi yazılımın ne zaman kullanımdan kalkacağı da tam olarak belli değil. Bu bağlamda geliştiricilerin uygulamalarını bir an önce M1 işlemciyle uyumlu hale getirmesi gerekiyor.

Devamını oku

Yazılım

Huawei, Microsoft Office rakibi ofis yazılımını tanıttı: Huawei Docs

Huawei Docs
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Huawei, Microsoft Office ve Google Dokümanlar gibi uygulamalara rakip olarak geliştirdiği Huawei Docs uygulamasının tanıtımını gerçekleştirdi. Huawei Docs; Word, PowerPoint, Excel, OneNote gibi Microsoft Office uygulamalarının yapabildiği bütün temel işlevleri fazlasıyla yapabiliyor.


İlginizi çekebilir: Huawei’den Google Haritalar’a rakip: Petal Maps!

reklam
MSI reklamı

Son bir yıldır şiddetli bir şekilde devam eden ABD baskıları karşısında, Huawei her ne olursa olsun var gücüyle ayakta kalmaya çalışmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği Mate 40 tanıtımıyla birlikte şirket, Google ve Microsoft’un insan hayatına doğrudan etki eden önemli hizmetlerine alternatif olarak geliştirdiği kendi uygulamalarını da tanıtmıştı. O etkinlikte gördüğümüz Huawei Docs uygulaması, bugün Huawei Mobile Services’ın global Twitter hesabı üzerinden resmen tanıtıldı.

Huawei Docs, adından da tahmin edebileceğiniz üzere basit bir ofis paketi. Paketin içinde belge oluşturma, sunum hazırlama, tablo oluşturma ve not alma gibi, bir ofis uygulamasında olması gereken bütün özellikler bulunuyor. Fakat Huawei’nin Docs yazılımı, birden fazla ayrı harici uygulamalardan oluşmuyor. Örneğin Google’ın Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar gibi ayrı ayrı uygulamaları olduğunu biliyorsunuzdur; işte Huawei’nin Docs yazılımı böyle değil, tek bir uygulama var ve bütün işlevler bu uygulamaya entegre bir şekilde kullanıcılara sunulmuş durumda.

Huawei Docs; Word, PowerPoint, Excel, PDF gibi 50’den fazla dosya formatını destekliyor

Huawei yetkilileri, Huawei Docs’un tamı tamına 50’den fazla dosya formatıyla uyumlu bir şekilde çalışabildiğini söyledi. Örneğin bilgisayarınızda Microsoft’un Word uygulamasıyla tez yazdınız ve sonraki bir zamanda düzenlemek üzere dosyayı telefonunuza attınız, işte o dosyanızı Huawei Docs’la sorunsuz bir şekilde açabilecek ve istediğiniz gibi özgürce düzenleyebileceksiniz.

Huawei Docs ayrıca, bilgisayar veya telefon fark etmeksizin, kendisini kullanabildiğiniz bütün cihazlarda hem internetli hem de internetsiz olarak çalışabiliyor. İnternetsiz çalışabilmesi şöyle dursun, bu zaten Google Dokümanlar ve Microsoft Office’in rakibi olan bir ofis uygulamasının olmazsa olmazı diyebileceğimiz bir özellik.

Huawei Docs’un internet bağlantısına ne sebepten ihtiyaç duyduğunu merak edecek olursanız, bunu şöyle açıklayalım: Huawei Docs, hem akıllı telefonunuzda hem de bilgisayarınızda Huawei Drive üzerinden otomatik senkronizasyon yapabilen bir hizmet. Bunu yapabilmek için de doğal olarak, o anlık internet bağlantısına ihtiyaç duyuyor.

Ancak buna ihtiyacınız yoksa ve sadece bir şeyler düzenlemek istiyorsanız, Huawei Docs’u internetsiz de kullanabiliyorsunuz. Huawei, Docs’u şimdilik tüm ülkelerde kullanıma açmadı. Ama isterseniz HMS forumlarında paylaşılan APK dosyasını indirerek hemen şimdi Docs’u telefonunuzda deneyebilirsiniz.

Devamını oku
MSI reklamı

Forumdan Son Mesajlar

HWP COIN’den Haberler

RSS Error: WP HTTP Error: Geçerli bir adres sağlanmadı.