Sosyal medya
MSI reklamı

Apple

iOS 13 ile birlikte gelen özellikler

iOS 13 ile birlikte Apple, iPhone cihazlara önemli yeniliker getiriyor. Bu makalede, iOS 13 ile beraber gelen tüm yenilikleri öğrenebileceksiniz.

İlginizi çekebilir : iPhone XI depolaması 128 GB’dan başlayacak!

reklam

Apple, bugün gerçekleştirdiği geliştiriciler konferansında iOS 13 işletim sistemini tanıttı. iOS 13 ile beraber gelecek devrimsel yenilikleri daha önce Apple yazılım mühendisliği başkan yardımcısı Craig Federighi açıklamıştı. Federighi ‘ iOS için bir sonraki sürüm büyük olacak ve bu güncelleme çeşitli iyileştirmeleri içerecek‘ demişti. Bugün yapılan konferansta da iOS 13 ile beraber, iPhone cihazlara önemli yenilikler geliyor.

iOS 13 :Karanlık mod desteği

Uzun zamandır iPhone kullanıcılarının merakla beklediği karanlık mod desteği iOS 13 ile beraber geliyor. iOS 7’den beri en büyük görsel yenilik olarak adlandırılan destek ile beraber iPhone kullanıcıları cihazlarının her alanında karanlık modu kullanabilecek. iOS 13 yükleyecek kullanıcılar ana ekranda karanlık mod desteği ile ciddi değişiklikler farkedemezsken, beyaz temalı uygulamalarda farkı daha kolay anlayacaklar.

iOS

Özellikle Apple Music gibi tasarımında beyaz hat kullanımı fazla olan uygulamalarda, karanlık mod desteği kullanıcıya güncellemeyi hissettirebilecek. Yeni iPhone modellerinin sahip olduğu OLED ekran karanlık mod desteği ile birlikte cihaz bataryasını olumlu etkileyecek. iOS 13 karanlık mod ve OLED ekrana sahip iPhone  cihazların siyah renk gösteriminde güç harcamaması, telefonların batarya performansının artmasını sağlayacak.

Performans artışı

Apple, geliştiriciler konferansında üzerinde durduğu önemli konulardan biri ise performans kısmı oldu. iOS 13 işletim sistemine sahip iPhone’lar bir önceki yazılıma kıyasla, uygulama açılışı iki kat hızlanacak.

iOS 13

Güncelleme ile birlikte uygulama açılış hızları, uygulama geri çağırma işlemleri daha kısa sürelerde gerçekleşecek. Ayrıca iPhone’ların yeni güvenlik sistemi FaceID üzerinde de çalışmalar yaptığını belirten Apple, iOS 13 sayesinde FaceID üzerinden kilit açılışının %30 daha hızlı olduğunu söyledi.

iOS 13 : Yeni klavye

Apple, üçüncü parti klavye uygulamalarında kullanılan kaydırılabilir yazı yazma özelliğini iOS 13 ile kendi klavyesine getiriyor. Devrimsel bir yenilik olmamasına rağmen, iPhone kullanıcıları ‘Swiftkey, Gboard’ gibi üçüncü parti uygulamalarını cihazlarına yüklemek zorunda kalmayacak.

Kaydırılabilir klavye ile beraber kullanıcılar yazmak istediklerini klavye üzerinde gezinerek iletebilecek. Kullanıcıların tek el ile yazı yazmasını kolaylaştıran yenilik iOS 13 ile beraber iPhone cihazlara gelecek.

 

iOS 13 : Hatırlatıcılar

Apple iOS 13 ile birlikte hatırlatıcılar kısmında önemli değişikliklere gidiyor. Kullanıcıların atadıkları görevleri kategorize etmek için ‘ bugün, zamanlanmış, işaretlenmiş ve tümü’ seçeneklerini cihazlara getiriyor. iOS 13 ile beraber kullanıcı zamanladığı veya bitirdiği görevleri ayırt etmesi kolaylaşacak. Ayrıca Apple iOS 13 ile birlikte, hatırlatıcılar kısmında yapay zeka teknolojisini kullanacak. Kullanıcı deneyimlerine göre şekillenebilecek hatırlatmalar, hatırlatmak istediğiniz kişileri veya hatırlatma saatlerini sizlere önerebilecek.

iOS 13 : Apple Mail, Notlar ve Safari güncellemeleri

Apple, iOS 13 ile beraber sistemdeki bazı uygulamalarda güncellemeler yapıyor. Apple’ın e-posta uygulaması Apple Mail, yeni masaüstü biçimlendirmesi ile farklı bir yapıya bürünüyor. İnternet tarayıcı kısmında ise Safari, girilen web sitelerinde kullanıcıya özel tercihler sunacak. Gerçekleştirilen etkinlikte dikkat çekilen bir başka uygulama ise notlar oldu. iOS 13’te bulunan notlar uygulamasında tüm notları tek bir yerden ulaşma imkanına sahip olacağınız yeni galeri görünümü kullanıcılara daha kolay erişim imkanı sunacak. Ayrıca tarayıcı üzerinden not aktarımı yeni versiyon ile birlikte kullanımı daha kolay olacak.

 

Haritalar

Google Maps’in bir hayli gerisinde kalan Apple Maps, iOS 13 ile beraber yeni bir görünüm kazanıyor. Güncellenen uygulama ile beraber iOS 13 kullanıcıları harita üzerindeki bir noktaya tıkladıktan sonra istediği alanda 360 derece gezinti yapabilecek.

Haritalar

Bu özelliği sunabilmek için Apple, Amerika Birleşik Devletleri ve birkaç ülkede görüntü çekimi yapan arabalar kullanılıyordu. İlk olarak ABD haritaları ile kullanılacak 360 derece görünüm , yıl sonuna kadar farklı ülkelerde de erişime açılacak.

Gizlilik

Apple, iOS 13 ile beraber güvenlik ve gizilik konusunda önemli adımlar atıyor. Güncellemeyle beraber; uygulamaların konum bilgisine erişim seçeneğini, kullanıcılar sadece bir kez seçebilecek. Ayrıca, uygulamalar ve servislere giriş opsiyonlarında ‘Apple ile Giriş’ sekmesi iOS 13 ile hayata geçecek. Kullanıcılar hizmetlere girişte ‘FaceID’ teknolojisini kullanabilecek, hizmetlerin gönderdiği spam e-postaları farklı bir mail hesabında toplayabilecek.

Memoji makyajları

iOS 13 ile beraber yüzünüzden çıkarılan bilgiler ile kullanılan Memoji’ye makyaj yapabileceksiniz. Oluşturacağınız sanal yüzlerin cilt renklerini değiştirebilecek, göz ve dudak renkleri ile oynayabilecek istediğiniz gibi kişileştirebileceksiniz. Oluşturduğunuz karakterleri yüz ifadeleriniz ile oynatabilecek ve arkadaşlarınızla paylaşabileceksiniz.

iOS 13

Fotoğraf ve video düzenleme uygulamaları

Apple fotoğraf düzenleme uygulamasını tamamen yeniliyor. iOS 13 ile beraber kullanıcılar fotoğraf üzerinde; parlaklık, kontrast, doygunluk, beyaz dengesi, netlik, kumlanma gibi birçok ayarı uygulama üzerinden uygulayabilecek. Güncelleme ile beraber video uygulamasına düzenleme araçları eklendi. Ters çekilen videolar iOS 13 ile beraber döndürülebilecek,ve video düzenlemeleri güncelleme ile beraber daha kolay olacak.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

Apple Glass konsepti, ilginç özellikleri ile şaşırtıyor!

Apple’ın üzerinde uzun süredir çalıştığı akıllı gözlük modelini önümüzdeki yıl duyurmak için hazırlandığı biliniyor. Hayran çalışması olan Apple Glass konsepti ise bu tarz bir ürüne neden ihtiyaç duyulduğuna dair ilginç detaylar sunuyor!


İlginizi çekebilir: TikTok’un ardından Reddit ve LinkedIn’de güvenlik açığı tespit edildi!

reklam

Apple Glass Concept’ten hayatı kolaylaştıran özellikler!

Hacker34 adlı bir YouTube kullanıcısı tarafından oluşturulan konsept gözlük, Apple’ın bu alanda neler yapabileceğini gözler önüne seriyor. Tasarımı normal bir gözlükten farksız olan ürünün üzerinde çift çekirdekli Apple G1 yongası olduğu belirtiliyor. Bu yonganın da tıpkı gözlüğün kendisi gibi hayali olduğunu belirtelim. Çerçevenin üzerine mikrofonun yanı sıra LiDAR, ışık ve hassasiyet sensörleri yerleştirilirken, gözlük camı ise bir çift şeffaf Retina ekrandan oluşuyor.

Apple Glass konseptinin iPhone bağlantısı tıpkı AirPods gibi animasyon eşliğinde sağlanıyor. glassOS işletim sistemine sahip olan konsept gözlüğün kullanımı ise jest ve göz bebeğinin hareketleri ile sağlanıyor. Arama yanıtlama, bildirim görüntüleme gibi işlevler şeffaf ekran yapısı sayesinde doğrudan gözünüzün önüne geliyor. Ancak Apple’ın deneyimli olduğu artırılmış gerçeklik (AR) konusundaki hünerleri yol tarifi ve “iPhone’umu Bul” işlevinde ortaya çıkıyor. Bu iki özellikte istenen konum, kullanıcının dikkati dağılmadan ekran üzerine yansıtılıyor. Dolayısıyla kaybolan bütün akıllı nesnelerin kolay bir şekilde bulunabilmesi söz konusu olabilir.

Konsepti tasarlayan tasarımcı, Apple’ın efsanevi CEO’su Steve Jobs’a ithafen “Steve Jobs Edition” adlı özel bir versiyon bile düşünmüş. Bu versiyonda gözlüğün çerçeve ve ekran yapısı Jobs’ın gözlüğüne birebir benzetilmeye çalışılmış. Tahminlere göre gerçek Apple Glass ise en erken önümüzdeki yıl ortaya çıkacak. 500 dolar bandında fiyat etiketi bulunması beklenen akıllı gözlüğün Google Glass’a kıyasla nasıl performans sergileyeceğini ise tanıtım dönemindeki tepkiler gösterecek.

Devamını oku

Apple

Apple, Türkiye’de satışta olan ürünlerine zam yaptı!

Apple

Apple, Türkiye’de satışını yapmış olduğu birçok ürüne zam uygulama kararı aldı. 1 Temmuz 2020 itibarıyla geçerli olan kararla birlikte; iPhone, iPad ve Mac modelleri başta olmak üzere ürünler, yeni fiyatlarıyla satılmaya devam edecek.


İlginizi çekebilir: iPhone 12 Pro ve Pro Max, 120 Hz ekran tazeleme hızı ile gelecek!

reklam

Bir süredir Apple kanadından da aslında böyle bir zam kararı bekleniyordu. Üzerinden çok vakit geçmeden firma, ürünlerinde fiyat artışına gitmiş oldu. Peki bu zam, hangi cihazları etkileyecek?

iPhone cephesinde 11 ailesinin tümünde, fiyat artışına gidildi! SE’ye ise zam yok!

iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max olmak üzere ailenin tüm mensupları zamma kurban gitti. Firmanın küçük ama bir o kadar güçlü işlemciyle (Apple A13 Bionic) donatılan modeli olan SE ise, herhangi bir fiyat artışına tabi tutulmadı.

iPhone 11 (Eski Fiyat – Yeni Fiyat)

64 GB: 7.299 TL > 7.999 TL

128 GB: 7.749 TL > 8.449 TL

256 GB: 8.599 TL > 9.299 TL

iPhone 11 Pro (Eski Fiyat – Yeni Fiyat)

64 GB: 10.999 TL > 11.999 TL

256 GB: 12.299 TL > 13.299 TL

512 GB: 13.999 TL > 15.149 TL

iPhone 11 Pro Max (Eski Fiyat – Yeni Fiyat)

64 GB: 11.999 TL > 13.199 TL

256 GB: 13.299 TL > 14.499 TL

512 GB: 14.999 TL > 16.349 TL

iPad Air ve Macbook Air da zamdan nasibini alan cihazlar arasında!

iPad Air; geniş ekran deneyimini, üst segment özellikler sunmadan, ekonomik ölçütlerle sahip olmak isteyen kullanıcılara hitap etmek için tasarlanan bir model. Aynı şekilde MacBook tarafında, Air cihazlar da, benzer kullanıcı kitlesini ilgilendiriyor. Görüyoruz ki, iki cihaz da artık, yeni fiyatları ile Apple Türkiye’nin internet sitesindeki yerini aldı.

iPad Air WiFi (Eski Fiyat – Yeni Fiyat)

64 GB: 3.999 TL > 4.199 TL

256 GB: 5.199 TL > 5.499 TL

MacBook Air (Eski Fiyat – Yeni Fiyat)

Intel Core i3: 7.999 TL > 8.699 TL

Intel Core i5: 10.399 TL > 11.099 TL

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

iPhone 12 serisi 4K 120FPS video kayıt seçeneğine sahip olabilir

Yazan:

iphone 12 4K 120FPS

Bugün, Apple cihazları üzerine tutarlı sızıntılarıyla ünlü PineLeaks adlı kullanıcı tarafından yayınlanan bilgilere göre, iPhone 12 serisi 4K 120FPS hatta 4K 240FPS video kayıt özelliğine sahip olabilir.

2017 yılında, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X ile 4K 60FPS video kayıt desteğini hayatımıza dahil eden Apple, bir kez daha bu bölüm için öncü konumda yer almak istiyor. Geçtiğimiz saatlerde yayınlanan iOS 14 Beta 1 dosya sisteminde ortaya çıkan bir detaya göre, yüksek ihtimalle iPhone 12 serisine dahil olan neredeyse tüm cihazlar (cihazlar henüz kesin değil) 4K 120FPS seçeneğini barındıracak.

reklam

“Raporda belirtildiği gibi, iOS 14 Beta 1 güncellemesi dosya sistemi üzerinde, 4K 120 ve 4K 240FPS video modlarına ait kanıtlar bulduk. Buna göre, yeni iPhone modellerinin 4K 120 FPS video kaydına izin verebileceğine inanıyoruz.”

İlginizi çekebilir: Ubisoft, istismar suçlamaları nedeniyle iki yönetici için soruşturma başlattı

Ayrıca diğer bir bulguya göre, 120FPS seçeneğinin yanında 240FPS seçeneği de cihazlar içerisinde yer alacak. Fakat Apple’ın bu özelliği yavaşlatılmış hareket kaydı gibi engellerle sınırlayabileceği söylenmekte. Rakiplerinin 8K 30FPS video kayıt desteği sağladığını gördüğümüz Apple, iPhone 12 serisinde bu özelliklerin yanında daha belirleyici özellikler de müjdeleyebilir. Birçok kullanıcının 4K 60FPS seçeneğini yeterli bulduğu bu dönemde, özelliğin cihaz satışlarına etkisi merak ediliyor.

Devamını oku