Sosyal medya

Apple

iOS 13 ile birlikte gelen özellikler

iOS 13 ile birlikte Apple, iPhone cihazlara önemli yeniliker getiriyor. Bu makalede, iOS 13 ile beraber gelen tüm yenilikleri öğrenebileceksiniz.

İlginizi çekebilir : iPhone XI depolaması 128 GB’dan başlayacak!

Apple, bugün gerçekleştirdiği geliştiriciler konferansında iOS 13 işletim sistemini tanıttı. iOS 13 ile beraber gelecek devrimsel yenilikleri daha önce Apple yazılım mühendisliği başkan yardımcısı Craig Federighi açıklamıştı. Federighi ‘ iOS için bir sonraki sürüm büyük olacak ve bu güncelleme çeşitli iyileştirmeleri içerecek‘ demişti. Bugün yapılan konferansta da iOS 13 ile beraber, iPhone cihazlara önemli yenilikler geliyor.

iOS 13 :Karanlık mod desteği

Uzun zamandır iPhone kullanıcılarının merakla beklediği karanlık mod desteği iOS 13 ile beraber geliyor. iOS 7’den beri en büyük görsel yenilik olarak adlandırılan destek ile beraber iPhone kullanıcıları cihazlarının her alanında karanlık modu kullanabilecek. iOS 13 yükleyecek kullanıcılar ana ekranda karanlık mod desteği ile ciddi değişiklikler farkedemezsken, beyaz temalı uygulamalarda farkı daha kolay anlayacaklar.

iOS

Özellikle Apple Music gibi tasarımında beyaz hat kullanımı fazla olan uygulamalarda, karanlık mod desteği kullanıcıya güncellemeyi hissettirebilecek. Yeni iPhone modellerinin sahip olduğu OLED ekran karanlık mod desteği ile birlikte cihaz bataryasını olumlu etkileyecek. iOS 13 karanlık mod ve OLED ekrana sahip iPhone  cihazların siyah renk gösteriminde güç harcamaması, telefonların batarya performansının artmasını sağlayacak.

Performans artışı

Apple, geliştiriciler konferansında üzerinde durduğu önemli konulardan biri ise performans kısmı oldu. iOS 13 işletim sistemine sahip iPhone’lar bir önceki yazılıma kıyasla, uygulama açılışı iki kat hızlanacak.

iOS 13

Güncelleme ile birlikte uygulama açılış hızları, uygulama geri çağırma işlemleri daha kısa sürelerde gerçekleşecek. Ayrıca iPhone’ların yeni güvenlik sistemi FaceID üzerinde de çalışmalar yaptığını belirten Apple, iOS 13 sayesinde FaceID üzerinden kilit açılışının %30 daha hızlı olduğunu söyledi.

iOS 13 : Yeni klavye

Apple, üçüncü parti klavye uygulamalarında kullanılan kaydırılabilir yazı yazma özelliğini iOS 13 ile kendi klavyesine getiriyor. Devrimsel bir yenilik olmamasına rağmen, iPhone kullanıcıları ‘Swiftkey, Gboard’ gibi üçüncü parti uygulamalarını cihazlarına yüklemek zorunda kalmayacak.

Kaydırılabilir klavye ile beraber kullanıcılar yazmak istediklerini klavye üzerinde gezinerek iletebilecek. Kullanıcıların tek el ile yazı yazmasını kolaylaştıran yenilik iOS 13 ile beraber iPhone cihazlara gelecek.

 

iOS 13 : Hatırlatıcılar

Apple iOS 13 ile birlikte hatırlatıcılar kısmında önemli değişikliklere gidiyor. Kullanıcıların atadıkları görevleri kategorize etmek için ‘ bugün, zamanlanmış, işaretlenmiş ve tümü’ seçeneklerini cihazlara getiriyor. iOS 13 ile beraber kullanıcı zamanladığı veya bitirdiği görevleri ayırt etmesi kolaylaşacak. Ayrıca Apple iOS 13 ile birlikte, hatırlatıcılar kısmında yapay zeka teknolojisini kullanacak. Kullanıcı deneyimlerine göre şekillenebilecek hatırlatmalar, hatırlatmak istediğiniz kişileri veya hatırlatma saatlerini sizlere önerebilecek.

iOS 13 : Apple Mail, Notlar ve Safari güncellemeleri

Apple, iOS 13 ile beraber sistemdeki bazı uygulamalarda güncellemeler yapıyor. Apple’ın e-posta uygulaması Apple Mail, yeni masaüstü biçimlendirmesi ile farklı bir yapıya bürünüyor. İnternet tarayıcı kısmında ise Safari, girilen web sitelerinde kullanıcıya özel tercihler sunacak. Gerçekleştirilen etkinlikte dikkat çekilen bir başka uygulama ise notlar oldu. iOS 13’te bulunan notlar uygulamasında tüm notları tek bir yerden ulaşma imkanına sahip olacağınız yeni galeri görünümü kullanıcılara daha kolay erişim imkanı sunacak. Ayrıca tarayıcı üzerinden not aktarımı yeni versiyon ile birlikte kullanımı daha kolay olacak.

 

Haritalar

Google Maps’in bir hayli gerisinde kalan Apple Maps, iOS 13 ile beraber yeni bir görünüm kazanıyor. Güncellenen uygulama ile beraber iOS 13 kullanıcıları harita üzerindeki bir noktaya tıkladıktan sonra istediği alanda 360 derece gezinti yapabilecek.

Haritalar

Bu özelliği sunabilmek için Apple, Amerika Birleşik Devletleri ve birkaç ülkede görüntü çekimi yapan arabalar kullanılıyordu. İlk olarak ABD haritaları ile kullanılacak 360 derece görünüm , yıl sonuna kadar farklı ülkelerde de erişime açılacak.

Gizlilik

Apple, iOS 13 ile beraber güvenlik ve gizilik konusunda önemli adımlar atıyor. Güncellemeyle beraber; uygulamaların konum bilgisine erişim seçeneğini, kullanıcılar sadece bir kez seçebilecek. Ayrıca, uygulamalar ve servislere giriş opsiyonlarında ‘Apple ile Giriş’ sekmesi iOS 13 ile hayata geçecek. Kullanıcılar hizmetlere girişte ‘FaceID’ teknolojisini kullanabilecek, hizmetlerin gönderdiği spam e-postaları farklı bir mail hesabında toplayabilecek.

Memoji makyajları

iOS 13 ile beraber yüzünüzden çıkarılan bilgiler ile kullanılan Memoji’ye makyaj yapabileceksiniz. Oluşturacağınız sanal yüzlerin cilt renklerini değiştirebilecek, göz ve dudak renkleri ile oynayabilecek istediğiniz gibi kişileştirebileceksiniz. Oluşturduğunuz karakterleri yüz ifadeleriniz ile oynatabilecek ve arkadaşlarınızla paylaşabileceksiniz.

iOS 13

Fotoğraf ve video düzenleme uygulamaları

Apple fotoğraf düzenleme uygulamasını tamamen yeniliyor. iOS 13 ile beraber kullanıcılar fotoğraf üzerinde; parlaklık, kontrast, doygunluk, beyaz dengesi, netlik, kumlanma gibi birçok ayarı uygulama üzerinden uygulayabilecek. Güncelleme ile beraber video uygulamasına düzenleme araçları eklendi. Ters çekilen videolar iOS 13 ile beraber döndürülebilecek,ve video düzenlemeleri güncelleme ile beraber daha kolay olacak.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

Apple, yılın en iyi iOS uygulamaları ve oyunlarını açıkladı!

Apple

Apple, her sene olduğu gibi bu sene de adeti bozmadı. 2019 yılı içerisindeki en iyi uygulama ve oyunlarını seçerek bunları bir liste içerisinde buluşturdu. Hep birlikte bunlara bir bakış atalım.


İlginizi çekebilir: Apple, Airpods üretimini iki katına çıkaracak


Apple, Spotify ve Google gibi büyük şirketler her sene ön plana çıkan, dikkat çeken uygulama ve oyunlardan oluşan bir liste oluşturuyorlar. Bunlar genellikle, yıl içerisinde sükse yapmış veya yeni çıkmış olanlardan seçiliyor.

Yılın iPhone uygulaması: Spectre Camera (Lux Optics)!

Yılın en iyi uygulaması Apple kanadında, fotoğrafçılık alanında profesyonel düzeyde çekim yakalamak isteyenlere yönelik olarak belirlenmiş. Spectre Camera, yapay zeka teknolojisinden yararlanarak kullanıcıların uzun metraj çekimler yapmasını sağlayan bir uygulama.

Apple

Sizde bu uygulamaya sahip olmak istiyorsanız 2.99 dolar’lık fiyat etiketiyle App Store üzerinden satın alabilirsiniz.

2019 yılın en iyi iPad uygulaması: Flow by Moleskine (Moleskine)

Yılın en iyi tablet uygulaması, kullanıcıların tabletlerini daha çok çizim üzerine kullanmayı tercih ettikleri için tasarım üzerine olmuş. Moleskine firmasının geliştirmiş olduğu Flow by Moleskin uygulaması üzerinden dijital notlarını alabilir, Apple pencil ile mükemmel çizimler yapılabilir. Düşüncelerinizi, olabildiğince grafikleştirebileceğiniz bu uygulama tüm tasarım işlerinize yarayabiliyor.

Apple

Apple TV uygulamaları da listede: The Explorers (The Explorers Network)

Apple TV yazılımlarını da seçkilerinde bulunduğunu görebiliyoruz. Çığır açan uygulamalardan biri olan The Explorers; gezginler, bilim adamları ve sanatçıların iş birliğiyle hazırlanmış. Görüntü arşivinde, dünya çapında doğal alanlarda çekilmiş fotoğraflar ve videolar bulunuyor

Apple Ücretsiz olarak sunulan uygulamayı eğer Apple TV sahibiyseniz market üzerinden direkt olarak indirebilirsiniz.

Yılın iPhone oyunu: Sky: Children of the Light

Sky: Children of the Light, grafiksel çizgisiyle App Store üzerinde gördüğümüz belki de en şık oyunlardan biri. Oyunda yapabilecekleriniz oldukça fazla demek lazım. Doğa manzarası eşliğinde etrafta süzülebilir, çığır açıcı sosyal görevleri cennete geri dönmek için kullanabilirsiniz.

Vektörel çizimler o kadar kaliteli duruyor ki oyun sizi adete kendine hayran bırakıyor. iOS platformu için en iyi oyunlardan biri olduğunu iddia ettiğimiz yapımı indirmek istiyorsanız buraya tıklayabilir, daha detaylı bilgi almak için ise üstteki oyun fragmanına bakabilirsiniz.

Devamını oku

Apple

iPod Classic efsanesi, uygulama olarak geri dönüyor

iPod Classic ile bütünleşen çembersel kontrol tuşunu özlediyseniz, yakında çıkacak bu uygulamayı seveceksiniz.


İlginizi çekebilir: Apple, Airpods üretimini iki katına çıkaracak


iPod Classic efsanesini iPhone üzerinde yeniden diriltmek

Bir iOS geliştiricisinin üzerinde çalıştığı iPhone uygulaması ile iPod Classic‘in çembersel tuşunu, akıllı telefonunuzda yaşatabileceksiniz. Cooper Union Üniversitesi (New York) öğrencilerinden Elvin Hu, Ekim ayından beri üzerinde çalıştığı projesinin deneme görüntülerini, kendi Twitter hesabı üzerinden yayınladı. Uygulama, temel olarak iPhone‘unuzu, tıklama sesleri ve “haptic” ekran bildirimi ile orijinalinden farksız, tam ekran bir iPod haline getiriyor.

 

Twitter’da oldukça dikkat çeken bu proje, iPod‘un babası olarak bilinen Tony Fadell tarafından “Zamanda güzel bir yolculuk” şeklinde yorumlandı. Böyle bir uygulamayı yazma fikri Hu‘ya, okulundaki,  iPod‘la ilgili olan bir çalışma kağıdından gelmiş. Bir haber sitesine attığı e-postada “Her zaman Apple ürünlerinin meraklısıydım. Ailem bana bunlardan birini alana kadar, çikolata paketlerinin üzerine iPhone arayüzü çizerdim. Bu durum beni tasarım kariyerim için çok ilham verici olmuştu” şeklinde ifadelerde bulundu.

Apple’ın eski Cover Flow özelliği de bu uygulamada olacak. Cover Flow,  3D grafikli bir arayüz sayesinde albüm ve şarkı kapaklarını kaydırarak, dinlemek istediğiniz şarkıyı kolayca bulmanıza yardımcı olan bir özellik.  Ayrıca bu özellik yatay ekran modunda da kullanılabilecek.

Peki iPhone kullancıları ne zaman iPod uygulamasına kavuşacak?

“Ya Apple bu uygulamanın yayınlanmasını engellerse?” sorusu gelebilir akıllara. Elvin Hu bu ihtimal karşısında “İnsanların, uygulamaya bu kadar ilgi gösterdiğini gördükten sonra, uygulamayı açık kaynaklı olarak yayınlarım.” şekline açıklamada bulundu. Uygulama hala daha geliştirme aşamasında fakat Aralık sonunda tamamlanacağı ön görülüyor.

Devamını oku

Apple

Apple, 2020 yılında 100 milyon iPhone 12 satmayı planlıyor!

iPhone

Apple, 2020 yılı için çıkaracağı yeni nesil akıllı telefonun üzerinde şimdiden çalışmaya başladı. Cihazla ilgili detaylar netleşmese de kaç adet üretileceği bilgisi gelmeye başladı.


İlginizi çekebilir: Apple, iOS 14’te geliştiricilerin işlerini kolaylaştırmak istiyor!


Amerikan şirketin, üretici ortaklarından önümüzdeki sene piyasaya sürülmesi için toplamda 100 milyon adet iPhone 12 siparişinde bulunduğu raporlandı. 2019 için iPhone 11 ve iPhone 11 Pro’da 80 milyon ünite satış rakamına ulaşması bekleniyordu. Hedefini 100 milyon ve üzerine çıkarması firmanın arz talep ilişkisiyle doğru orantılı yaptığı bir hamle olarak değerlendirilmesi gerekiyor.

Önümüzdeki sene için yeni cihazlarında 5G iletişim teknolojilerine yer verecek. Dev şirket donanımı yükseltmesine rağmen işlerin tamamen yeni bağlantı seçeneklerine yoğunlaşacağını düşünüyor.

Digitimes’ın raporlarına göre firma son çeyrek rakamlarında yeni iPhone’ların piyasaya girişi dahilinde %25lik bir satış büyümesi yaşadı. Apple her sene %5 büyüme ve %5 küçülme yaşayarak birkaç senedir dengesiz bir ekonomik süreç yaşıyor.

Apple

Geçen yıl yine aynı tarihlerde, iPhone haberlerinin ortaya çıktığına şahit olmuştuk. iPhone 12’de 5G özelliğinin yer alması bekleniyor. Kamera tarafında da yine yenilikler beklediğimiz cihazda yeni time of flight adı verilen sanal gerçeklik özelliklerini zirveye taşıyacak donanımın ekleneceği tahmin ediliyor.

Android tarafında da yeni iletişim standartı olan 5G’nin kullanılması bekleniyor. Özellikle Xiaomi’nin uygun fiyatlı cihazlar dahil olmak üzere cihaz ailesinin büyük bir kısmını kapsayacak donanımın iPhone karşısında rekabet sağlayacağı kaçınılmaz olacaktır.

Yeni nesil cihazlarda 5G standartını geçiş aşamasında oldukları için fiyatı muhtemelen yükseltecektir. iPhone 11’in fiyatının 50 dolar düşürülmesi ve Pro ve Pro Max’in fiyatının sabit kalması bu geçişe hazırlık olarak planmış bir hamle olabilir.

Yakın zamanda detaylarına daha hakim olacağımız iPhone 12 ailesi için oldukça talep gören bir akıllı telefon olduğunu şimdiden söyleyebiliriz. Dünya çapında Apple’ın pazar payı her geçen gün azalsa da hala bir çok ülkede iPhone’un lüks algısı ve kullanılabilirliği devam ediyor.

Devamını oku