Sosyal medya

Apple

iOS 13 ile birlikte gelen özellikler

iOS 13 ile birlikte Apple, iPhone cihazlara önemli yeniliker getiriyor. Bu makalede, iOS 13 ile beraber gelen tüm yenilikleri öğrenebileceksiniz.

İlginizi çekebilir : iPhone XI depolaması 128 GB’dan başlayacak!

reklam
MSI reklamı

Apple, bugün gerçekleştirdiği geliştiriciler konferansında iOS 13 işletim sistemini tanıttı. iOS 13 ile beraber gelecek devrimsel yenilikleri daha önce Apple yazılım mühendisliği başkan yardımcısı Craig Federighi açıklamıştı. Federighi ‘ iOS için bir sonraki sürüm büyük olacak ve bu güncelleme çeşitli iyileştirmeleri içerecek‘ demişti. Bugün yapılan konferansta da iOS 13 ile beraber, iPhone cihazlara önemli yenilikler geliyor.

iOS 13 :Karanlık mod desteği

Uzun zamandır iPhone kullanıcılarının merakla beklediği karanlık mod desteği iOS 13 ile beraber geliyor. iOS 7’den beri en büyük görsel yenilik olarak adlandırılan destek ile beraber iPhone kullanıcıları cihazlarının her alanında karanlık modu kullanabilecek. iOS 13 yükleyecek kullanıcılar ana ekranda karanlık mod desteği ile ciddi değişiklikler farkedemezsken, beyaz temalı uygulamalarda farkı daha kolay anlayacaklar.

iOS

Özellikle Apple Music gibi tasarımında beyaz hat kullanımı fazla olan uygulamalarda, karanlık mod desteği kullanıcıya güncellemeyi hissettirebilecek. Yeni iPhone modellerinin sahip olduğu OLED ekran karanlık mod desteği ile birlikte cihaz bataryasını olumlu etkileyecek. iOS 13 karanlık mod ve OLED ekrana sahip iPhone  cihazların siyah renk gösteriminde güç harcamaması, telefonların batarya performansının artmasını sağlayacak.

Performans artışı

Apple, geliştiriciler konferansında üzerinde durduğu önemli konulardan biri ise performans kısmı oldu. iOS 13 işletim sistemine sahip iPhone’lar bir önceki yazılıma kıyasla, uygulama açılışı iki kat hızlanacak.

iOS 13

Güncelleme ile birlikte uygulama açılış hızları, uygulama geri çağırma işlemleri daha kısa sürelerde gerçekleşecek. Ayrıca iPhone’ların yeni güvenlik sistemi FaceID üzerinde de çalışmalar yaptığını belirten Apple, iOS 13 sayesinde FaceID üzerinden kilit açılışının %30 daha hızlı olduğunu söyledi.

iOS 13 : Yeni klavye

Apple, üçüncü parti klavye uygulamalarında kullanılan kaydırılabilir yazı yazma özelliğini iOS 13 ile kendi klavyesine getiriyor. Devrimsel bir yenilik olmamasına rağmen, iPhone kullanıcıları ‘Swiftkey, Gboard’ gibi üçüncü parti uygulamalarını cihazlarına yüklemek zorunda kalmayacak.

Kaydırılabilir klavye ile beraber kullanıcılar yazmak istediklerini klavye üzerinde gezinerek iletebilecek. Kullanıcıların tek el ile yazı yazmasını kolaylaştıran yenilik iOS 13 ile beraber iPhone cihazlara gelecek.

 

iOS 13 : Hatırlatıcılar

Apple iOS 13 ile birlikte hatırlatıcılar kısmında önemli değişikliklere gidiyor. Kullanıcıların atadıkları görevleri kategorize etmek için ‘ bugün, zamanlanmış, işaretlenmiş ve tümü’ seçeneklerini cihazlara getiriyor. iOS 13 ile beraber kullanıcı zamanladığı veya bitirdiği görevleri ayırt etmesi kolaylaşacak. Ayrıca Apple iOS 13 ile birlikte, hatırlatıcılar kısmında yapay zeka teknolojisini kullanacak. Kullanıcı deneyimlerine göre şekillenebilecek hatırlatmalar, hatırlatmak istediğiniz kişileri veya hatırlatma saatlerini sizlere önerebilecek.

iOS 13 : Apple Mail, Notlar ve Safari güncellemeleri

Apple, iOS 13 ile beraber sistemdeki bazı uygulamalarda güncellemeler yapıyor. Apple’ın e-posta uygulaması Apple Mail, yeni masaüstü biçimlendirmesi ile farklı bir yapıya bürünüyor. İnternet tarayıcı kısmında ise Safari, girilen web sitelerinde kullanıcıya özel tercihler sunacak. Gerçekleştirilen etkinlikte dikkat çekilen bir başka uygulama ise notlar oldu. iOS 13’te bulunan notlar uygulamasında tüm notları tek bir yerden ulaşma imkanına sahip olacağınız yeni galeri görünümü kullanıcılara daha kolay erişim imkanı sunacak. Ayrıca tarayıcı üzerinden not aktarımı yeni versiyon ile birlikte kullanımı daha kolay olacak.

 

Haritalar

Google Maps’in bir hayli gerisinde kalan Apple Maps, iOS 13 ile beraber yeni bir görünüm kazanıyor. Güncellenen uygulama ile beraber iOS 13 kullanıcıları harita üzerindeki bir noktaya tıkladıktan sonra istediği alanda 360 derece gezinti yapabilecek.

Haritalar

Bu özelliği sunabilmek için Apple, Amerika Birleşik Devletleri ve birkaç ülkede görüntü çekimi yapan arabalar kullanılıyordu. İlk olarak ABD haritaları ile kullanılacak 360 derece görünüm , yıl sonuna kadar farklı ülkelerde de erişime açılacak.

Gizlilik

Apple, iOS 13 ile beraber güvenlik ve gizilik konusunda önemli adımlar atıyor. Güncellemeyle beraber; uygulamaların konum bilgisine erişim seçeneğini, kullanıcılar sadece bir kez seçebilecek. Ayrıca, uygulamalar ve servislere giriş opsiyonlarında ‘Apple ile Giriş’ sekmesi iOS 13 ile hayata geçecek. Kullanıcılar hizmetlere girişte ‘FaceID’ teknolojisini kullanabilecek, hizmetlerin gönderdiği spam e-postaları farklı bir mail hesabında toplayabilecek.

Memoji makyajları

iOS 13 ile beraber yüzünüzden çıkarılan bilgiler ile kullanılan Memoji’ye makyaj yapabileceksiniz. Oluşturacağınız sanal yüzlerin cilt renklerini değiştirebilecek, göz ve dudak renkleri ile oynayabilecek istediğiniz gibi kişileştirebileceksiniz. Oluşturduğunuz karakterleri yüz ifadeleriniz ile oynatabilecek ve arkadaşlarınızla paylaşabileceksiniz.

iOS 13

Fotoğraf ve video düzenleme uygulamaları

Apple fotoğraf düzenleme uygulamasını tamamen yeniliyor. iOS 13 ile beraber kullanıcılar fotoğraf üzerinde; parlaklık, kontrast, doygunluk, beyaz dengesi, netlik, kumlanma gibi birçok ayarı uygulama üzerinden uygulayabilecek. Güncelleme ile beraber video uygulamasına düzenleme araçları eklendi. Ters çekilen videolar iOS 13 ile beraber döndürülebilecek,ve video düzenlemeleri güncelleme ile beraber daha kolay olacak.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

iPhone 12 ne zaman tanıtılacak?

Yazan:

iPhone 12

Apple, 15 Eylül’de gerçekleştirdiği etkinlikte yeni iPhone modellerini tanıtmamıştı. iPhone 12 modelinin ne zaman tanıtılacağı ve sevkiyatına başlanacağı merak konusu.


İlginizi çekebilir: iPhone 12 serisinin yeni modeli: iPhone 12 mini

reklam
MSI reklamı

Apple, tatil sezonunu kaçırmak istemiyor

Apple tarafından henüz herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Apple’ın COVID-19 salgınının sonuçları sebebiyle lansmanı ertelediğini biliyoruz. ABD’deki tatil sezonu yaklaşırken, Apple’ın daha fazla bekleyeceğini düşünmek pek mantıklı değil.

Tahminler 13 Ekim’i işaret ediyor

Akıllı telefonlarla ilgili sızıntılar paylaşan Jon Prosser, çeşitli kaynaklardan aldığı bilgilere göre, lansmanın 13 Ekim tarihinde yapılacağını paylaştı. 16 Ekim’de ön siparişe açılması beklenen yeni iPhone’un, 23 Ekim itibarıyla Apple mağazalarındaki yerini alması bekleniyor. Jon Prosser, ağustos ayında yaptığı paylaşımda; lansmanın 12-18 Ekim tarihleri arasında yapılacağını, iPhone 12 Pro modellerinin ön sipariş ve sevkiyatının kasım ayına sarkabileceğini belirtmişti.

Apple’ın yeni ürünler duyururken salı günlerini tercih ettiğine birçok kez şahit olmuştuk. Ayrıca Apple’ın eylül ayındaki büyük etkinliklerden sonra ekim ayında da etkinlikler yaptığını düşünürsek, 13 Ekim Salı günü bir lansman gerçekleşmesi kuvvetle muhtemel. AppleInsider ve MacRumors gibi önemli kaynaklar da 13 Ekim tarihinde karar kılmış durumdalar.

iPhone 12

Apple’ın bu yıl dört yeni iPhone modeli tanıtmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Apple

Epic Games, Fortine oyuncularını iOS 14 konusunda uyardı!

Yazan:

Epic Games

Epic Games, Fornite oyuncularını uyardı. Firma yaptığı uyarıya göre, iOS 14 güncellemesinin ardından oyuncular oyunlarını kaybedebilir.


İlginizi çekebilir; Facebook, telif hakkıyla korunan görsellerin takibi için Rights Manager’ı Genişletiyor

reklam
MSI reklamı

iOS 14 güncellemesi sizi Fortnite’dan edebilir!

Epic Games ile Apple arasındaki gerilim hız kesmeden devam ediyor. Oyun içi satın alımlar konusunda gerginlik yaşayan iki firma, bir müddet kavgaları nedeniyle oyun dünyasını meşgul etmeyi başarmıştı. Apple‘ın Fornite‘ı uygulama mağazasından kaldırtması nedeniyle iyice alevlenen olay da, durum içerisinde Fortnite yükle iPhone cihazlarının yüklü fiyat etiketleri ile satılmasına kadar ilerlemişti. Halı hazırda hala Apple‘ın mağazasında bulunmayan Fortnite, iOS 14 sürümünün gelişinin ardından cihazlardan silinebilir. Konuyla ilgili uyarıyı Fortnie resmi Twitter hesabından yapan Epic Games oyunculara, eğer güncellemeyi yüklerken bütün uygulamaların silinmesine izin verirseniz oyunu bir daha yüklemelerinin mümkün olmayacağını belirtti.

Tabi bu durum karşısında Apple kullanıcıları iOS 14 güncellemesinden mahrum kalmayacak. Ancak kullanıcıların, eğer cihazlarında Fortnite var ise, yeni sürüm yüklemesi konusunda dikkatli olmaları gerekecek. Zira oyunun tekrardan yüklenmesi şu an için ne yazık ki mümkün değil. Epic Games‘in geliştirici hesaplarını dahi kapatan Apple ise, geri adım atmayı düşünmüyor. Microsoft’tan bu konuda tepkiler alan firma, biraz daha ileriye giderek Unreal Engine oyun motorunu da yasaklatmaya çalışmıştı. Mahkemece engellenen bu gelişme sonrasında firmanın yasakları sadece Fortnite ile sınırlı kaldı. Bakalım Apple kullanıcıları arasında yer alan Fortnite oyuncuları bu gerginlikten ne zaman kurtulacak bekleyip göreceğiz.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

iPhone 12 Mini, A14 Bionic ile gelmeyebilir!

Yazan:

iPhone 12 Mini, A14 Bionic ile gelmeyebilir!

Apple’ın bu sene çıkaracağı iPhone 12 ailesi dört bireyden oluşurken en küçük model olacağı düşünülen iPhone 12 Mini’nin A14 Bionic işlemcisi yerine farklı bir işlemci ile piyasaya sürüleceği iddia edildi.


İlginizi çekebilir: iPhone 12 Pro, iki yeni renk seçeneğiyle geliyor!

reklam
MSI reklamı

Apple tarafından gelen sızıntı haberlere göre 5,4” büyüklüğünde ekrana sahip iPhone Mini modelinin geleceğini sizlerle paylaşmıştık. Son gelen haberlere göre iPhone 12 Mini’de A14 Bionic işlemcisi bulunmayacak. Bir Twitter kullanıcı tarafından ortaya sürülen farklı yonga iddiası, Apple’ın geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği lansmandaki detaylarla örtüşür nitelikte.

iPhone 12 Mini, A14 Bionic ile gelmeyebilir!

iPhone 12 Mini, B14 yonga seti ile gelebilir

Twitter kullanıcısı Mauri QHD tarafından bir tweet’le ortaya atılan iddiaya göre yeni gelecek Mini modeli, B14 isimli yonga setinden güç alacak. Apple’ın 15 Eylül’de gerçekleştirdiği ‘Time Flies’ etkinliğinden hemen önce ortaya çıkan B14 yongasının orta seviye bir performans sunduğu öne sürülüyor.

iPhone 11’in halefi Mini modeli olmayacak

Bir diğer karışıklık ise yeni gelecek Mini modelinin, geçtiğimiz sene çıkan baz iPhone 11’in yerine gelip gelmeyeceği hakkında. Ancak uzmanlara göre Mini modeli ekstra bir modeli olup geçen senenin baz modeli iPhone 11’in halefi olmayacak. Mini modeliyle ilk kez kullanılacak olan B14 yongası, muhtemelen A14 kadar güçlü olmayacak. Ancak çıkış fiyatı göz önüne alındığında 650 dolar fiyat etiketi sahip bir cihazda 400 dolarlık iPhone SE 2020’de yer alan A13 yongasına göre daha performanslı bir işlemci kullanılması bekleniyor.

iPhone 12 Mini, A14 Bionic ile gelmeyebilir!

Yeni çipset, 5G modem barındırmayabilir

B14 işlemcisi söylentileriyle beraber cihazın 5G bağlantı teknolojisi barındırıp barındırmayacağı da merak edilmeye başlandı. Yeni yonga setiyle beraber Apple’ın 5G modemsiz bir model çıkararak maliyetleri aşağı çekmeyi planladığı düşünülüyor. Hem daha uygun fiyatlı hem de daha küçük ekran barındıran performanslı bir iPhone modeli, büyük bir kesim tarafından ilgi görebilir. 6,1” büyüklüğünde iki iPhone 12 modelinin daha geleceği düşünülürse, piyasadaki küçük ekranlı cihaz talebi Mini modeline kayabilir.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

HWP COIN’den Haberler

Donate

© EMY Medya. Kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek dijital ortamda alıntı yapılabilir.

HWP.com.tr hosting hizmeti LimonHost tarafından verilmektedir.

LimonHost logosu