Sosyal medya

Sosyal Medya

Instagram için görüntülü sohbet ve Spotify’dan şarkı paylaşma özelliği!

Spotify Instagram

Dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından biri haline gelen Facebook‘un elindeki Instagram, iki yeniliği ile de karşımıza çıkıyor.

Instagram Hikayeleri’nde Spotify’dan şarkı paylaşma

Spotify Instagram

İlk olarak hikayelerinde müzik paylaşımının çok olduğunu her zaman görmekteyiz. Hatta birçok kişi Spotify üzerinden ekran görüntüsü alarak “Aha bunu dinliyorum” demeyi çok seviyor. Bunun farkında olan firma, Spotify ile birlikteliğe giderek bu servisi de hayata geçirdi. Artık eğer Spotify üzerinden dinlediğiniz bir şarkıyı paylaşmak isterseniz Spotify’daki şarkı paylaşma bölümünden Instagram Hikayeler kısmına tıklayarak rahatlıkla şarkınızı albüm kapağı ile beraber paylaşabilirsiniz. Hatta söz konusu şarkı paylaşıldığı zaman bu hikayeyi görenler için de Spotify’dan dinle butonu çıkıyor olacak.

Instagram’da görüntülü görüşme devri

Instagram Grup Sohbeti

Profil paylaşımlarında ve hikayelerde video ve canlı yayınlara izin veren uygulama, şimdi de görüntülü görüşme devrini başlattı. Artık gerek iki kişi karşılıklı gerekse grup olarak dört kişiye kadar görüntülü sohbet edebileceksiniz. Sohbeti başlatmak için tek bir kişi ile yapmak istiyorsanız, sohbet sayfasını açarak sağ üstte bulunan kamera butonuna dokunmanız yeterli. Grup görüşmesi için ise ana sayfadaki uçak ikonuna tıklayarak +’ya bastıktan sonra sohbeti yapacağınız kişileri seçmeniz yeterli olacak. Giden isteği kabul edenler ise anında görüşmeye katılmış olacaklar.

Teknolojiye olan tutkusunu Hardware Plus'ta meraklılarına aktarıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Instagram, TikTok’a rakip oluyor!

Instagram

Instagram, TikTok benzeri bir video düzenleme özelliğini devreye almaya hazırlanıyor. Sosyal medya devi bu özellik ile birlikte TikTok platformuna rakip olacak.


İlginizi çekebilir: 16 inç boyutunda yeni Macbook Pro tanıtılacak!


Instagram, müziklere çekeceğiniz videolarınızla eşlik edebileceğiniz bir düzenleme özelliğini devreye alıyor. TikTok benzeri olan bu özellik ile birlikte müziklerin ritmlerine uygun videolar çekebilecek, videoları durdurup devam edebileceksiniz. Bu özelliğe “Reels” adı verilirken, daha sonraki güncellemelerle birlikte birçok yeni filtre ve düzenleme seçeneği uygulamaya eklenecek.

 

Snapchat‘in kullanmış olduğu hikayeler özelliğini, uygulamasına ekleyen Instagram bu özellik ile birçok Snapchat kullanıcısını kendine çekmeyi başarmıştı. Reels özelliği ile birlikte akıllara, TikTok kullanıcılarının artık Instagram‘a geçme zamanı mı geldi sorusu gelmiyor değil. Peki siz bu özelliği kullanırmısınız?

 

Devamını oku

Haber

Facebook gizlice kameranızı kullanıyor olabilir!

Facebook

Facebook, iPhone uygulamasında haber kaynağında gezinirken arkaplanda kameranızı kullanıyor olabilir. Bir kullanıcı tarafından paylaşılan ekran kaydında arkaplanda kameranın çalıştığı kanıtlanıyor.


İlginizi çekebilir: Facebook yeni ödeme sistemini duyurdu: Facebook Pay


Facebook‘un iPhone uygulamasında arkaplanda kameranız çalışıyor olabilir. Bir kullanıcı tarafından paylaşılan ekran kaydında ortaya çıkan bu olay, sosyal medya devi hakkındaki gizlilik sorunlarını tekrar akıllara getirdi.

Bu hatayı iOS 13.2.2 kullanan beş iPhone’da bulduğunu söyleyen Maddux, iOS 13.1.3 ve iOS 12 sürümünde ise benzer bir sorunla karşılaşmadığını söyledi. Bu şekilde gizlilik sorunları tekrar akıllara gelirken, bu hatanın Facebook uygulamasından mı yoksa iOS’un herhangi bir açığından dolayı mı olduğu henüz bilinmiyor.

Her iki şirketten de konuyla ilgili açıklama yapılmazken, bu sorunun Facebook uygulamasına kamera kullanma izni verildikten sonra ortaya çıktığını söyleyelim. Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Devamını oku

Sosyal Medya

Google, Youtube’ın masaüstü versiyonunu tekrar tasarladı!

Google

Bugün, Google Youtube’un masaüstü ve tablet sürümü içinde bazı değişiklikler yaptığını duyurdu.


İlginizi çekebilir: YouTube Premium, öğrenci aboneliğini getirdi!


Online video yayıncılık uygulaması Youtube’ın yeni görünüşü ilk kez Ağustos ayında ortaya çıkmıştı. Şimdi ise tüm kullanıcılara kademeli olarak sunulmaya başlandı ve yakında herkes için erişebilir hale geleceği vurgusu yapıldı.

Yeni dizayn, birtakım küçük değişiklikleri içerisinde barındırıyor. Fakat, kolayca fark edilebiliyor. İlk olarak, Google’ın video küçük resimlerinin boyutunu değiştirdiğini belirtmek isterim. Böylece kullanıcılar izleyecekleri içeriklerle ilgili daha detaylı bilgi alabiliyorlar. Bu görüntüler, daha yüksek çözünürlüklere sahip hale geliyor.

Daha büyük video küçük resimleri için Youtube anasayfadan maalesef ki aboneler tarafından sekmesini kullanımdan kaldırmak zorunda kalmış. Geriye kalan diğer geliştirmeler ise daha fonksiyonel. Sıraya ekle butonu artık videonun küçük resmine bastığınız zaman sağ üst köşede görüntüleniyor. Böylece ana ekrandan oynatma listesi oluşturabilir hale geliyor.

Bu listeler kalıcı olarak kaydedilmiyor. Fakat, sonra izle özelliği hala mevcut. Tamamıyla listede görmek istiyorsanız bu butonu kullanmanız gerekiyor. Üç noktalı menü butonu küçük resimden sonraya konumlandırılmış. Youtube’a içeriğini sevmediğiniz bir kanalın videosunu size önermemesini bu üç nokta içerisindeki seçenekten beliretebiliyorsunuz.

Son olarak, daha ilerideki anonslarda Youtube ev ekranınızı filtrelemek için yeni seçenekler ekleyebilir. Bunu, bu yılın başında mobil cihazlar için yapmıştı. Kullanıcılar böylece, hangi içerikleri izleyip izlemeyeceklerini kendileri belirleyebiliyorlar. Sadece size tavsiye edilmesini istediğiniz içerikleri görmek Youtube’un pazarlama stratejisinde kullanıcıları önemsemeye başladığını gösteriyor.

Devamını oku