Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Apple

iMovie güncellendi: 4K 60FPS video paylaşma, HDR ve dahası!

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Apple, video düzenleme uygulaması iMovie için kapsamlı bir güncelleme yayınlayarak HDR, 4K 60FPS ve daha bir sürü özellik getirdi. Yeni güncellemeyi iPhone veya iPad’inizden App Store’a gidip hemen yükleyebilirsiniz.


İlginizi çekebilir: Apple Glass, alışveriş yapanlar için karşılaştırma bilgilerini görüntüleyebilir!

reklam
MSI reklamı

Apple, iOS ve iPadOS işletim sistemlerini her geçen gün geliştirmeye devam ederken, mobil uygulamalarını da es geçmiyor. Bu hafta şirket, mobil video düzenleme uygulaması iMovie için yayınladığı 2.3 sürümüyle uygulamaya bir dizi yeni özellik getirdi.

Apple, bu güncellemeyle iMovie’de başlıkları, başlık stilini ve büyük harf kullanımını ayarlamak için kolay araçlarla yerleşik yazı tipleri kullanımını özelleştirmeyi basitleştirdi. Ayrıca videolarınızda kullanabilmeniz için üç yeni animasyonlu başlık seçeneği de ekledi.

iMovie 2.3

HDR ve 4K 60FPS desteği

iMovie ile artık Fotoğraflar kitaplığından Yüksek Dinamik Aralıklı (HDR) videoları görüntüleyebilir, düzenleyebilir ve paylaşabilirsiniz. Yalnız bu özellik sadece belirli cihazlarda destekleniyor:

 • iPhone SE‌ (2. nesil)
 • ‌iPhone‌ 8 Plus, ‌iPhone‌ X veya üstü
 • ‌iPad‌ mini (5. nesil), ‌iPad‌ (7. nesil) veya üstü
 • ‌iPad Air‌ 3 veya üstü
 • 10,5 inç ‌iPad Pro‌ veya üstü

Ayrıca 4K videoları saniyede 60 kare hızında içe aktarıp paylaşma desteği de aynı şekilde iMovie’nin 2.3 sürümüyle birlikte uygulamaya eklendi. 4K 60FPS desteği ise şu cihazlarda kullanılabiliyor:

 • iPod touch (7. nesil)
 • iPhone SE (2. nesil)
 • iPhone 7 veya üstü
 • iPad (6. nesil) veya üstü
 • ‌iPad‌ mini (5. nesil)
 • iPad Air 3 veya üstü
 • 10.5- inç iPad Pro veya üstü

Destekleyen bir cihazınız varsa iMovie kullanarak HDR ve 4K 60FPS videolarla ruhunuzdaki üretkenlik açlığını daha efektif bir biçimde giderebilir, ürettiğiniz içerikleri büyük bir zevkle paylaşabilirsiniz.

iMovie 4K 60FPS, HDR

Tüm bunların yanı sıra iMovie, küçük ama önemli yenilikler de kazandı.

2.3 sürümüyle iMovie uygulamasına gelen tüm yenilikler

 • Düzinelerce yerleşik yazı tipi arasından seçim yaparak herhangi bir başlığı özelleştirin.
 • Bir ızgaradan veya ön ayar yelpazesinden seçim yaparak, sayısal kaydırıcıları ayarlayarak veya görüntüleyicide damlalığı kullanarak herhangi bir başlığın rengini ayarlayın.
 • Bir başlığın varsayılan stilini, büyük harf kullanımını ve süresini hızla değiştirin.
 • Herhangi bir başlığın boyutunu ve konumunu ayarlamak için tutun ve sürükleyin.
 • iMovie ile üç yeni animasyonlu başlık arasından seçim yapın: Slayt, Bölünmüş ve çift renkli Kromatik
 • Filminize düz, gradyan ve desenli arka planlar ekleyin.
 • Herhangi bir arka planın renklerini özelleştirmek için renk seçiciyi kullanın.
 • Fotoğraflarınıza ve videolarınıza uygulanan herhangi bir filtrenin yoğunluğunu değiştirmek için kaydırıcıyı sürükleyin.
 • 4K videoları saniyede 60 kare olarak içe aktarın ve paylaşın.
 • ‌Fotoğraflar‌ kitaplığınızdan Yüksek Dinamik Aralık (HDR) videolarını görüntüleyin, düzenleyin ve paylaşın.
 • Bir proje veya video dosyasını paylaşmak ve çözünürlük, kare hızı gibi özellikleri seçmek için Paylaş sayfasının üst kısmındaki yeni seçenekler düğmesine dokunun.

iMovie’nin yeni sürümünü iPhone veya iPad’e App Store üzerinden hemen yükleyebilir ve bu özellikleri deneyimleyebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

iPhone’lara uzaktan yetkisiz erişim sağlandı!

iPhone'lara uzaktan yetkisiz erişim
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Project Zero’da araştırmacı olarak görev yapan Ian Beer’in tasarladığı, iPhone’lara uzaktan yetkisiz erişim sağlayan protokol sayesinde yakınlarda bulunan herhangi iPhone anında hacklenebiliyor.


İlginizi çekebilir: İşte 2020’nin en iyi App Store oyunları ve uygulamaları!

reklam
MSI reklamı

Bu yılın başlarında Apple, bilgisayar korsanlarının yakındaki iPhone’lara uzaktan erişmesine ve tüm cihazlarının kontrolünü ele geçirmesine olanak verebilecek bir iOS güvenlik açığını yamadı.

Google’ın güvenlik açığı araştırma ekibi Project Zero’da bir araştırmacı olan Ian Beer tarafından tasarlanan bu yetkisiz uzaktan erişim, Apple’ın AirDrop ve Sidecar gibi şeylerin çalışmasını sağlayan tescilli ağ protokolü olan Apple Wireless Direct Link’te bulunan (AWDL) bir güvenlik açığını kullandı.

Beer, Salı günü yayınlanan 30.000 kelimelik blog gönderisinde, AWDL’deki bir bellek bozulması hatasının e-postalar, fotoğraflar, mesajlar, şifreler ve depolanan şifreler dahil olmak üzere kullanıcıların kişisel verilerine nasıl uzaktan erişim sağlayabileceğini ayrıntılı olarak gösteren çarpıcı bir senaryoyu anlattı.

iPhone'lara uzaktan yetkisiz erişim

Güvenlik açığı, Beer tarafından 2018 yılında yayımlanan bir iOS beta sürümünde keşfedildi. Uzun süren çalışmaların ardından Beer, AWDL’deki ilgili kodu bulabildi ve güvenlik açığını belirledi. Daha sonra bir dizüstü bilgisayar, bir Raspberry Pi 4B ve birkaç Wi-Fi adaptörü kullanarak hedef iPhone’lara uzaktan yetkisiz erişim sağlamayı başardı.

Beer’ın bu yetkisiz erişimi geliştirmesi altı ay sürdü. Ancak bitirdiğinde, yakınında bulunan herhangi bir iPhone’u anında hackleyebildi, üzerinde rastgele kod çalıştırabildi ve tüm kullanıcı verilerini çalabildi.

Beer, ortaya çıkardığı bu yetkisiz erişim kontrolünün gerçek hayatta daha önce kullanılıp kullanılmadığı konusunda bir kanıtı olmadığını söyledi.

 

Apple, Mayıs ayında iOS 12.4.7 ve iOS 13.3.1’in piyasaya sürülmesiyle bu güvenlik açığını düzeltti. Ayrıca birkaç güvenlik güncellemesi günlüklerinde de Beer’den alıntılara yer verdi. Apple, kullanıcıların büyük çoğunluğunun zaten iOS’un düzeltilmiş olan daha yeni sürümlerini kullandığını ve bu kullanıcılar için bir güvenlik açığı olmadığını belirtti.

Devamını oku

Apple

İşte 2020’nin en iyi App Store oyunları ve uygulamaları!

2020'nin en iyi
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Apple bugün, yıl boyunca en popüler uygulamaları ve oyunları ortaya çıkaran 2020’nin En İyi Oyunlarını ve 2020’nin En İyi Uygulamalarını içeren listeleri paylaştı.


İlginizi çekebilir: iOS 14.2 ile sessizce FaceTime’a 1080p desteği eklendi!

reklam
MSI reklamı

Apple, 2020’nin en popüler uygulamalarını açıkladı

Amoung Us,  2020’nin en iyi ücretsiz oyunu seçildi. Onu sırasıyla Call of Duty: Mobile, Roblox ve Subway Surfers takip etti. Ink Inc. Tattoo Drawing dördüncü ücretsiz uygulama olurken, Magic Tiles 3: Piano Game beşinci sırayı aldı. Mario Kart Tour da listeye girerek 15. sırada yer aldı.

Minecraft yılın en çok kazanan oyunuydu ve onu Plague Inc., Heads Up!, Monopoly, Bloons TD 6, Geometry Dash ve NBA 2K20 takip etti. Minecraft ve Plague Inc. uzun süredir en üst sıralarda yer alırken, diğer oyunların çoğu genellikle yıl sonuna doğru listelerin başında yer almayı başardı.

2020'nin en iyi

Zoom, iOS cihazlar arasında en iyi ücretsiz uygulama oldu ve onu TikTok, Disney+, YouTube, Instagram, Facebook ve Snapchat izledi. En iyi ücretli uygulamalar arasında ise hızlıca fotoğraf düzenlemeyi sağlayan TouchRetouch, Procreate Pocket, Facetune, HotSchedules ve AutoSleep Uyku İzleyici yer aldı.

App Store, ilgilenenler için Bugün sekmesinde tüm bu uygulamaların indirilebileceği bölümlere sahip.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

iOS 14.2 ile sessizce FaceTime’a 1080p desteği eklendi!

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Apple, Kasım ayının başlarında iOS 14.2’yi piyasaya sürdü ve onunla birlikte iPhone’lar için bir dizi yeni özellik duyurdu. Ancak iPhone 8 ve sonraki cihazlarda 1080p FaceTime aramaları için destek eklemesi yaptığından hiç bahsetmedi.


İlginizi çekebilir: Apple Watch kordonu pil işlevi görebilir!

reklam
MSI reklamı

iOS 14.2 Güncellemesi iPhone 8 ve sonrası için geçerli

Çoğu kişi tarafından farkedilmeyen bu özellik MacMagazine tarafından keşfedildi. Apple’ın, iOS 14.2’nin piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra iPhone XR gibi cihazların teknik özellik sayfalarını sessizce güncellediği ortaya çıktı.

Apple, daha önceleri FaceTime HD (1080p) görüntülü görüşme desteğini iPhone XR sayfalarında listelemiyordu. Ancak iOS 14.2’nin çıkışını takip eden hafta içinde sayfayı güncelledi.

Apple’ın iPhone karşılaştırma sayfasına şimdi baktığımızda ise Wi-Fi üzerinden FaceTime HD’nin (1080p), iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X, iPhone XR, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max ve iPhone SE dahil tüm modellerde kullanılabildiği açıkça görebiliyoruz.

iOS 14.2

Bu da konu FaceTime HD kullanmak olunca, iPhone 12 serisinin tek avantajının hem Wi-Fi hem de 5G üzerinden çözünürlüğü desteklemesi anlamına geliyor.

Eski iPhone’larda, Wi-Fi üzerinden 1080p, 4G üzerinden ise yalnızca 720p ile arama gerçekleşebiliyor . Yapılan testlerde 1080p ile 720p arasındaki kalite farkının oldukça belirgin olduğu da gözüküyor.

Devamını oku
MSI reklamı

Forumdan Son Mesajlar

HWP COIN’den Haberler