Sosyal medya

Genel

NASA, ikiz astronotlar ile uzay etkisini test etti!

nasa ikizler

İnsan vücudunun uzun süreli uzay uçuşuna nasıl tepki verdiğine dair ilk sağlam kanıtlar ikiz astronotlar sayesinde gün yüzüne çıktı.

İkiz astronotlar

Astronot Scott Kelly, yaklaşık bir yılını Uluslararası Uzay İstasyonu’ nda geçirdi. Uzayda neredeyse bir yıl süren görevini bitiren astronotla, bu zamanı Dünya’da geçiren ikizini karşılaştıran NASA, uzayda insan vücudunda meydana gelen dramatik değişikliklerin çoğunun kalıcı olmadığını keşfetti. 2015 ve 2016 yılları arasında Uluslararası Uzay İstasyonunda bulunan Scott Kelly, o esnada Dünya’da olan ikiz kardeşi astronot Mark Kelly’nin deneyimlemediği birçok fiziksel ve genetik değişiklik yaşadı.

reklam
Huawei P40 reklamı

İlginizi çekebilir: NASA, Mars 2020 helikopterini test ediyor

İkiz astronotlardan Mark Kelly, Dünya’da da benzer bir inceleme altındaydı. İkili, insan vücudunun uzayda uzun sürelere nasıl tepki verdiğini keşfetmek için eşsiz bir fırsat sundu. Bu inceleme Mars gezilerinde insanların nelerle karşılaşabileceğine dair önemli bilgiler içeriyor.

Uzay seyahatlerinin artmasının düşünüldüğü bu dönemde elde edilen veriler son derece değerli. Kelly’ nin Dünya’ya döndüğünde bedeni yavaş yavaş normale dönmesine rağmen bazı olumsuz etkilerin halen devam ettiği görülmekte. Bilim adamları bu bilgiye dayanarak Mars gibi uzun mesafeli yolculuklar için daha dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

İkiz astronotlar gözlem altında

NASA İnsan Araştırma Programları’nın genel başkan yardımcısı Steven Platts, “Scott’ ta gördüğümüz değişikliklere bakarsanız, bunların büyük çoğunluğu, Dünya’ya geri döndüğünde nispeten kısa bir sürede başlangıç ​​seviyesine geri döndü” dedi.

Susan Bailey ve Colorado Eyalet Üniversitesi’ nden meslektaşları, Scott Kelly telomerlerini ve ilgili enzim telomerazın uzunluğunu gözlemlemeye odaklandı. Telomerler, DNA’ nın uçlarında bulunur ve uzunlukları genellikle yaş ve sağlığı belirtir. Yaşlanma, stres ve radyasyon gibi şeyler büzülmelerine neden olabilir.

Uzay uçuşu insanları hem strese hem de radyasyona maruz bıraktığından, araştırmacılar telomerlerinin kısaldığını görmeyi bekliyorlardı. Bailey, “Tam tersi oldu” diyor. “Uzaya çıktıktan iki hafta sonraki örneklerle, gitmeden önce alınan örnekleri karşılaştırdığımızda, Scott’ın telomerlerinde hatırı sayılır miktarda uzama gördük”.Bu durum Kelly’nin uzay istasyonunda geçirdiği zaman boyunca devam etti. Ortalama olarak, telomerleri %14,5 oranında uzadı.

İkiz astronotlar

Telomerlerin uzamasının anlamı nedir?

Bir anda uzayda gençlik çeşmesini bulduğunu düşünmeyin, bu durum yapılacak diğer çalışmalarla desteklenmeli. Döndükten sonraki bir hafta içinde telomerleri önemli ölçüde kısaldığı görüldü. Bailey, “Tamamen uzaya özgü ve çok hızlı gelişen türde değişimlerdir, bu da nasıl bir olgu böyle bir şeye yol açabilir diye bizi düşünmeye sevk ediyor” dedi. Scott Kelly’nin ortalama telomer uzunluğu altı ay içinde normale döndü, ancak Dünya’ya dönüşünde oluşan anormal derecede yüksek sayıda kısa telomer vücudunda kaldı.

Araştırmacılar uçuş sırasında ve özellikle dolaşım ve bağışıklık sistemi ile ilgili birçok genin tekrar açılıp kapandığını gördü. Bu değişiklikler vücudun uzaya nasıl uyum sağlamaya çalıştığını gösteriyor.

Rapordaki sayıların çoğu için karşılaştırma noktası yoktur. Mason, “İlk defa birinin kan basıncını ölçmemize benziyor. Daha fazla insanı ölçmeye başlayana kadar gerçek referans numaralarının ne olduğunu bilmiyorduk.” dedi.

Sağlığı hakkında çoğu insanın hayal edebileceğinden çok daha fazla veriye sahip olmasına rağmen, Scott Kelly, MIT Technology Review‘a bu bilgilere dayanarak herhangi bir ilave işlem yapmayı planlamadığını söyledi. Ayrıca Scott:“İnişten hemen sonra kendimi iyi hissettim, fırlatıldığım zamandan birazcık farklı hissediyorum, ancak bunun nedeni muhtemelen dört yaş daha yaşlı olmamdan kaynaklıdır.” dedi.

Kelly, “Astronotlar, kendilerinin araştırma konusu olma seçimine sahipler. Yapmayı ve yapmamayı seçebilirsiniz. Fakat çok az insan uzaya seyahat ediyor ve ana fikir, bilim için orada olduğumuz. Tüm bunlara dahil olmanın bizim bir tür yükümlülüğümüz olduğunu düşünüyorum. ” diyerek sözlerini bitirdi. Kim bilir ilerleyen günlerde cesur astronotların yapacağı yeni çalışmalar sayesinde, uzay yolculukları belki insanın ömrüne ömür katar…

Enerji mühendisi, basketbol antrenörü ve teknoloji meraklısı...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefon

Redmi Note 9S vs Redmi Note 8 Pro karşılaştırma – Hangisini almalı?

Yazan:

Redmi Note 9S vs Redmi Note 8 Pro karşılaştırma - HANGİSİNİ ALMALI?

Redmi Note 9S vs Redmi Note 8 Pro karşılaştırma videomuzda, son dönemin iki popüler akıllı telefonunu kıyaslıyoruz. Bugünün güncel fiyatlarıyla Redmi Note 9S mi, yoksa Redmi Note 8 Pro mu?

İlginizi çekebilir: Redmi Note 9S inceleme

Güncel fiyatlar

Bugün internette gördüğümüz Xiaomi Türkiye garantili fiyatlar şu şekilde:

reklam
Huawei P40 reklamı
  • Redmi Note 8 Pro – 2700 TL (64 GB)
  • Redmi Note 9S – 2800 TL (64 GB)

Ancak bu noktada Note 8 Pro modelinin hem 64 GB hem de 128 GB depolama olan sürümünde 6 GB RAM olduğunu, Redmi Note 9S  modelinde ise baz modelde 4 GB, üst versiyonda ise 6 GB RAM olduğunu unutmayın.

Redmi Note 9S vs Redmi Note 8 Pro karşılaştırma – Tasarım ve ekran farkılıkları

Her iki modelin de önü ve arkası Corning Gorila Glass 5, yan çerçeveleri ise plastik malzeme kullanıyor. Ön taraftan baktığınızda Note 9S modelinde delik çentik, Note 8 Pro modelinde ise damla çentik tasarımının kullanıldığını görüyoruz. Her iki modelin de kalınlıkları birebir aynı ve ağırlıkları da çok benzer. Tasarımsal açıdan iki cihazın ayrıldığı konu parmak izi sensörü. Note 9S modelinde yan tarafta, Note 8 Pro modelinde ise arka tarafta yer alıyor.  Ayrıca Note 9S modelinde çift SIM kart + microSD kart kullanılabiliyorken, Note 8 Pro modelinde hibrit yapı yer alıyor. Yani çift SIM kart kullanmak isterseniz microSD kart kullanamıyorsunuz.

Ekrana geçtiğimizde Note 9S modelinde yer alan 6.67 inç boyutlu ekran, Redmi Note 8 Pro modelindeki 6.53 inç boyutlu ekrana göre daha büyük. Her iki cihazda da IPS LCD ve Full HD+ çözünürlük kullanılıyor. Parlaklık konusunda ise 640 nit parlaklığı ile Redmi Note 8 Pro, 575 nit parlaklığına göre Redmi Note 9S’ten daha parlak bir ekran sunuyor.

Performans kıyaslaması

Redmi Note 9S modelinde Snapdragon 720G, Redmi Note 8 Pro modelinde ise MediaTek Helio G90T işlemcisi yer alıyor. Bu iki işlemci sundukları işlem ve grafik performansıyla çok benzer sonuçlar veriyor. Hem sentetik testlerde hem de oyun testlerinde bunu görebiliyoruz. Ancak iş güç verimliliği kısmına geldiğinde, Snapdragon 720G‘nin çok daha iyi olduğu su götürmez bir gerçek.

Donanım tarafında ayrıca RAM konusunda iki cihaz ayrılıyor. Zira Note 9S‘in baz modelinde 4 GB RAM yer alırken, Redmi Note 8 Pro modelinde her iki sürümde de 6 GB RAM bulunuyor.

Redmi Note 9S vs Redmi Note 8 Pro karşılaştırma – Kamera

Her iki model de arka tarafta 4 kamera yer alıyor ve şöyle sıralanıyor:

Redmi Note 9S: 48 MP (ISOCELL Bright GM2) ana kamera, 8 MP ultra geniş açı, 5 MP makro, 2 MP derinlik

Redmi Note 8 Pro: 64 MP (Samsung GW1) ana kamera, 8 MP ultra geniş açı, 2 MP makro, 2 MP derinlik

Fotoğraf sonuçlarına baktığımızda özellikle düşük ışıktaki başarısı nedeniyle Redmi Note 9S‘in gözle görülür şekilde daha iyi sonuçlar verdiği aşikar.

Batarya performansı

Redmi Note 9S modelinde 5020 mAh, Redmi Note 8 Pro modelinde ise 4500 mAh batarya bulunuyor. İki telefon da 18W hızlı şarj destekliyor. Hem kapasite farkı hem de işlemci farkı dolayısıyla pil ömrü konusunda da açık ara galip Redmi Note 9S oluyor.

Devamını oku

Genel

Sony, PlayStation 5 tanıtımını erteledi!

Yazan:

Sony PlayStation 5

Sony, PlayStation 5 oyun konsolunu merakla bekleyen hayranlarını üzdü. Firma yaptığı paylaşım ile tanıtımın ileri bir tarihe atıldığını duyurdu.


İlginizi çekebilir; PlayStation 5 oyun konsoluna ait tüm özellikler açıklandı!


ABD’de yaşanan olaylar PlayStation tanıtımını etkiledi!

Oyun dünyasının en hareketli dönemlerini yaşadığı şu günlerde, gözler yeni çıkacak oyun konsollarında idi. Bu piyasanın en önemli iki oyuncusundan Microsoft geçtiğimiz ay yeni konsolunu tanıtır iken, herkes merakla PlayStation tarafından gelecek gelişmeleri takip ediyordu. Daha önce konsolun özelliklerini açıklayan firma, 4 Haziran 2020 tarihinde de tanıtım yapmayı planlıyordu. Ancak görünüşe göre planlarda değişiklik oldu. PlayStation Instagram hesabından yaptığı paylaşım ile etkinliğin ertelendiğini duyurdu. Kutlama yapmak için doğru zaman olmadığını belirten firma, daha önemli seslerin duyulmasının gerektiğini belirterek, şu an için ön planda olmamalarının daha doğru olacağını duyurdu.

reklam
Huawei P40 reklamı

Bu paylaşım tahmin edildiği üzere ABD‘de yaşanan ırkçılık karşıtı protestolar için yapıldı. Sony, daha önemli konuların gündemi meşgul etmesi gerektiğini düşünerek tanıtım etkinliğini erteleme kararı aldı. Tam olarak hangi tarihlerde yapılacağı aktarılmayan etkinlik için firma, beklemekte kalın dedi. Gün geçtikçe etkisi artan protestolar karşısında firmalar da belli oranlarda aksiyon almaya başladı. Sony de tıpkı Google ve Electronic Arts gibi etkinlik erteleme yoluna başvurdu. Bakalım ilerleyen günlerde etkinlik erteleme yoluna giden başka firma olacak mı bekleyip göreceğiz. Ancak görünen o ki protestolar kolay kolay yakın bir tarihte sonuçlanmayacak ve olası birkaç etkinlik bu durum karşısında ertelenecek gibi gözüküyor.

Devamını oku

Diğer

MediaMarkt’tan ‘Teknolojiyle Yenilen’ kampanyası

Yazan:

Bugün itibarıyla fiziksel mağazalarını tekrar bir dizi önlemle açan MediaMarkt, ‘Teknolojiyle Yenilen’ kampanyasını başlattı. 1 – 8 Haziran tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, beyaz eşyadan akıllı telefona, küçük ev aletlerinden kişisel bakım ürünleri ve süpürgelere tüm kategorilerde indirimler var. İndirimler hem mağazalarda hem de mediamarkt.com.tr’de geçerli.

Kampanyada öne çıkan ürünler hangileri?

Kampanya kapsamında indirime giren tüm ürünleri görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

iPhone 7 – 32GB

reklam
Huawei P40 reklamı

Apple’ın 32 GB depolama alanı sunan iPhone 7 akıllı telefonu, kampanya kapsamında 3499 TL yerine 3349 TL‘lik satış fiyatıyla listeleniyor.

PHILIPS BRE245/05

Philips’in kompakt epilasyon cihazı, MediaMarkt Teknolojiyle Yenilen kampanyasıyla 259 TL yerine 179 TL‘ye satılacak.

Oppo A5 2020

Oppo’nun uygun fiyatıyla en çok tercih edilen akıllı telefonlarından A5 2020 modeli, kampanya kapsamında 1949 TL‘ye satılıyor.

MediaMarkt mağazaları hangi saatler arasında çalışıyor?

Mağaza çalışma saatleri 12.00-20.00’dır. Sadece Ankara Kızılay mağazası 11.00-19.00 arası hizmet vermektedir. Kargo beklemek istemeyen müşteriler, internetten sipariş verip mağazadan teslimat seçeneğiyle sıra beklemeden ürünü mağazadan alıp aynı gün kullanmaya başlayabilirler.

Not: Bu içerik MediaMarkt desteğiyle hazırlanmıştır

Devamını oku