Sosyal medya

Haber

İddia: Samsung, Akıllı Telefonları Fuchsia OS’ye Geçebilir

İddia’ya göre Samsung, gelecekte akıllı telefonları için her şeyi Fuchsia OS‘a yatırmayı seçebilir. Bu, Google tarafından tasarlanan ve Android’in yerini alması beklenebilecek yeni bir işletim sistemidir. Fuchsia OS‘u bilmeyenler için, Google tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Proje, Ağustos 2016’da resmi bir duyuru yapılmaksızın kendi kendine barındırılan bir git şeklinde göründüğünde halk tarafından tanınmıştır.


İlginizi Çekebilir; WhatsApp, Emojiler ve Sesli Aramalar İçin Büyük Güncelleme Getiriyor!


Google, birkaç yıldır yeni bir işletim sistemi üzerinde çalışıyor: Android bir Linux çekirdeğine dayalıyken, Fuchsia‘nın bir çekirdeği ise Zircon’a dayandığı söyleniyor. Google ekosisteminin tamamen yeniden yapılandırılması. Bu işletim sistemi gelecekte her şeyi değiştirebilir ve bazı sızıntılara göre Samsung bu işletim sistemi için çok ilgileniyor.

Sızıntı yapan Dohyum Kim göre, Samsung‘un telefonlarında Android ile yollarını ayırmaya hazırlandığını tweetledi. Amaç açıkça Fuchsia‘ya doğru ilerlemek olacaktır. Ancak, geçişin önümüzdeki birkaç yıl içinde gerçekleşmesi beklendiğinden, bunun hızlı bir şekilde gerçekleşmesi beklenmiyor.

Samsung, Android’in yerine Fuchsia’yı seçebilir

Böyle bir ihtimal ilk defa gündeme gelmiyor. Gerçekten de, bir başka ünlü sızıntı yapan Ice Universe, geçen Mayıs ayında bu gelecekten bahsetmişti. Samsung‘un bu devrim niteliğindeki yeni işletim sisteminin geliştirilmesine katılacağı düşünüldüğünde, mantıklı bir olasılık. Kağıt üzerinde Fuchsia yalnızca avantajları temsil eder. İlk olarak, teknolojiye aşina olmayanlar için görünmez olmasa da, kullanıcılar için sorunsuz bir geçiş sağlaması gereken tüm Android uygulamalarını çalıştırmalıdır.

Ayrıca Fuchsia , bağlı nesnelerde olduğu kadar akıllı telefonlarda ve tabletlerde de işlev görme özelliğine sahiptir. Ev otomasyonunda güçlü yakınsama sağlayacak çok görevli bir işletim sistemi olacak. Son olarak, sesli komutlar artık yalnızca bir uygulama aracılığıyla değil, doğrudan işletim sisteminde dikkate alınmalıdır.

Ancak, bu hala gizemli Google projesi hakkında bilgi az. 2016’dan beri geliştirilmekte olduğu ve sonunda Android‘in yerini alabileceği biliniyor. Mountain View firması geçişi önümüzdeki yıllarda başlatabilir. Yani 2030’da artık Android akıllı telefonlara değil, Fuchsia akıllı telefonlara sahip olmamız imkansız değil.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Serhat SARIMLI

Bilim, teknoloji, yazılım alanlarına ilgi duyan, okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval