Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Huawei P30 Pro , “Ay Modu” özelliği ile yapay fotoğraf üretiyor olabilir!

huawei p30 pro moon mode ay modu

Huawei P30 Pro , “Moon Mode” yani Ay Modu özelliğini tanıtmak için, yakın çekim fotoğraflarını kullandı. Ancak çıkan haberlere göre, Ay’ın mevcut fotoğrafları ile çekilen görüntüleri birleştirerek fotoğrafın geliştirilmeye çalışıldığı söyleniyor.


İlginizi çekebilir: Honor kaybettiği telefonu getirene ödül verecek!


Geçtiğimiz günlerde kullanıcı deneyimine sunulan Huawei P30 Pro , reklamlarında sıklıkla Ay Modu’nun detaylarını paylaştı. Bu mod ile, Ay’ın yakın çekimlerini yapay zeka sayesinde geliştirmeyi vadediyordu. Cihazın Ay Modu’nu kullanmak aslında oldukça basit. Kullanıcı Ay’ı fotoğraflamak için kamerayı 10 kat ya da daha fazla yakınlaştırarak çekim yapar. Yapay zeka sayesinde Ay’ın üzerinde bulunan gölgeler ve ışık gibi özellikleri daha belirgin hale getirir.

huawei p30 pro moon mode ay modu 2

Zhihu’dan Wang Yue, yaptığı bazı testler sonucunda telefonun; Ay’ın çekilen fotoğrafını yapay zeka ile geliştirmek yerine zaten var olan fotoğrafı kullanıcının görüntülerine eklediğini ortaya çıkardı. Yue, bu araştırmasını kanıtlamak için aynı modda başka fotoğraflar çekti. Sonuç olarak Huaawei P30 Pro cihazında kullanılan Ay Modu tamamen orijinal fotoğraflar üretmediği ortaya çıktı.

Huawei P30 Pro için ortaya çıkan bu skandal, şirket için ilk değil. Bu mod dışında, şirketin reklamını yaptığı bazı fotoğrafları da DSLR fotoğraf makinesiyle çektiği keşfedilmişti. Huawei’nin aynı şeyi geçenlerde çıkardığı Nova 3 modeli için de yaptığı söyleniyor.

Teknoloji meraklısı neredeyse psikolog.

2 yorum

2 Comments

  1. Murat ŞAHİN

    25 Nisan 2019 at 15:50

    Her zaman diyorum demeye de devam edeceğim Çinli telefonların %99u topal ördek gibi. Bir özelliği gözüne sokup gerisini sahtekarlıkla yapmaya devam ediyorlar. Tepe model telefon yap aynı isimle Çin de ne kadar artık malzeme varsa onları kullandığın telefonları dışarıya sat. Dünya Çinin çöplüğü haline geldi. Aklinizi az başınıza alın yahu. Her sene de telefon almayı verin. Seneyi geçtim 3 ayda bir telefon değiştirenler var. Neyse konu uzamadan keselim.

  2. İsmail

    31 Mayıs 2019 at 11:13

    Kaan Arlı , Kerem Enginar’ın çok yakın arkadaşı ve sürekli Instagram yada twitter’dan Ay modu ile ilgili reklam yapıyor.. Kerem alsın Kaanı yanına, bi akşam video çeksinler.. Gerçek mi değil mi o zaman belli olur..

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Google Servisleri Türkiye’de yüklü gelmeyebilir!

Google

Google Servisleri Türkiye’de yüklü gelmeyebilir! Rekabet Kurumu ile Google anlaşmaya varamadı. Türkiye‘deki Android işletim sistemli akıllı telefonlarda Google Servisleri yüklü olarak gelmeyebilir.

İlginizi çekebilir: Apple, iOS 13.3 ve iPadOS 13.3 güncellemesini çıkardı!

Google

Rekabet Kurumu, Android cihazlarda önyüklü olarak Google servislerinin gelmesinin pazarı domine edilerek, haksız rekabet yarattığına karar verdi ve Google‘a bu konu ile ilgili kısa bir süre önce ceza kesti. Google, Türkiye‘deki partnerlerine gönderdiği açıklama ile rekabet kurumuyla anlaşmaya çalıştıklarını, anlaşamama durumunda ise Türkiye‘deki Android ve Android One cihazlarda Google Servisleri’nin önyüklü olarak gelmeyeceği bilgisini verdi.

Önümüzdeki günlerde bu konu çok konuşulacak gibi duruyor. Anlaşmaya varılamaması halinde ise hem kullanıcıları hem satıcıları zorlu bir süreç bekleyecek gibi gözüküyor.

 

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Windows 10 Mobile desteği resmen sona erdi

Microsoft’un mobil işletim sistemi projesi, büyük iddialarla başlamasına rağmen bir türlü istenen başarıya ulaşamadı. Aşama aşama bitirilen Windows 10 Mobile, resmi destek süresinin sona ermesinin ardından resmen tarih oldu.


İlginizi Çekebilir: Acronis bulut yönetimi ve güvenlik araçları portfolyosuna 5nine’ı da ekledi


Microsoft, Windows 10 Mobile desteğini tamamen bitirdi

Microsoft, 10 Aralık tarihinde yaptığı duyuru ile mobil işletim sistemi kullanıcıları için sunduğu resmi desteği sona erdirdiğini açıkladı. Bir süredir sürüm güncellemesi almayan işletim sistemi, güvenlik güncellemeleri başta olmak üzere Microsoft tarafından destek görmeye devam ediyordu. Bu gelişmenin ardından atıl durumdaki mobil Windows projesinin fişi de bir anlamda çekilmiş oldu.

İşletim sistemine sahip en güncel akıllı telefon, Microsoft’un 2016 yılında duyurduğu Lumia 650 modeliydi. Dolayısıyla mobil işletim sisteminin kullanıcı sayısının çok az olduğu tahmin ediliyor. Microsoft, Windows 10 Mobile kullanıcılarının 10 Mart 2020 tarihine kadar yedeklerini farklı bir cihaza aktarabileceklerini belirtti.

Mobil tarafta elini güçlendirmek isteyen Microsoft, bunu gerçekleştirmek için 2013 yılında Nokia’nın akıllı telefon birimini satın almıştı. İddialı başlayan Microsoft Lumia projesi; başarısız arayüz ve kısıtlı uygulama marketi gibi nedenlerle kullanıcı tarafında istenen sonucu alamadı. Geliştiriciler de uygulamalarını platforma taşıma konusunda sorun yaşayınca işletim sisteminin ana güncellemeleri Temmuz 2017’de sonlandırıldı.

Son olarak Microsoft’un Android işletim sistemine sahip Surface Duo katlanabilir telefon modeli üzerinde çalıştığını belirtelim.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Nokia C1 tanıtıldı

Nokia C1

Nokia C1 tanıtıldı. Android Go işletim sistemiyle gelen ve satış fiyatıyla merak uyandıran Nokia C1, HMD tarafından tanıtıldı. Kenya‘da 59 dolara satılacak olan telefon, Android Go işletim sistemiyle geliyor.

İlginizi çekebilir: Oppo Reno3 Pro 5G özellikleri detaylarıyla açıklandı

 

4 çekirdekli 1.3 ghz işlemci, 5.45 inç ekran, 480 x 960 pixel çözünürlük gibi giriş seviyesi özelliklerle gelen telefonun ekranının IPS olması bir artı olarak gözüküyor. 5MP ön kameraya sahip telefonda, ön kamerada bulunan Led flaş da düşük ışıkta fotoğraf çekimini kolaylaştıracak. Ana kameralar da aynı özelliklere sahip.

Wi-Fi 802.11n standardını destekleyen Nokia C1, ancak 3G sunabiliyor. 5G‘ye adımlar atılan günümüz teknolojisinde bu gerçekten çok büyük eksi olarak gözüküyor. Çift sim kart destekleyen telefon, 2500 miliamper kapasiteli pille geliyor. Telefonda ayrıca 3.5mm kulaklık girişi de bulunuyor.

Öncelikle Kenya ve Nijerya‘da satışa sunulacak Nokia C1‘in, diğer ülkelere gelip gelmeyeceği, gelirse de ne zaman geleceği henüz belli değil.

Devamını oku