Sosyal medya

Haber

Huawei Geliştirici Konferansı, bugün gerçekleştiriliyor

1599726837_Huawei_Geli__tirici_Konferans___2020__23_

Merakla beklenen Huawei Geliştirici Konferansı, bugün gerçekleştiriliyor. Huawei Geliştirici Konferansı 2020’nin açılış konuşmasında, HarmonyOS 2.0, EMUI 11, HMS, HiLink ve Huawei Research için gelecek kapsamlı güncellemeler duyuruldu. Bu güncellemeler, kullanıcılar için gelişmiş ve yenilikçi kullanıcı deneyimleri sağlamanın yanı sıra, küresel geliştiricileri ve ekosistem ortaklarını eskiye nazaran daha fazla destekliyor.


İlginizi çekebilir: Huawei, HarmonyOS konusunda iddialı konuştu!

reklam
MSI reklamı

Huawei Geliştirici Konferansı, duyurulan yenilikler ile, geliştiricilere gelecek dönem için güven aşıladı

Etkinlik ile ilgili en çok merak merak edilen konulardan biri de konferans sırasında tanıtılacak olan yeni ürünler. Huawei, MateBook X, MateBook 14, Watch GT 2 Pro, Watch Fit, FreeBuds Pro, FreeLace Pro olmak üzere 6 adet yeni ürününün de tanıtılacağı konferansta, aynı zamanda dünyanın dört bir yanından geliştiriciler de bir araya gelecek. Düzenlenecek etkinlikler, geliştiricilere iletişim kurma, iş birliği yapma ve her kullanıcıya akıllı senaryo deneyimleri getirmenin yollarını keşfetme fırsatları sağlayacak.

Konferans sırasında çeşitli açıklamalarda bulunan Huawei Tüketici Elektroniği Grubu CEO’su Richard Yu, “Huawei’nin ekosistem geliştirmedeki atılımı, küresel geliştiriciler ve iş ortaklarının güçlü desteğinin bir sonucudur. Huawei, temel teknolojileri, yazılım ve donanım yeteneklerini geliştiricilere tamamen açacak ve tüm senaryolara yönelik akıllı bir ekosistemin daha fazla inovasyonunu teşvik etmek için onlarla iş birliği yapacak” dedi ve “Yıldızlar en karanlık gecede bile parlar. Geliştiricilerimizin her biri bir yıldızdır. Birlikte muhteşem bir takım yıldızı oluşturuyorlar. Bu, yolumuzu aydınlatacak” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

1599726773_Huawei_Geli__tirici_Konferans___2020__8_

HarmonyOS 2.0, tamamen açık kaynak kodlu olacak

Bildiğiniz üzere Huawei, HarmonyOS’u 2019’da duyurmuş idi. O günden bu güne, sistem için güçlü bir cihaz serisi geliştirildi ve hızlı cihaz keşfi, anında bağlantı, donanım iş birliği ve birden fazla akıllı cihaz arasında kaynak paylaşımı konularında da gelişimler yaşandı. Böylece Huawei, HarmonyOS 2.0 sürümünü de; geliştiricilerin yeni cihazlara ve kullanıcılara hızlı bir şekilde ulaşmasına olanak tanıyan uyarlanabilir bir UX çerçevesi ile beraber bugünkü etkinlikte duyurdu. En son güncellemeyle birlikte HarmonyOS, resmi olarak açık kaynak kodlu olacak ve geliştiriciler, emülatörlere, SDK paketlerine ve IDE araçlarına erişebilecekler. OpenHarmony adlı açık kaynak projesi ise, mobil HarmonyOS Beta sürümü ile aşamalı olarak başlatılacak.

Richard Yu, açılış konuşmasında, HarmonyOS için planlanan yol haritasını da açıkladı. “Bugünden itibaren HarmonyOS kullanımı, akıllı TV’ler, giyilebilir cihazlar, arabalar ve benzeri IoT cihazlara açık olacak. Nisan 2021’de ise 128MB-4GB cihazlara kullanımı açacağız ve Ekim 2021’de HarmonyOS’u 4GB üstü cihazlar için kullanılabilir duruma getireceğiz” dedi. EMUI 11 sayesinde ise, akıllı cihazların HarmonyOS tabanlı IoT cihazlarıyla etkileşime girmesine izin vererek; kullanıcılara yeni bir IoT deneyimi vadediyor.

1599726798_Huawei_Geli__tirici_Konferans___2020__14_

HMS Core 5.0, üçüncü mobil uygulama ekosistemi olabilir

HMS Core 5.0, Haziran 2020’de piyasaya sürüldüğünden bu yana, 7 ana alanı kapsayan açık kaynak yetenekler, geçen yıl HDC’den 14 Kit’ten 56 Kit’e artırılırken, API sayısı 885’ten 12.981’e yükseldi. Tek bir yıl içinde HMS Core, ekosisteme farklılaştırılmış ve yenilikçi avantajlar sağlayan çeşitli yetenekler sundu. Örneğin, grafik alanındaki CG Kiti grafikleri, görüntü kalitesini ve deneyimi iyileştirmenin yanı sıra oyun ekranı oluşturma verimliliğini de iyileştiriyor. Uygulama Hizmetleri kategorisindeki konum kiti, metre ve santimetreye kadar farklı senaryolarda konumlandırma doğruluğu gereksinimlerini de karşılıyor.

Şirket, temel yazılım ve donanım yeteneklerini tamamen açık kaynak yapmak konusunda ise çok kararlı gözüküyor. Huawei, uygulama geliştirmede yeniliği hızlandırmak için göz atma, arama, harita, ödeme, reklam kitleri gibi temel yazılım hizmetlerini açık kaynak yaptı. Firma, aynı zamanda birinci sınıf kamera yetenekleri, iletişim ve aktarım araçları gibi donanım yeteneklerinin yanı sıra; önde gelen gizlilik ve güvenlik koruma yeteneklerini de açık kaynak haline getirdi. Bunlar aracılığıyla Huawei, geliştiricilerin farklı kategorilerde yeni nesil ve çok sevilecek yenilikçi uygulamalar yaratmalarını sağlamayı amaçlıyor. Huawei AppGallery, şu anda HMS Core ile entegre 96.000’den fazla uygulamaya ve 490 milyondan fazla küresel aktif kullanıcıya sahip. Ayrıca bu ekosistem üzerinde, Ocak 2020 ve Ağustos 2020 tarihleri arasında, 261 milyar uygulama dağıtımı ve indirme işlemi gerçekleştirildi.

1599726796_Huawei_Geli__tirici_Konferans___2020__13_

Huawei HiLink, milyarlarca IoT cihazın birbirine bağlanmasını ve yönetilmesini sağlayacak

IoT cihazlarının iletişim dili olan HiLink, farklı marka ve üreticilerin IoT cihazları arasındaki engelleri ortadan kaldırarak cihazların kolayca bağlanabilmelerinin yanı sıra, sorunsuz bir şekilde etkileşim kurabilecekleri birleşik bir platform sağlamayı amaçlıyor. HUAWEI HiLink’e, bu yıl 5 temel alanda güncellemeler yapılacak. Bunlar ise; bağlantı, etkileşim, operasyon, çözüm sağlayıcı ve kimlik doğrulama hizmetleri olacak.

Otomobil sektörü, aynı zamanda IoT endüstrisinin temel taşlarından biri konumunda. HiCar platformu otomobil endüstrisini de güçlendirmeye devam edecek. HiCar şu anda 150’den fazla otomobil modeli ile iş birliği yapıyor. Bu sayıdan çok daha fazlasına ulaşmak için de; Huawei güncel bir planlama sürecine girmiş durumda. Böylece yakın gelecekte daha fazla araç sahibi, akıllı seyahat deneyimini yaşayabilecek. Ayrıca Huawei, HiLink platformuna erişimi olan daha fazla cihaz sağlayarak, IoT geliştirmeyi daha kolay ve verimli hale getirmeye çalışıyor. Huawei’nin IoT sektöründe endüstri liderliğini kurmak konusunda da; ortaklarını eş zamanlı olarak destekliyor.

1599726768_Huawei_Geli__tirici_Konferans___2020__1_

Huawei’nin araştırma platformu: Huawei Research

Ön araştırmalara odaklanan Huawei Research, Huawei Araştırma Kiti ve Huawei Araştırma Bulutu olmak üzere iki temel platform özelliğini de kullanıma sunuyor. Bu yetenekler, verimli yenilikçi araştırma süreçlerini kolaylaştırdıkları gibi, teknolojik atılımları da hızlandırıyor; ayrıca uygulama inovasyonunu da destekliyor ve sonuç dönüşümünü hızla gerçekleştiriyor. Sonuç olarak, bilimsel araştırma kurumları, inovasyon kurumları, endüstri kuruluşları, tıbbi kurumlar ve diğer endüstri ortakları desteklenerek, tüm sektörlerden endüstrilerin gelişmesi sağlanıyor.

Huawei, aktif sağlık alanında toplanan sağlık araştırması verilerinin doğru ve çeşitli olmasını sağlayarak kalp sağlığı araştırmalarına yardımcı oluyor. Seyahat güvenliği alanında, mobil ve giyilebilir cihazlar, çarpışma önleme sistemi ve sürücü yorgunluğu gibi yeni güvenli sürüş teknolojilerini getirmek için otomobil üreticileri ile iş birliği yapıyor. Huawei, ev yaşam alanında düşme algılama, endüktif olmayan solunum izleme ve uzamsal konumlandırma gibi özellikler sağlamak için çok cihazlı kablosuz algılama yeteneklerinden yararlanıyor.

Ayrıca Huawei konferans sırasında, yazılım ve donanım ekosistemini ileriye taşımaya devam etme sözü de verdi. Ek olarak Huawei, temel teknolojiler sayesinde yetenekleri daha da genişletmeyi ve küresel geliştiriciler ve iş ortakları bir birlik içerisinde yeni olanaklar yaratmaları için desteklemeyi de taahhüt ediyor.

Huawei Geliştirici Konferansı 2020 etkinliği ile ilgili önemli konuşmaları buraya tıklayarak takip edilebilirsiniz.

Huawei Geliştirici Konferansı 2020 ürün tanıtımlarını ise buraya tıklayarak takip edilebilirsiniz.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

 

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Huawei Mate 30E Pro 5G de tanıtıldı!

Yazan:

huawei mate 30e pro 5g

Huawei, 22 Ekim tarihinde düzenlediği online lansmanında yeni Mate 40 ailesini tanıtırken geçtiğimiz yılın Mate 30 ailesine ek bir üye olarak Huawei Mate 30E Pro 5G modelini de tanıttı. Tasarım olarak Mate 30 Pro’nun birebir aynısı olan telefon Kirin 990E işlemcisiyle dikkat çekiyor.


İlginizi çekebilir: Huawei Mate 40 Pro DxOMark’ta birinci sıraya yerleşti!

reklam
MSI reklamı

Huawei Mate 30E Pro 5G: Geçen yıla 5G eklendi!

Şirketin Mate 40 ailesini tanıtırken geçtiğimiz yılın serisine yeni bir model eklemesi ilginç bir hamle olarak görülebilir. Ancak özellikle Çin’de geniş kullanım alanlarına erişmeye başlayan 5G teknolojisine sahip bir başka model olarak düşünülürse iyi satış rakamları öngörülebilir. Telefon özellikle henüz detaylarına sahip olmadığımız Kirin 990E 5G işlemcisi ve 8GB RAM + 128 GB depolama işbirliğiyle öne çıkıyor. Bu işlemcinin Kirin 990’ın kısılmış versiyonu olabileceği söyleniyor.

huawei mate 30e pro 5g

Telefon tasarım olarak Mate 30 Pro’nun birebir aynısı. Arka tarafta Leica imzalı dörtlü kamera dizilimi halka şeklinde yer alıyor. Burada 40 MP’lik ana kameraya 40 MP’lik ultra geniş açı lensi, 8 MP’lik telefoto kamera ve ToF sensörü eşlik ediyor. Ön tarafta ise 6.53 inç’lik 1176 x 2.00 piksel çözünürlüğündeki OLED panel ve 32 MP’lik özçekim kamerası yer alıyor. Gücünü 4.500 mAh’lik bataryadan alan telefon Android 10 üzerine kurulu EMUI 11 ile sunuluyor. Ayrıca batarya, 40W kablolu, 27W kablosuz ve 5W tersine kablosuz şarjı da destekliyor.

Son olarak Huawei Mate 30E Pro 5G, ekran altında gömülü parmak izi sensörüne ve IP68 suya ve toza karşı dayanıklılık sertifikasına da sahip. Altı farklı renkte bugün satışa sunulacak telefonun fiyatı hakkında ise henüz bir bilgi bulunmuyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Huawei Mate 40 Pro DxOMark’ta birinci sıraya yerleşti!

Yazan:

Huawei, 22 Ekim tarihinde düzenlediği online lansmanıyla yeni amiral gemisi serisi Mate 40 ailesini tanıttı. Bu ailenin belki de en çok öne çıkan özellikleri kameralar olurken Huawei Mate 40 Pro modeli DxOMark’ın hem arka hem de ön kamera testlerinde sırasıyla 136 ve 104 puan aldı. Böylece ana kamera dizilimiyle Mi 10 Ultra’yı ön kamerasıyla da Huawei P40 Pro’yu geride bırakarak her iki alanda da birinci sıraya yerleşti.


İlginizi çekebilir: Huawei Mate 40 Pro, yetenekli kamerasıyla tanıtıldı!

reklam
MSI reklamı

Karşınızda Huawei Mate 40 Pro kamera özellikleri!

Son zamanlarda çıkarttığı telefonlardaki kameraların hem donanım hem de yazılım tarafındaki geliştirmelerle Huawei iyi işler yapıyor. Bu doğrultuda Mate 40 Pro da önceki nesillere göre yenilenmiş kameralarıyla dikkat çekiyor.

huawei mate 40 pro

Telefonun arka tarafında dört sensörlük bir kamera dizilimi yer alıyor. Farklı tasarımıyla diğer telefonlardan da ayrılan bu dizilimde ana kamera 50 MP’lik ultra görüş kamerası. Bu kamera 1/1.28″ sensör boyutuna ve f/1.9 diyafram açıklığına sahip. Yardımcı kameralardan 20 MP’lik sine kamera ultra geniş açı lensi görevi görüyor ve 1/1.54″ sensörü boyutuna f/1.8 diyafram açıklığı eşlik ediyor. 12 MP’lik telefoto kamerası ise 5x optik ile 50x dijital yakınlaştırma ve OIS destekleriyle kamera deneyimini bir üst seviyeye taşıyor. Bulunan son sensör ise multispektral renk sıcaklık sensörü. Ön tarafta ise 13 MP’lik geniş açılı f/2.4 diyafram açıklığındaki özçekim kamerasına ToF sensörü eşlik ediyor.

Tüm bu teknik özellikler arka tarafta Leica imzalı lenslerle de buluşunca etkili işlerin çıkması mümkün değil gibi görünüyor. Zira DxOMark sonuçları da bunu destekler nitelikte. Huawei Mate 40 Pro, buradaki tahtı Xiaomi’nin elinden alarak tekrar akıllı telefon dünyasında kamera tarafında lider konumuna geldi.

Devamını oku

Google

Google Dökümanlar 1 milyar indirme sayısına ulaştı!

Yazan:

Google Dökümanlar uygulaması tam 1 milyar indirmeyi geride bıraktı. Popüler belge görüntüleme ve düzenleme uygulaması yükselişini sürdürüyor.


İlginizi çekebilir; Prior Design, yeni BMW M3 ve M4’ün böbreklerini düzeltecek!

reklam
MSI reklamı

Bulut tabanlı uygulama yükselmeye devam ediyor!

Google bildiğiniz üzere sadece arama motoru olarak hayatımızda yer almıyor. Android işletim sisteminin en önemli yapı taşını oluşturan firma, aynı şekilde insanların hayatını kolaylaştıracak servisleri de kullanıcılarının beğenisine sunmakta. Bu uygulamaların başında gelen Dökümanlar, Google Play Store üzerinde tam 1 milyar indirme sayısını geride bıraktı. Bulut tabanlı belge görüntüleme ve düzenleme aracı olan uygulama ilk olarak hayatımıza 2014 yılında merhaba demişti. 2018 yılında 500 milyonu geçen indirmenin sadece iki yılda ikiye katlanmasının ardında ise başlıca artan akıllı cihaz kullanımı gösterilmekte.

Google Dökümanlar

Öte yandan Android Police isimli internet sitesinde yer alan rapora göre, Google Dökümanlar uygulaması yakın zamanda hızlı yükselişini sürdürecek. Özellikle küresel salgın nedeniyle insanların evden çalışma ve okula modellerine iyice ayak uydurduğu şu dönemlerde uygulamanın kullanımının artacağı düşünülmekte. Geçtiğimiz günlerde Google Workspace hizmetini tanıtan firma, servislerini daha da fazla kullanıcıya ulaştırma niyetinde. Öte yandan geçtiğimiz günlerde kelime sayılarını gösterme yeteneğine de kavuşan Dökümanlar uygulaması Google Play Store üzerinden tamamen ücretsiz bir şekilde indirilebilir. Bakalım firma önümüzdeki zamanlarda kendi servislerini daha fazla kullanıcıya ulaştırmayı başarabilecek mi bekleyip göreceğiz.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler