Sosyal medya

Haber

Huawei Geliştirici Konferansı, bugün gerçekleştiriliyor

1599726837_Huawei_Geli__tirici_Konferans___2020__23_

Merakla beklenen Huawei Geliştirici Konferansı, bugün gerçekleştiriliyor. Huawei Geliştirici Konferansı 2020’nin açılış konuşmasında, HarmonyOS 2.0, EMUI 11, HMS, HiLink ve Huawei Research için gelecek kapsamlı güncellemeler duyuruldu. Bu güncellemeler, kullanıcılar için gelişmiş ve yenilikçi kullanıcı deneyimleri sağlamanın yanı sıra, küresel geliştiricileri ve ekosistem ortaklarını eskiye nazaran daha fazla destekliyor.


İlginizi çekebilir: Huawei, HarmonyOS konusunda iddialı konuştu!

reklam
Aorus reklamı

Huawei Geliştirici Konferansı, duyurulan yenilikler ile, geliştiricilere gelecek dönem için güven aşıladı

Etkinlik ile ilgili en çok merak merak edilen konulardan biri de konferans sırasında tanıtılacak olan yeni ürünler. Huawei, MateBook X, MateBook 14, Watch GT 2 Pro, Watch Fit, FreeBuds Pro, FreeLace Pro olmak üzere 6 adet yeni ürününün de tanıtılacağı konferansta, aynı zamanda dünyanın dört bir yanından geliştiriciler de bir araya gelecek. Düzenlenecek etkinlikler, geliştiricilere iletişim kurma, iş birliği yapma ve her kullanıcıya akıllı senaryo deneyimleri getirmenin yollarını keşfetme fırsatları sağlayacak.

Konferans sırasında çeşitli açıklamalarda bulunan Huawei Tüketici Elektroniği Grubu CEO’su Richard Yu, “Huawei’nin ekosistem geliştirmedeki atılımı, küresel geliştiriciler ve iş ortaklarının güçlü desteğinin bir sonucudur. Huawei, temel teknolojileri, yazılım ve donanım yeteneklerini geliştiricilere tamamen açacak ve tüm senaryolara yönelik akıllı bir ekosistemin daha fazla inovasyonunu teşvik etmek için onlarla iş birliği yapacak” dedi ve “Yıldızlar en karanlık gecede bile parlar. Geliştiricilerimizin her biri bir yıldızdır. Birlikte muhteşem bir takım yıldızı oluşturuyorlar. Bu, yolumuzu aydınlatacak” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Adventure İstanbul

1599726773_Huawei_Geli__tirici_Konferans___2020__8_

HarmonyOS 2.0, tamamen açık kaynak kodlu olacak

Bildiğiniz üzere Huawei, HarmonyOS’u 2019’da duyurmuş idi. O günden bu güne, sistem için güçlü bir cihaz serisi geliştirildi ve hızlı cihaz keşfi, anında bağlantı, donanım iş birliği ve birden fazla akıllı cihaz arasında kaynak paylaşımı konularında da gelişimler yaşandı. Böylece Huawei, HarmonyOS 2.0 sürümünü de; geliştiricilerin yeni cihazlara ve kullanıcılara hızlı bir şekilde ulaşmasına olanak tanıyan uyarlanabilir bir UX çerçevesi ile beraber bugünkü etkinlikte duyurdu. En son güncellemeyle birlikte HarmonyOS, resmi olarak açık kaynak kodlu olacak ve geliştiriciler, emülatörlere, SDK paketlerine ve IDE araçlarına erişebilecekler. OpenHarmony adlı açık kaynak projesi ise, mobil HarmonyOS Beta sürümü ile aşamalı olarak başlatılacak.

Richard Yu, açılış konuşmasında, HarmonyOS için planlanan yol haritasını da açıkladı. “Bugünden itibaren HarmonyOS kullanımı, akıllı TV’ler, giyilebilir cihazlar, arabalar ve benzeri IoT cihazlara açık olacak. Nisan 2021’de ise 128MB-4GB cihazlara kullanımı açacağız ve Ekim 2021’de HarmonyOS’u 4GB üstü cihazlar için kullanılabilir duruma getireceğiz” dedi. EMUI 11 sayesinde ise, akıllı cihazların HarmonyOS tabanlı IoT cihazlarıyla etkileşime girmesine izin vererek; kullanıcılara yeni bir IoT deneyimi vadediyor.

1599726798_Huawei_Geli__tirici_Konferans___2020__14_

HMS Core 5.0, üçüncü mobil uygulama ekosistemi olabilir

HMS Core 5.0, Haziran 2020’de piyasaya sürüldüğünden bu yana, 7 ana alanı kapsayan açık kaynak yetenekler, geçen yıl HDC’den 14 Kit’ten 56 Kit’e artırılırken, API sayısı 885’ten 12.981’e yükseldi. Tek bir yıl içinde HMS Core, ekosisteme farklılaştırılmış ve yenilikçi avantajlar sağlayan çeşitli yetenekler sundu. Örneğin, grafik alanındaki CG Kiti grafikleri, görüntü kalitesini ve deneyimi iyileştirmenin yanı sıra oyun ekranı oluşturma verimliliğini de iyileştiriyor. Uygulama Hizmetleri kategorisindeki konum kiti, metre ve santimetreye kadar farklı senaryolarda konumlandırma doğruluğu gereksinimlerini de karşılıyor.

Şirket, temel yazılım ve donanım yeteneklerini tamamen açık kaynak yapmak konusunda ise çok kararlı gözüküyor. Huawei, uygulama geliştirmede yeniliği hızlandırmak için göz atma, arama, harita, ödeme, reklam kitleri gibi temel yazılım hizmetlerini açık kaynak yaptı. Firma, aynı zamanda birinci sınıf kamera yetenekleri, iletişim ve aktarım araçları gibi donanım yeteneklerinin yanı sıra; önde gelen gizlilik ve güvenlik koruma yeteneklerini de açık kaynak haline getirdi. Bunlar aracılığıyla Huawei, geliştiricilerin farklı kategorilerde yeni nesil ve çok sevilecek yenilikçi uygulamalar yaratmalarını sağlamayı amaçlıyor. Huawei AppGallery, şu anda HMS Core ile entegre 96.000’den fazla uygulamaya ve 490 milyondan fazla küresel aktif kullanıcıya sahip. Ayrıca bu ekosistem üzerinde, Ocak 2020 ve Ağustos 2020 tarihleri arasında, 261 milyar uygulama dağıtımı ve indirme işlemi gerçekleştirildi.

1599726796_Huawei_Geli__tirici_Konferans___2020__13_

Huawei HiLink, milyarlarca IoT cihazın birbirine bağlanmasını ve yönetilmesini sağlayacak

IoT cihazlarının iletişim dili olan HiLink, farklı marka ve üreticilerin IoT cihazları arasındaki engelleri ortadan kaldırarak cihazların kolayca bağlanabilmelerinin yanı sıra, sorunsuz bir şekilde etkileşim kurabilecekleri birleşik bir platform sağlamayı amaçlıyor. HUAWEI HiLink’e, bu yıl 5 temel alanda güncellemeler yapılacak. Bunlar ise; bağlantı, etkileşim, operasyon, çözüm sağlayıcı ve kimlik doğrulama hizmetleri olacak.

Otomobil sektörü, aynı zamanda IoT endüstrisinin temel taşlarından biri konumunda. HiCar platformu otomobil endüstrisini de güçlendirmeye devam edecek. HiCar şu anda 150’den fazla otomobil modeli ile iş birliği yapıyor. Bu sayıdan çok daha fazlasına ulaşmak için de; Huawei güncel bir planlama sürecine girmiş durumda. Böylece yakın gelecekte daha fazla araç sahibi, akıllı seyahat deneyimini yaşayabilecek. Ayrıca Huawei, HiLink platformuna erişimi olan daha fazla cihaz sağlayarak, IoT geliştirmeyi daha kolay ve verimli hale getirmeye çalışıyor. Huawei’nin IoT sektöründe endüstri liderliğini kurmak konusunda da; ortaklarını eş zamanlı olarak destekliyor.

1599726768_Huawei_Geli__tirici_Konferans___2020__1_

Huawei’nin araştırma platformu: Huawei Research

Ön araştırmalara odaklanan Huawei Research, Huawei Araştırma Kiti ve Huawei Araştırma Bulutu olmak üzere iki temel platform özelliğini de kullanıma sunuyor. Bu yetenekler, verimli yenilikçi araştırma süreçlerini kolaylaştırdıkları gibi, teknolojik atılımları da hızlandırıyor; ayrıca uygulama inovasyonunu da destekliyor ve sonuç dönüşümünü hızla gerçekleştiriyor. Sonuç olarak, bilimsel araştırma kurumları, inovasyon kurumları, endüstri kuruluşları, tıbbi kurumlar ve diğer endüstri ortakları desteklenerek, tüm sektörlerden endüstrilerin gelişmesi sağlanıyor.

Huawei, aktif sağlık alanında toplanan sağlık araştırması verilerinin doğru ve çeşitli olmasını sağlayarak kalp sağlığı araştırmalarına yardımcı oluyor. Seyahat güvenliği alanında, mobil ve giyilebilir cihazlar, çarpışma önleme sistemi ve sürücü yorgunluğu gibi yeni güvenli sürüş teknolojilerini getirmek için otomobil üreticileri ile iş birliği yapıyor. Huawei, ev yaşam alanında düşme algılama, endüktif olmayan solunum izleme ve uzamsal konumlandırma gibi özellikler sağlamak için çok cihazlı kablosuz algılama yeteneklerinden yararlanıyor.

Ayrıca Huawei konferans sırasında, yazılım ve donanım ekosistemini ileriye taşımaya devam etme sözü de verdi. Ek olarak Huawei, temel teknolojiler sayesinde yetenekleri daha da genişletmeyi ve küresel geliştiriciler ve iş ortakları bir birlik içerisinde yeni olanaklar yaratmaları için desteklemeyi de taahhüt ediyor.

Huawei Geliştirici Konferansı 2020 etkinliği ile ilgili önemli konuşmaları buraya tıklayarak takip edilebilirsiniz.

Huawei Geliştirici Konferansı 2020 ürün tanıtımlarını ise buraya tıklayarak takip edilebilirsiniz.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

 

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık/Tıp

MagSafe medikal cihaz kullananlar için tehlikeli mi? Apple uyardı!

MagSafe

MagSafe, Apple’ın uzun yıllardır bilgisayarları için kullandığı bir manyetik sarj teknolojisi. Apple, geçtiğimiz sene bu teknolojiyi kablosuz sarjla birleştirip, iPhone 12 jenerasyonuyla birlikte hayatımıza aksesuar olarak tekrar sokmuştu. Teknoloji severler tarafından pozitif yorumlar alan MagSafe, görünen o ki, bazı kullanıcılar için ciddi sorunlara yol açabilir…


Hazır telefon aksesuarlarından bahsetmişken, sizler için binlerce ürün içinden özenle seçtiğimiz  telefon aksesuarlarına bir tıkla ulaşabilirsiniz!

reklam
Aorus reklamı

MagSafe vücudunda yerleştirilmiş medikal cihaz taşıyanlar için tehlike yaratabilir

MagSafe

MagSafe teknolojisine sahip kablosuz sarj aletleri, iPhone 12’lerde bulunan kablosuz sarj bobinlerine manyetik olarak tutunup telefonu sarj etme prensibiyle çalışıyor. iPhone 12’ler ve MagSafe’li aksesuarlarda bulunan bu mıknatıslar sıradan kullanıcılara bir sorun yaşatacak kadar güçlü olmasa da, vücudunda yerleştirilmiş medikal cihaz olanlar için o kadar da masum değiller.

Adventure İstanbul

Bu medikal cihazları taşıyan kişiler, MagSafe’i barındıran bir ürünle (iPhone 12, MagSafe aksesuarları) çok yakınlaşma durumunda bazı problemler yaşayabilirler. Bu potansiyel tehlike, Michigan’lı üç kardiyoloğun yaptığı bir çalışma ile birlikte ortaya çıktı. Öyle ki, doktorlar MagSafe teknolojisi mıknatıslarına sahip bir iPhone 12’yi kalbinde kardiyoverter-defibrilatör (bir çeşit kalp ritmi düzenleyici cihaz) taşıyan bir hastaya yaklaştırdıklarında cihazın normal çalışmasını durdurduğunu farketti. Bu gibi medikal cihazları (defibrilatör, kalp pacemakerı vb.) kullananlar için büyük tehlike yaratan durumun nedeni ise bu sağlık ürünlerinin manyetik alanları algılayan sensörler vasıtasıyla çalışması. Bu çalışma sayesinde görünen o ki, MagSafe mıknatısları bu medikal cihazların sensörlerini şaşırtacak kadar kuvvetli. Bu korku uyandıran problemin, belki de tek iç ferahlatan tarafı ise sorunun kalıcı olmaması. iPhone medikal cihaz taşıyıcısı kişiden uzaklaştırıldığında, medikal cihazlar normal fonksiyonlarıyla çalışmaya devam ediyorlar. Ancak, uzmanlar, eğer böyle bir durumla karşılaşılırsa tedbir için bir sağlık kuruluşuna başvurulmasını öneriyor…


İlginizi çekebilir: Amazon, uyku apnesi için Alexa uyumlu bir cihaz geliştiriyor


Apple’dan resmi uyarı geldi

MagSafe

Bu üç kardiyoloğun yaptığı korkutan çalışmadan sonra, Apple resmi açıklama yapmakta gecikmedi. MagSafe destek sayfasını konuyla ilgili güncelleyen Amerikan teknoloji devi, bu sağlık ürünlerini taşıyanları MagSafe barındıran ürünleri medikal cihazlardan en az 15 cm (şarj halindeyse 30 cm) uzakta tutmaları konusunda uyardı.  Daha fazla bilgi içinse, medikal cihaz kullanıcılarının kendi doktorlarına danışması gerektiğini de ekledi.

Daha fazla bilgi için konu hakkındaki Apple resmi destek sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: AppleInsider

Devamını oku

Aksesuar

Apple Watch ve Galaxy Watch şeker hastalarının işini kolaylaştıracak!

Apple Watch ve Galaxy Watch

ETNews’in paylaştığı yeni bir rapor, hem Apple Watch Series 7‘de hem de bir sonraki Samsung Galaxy Watch‘ta görünecek, sağlıkla ilgili olası yeni bir özelliği ayrıntılarıyla anlatıyor.


İlginizi çekebilir: Hangi Apple cihazları iOS 15 alacak, 6s’in fişi çekiliyor mu?

reklam
Aorus reklamı

Kan şekeri ölçümü acısız hale getirilebilir

Bir süredir Apple’ın Apple Watch için non-invaziv bir şeker ölçer üzerinde çalıştığı biliniyor. Bu, insüline bağımlı şeker hastalarının ihtiyaç duydukları uygun insülin dozunu bulabilmeleri adına her yemekten önce kan şekerlerini kontrol etmek için kullanabilecekleri bir cihaz. Normalde bu süreç, şeker hastalarının parmak uçlarını keskin bir iğne benzeri neşterle delmeleri ve biraz kan almalarını gerektiriyor. Ancak Apple ve Samsung’un yeni nesil akıllı saatlerinin şeker hastaları için hayatı biraz daha az ağrılı hale getireceği anlaşılıyor.

Non-invasive glucometer from Quantum Operation introduced at CES this year - Rumored feature for next Apple/Samsung watches could result in less pain for 25 million Americans

Adventure İstanbul

Samsung’un 2021’in ikinci yarısında üç yeni akıllı saat çıkaracağı ve kan şekeri ölçümlerini sunacak modelin Samsung Galaxy Watch 4 veya Samsung Galaxy Watch Active 3 olarak adlandırılacağı bildirildi. Apple Watch Series 7‘nin de aynı özelliği sunacağı iddia ediliyor. Saatler, Raman spektroskopisi adı verilen bir teknoloji kullanacak. Özel bir lazer ışığı kullanan bu teknoloji, bir kişinin kanındaki glikoz miktarı bileşim oranını belirleyebiliyor. Bu teknoloji için şeker hastalarının ötesine geçen başka uygulamalar da var.

Ancak bu özelliği kan şekeri düzeylerini izlemekle sınırlandırmak bile Apple ve Samsung’un ağrısız kan şekeri ölçümü yapma özelliğine sahip yeni akıllı saatlerine yoğun taleple sonuçlanabilir.

Bununla beraber eğer Apple ve Samsung bu özelliği yeni akıllı saatlerinde sunmayı düşünüyorsa, burada hataya yer olmadığını da biliyorlar. Çünkü küçük bir oranda bile yapılacak yanlış okuma, kullanıcının çok fazla insülin almasına veya yeterli insülin almamasına neden olabilir. Yeterli insülin almayan diyabetik kişinin kan şekeri çok yüksek kalır ve kullanıcının görme yeteneği gibi faaliyetlerini etkileyebilir. Gereğinden çok insülin enjekte edilirse de, bir şeker hastası hipoglisemiden (düşük kan şekeri) muzdarip olabilir ve bayılabilir.


İşinize yarayabilecek indirimli ve kullanışlı ürünleri sizin için HepsiBurada üzerinden listeledik.


 

Devamını oku

Güncelleme

Genshin Impact 1.3 güncellemesi, Şubat ayında geliyor!

Genshin Impact

Genshin Impact, Şubat ayında Liyue‘ye gelecek olan fener festivaliyle birlikte Ay Yeni Yılı etkinliklerini başlatmaya hazırlanıyor. Oyunun yeni güncellemesi olan 1.3 yaması 3 Şubat tarihinde yayınlanacak. Bu güncelleme ile birlikte oyuna dört yeni etkinlik eklenecek. Bu etkinlikler, All That Glitters, Lantern Rite Tales, Theater Mechanicus ve Xiao Market olarak sıralanıyor. Theater Mechanicus, klasik bir kule savunma mini oyunu olacak. Bu etkinlikte dalgalar halinde gelen düşmanları kurduğumuz kuleler ile engellemeye çalışacağız.


İlginizi çekebilir: Android telefonlar, iPhonelardan iki kat hızlı değer kaybediyor!

reklam
Aorus reklamı

Genshin Impact, yeni güncelleme ile başka neler sunuyor?

Yeni güncelleme ile gelecek olan beş yıldızlı karakter Xiao, güncelleme için yayınlanan fragmanın merkezinde yer alıyor. Yeni karakter ile birlikte bir dizi yeni hikaye görevi de oyuna eklenecek. Oyuncular bu güncellemede Liyue ekibinden Xiangling, Xinyan, Beidou, Ningguang, Xingqu ve Chongyun‘dan birini mini etkinliklerde ücretsiz olarak elde edebilecek. Ayrıca pek çok oyun içi ücretsiz malzeme de çeşitli etkinliklerde ödül olarak verilecek.

Adventure İstanbul

Oyun içi fotoğraf çekim modunda gerçekleşecek etkinlikte seçilen en iyi fotoğraflara çeşitli ödüller dağıtılacak. Kısaca özetlemek gerekirse etkinliğin ve ödülün bol olduğu bir Şubat ayı oyuncuları bekliyor olacak.

Genshin Impact

Şubat ayında gerçekleşecek etkinliklere ek olarak Ocak ayının sonuna kadar sürecek olan Slime Paradise etkinliğini de hatırlatmakta fayda var. Bu etkinlikte Genshin Impact‘e yeni başlamış oyuncular için çeşitli ödüller dağıtılıyor. Şirketin eski ve yeni oyuncuları birlikte desteklemesi, oyuncu kitlesi tarafında oldukça olumlu geri dönüşler sağlıyor.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler