Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Huawei, Çin Ordusuyla çalışıyor olabilir!

Huawei, başına gelen badirelerin çoğunu atlatmış olabilir. Fakat yeni sıkıntılar kapıda göründü bile.


İlginizi çekebilir: Huawei yöneticisine göre Hongmeng OS; Android’e göre daha hızlı


Amerikan Başkanı Donald Trump, şirkete getirmeyi planladığı yaptırımlardan vazgeçtiğine göre, telekom devi başındaki en büyük problemden kurtuldu diyebiliriz.

Firma artık rahat nefes alabilir. Fakat endüstriyel tarafta işler biraz kafa karıştırıcı duruyor.

Firmanın Çin Hükümeti’yle olan derin bağları başlı başına endişe unsuru yaratabiliyordu.

Fakat son gelen bilgiler, şirketin sanayi casusluğu ve korsanlık yapmış, Batıda çalışmış eski ajanları işe aldığı ortaya çıkarttı.

Çalışma, Fulbright Vietnam Üniversitesi‘nde Doçent Christopher Balding ve Londra merkezli Muhafazakar Düşünce Kuruluşu Henry Jackson Society tarafından yapıldı. Soruşturma, veritabanlarında ve şirketin işe alım sürecini yürüten kuruluşların öz geçmişleri denetlendi.

Yayınlanan raporun sonuçları aşağıda mevcut:

Huawei tarafından istihdam edilen orta seviye teknik personelin öz geçmişleri incelendiğinde Batı’ya yönelik veri toplama ve askeri faaliyetlerle yakından ilgili oldukları açıkça görülmektedir.

Huawei çalışanları orduya mı çalışıyor?

Denetlenen öz geçmişlerden biri, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nda faaliyet göstermiş, askeri eğitim almış. Aynı zamanda Çin Ordusu’na siber, uzay ve elektrik teknolojileri üzerine destekte de bulunmuş.

Diğer bir konu ise, casusluk ve uluslararası istihbarat çalışmaları göstermiş bir Huawei çalışanına ait. Çalışma, Huawei ürünlerinde bulunan yazılım destekli bilgi yakalama teknolojisini doğrular nitelikte.

Çin Hükümeti Huawei’yi zorluyor mu?

Çin’in şirketi zorladığına dair raporda herhangi bir bilgi yer almıyor. Casusluk ve veri sızdırma üzerine bir e-posta emri konu içerisinde yer almadığından dolayı açık bir kanıt olduğunu söyleyemeyiz.

Ama şunu söyleyebiliriz ki elektronik savaş ve buna benzer geleneksel savaş durumlarını denetleyen birimin hali hazırda şirkette kadrolaştığını artık biliyoruz.

Şimdiye kadar olan endişe Huawei ile Çin Devlet yapısının yakın ilişkilerini kullanarak cihazlara çeşitli arka kapılar bırakması ve bunu kullanarak veri sızdırmaya çalışabileceğiydi.

Fakat şu ana kadar Amerikan Hükümeti bu durumu kanıtlayan herhangi bir veri bulamamıştı.

Huawei, ne cevap verdi?

Huawei yapılan soruşturmanın gerçeği yansıtmadığını ve ortaya çıkan öz geçmişlerin yalan olduğunu açıkladı.

 Huawei, askeri veya devlet kökenli bir adayı işe almak için katı politikalar uygulamaktadır. İşe alım sürecinde, bu adayların ordu ya da hükümetle ilişkilerini sonlandırdıklarını kanıtlayan belgeler sağlamaları gerekiyor. Huawei’nin şeffaflığına yönelik soruşturmalar hakkındaki profesyonel ve gerçeğe dayalı raporları memnuniyetle karşılıyoruz. Umarız, ileriye dönük herhangi bir araştırma sonuçlandırılırken, varsayımlara dönük ifadeler kullanılmaz.

Ne kadar doğru?

Şu an için bunu bilmemiz mümkün değil. Bildiğimiz şey şu ki, ABD Hükümeti birkaç haftalığına Huawei ile ulusal güvenlik için tehdit oluşturduğu nedeniyle firma ile ilişkileri askıya almıştı. Fakat Trump’un G20 zirvesinde sarf ettiği sözlerden sonra durumun tam tersine işlediği.

Karşılıklı çıkar ilişkilerinin getirdiği bir karmaşa söz konusu diyebiliriz.

 

 

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

iQOO Z1’in uygun fiyatlı versiyonu Z1X geliyor!

Yazan:

Vivo iQOO şimdi de uygun fiyatlı bir telefon ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Gelen bilgilere göre Z1X haziran ayında piyasaya çıkabilir.


İlginizi çekebilir; LG, katlanabilir telefon patenti ile gündemde!


Snapdragon 765g işlemcili Z1X geliyor!

Vivo‘nun alt firması olarak nitelendirilen iQOO şimdi de uygun fiyatlı akıllı telefon çıkarmaya hazırlanıyor. Firma Dimensity 1000+ işlemcili Z1 cihazına orta seviye alternatif getirme kararı aldı. Amiral gemisi olarak karşımıza çıkan Z1 için uygun fiyatlı alternatif arayışına giren firma Z1X modeli ile birlikte amacına ulaşmış olacak. Gücünü Snapdragon 765G işlemcisinden alacak olan cihaz, 5G özellikli olacak. Orta seviye akıllı telefon rekabetinden de geri kalmak istemeyen iQOO, orta seviye cihazı ile daha fazla kullanıcı yanına çekmeyi planlıyor. Gelen bilgilere göre cihazın çoktan satış için hazır olduğu yönünde. Ayrıca içerisinde bulunduğumuz ay, cihaz hakkında daha fazla detayı öğrenebileceğimiz düşünülüyor.

iQOO Z1

Şu an için teknik özelliklerinden sadece işlemci kısmı bilinir iken, cihazın haziran ayı içerisinde satışa sunulacağı düşünülüyor. Ayrıca cihazın fiyat olarak oldukça uygun olması planlanıyor. Buna sebep olarak ise piyasada Snapdragon 765G işlemci kullanımının artması gösteriliyor. Öte yandan amiral gemisi olarak karşımıza çıkan iQOO Z1 şu an satışta. Gücünü MediaTek Dimensity 1000+ işlemcisinden alan cihaz, 8 GB RAM ve 256 GB depolama seçenekleri ile bizleri karşılıyor. Bakalım iQOO Z1X, uygun fiyatlı telefonlar arasında kuvvetli bir yere sahip olabilecek mi bekleyip göreceğiz.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

LG, katlanabilir telefon patenti ile gündemde!

Katlanabilir telefon teknolojisi, şimdiye kadar pek çok akıllı telefon üreticisi tarafından denense de istenen ilgiyi görmüşe benzemiyor. Huawei Mate XS, Samsung Galaxy Fold, Motorola RAZR ve Royole Flexpai gibi modellerin yanı sıra LG de özgün konsepti sayesinde bu yarışa katılmaya hazırlanıyor!


İlginizi çekebilir: Xiaomi, 120x telefoto sensörlü telefon hazırlıyor!


LG, ilginç bir katlanabilir telefon patent başvurusu yaptı!

Güney Kore kaynaklı bir habere göre, LG markası üzerinde çalıştığı katlanabilir telefon konsepti için patent başvurusunda bulundu. Başvuru dosyalarında açık bir şekilde görünen telefon, tasarımı ile rakiplerinden bir hayli farklı görünüyor. Yenilikçi konsepte göre, telefonun ekranı normal durumdayken yandan çekilerek uzuyor. Uzayan ekran ise daha sonra dışarıya doğru açılarak tablet formunu alıyor. Ayrıca kullanıcı eğer isterse ekrana belirli bir eğim vererek cihazı dizüstü bilgisayar formunda da kullanabiliyor.

lg katlanabilir telefon

Hibrit telefon adı verilen bir konsepte olan tasarım, akıllı telefonu tablet ve dizüstü bilgisayar arasında bir görünüme kavuşturuyor. Böylece tüketiciye sunulan kullanım işlevselliği de en üst düzeyde tutuluyor. Bunun yanı sıra konsept kendi içerisinde bazı tutarsızlıklar da barındırıyor. Uzayan ekranın nasıl bir en boy oranı sunduğu ve menteşenin dikey konumda nasıl bir kullanıma izin vereceği gibi faktörler, cihazın ticari aşamaya geçmesini zorlaştırabilir. Ayrıca akıllı telefonlarında bolca aksesuar sunmayı seven LG, klavye gibi yardımcılar ile bu konsepti daha ileri taşıyabilir.

Son zamanlarda akıllı telefon birimi düşüşte olan LG, yenilikçi tasarımlar deneyerek kullanıcıların ilgisini çekmeye çalışıyor olabilir. Şuan yalnızca bir patent başvurusu olan konseptin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ise şuan hiçbir şekilde bilinmiyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Xiaomi, 120x telefoto sensörlü telefon hazırlıyor!

Piyasaya son çıkan akıllı telefonlarda yakınlaştırma odaklı kamera sensörleri dikkat çekiyor. Daha önce amiral gemisi cihazlarda gördüğümüz bu özellik, artık orta seviye pek çok telefonda yer almaya başladı. Xiaomi ise kamera odaklı yeni telefonunda bu alandaki rekorun yeni sahibi olmayı planlıyor!


İlginizi çekebilir: Bentley’in 61 yıldır kullanılan V8’i emekliye ayrılıyor!


Xiaomi Mi CC10, 120x zoom ile rekorun yeni sahibi olabilir!

Xiaomi’ye yakın kaynaklardan elde edilen bilgiler, markanın CAS kod adlı yeni bir akıllı telefon hazırladığını ortaya koyuyor. Telefonun yansıyan özellikleri ise genel olarak kamera, işlemci ve ekran alanlarında sıralanıyor. Kamera tarafında “en iyisi” olmayı hedeflediği belirtilen cihaz, arka kamera paketinde 108 megapiksel çözünürlüklü ISOCELL Bright HM2 sensör taşıyacak. Ayrıca telefondaki periskop sensörün 12x optik ve 120x dijital yakınlaştırma sunacağı ifade ediliyor. Bu da Samsung Galaxy S20 Ultra’ya ait olan 100x zoom rekorunun Xiaomi cephesine geçebileceğini gösteriyor.

xiaomi mi cc10

Delikli ekran konseptini barındıracak telefonun ekran altı parmak izi okuyucuya sahip olduğu söyleniyor. Ayrıca Qualcomm Snapdragon 775G işlemci, 5G modem ve NFC desteğinin de Xiaomi’nin yeni telefonundaki kilit özellikler olacağı belirtiliyor.

Xiaomi, iddialı kamera özelliklerine sahip telefonunu Temmuz ayında tanıtmayı planlıyor. İsim tahminlerine göre ise yeni cihazın adı Mi CC10 olacak. Çünkü Mi CC9 serisi geçtiğimiz Temmuz ayında duyurulmuştu ve iki telefonun tanıtım tarihi birbiriyle örtüşüyor. Ayrıca iki telefonun orta-üst sınıf özellikler taşıması da bu iddiayı güçlendiriyor.

Devamını oku