Sosyal medya

Konu dışı

Hot Wheels, Apple mağazalarında oyuncak satacak

Dünyaca ünlü oyuncak araba markası Hot Wheels, NFC çipine sahip yeni arabalarını Apple mağazalarında satacak. Telefon üzerinden takip edilebilen oyuncakların uygulamaları Google Play Store’dan da indirilebilecek.

İlginizi çekebilir : Süper güçlü yeni nesil Xbox | Project Scarlett #E32019 (VİDEO)

Hot Wheels oyuncakları telefon üzerinden takip edilebilecek

Dijitalleşme yoluna giren Hot Wheels yeni oyuncaklarını tanıttı. Şirket, arabaların alt kısımında bulunan NFC modülü ile oyuncaklarına akıllı takip sistemini getiriyor. App Store veya Google Play Store üzerinden indirecek Hot Wheels uygulamasına arabanın altında bulunan NFC barkodu okutan çocuklar oyuncak hakkında bilgileri cihazlarda görebilecek. Araba animasyonları, puanlama ve koleksiyon görünümüne sahip olacak uygulamada dikkat çekici bir başka özellik ise hız takibi olacak. Sanal garajlar kuran oyuncak severler kızıl ötesi sensörler yardımı ile arabaların hızlarını ölçebilecek. Yeni oyuncakların satımı noktasında Apple ile anlaşma sağlayan şirket, yeni oyuncaklarını Apple.com ve Apple mağazalarında satacak.

Çocuklar oyuncak ile oynamak istediğinde sürekli olarak annelerinin telefonlarını alacak 10 Haziran tarihinde Android ile uyumlu olan oyuncaklar farklı kategorilerde kullanıcılara sunulacak. 6.99 dolar etiketine sahip olan bir adet HotWheelsid, Race Portal ile iki adet araba 39.99 dolar, akıllı takip sistemine sahip iki oyuncak ( 16 parça ) 179.99 dolar olarak belirlenmiş durumda.

Anki Drive bu süreçte başarısız olmuştu

Apple’ın özel oyuncak olarak sunduğu bir başka araba Anki Drive olmuştu. iPhone üzerinden takip edilebilen oyuncak 69.95 dolar fiyat etiketi ile Amazon ve Apple mağazalarında satışa sunulmuştu. Ancak firma beklediği geri dönüşü uygulamada alamamıştı. The Verge’e göre bu durum Hot Wheels oyuncaklarında da tekrarlanacak. Teknolojiyi klasik yarış otomobillere dahil etmeye çalışan firmanın hayal kırıklığına uğrayacağı düşünülüyor.

Anki drive

Mobil cihazlara ilgi duyan teknoloji yazarı.omersanli17

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konu dışı

Toshiba, tek kan damlasından 13 kanseri ayırt edebilen cihaz üretti!

Toshiba

Toshiba, tek bir kan damlası örneğinden 13 kanser türünü ayırt edebilen akıllı cihaz geliştirdi. Gelecekte, kan tahlili çok daha pratik bir hale gelebilir.


İlginizi çekebilir: Toshiba, dünyanın ilk 16 TB sabit diskini tanıtacak


Toshiba Topluluğu, tek kan damlasıyla %99 doğruluk oranıyla 13 farklı kanser türünü birbirinden ayırt edebilen yeni bir cihaz ürettiğini açıkladı. Şirketten açıklama bugün itibariyle geldi. Toshiba, Ulusal Kanser Merkezi ve Araştırma Enstitüsü ve Tokyo Medikal Üniversitesi işbirliğiyle teşhis metidoları geliştirdi.

Şirket, yaratılan teknolojinin birkaç sene içerisinde yaygınlaşmasını beklediklerini dile getirdi. Şu an kanser araştırmaları için çok erken bir safhada olduğu aktarılırken sistemin kan üzerindeki kanser hücrelerinin microRNA moleküllerinin tespit edilmesi için dizayn edildiğini belirtti.

Yöntemin maaliyetli ve bir o kadar geliştirilmesi için zamana ihtiyacı olduğunu söyleyen Toshiba Laboratuvar Araştırmaları şefi basına birtakım açıklamalardaa bulundu:

Test şu anda gastirik, özfagus, akciğer, karaciğer, safra yolları, pankreas, bağırsak, yumurtalık, prostat, mesane ve memekanserlerinin yanı sıra sarkom ve glimonanın tespitinde kullanılacak.

Toshiba

Toshiba, testin iki saatten kısa sürdüğünü cihazın oldukça küçük ve çipi geliştirdiklerini belirtti. Kan testlerinin Çin parasına göre 20.000 Yuan’dan ucuza mal olması beklendiğini ekledi.

Beş yıllık iş planlama stratejilerini Aralık itibariyle açıklayan Japon şirketin potansiyel medikal sistemlerin dışında, genom analizleri, hücre teşhisi dahil, tıbbi işletmeler için ; otomasyon sistemleri, pil teknolojileri ve dijital çözümlere yoğunlaşması bekleniyor.

Japonların, sağlık konusundaki atılımları düşünüldüğünde geleceğin ne denli parlak olduğu şimdiden fark edilebiliyor. Umarım yakın zamanda bu tip teknolojik gelişmeler yoğunlaşır ve kanser tedavilere daha pratik bir hale gelebilir.

Devamını oku

Konu dışı

Rusya, üreticilere kendi uygulamasını yüklemeye zorluyor!

Rusya

Rusya, ülke sınırları içerisinde satılan her telefona, bilgisayara ve TV’lere kendi uygulamasının ön yüklü gelmesi konusunda yeni bir kanun yayınladı. Kanuna uymayan şirketler, ülke içerisinde telefon satamayacak konuma gelebilir.


İlginizi çekebilir: Logitech, Black Friday kapsamında %50’ye varan indirimler uyguluyor


Rusya, resmi olarak elektronik araç gereçlerin satışının yasaklanmasıyla ilgili kanunu meclisten geçirdi. Eğer cihazınızda Rusya’nın yaratmış olduğu ön yüklü uygulama yoksa maalesef ki satış yapamayacaksınız.

Kanun 1 Temmuz 2020 itibariyle uygulanmaya başlanacak. Cihazlarda Rusya teknoloji firmalarına ait yerli uygulamalar bulunmuyorsa devlet tarafından bu firmalara çeşitli ambargolar getirilmesi bekleniyor.

Yasa tasarısı, bu ayın başlarında parlamentoda görüşülmeye başlanmıştı. Hükümetin Rus yazılımı barındıracak cihaz tiplerini yayınlaması beklendi. Ülke içerisinde satış yapan üreticiler de buna dahil edildi. Rusya Duma Meclisi üyeleri konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Yasa tasarısı Rus internet şirketlerinin çıkarlarını da korumak üzerine hazırlandı. Böylece yabancı şirketlerin kötüye kullanımı minimum düzeye indirilmiş olacak. Yasaya uymayan satıcılar, 3,140 dolardan başlayan cezalar ödemek zorunda kalacaklar.

Daha önce ülke içerisinde yerli firma olan Telegram için de benzer yaptırımlar uygulanmaya başlanmıştı. Kullanıcı verilerini şifreleyerek saklayan firmanın insanların güvenliğini sağlamak amacıyla bunu gerçekleştirdiğini savunmuştu.

İnternetin terörizm faaliyetlerinde kullanılmasıyla birlikte hükümetler de konuyla ilgili daha çok önlem almaya başladılar. Silahlı saldırıların mesajlaşma uygulamalarından yapılması da bunların içinden en önemli konulardan biriydi. Daha önce İran da ülke içerisinde çeşitli yaptırımlar getirerek önlem almaya kalkışmıştı.

Devamını oku

Konu dışı

UBER hakkındaki davada, sonuca gelindi!

UBER

UBER şirketi son bir yıldır hakkında dönen davalardan muzdarip olan bir firma haline geldi. Şimdi de Asli Ticaret Mahkemesi’nden gelen karara göre dava sonuçlandırıldı.


İlginizi çekebilir: UBER vs Taksi – Onlar ne diyor? (VİDEO)


İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın üst seviye taksicilik hizmeti veren UBER’e karşı açtığı davada karara varıldı. İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi, UBER’in haksız rekabet oluşturduğu kararını hükmetti.

Mahkeme kararına yönelik verine sonuçta, şirketin piyasadaki rekabet halinde bulunduğu şirketlere karşı haksızlık yaptığından dolayı, mobil uygulamaya ve  websitesine erişim engeli getirilmesine karar verdi.

Hükümet nezdinde,  “o iş bitti” söylemleriyle olaylar daha da alevlenmiş. Davanın görüşülmelerine başlanmıştı. Firmanın Türkiye ofisi, konuyla yaptığı açıklamalarda Türkiye’deki XL servisini durduğunu açıklamıştı.

Sadece sarı taksileriyle piyasada yerini korumaya çalışan firma için yolun sonu geldiği anlaşılıyor. Dünyanın birçok yerinde kullanılan aktif taksi uygulaması UBER için kullanıcılarını hayliyle üzeceğe benziyor.

Devamını oku