Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Video

Her yerde futbol keyfi yaşayabileceğiniz teknolojik ürünler!

2020-2021 futbol sezonunun başlamasıyla futbolseverler için heyecan başladı. Türkiye Süper Ligi başta olmak üzere UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi maçları heyecanı devam ediyor. MediaMarkt desteğiyle yaptığımız bu videoda ise sizlere her yerde futbol keyfi yaşayabileceğiniz teknolojik ürünleri sıralıyoruz.


İlginizi çekebilir; MediaMarkt’tan futbol keyfini her yerde yaşamak isteyenler için fırsatlar!

reklam
MSI reklamı

Her yerde futbol keyfi yaşayabileceğiniz teknolojik ürünler!

MediaMarkt ile futbol keyfi!

MediaMarkt mağazalarında sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun olarak futbol keyfini her yerde yaşayabileceğiniz ürünleri bulabilirsiniz. Full HD’den 8K’ya kadar uzanan çözünürlükler ve evinize uygun boyutlarda televizyon tercihi ile futbol maçlarını canlı ve heyecanlı olarak takip edebilirsiniz. Eğer daha farklı bir atmosfer arayışınız var ise tercihiniz projeksiyon cihazlarından yana da olabilir.

Bir diğer yandan ev dışında kullanım için tablet ve telefon tercih ederek yolda, işte, seyahat ve tatillerinizde de futbol heyecanını yaşamanız mümkün. Futboldaki atmosfer deneyimini katlamak için ise soundbar, kulaklık ve taşınabilirlik noktasında bluetooth hoparlör tercihi de yaparak bu deneyimi tarzınıza ve durumunuza göre düzenlemeniz mümkün.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Video

120 Hz ekran tazeleme hızı bataryanızın düşmanı mı? | Standart ekranlara kıyasla ne kadar fazla pil tüketiyor?

120 Hertz çok pil tüketir mi Hertz videosu thumbnail

60 Hz üstü (90 Hz, 120 Hz) ekran tazeleme hızı sunan çoğu cihazda kafamıza takılan; “Eğer ekranı, yüksek tazeleme hızlarında kullanırsam şarjım ne kadar çabuk biter?” şeklinde bir problem var. Bu videoda, kafanızdaki bu soru işaretini yanıtlayacağız.


İlginizi çekebilir: Poco X3 NFC inceleme | Poco bu işi başarmış

reklam
MSI reklamı

120 Hz ekranlar, standart ekranlara göre ne kadar fazla pil tüketir

Biliyorsunuz 90 Hz ve 120 Hz gibi tazeleme hızlarını artık eskiye göre çok daha fazla görüyoruz. Yüksek tazeleme hızlarının akıcılık anlamında telefon kullanım deneyimimize ciddi bir artısı var. Haliyle insanlar içerik tüketirken, oyun oynarken vesaire bu olanağı kullanmak istiyorlar. Tabi bunun bir de dezavantajı var; o da batarya tüketimi. Cihazlarımızı 90 Hz veya 120 Hz’de kullandığımızda batarya ömrümüzden ne kadar kaybediyoruz gelin bunu cevaplandıralım.

Bu testi yapmak için, 90 Hz tazeleme hızlarına sahip olan realme 7’yi ve realme 6 Pro’yu ve bunlara ek olarak; 120 Hz ekran tazeleme hızı sunabilen Samsung S20 FE’yi ve Poco X3 NFC’yi kullandık. 4 cihazla da aynı koşullarda birçok PCMark testi gerçekleştirdik.

İlk testlerde zorlu ve yoğun kullanım senaryosunu ele alabilmek adına PCMark batarya testini full ekran parlaklığında gerçekleştirdik. 2. Testleri de, aradaki pil süresi farkı teorik olarak hangi düzeye kadar çıkabiliyor bunu anlayabilmek adına; ekran tazeleme hızı hariç batarya tüketimine negatif etki eden bütün parametreleri minimize ederek gerçekleştirdik. Yani ekran parlaklığını en düşük seviyeye getirdik; cihazları uçuş moduna alarak bütün yan fonksiyonları ve uygulamaları kapattık. Bu sayede cihazların verebilecekleri en yüksek ekran süresini almaya çalıştık.

realme 7, yoğun kullanımda 60 Hz ve 90 Hz tazeleme hızlarında ne kadar pil tüketiyor

Gelin 1. testin, yani full ekran parlaklığı ve yoğun kullanım senaryosunda gerçekleştirdiğim testlerin sonuçlarına bir göz atalım. Burada realme 7, ekran tazeleme hızını 90’a çıkarmadan önce; yani 60 Hz’de 8 saat 15 dakika ekran süresi verebilmeyi başardı. Sonrasında cihazın şarjını tekrardan fulleyerek ve ekranı 90 Hz’e alarak testi tekrarladık. Haliyle 90 Hz’lik ekranla bataryaların daha çabuk tükenmesini bekliyoruz. Bu sefer aldığımız sonuç ise; 7 saat 59 dakika oldu. Yani realme 7’de, yoğun kullanımda 16 dakika daha kısa ekran süresi alabildik. Burada 16 dakikanın kısa olduğunu düşünmeyin çünkü bu noktada cihazların bütün fonksiyonları açık ve ekran parlaklıkları da en sonda. Yani bu aradaki farklarla cihazın ekranını kapalı tutacak olsanız saatler süren bir farka tekabül ettiğini söyleyebilirim.

realme 7 - 60 Hz - Full ekran parlaklığı

realme 7 – 60 Hz – Full ekran parlaklığı

realme 7 - 90 Hz - Full ekran parlaklığı

realme 7 – 90 Hz – Full ekran parlaklığı

Peki realme 6 Pro için aynı koşullarda pil tüketimi ne durumda

90 Hz ekran tazeleme hızını destekleyebilen bir başka cihaz da; realme 6 Pro. Peki realme 6 Pro, aynı şartlarda nasıl bir performans gösterdi? Ekran tazeleme hızını 60 Hz olarak ayarlayarak ilk testi başlattık; ve aldığımız ekran süresi 6 saat 53 dakika oldu. Sonrasında cihazın şarjını tekrardan fulleyerek ve ekranı 90 Hz’e alarak testi tekrarladık. Bu sefer aldığımız süre ise; 9 dakika daha kısa, yani 6 saat 44 dakika oldu. realme 7 için yaptığımız uyarıyı burada da yapalım. 9 dakikanın kısa olduğunu düşünmeyin çünkü bu noktada cihazların bütün fonksiyonları açık, ekran parlaklıkları da en sonda. Yani bu aradaki farklarla cihazın ekranını kapalı tutacak olsanız; saatler süren bir bekleme süresi alabilirsiniz.

realme 6 Pro - 90 Hz - Full parlaklık

realme 6 Pro – 90 Hz – Full ekran parlaklığı

realme 6 Pro 60 Hz - Full parlaklık

realme 6 Pro – 60 Hz – Full ekran parlaklığı

120 Hz tazeleme hızı, batarya katili mi

Şimdi gelelim muhtemelen daha da çok merak ettiğiniz 120 Hz ekranlara. Haliyle 120 Hz’de farkın daha da açılmasını bekliyoruz çünkü bildiğiniz gibi 120 Hz ekranlar 90 Hz ekranlardan da fazla pil tüketiyor. 120 Hz ekran için yaptığımız deneyde ise konuklarımız; Samsung Galaxy S20 FE ve Poco X3 NFC oldu.

Poco X3 NFC, farklı tazeleme hızlarında ne kadar pil tüketiyor

Önceki testlerle aynı aynı zorlu kullanım koşullarında, ekranlar 60 Hz’e ayarlıyken Poco X3 NFC, 9 saat 51 dakika ekran süresi gösterebildi. Tekrardan şarjı fulleyerek; tazeleme hızını 120 Hz’e ayarlayınca aynı koşullarda aldığımız değer 9 saat 23 dakika oldu. Aradaki fark ise; 28 dakika. Yoğun kullanımda oluşan 28 dakikalık fark ise; gerçekten etkili bir fark. Bataryanız tam şarja ulaşmadan evden çıktıysanız; ekran tazeleme hızınızı 60 Hz’e düşürmek sizin için ciddi bir fark yaratarak; günü kurtarmanızı sağlayabilir.

Poco X3 NFC - 60 Hz - Full parlaklık

Poco X3 NFC – 60 Hz – Full parlaklık

Poco X3 NFC - 120 Hz - Full parlaklık

Poco X3 NFC – 120 Hz – Full parlaklık

Samsung Galaxy S20 FE pil tüketimi, 120 Hz tazeleme hızında ciddi manada yükseliyor

Samsung’un bu yıl en çok konuşulan akıllı telefonlarından Galaxy S20 FE, yoğun kullanım senaryosunda 60 Hz ekran tazeleme hızına ayarlıyken 7 saat 51 dakika ekran süresi verebildi. Şarj tekrar doldurulduktan ve ekran hızı 120 Hz’e ayarlandıktan sonra; aynı koşullarda Galaxy S20 FE için de testi tekrarladık. S20 FE için ise yeni sonuç, 34 dakika daha kısa bir ekran süresi; yani 7 saat 17 dakika olarak karşımıza çıktı. Bu noktada mesela o gün evden nispeten daha az şarjla çıktıysanız ve gün içinde pil durumunuz sizin için önemli olacaksa; ekran tazeleme hızınız ve batarya performansınız arasındaki önceliğinizi iyi belirlemeniz gerekiyor.

Samsung Galaxy S20 FE - 60 Hz - Full parlaklık

Samsung Galaxy S20 FE – 60 Hz – Full parlaklık

Samsung S20 FE - 120 Hz - Full parlaklık

Samsung S20 FE – 120 Hz – Full parlaklık

 

Peki ekran tazeleme hızının pil tüketimine maksimum etkisi ne kadar olabilir?

Yoğun kullanım senaryosundan bahsettik; peki ekran açıkken aradaki bu fark teorik olarak ne gibi sürelere kadar çıkabiliyor gelin bir de bunu konuşalım. bu noktada, 90 Hz’lik realme 7 ve 120 Hz’lik Poco X3 NFC için cihazların pil performansını etkileyebilecek bütün fonksiyonları kapalıyken ve ekran parlaklığı en düşükteyken 60 Hz’de verdikleri ekran süresini söyleyelim. Sırasıyla realme 7 için 15 saat 46 dakika ve Poco X3 NFC için 30 saat 49 dakika.

Poco X3 NFC - 60 Hz - düşük parlaklık

Poco X3 NFC – 60 Hz – düşük parlaklık

Poco X3 NFC - 120 Hz - düşük parlaklık deneme 1

Poco X3 NFC – 120 Hz – düşük parlaklık

realme 7 - 60 Hz - düşük parlaklık

realme 7 – 60 Hz – düşük parlaklık

realme 7 - 90 Hz - düşük parlaklık

realme 7 – 90 Hz – düşük parlaklık

Sonrasında, realme 7’yi 90 Hz’e, Poco’yu da 120 Hz’e ayarladık ve realme 7, 14 saat 47 dakika Poco da 30 saat 22 dakika ekran süresi verdi. Açıkçası burada Poco, istikrarlı performansıyla bizi şaşırttı. Yoğun kullanımda da, bu hafif kullanımda da fark yaklaşık yarım saat oldu. 90 Hertzlik realme’deyse 1 saatlik fark oluştu. Yani bu skorları şöyle özetleyelim. Seçmiş olduğunuz ekran tazeleme hızı, gün içinde alacağınız ekran süresini 1 saate kadar etkileyebiliyor. Tabi bu, kullandığınız diğer fonksiyonlar ve ekran parlaklığınıza bağlı olarak da değişebilecektir fakat yaklaşık bir değer vermek gerekirse durum bu şekilde. Artık, “pilim bugün bana yeter mi” korkusunu yaşadığınızda, ekran tazeleme hızınızı belirlerken (özellikle 120 ve 144 Hz destekli bir ekran söz konusu olduğunda) daha rahat seçim yapabileceğinizi düşünüyoruz.

Konuyla ilgili düşüncelerinizi lütfen yorumlarda paylaşın. Bu ve bunun gibi merak ettiğiniz başka konular da varsa lütfen bizlere yazın ve bizler de değerlendirip; sizlere bilgi sunmaya çalışalım. Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı, maskenizi düzgün bir biçimde takmayı, ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın! 

Devamını oku

Video

Deneyimlediğimiz en iyi telefon hangisi? | Sorun Söyleyelim #1

Deneyimlediğimiz en iyi telefon hangisi? | Sorun Söyleyelim #1

Hardware Plus’ta Dilşah ile yeni bir seriye başlıyoruz. “Sorun Söyleyelim” adını verdiğimiz bu seride Sizden Gelenler serimizin yenilenmiş versiyonu diyebiliriz. Sizler de format hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar bölümünden aktarmayı unutmayın.


İlginizi çekebilir; Aşı onaylandı! Peki şimdi ne olacak? | Covid-19 aşılarının bugünü ve geleceği

reklam
MSI reklamı

Deneyimlediğimiz en iyi telefon hangisi? | Sorun Söyleyelim #1

Devamını oku

İnceleme

Poco X3 NFC inceleme | Poco bu işi başarmış

poco x3 nfc inceleme thumbnail

Poco X3 NFC ile ilgili kutu açılışı, Pubg performansı gibi birçok içerik hazırladık ve video çektik. Şimdiyse Poco X3 NFC’nin inceleme videosuyla karşınızdayız. Gelin bakalım 120 Hz ekran tazeleme hızına sahip Poco bize neler sunuyor.


İlginizi çekebilir: Poco M3, sahip olduğu özelliklere göre iddialı bir fiyatla tanıtıldı

reklam
MSI reklamı

Poco X3 NFC neler sunuyor

Poco X3 NFC’nin bildiğiniz gibi 120 Hz tazeleme hızı sunabilen HDR ekran, Snapdragon 732G işlemci, Hi-Res Audio destekli stereo hoparlör, 5160 mAh batarya ve 33 W hızlı şarj gibi gibi öne çıkan güzel özellikleri var. Hatta cihaz ilk satışa çıktığında 64 GB’lık versiyonunu 3.000 TL’den satın alabiliyordunuz ve sunduğu özelliklere kıyasla çok iyi bir fiyattı. Tabi sonradan ciddi bir zam geldi ve şuanda Poco X3’ü satın almak isteyen kullanıcılar 3.300 TL gibi fiyatlarla cihaza ulaşabiliyor. X3’ün fiyatlarına da değinecek olursak; birisi 64 GB dahili depolamaya diğeri de 128 GB dahili depolamaya sahip iki ayrı versiyon mevcut. Bu 2 versiyonda da 6 GB RAM bulunuyor. Aralık 2020 itibariyle 64’lük versiyonu 3.300 TL’ye; 128 GB’lık versiyonu da 3.500 TL’ye bulabiliyorsunuz.

Cihazın tasarımını ve malzeme kalitesini ben çok beğendim. Zaten ön tarafta Gorilla Glass 5 kullanmışlar ki bu da dayanıklılık anlamında bir artı katıyor. Arka taraf plastik olsa da resmen cam gibi ve hoş bir desen var burada ve desenin iç kısmında POCO yazısını görüyoruz. Parmak izi okuyucu da yine benim sevdiğim şekilde sağ taraftaki güç açma tuşuna entegre olarak konumlandırılmış. Yüz tanıma da benim kullanımımda arada bir yüzümü tanıyamasa da genel anlamda iyiydi. Hatta biraz daha hızlı çalışsa daha da efektif olabilirdi diye düşünüyorum. Yine de benden geçer not aldığını söylemem lazım.

Performans

Şimdi yavaştan gelelim Poco X3 NFC’nin detaylarına. Performans tarafından başlayalım. Biliyorsunuz işlemci olarak Qualcomm’un Snapdragon 732G işlemcisini ilk kez X3’le gördük. Tabi Qualcomm buna 732G dese de, bu işlemci 730’un biraz daha iyileştirilmiş versiyonu ama arada dağlar kadar diyebileceğimiz bir fark yok. Yine de güncel bir işlemci bulunması bir avantaj. Benim gerçekleştirdiğim AnTuTu testinde cihaz 288.588 puan aldı. Bu noktada sınıfı için gayet başarılı bir puan olduğunu söyleyebiliriz. Oyun bazında konuşacak olursak da Pubg’de HD grafiklerde Yüksek kare hızında oyunu oynayabilmeniz mümkün. Tahmin ettiğiniz gibi herhangi bir kasma vesaire de olmuyor.

6.67 inçlik IPS LCD ekranda oyun oynamak ayrı bir keyifli. Haliyle tazeleme hızınız da yüksek olunca hem oyun oynarken hem sosyal medya uygulamalarında gezerken; yani telefonu kullandığınız hemen hemen her an daha akıcı bir görüntü alabilmek çok keyifli. Poco X3 için konuşmam gerekirse sadece tazeleme hızı değil ekrandaki renk doygunluğu vesaire de çok güzel. Ben Youtube, Netflix, Amazon Prime gibi servislerde içerik tüketirken de ekrandan çok keyif aldım. Üstüne bir de X3’te bulunan Hi-Res Audio sertifikasına sahip stereo hoparlörler de dahil olunca X3’ü kullanmak gerçekten çok keyifli bir hale geliyor.

Batarya

Burada 5.160 mAh batarya mevcut. Gayet yüksek kapasiteli ve günlük kullanımlarınızda 120 Hz hızlı pil tüketen kocaman bir ekrana rağmen cihaz günü çok rahat bir şekilde çıkarabiliyor. Şöyle ki ben PCMark batarya testi gerçekleştirdim bu cihazda. Full ekran parlaklığında 120 Hz ekran tazeleme hızı açıkken cihazın verdiği ekran süresi 9 saat 23 dakika oldu. Hatta bir de yine full ekran parlaklığında fakat bu sefer 60 Hz il testi tekrarladım. Buradaki amacım eğer ekran tazeleme hızını 60 Hz’e kadar kısarsam ne kadar ekran süresi kazanabileceğimi görmekti. 60 Hz’le yaptığım testteyse cihazın verdiği ekran süresi 9 saat 51 dakika oldu. Yani neredeyse 10 saat ve bu son zamanlarda gördüğüm en başarılı batarya performanslarından biri. Bu döngüye 33W yüksek hızlı şarj da dahil olunca pil problemini egale etmiş olabiliyorsunuz. Cihazın tam şarja ulaşma süresiyse 1 saat.

IP53 sertifikası yeterli mi

Cihazda eleştirebileceğim yönlerden biri IP53 sertifikasına sahip olması. Şimdi diyebilirsiniz ki suya ve toza dayanıklı işte Eray neden eleştiriyorsun. Şöyle ki IP53 size sadece sıçramalara karşı dayanıklılık sunuyor. Burda IP53 yerine IP67 veya IP68 gibi bir sertifika olsa yağmurda, havuz kenarında vesaire daha güvenli bir şekilde cihazınızı kullanabilirdiniz. Çünkü IP67 ve IP68 cihazınızı sadece sıçramalara karşı korumuyor; aynı zamanda su altında belirli derinliklerde kalsalar bile cihazın içine su girmeyeceği anlamına geliyor. Tabi siz yine de cihazınız hangi sertifikaya sahip olursa olsun sıvı temasından kaçının.

Bir diğer eleştireceğim konu da cihazın ağırlığı olabilirdi çünkü 215 gr ağırlığında bir cihaz bu. Fakat cihazın boyutlarını hesaba katınca yine de Poco iyi iş çıkarmış dedim. O yüzden bu 215 gramlık ağırlığı eleştirmeyeceğim fakat siz daha küçük cihazlar seven bir kullanıcıysanız POCO X3’ü biraz ağır bulabilirsiniz bunu da belirtmiş olayım.

Poco X3 NFC kamera performansı nasıl

Burada ana kamera 64 MP ve Sony’nin IMX 682 sensörünü kullanıyor. Bu sensörü realme 7 Pro’da da tecrübe etmiştim ben ve çok başarılıydı. SONY IMX 682 aynı şekilde Poco’da da başarılı işler çıkarıyor. Buna ek olarak 13 MP ultra geniş açılı kamera, 2 MP makro kamera ve 2 MP derinlik sensörü mevcut. Ön taraftaki özçekim kamerası da 20 MP çözünürlüğe sahip. Bir ön kamera için iyi bir çözünürlük.

Video tarafında arka kamerayla 4K 30 FPS ve 1080p’de 60 FPS videolar çekebiliyoruz. Ayrıca 720p’ye indiğiniz zaman 240 hatta 960 fps ağır çekim videolar çekebiliyorsunuz. Hatta elektronik imaj sabitleme de Poco’da mevcut. Fakat EIS’i açtığınızda görüntünün biraz kırpıldığını söyleyeyim. Fakat yine de biraz açıdan kıssa da ben EIS gibi video stabilizasyonuna yardımcı olan destekleri önemli buluyorum.

Fotoğraf yönünden ben Poco X3’ü başarılı buldum. Özellikle yapay zeka desteğiyle beraber sunduğu renkler benim gözüme canlı ve hoş görünüyor. Portre modunda da cihazı başarılı bulduğumu söylemem lazım. Gece çekimlerinde de fena bir performans göstermiyor. Tabi burada iş biraz da beklentilerinize kalıyor ama Poco X3 gece çekimi yönünden benim beklentilerimi karşıladı.

Özetle Poco, 120 Hz ekran tazeleme hızıyla ve büyük ekranda oyun oynamak istiyorum, şarjım da gün içinde bana yetsin diyorsanız çok iyi bir seçim. Kameraya da önem veriyorsanız Poco X3 çok başarılı gerçekten Sony’nin IMX 682 sensörünü kullanan cihazları ben fotoğraf konusunda çok başarılı buldum hakeza realme 7 Pro da öyle. Benim düşüncelerim bu şekilde. Sonraki incelemelerde görüşmek üzere.

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP COIN’den Haberler