Sosyal medya

Donanım

Her bütçe için dizüstü bilgisayar

Taşınabilir bilgisayar sahibi olmak artık bir lüks değil, standart. Okula dönüş dönemiyle birlikte artan ihtiyaçlara göre her keseye uygun dizüstü bilgisayarları nasıl seçeceğinizi anlatıyoruz ve teknolojilerden bahsediyoruz.

Masaüstü bilgisayarları artık özel bir gerekçeniz yoksa tercih etmiyorsanız bu çok olağan. Dizüstü bilgisayarlar gündelik işlerinizde size yetiyor, üstüne üstlük bir de gerektiğinde istediğiniz yere götürebiliyorsunuz. Elbette iş bunla sınırlı değil; kablosuz teknolojilerle tanışmamızı hızlandıran mobil cihazlar, dizüstü bilgisayarlarla birlikte yayılan kablosuz ağlar ve hâlâ dizüstü bilgisayarlarda karşımıza çıkan teknolojik iyileştirmeler teknolojinin en son ürünlerini satın aldığımızı bize gösteriyor. Dizüstü bilgisayarlar, teknoloji ürünleri içinde alt ve üst sınırı arasında çok büyük fiyat farkları olan bir ürün sınıfı olduğu için tek başına dizüstü bilgisayar dergisi yapsak işin sonu gelmez, her teknolojiyi anlatmaya sayfalarımız yetmez. Bu yazımızda odak noktamız okul
döneminde herkesin ama öncelikle öğrencilerin ihtiyaç duyacağı dizüstü bilgisayarlar olacak. Dolayısıyla muhteşem oyun performansı sunan, dijital medya prodüksiyonu yapabileceğiniz veya mimarlık ve mühendislik uygulamalarını çok iyi biçimde çalıştırabileceğiniz ürünleri burada göremezseniz şaşırmayın.

rehber (4)

reklam
HONOR MagicWatch 2

 Ne bekliyoruz, ne kadar ödüyoruz?

Son 6-7 senedir artık standart bilgisayar olarak masaüstü bilgisayar satışlarını geçen dizüstü bilgisayarlar, bu cihazlardan beklentilerimizi de farklı biçimlerde şekillendirdi. Artık oyuncular, tasarımcılar ve birkaç meslek grubu haricinde bilgisayarların ne kadar çok performans verdiğine çok fazla bakmıyoruz. Bunun yerine, yanımızda cüzdanımız, çantamız veya üzerimizdeki giysimiz gibi taşıdığımız bilgisayarlarımızın, hafif, taşınabilir, uzun pil süresine sahip, şık ve albenili cihazlar olmasını istemeye başladık. Bu nedenle, özellikle de teknoloji devlerinin en az onlar kadar büyük pazarlama bölümlerindeki araştırma sonuçlarında insanların sıkıcı olmayan, farklı renk seçeneklerine sahip, mümkünse özelleştirilebilir cihazlara daha fazla ilgi gösterdiğini, teknolojinin son nimetlerinden faydalanıyor olma bilgisinden ziyade o deneyimi yaşamakla ilgilendiğini ortaya çıkartıyor. Peki yeni eğilimler bizi bu deneyimlerin neresine getiriyor? Kullanıcıların farklı cihaz beklentisi biraz da firmaların alternatif sunmasıyla birlikte tabletle klasik dizüstü bilgisayar arasında bir yere gelmiş durumda. Tabletin tablet bilgisayardan ayrıldığı noktayı iyi bilen kullanıcılar dokunmatik ekranlı ve gerektiğinde klavyesiz kullanılabilen bir bilgisayarla, yalnızca temel bilgisayar işlevlerini yerine getirebilen daha kısıtlı platformları birbirinden ayırt edebiliyor. Farklı biçimlerde kullanılabilen bilgisayarlar kullanıcılara esnek kullanım rolleri sağlarken aynı zamanda bilgisayarın biçiminin en ince, hafif ve yetenekli hale gelmesini sağlıyor. Teknoloji bu şekilde zaman içinde tavdaki demir gibi dövülerek şekilleniyor. Bilgisayarlar için ödediğimiz para ise, ülkemizin içinde bulunduğu ama nedense pek fazla dillendirilmeyen kriz nedeniyle ortaya çıkan liranın değersizleşmesi, tamamen ithalata dayalı bilgisayarların ve bileşenlerinin fiyatlarını çok olumsuz etkiledi. Dolayısıyla içerisinde otomobil lastiği bulunan dahiyane enflasyon ölçüm sepeti
bizim domatesteki patatesteki artışı bile gizleyemezken bilgisayar ve diğer teknoloji ürünlerinde çok daha zavallı kalıyor.

Buna rağmen psikolojik sınırlar olan 1000, 1500, 2000 ve 2500 liranın hemen altlarında (yani 1 ilâ 51 lira aşağılarına) hâlâ parasının karşılığını veren, taşınabilir ve en az iki sene sizi götürebilecek cihazlar bulabilmeniz mümkün oluyor. Şimdi sizler için seçtiğimiz modellere bakalım.

1000 TL VE ALTI

1000-1500 TL

1500-2000 TL

2000-2500 TL

HP Stream X360 11-P010NT ASUS X554LD-XO598D ASUS K555LB-XO240H TOSHIBA SATELLITE L50-B-27J
Packard Bell TE69-CX-010TK HP PAVILION 15-AB053NT HP PAVILION 15-P210NT ASUS ZENBOOK UX305FA
Grundig SlımBook 1567 B1 DELL INSPIRON 3543 LENOVO YOGA 500 MSI NB CX61 2PC-1494XTR

 

rehber (3)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

ARM, AI destekli yeni işlemcilerinde, bulut desteğini kullanmayacak!

ARM, yapay zeka destekli yeni nesil işlemcilerinde artık yazılım tarafını göz ardı edecek. Edge AI denen bu sistem sayesinde, tamamen makine öğrenme temelli bir yapıya geçilecek.


İlginizi çekebilir: Xiaomi Mi 10 tasarımı ve lansman tarihi netleşti

reklam
HONOR MagicWatch 2

Edge AI, çip dünyasının en büyük trendlerinden biri haline gelmeye başladı. Bu yonga sistemleri, tümünü edge adı verilen bir sistemde yapay zeka işlemlerini gerçekleştiriyorlar.

Diğer bir değişle, bu yeni sistemle birlikte, bulut tabanlı yazılımlar cihaz sistemine dahil olmadan kullanım imkanı sunulabiliyor.

Apple, geçtiğimiz günlerde bu işin üstüne çalışan özel bir şirketi bünyesine katmıştı. Google ise kendi bünyesinde bir süredir bulunan Coral ile yapay zeka teknolojilerini geliştirmeye devam ediyor.

Yonga üretici devi ARM ise senelerdir yapay zeka ve makine programlama üzerine çalışmalarına devam ediyor.

ARM, yakın bir zamanda bu çalışmalarına iki yeni çip eklemişti. Arm Cortex-M55 ve Ethos-U55 isimli bu yonga setleri, tamamen deneysel çalışmalar üzerine kurulu.

Edge AI destekli ARM Cortex-M55 ve Ethos-U55!

Nöral işleme ünitesine sahip Cortax M55 donanım aksamına çok daha fazla talep olduğunu görüyoruz.

Edge AI teknolojisinin kullanıldığı işlemci aksamı, AI işlemlerini, dışarıdan bulut tabanlı bir server üzerinden bilgi çekmek yerine,  içerisinde bulunduğu cihaz üzerinden çalıştırıyor.  Böylece, cihaz böyle bir işlemi donanım aksamından talep ettiği takdirde direkt donanımdan çözüm üretildiği için daha gizli ve hızlı bir yarar sağlamış oluyor.

ARM

ARM, bu teknolojiyi engelleri aşmak için kullanacak!

Özellik bakımından, ARM Cortex M ailesinin en yeni model işlemcisi M55’te, firmanın dediğine göre 15 kat daha gelişmiş makine öğrenme performansı sunan bir işlemci olacak. Bu performans ile birlikte 5 kat dijital sinyal işleyebilecek. Bu da, önceki nesil Cortex-M nesline göre de toplamda 5 kat hız sağlayabiliyor.

AI işlemlerini için kullanılan bu işlemci Ethos-U55 NPU (Nöral İşlemci) ile birlikte de kullanılabilir. Böylece 32 kat makine öğrenme performansına ve önceki Cortex-M mimarisine oranla 480 kat daha işleme yapabiliyor. Keza bu gerçekleşirse rekor düzeyde bir sonuç görebiliriz.

ARM’ın diğer çip teknolojilerinde olduğu gibi, firma tek başına bu donanım birimlerini üretmiyor. Kendi donanımı için geniş bir partner kuruluşu ile iş birliğine gidiyor.

Fakat, ARM’ın yeni çiplerinde kısmen ilginç olsa da gerçekten akıllı telefon ve tabletler için bu donanım aksamlarının kullanılacağı anlamına gelmiyor. Mevzu bahis cihazlar yerine aslında ARM, bu teknolojiyi IoT dediğimiz cihazlarda kullanacak olabilir.

Yani, buzdolabınız dünyayla iletişim kurarken daha yavaş olan bulut tabanlı öğrenim yerine makine öğrenimine sahip çok daha hızlı bir çözüm kullanacak.

ARM’ın konumlandırmak istediği ürünlerden biri de, engelliler için üretilmiş bastonlar. Bu bastonların içine 360 derece kamera konumlandırılacak. AI destekli baston, etraftaki nesneleri tanımlayabilecek. Yapay zeka öğrenimine sahip sensörler olacak. Böylece tanımlama problemleri ortadan kalkabilecek.

Devamını oku

Diğer

Rusya’dan kuantum bilgisayar teknolojisi adımı

Kuantum

‘Nature News’ ve ‘Futurism’ adlı sitelerde çıkan haberlere göre Rusya, kuantum teknolojileri konusunda dünya standartlarını yakalamak ve bu konuda öncü ülkelerden biri olmak için 50 milyar ruble (yaklaşık 790 milyon dolar) ayırdı. Rus hükümeti 2020-2025 arasında kullanılması için ayırdığı bu fonla, küresel güçlerin ilgili alandaki çalışmalarını yakalamak için yeni bir girişim başlattı.

Kuantum

reklam
HONOR MagicWatch 2

Yukarıda kuantum konusunda 1999-2017 arası alınan patentlerin ülkelere göre düzenlenmiş grafiğini görebilirsiniz. ABD ve Çin’in önde görünmesine rağmen görece yeni bir alan olması nedeniyle doğru eğitim, doğru plan ve doğru yatırım kanalını düzgün işleten ülkeler bu listede sıçramalar yapabilir.

Bu yazının temel konusu olmadığı için ayrıntılarına girmeyecek olmakla birlikte kısaca kuantum bilgisayar (aşağıda IBM tarafından üretilen IBM-Q‘nun görseli) teknolojisinin ne olduğuna değinelim. ( Kuantum bilgisayarların çalışma prensipleri ve gelişimine dair daha kapsamlı bir yazı talep ederseniz, lütfen bize yorumlarda belirtin, kendi sınırlılıklarımız dahilinde severek hazırlarız.)

Kuantum

Kuantum Bilgisayar Teknolojisi nedir ve neden önemlidir?

Günümüzde kullanımımızda olan bilgisayarlar ikili sistemi kullanır. Yani sizlerin de muhtemelen duyduğunuz 1 ya da 0 sistemiyle işler. Bu sistemde her veri her bit bu ikili sistem ile temsil edilir, var olan 1 olmayan ise 0 ile işlenir. Kuantum bilgisayar teknolojisinin belki de en önemli ve heyecan verici farklılığı tam burada yani bilgisayarın adeta temelinde değişiklik içermesinden kaynaklanır. Kuantum bilgisayarında kübitler bitlerin aksine aynı anda hem 1 hem 0 değerlerini, hatta bu ikisi arasındaki değerleri de alabilir. Bu durum kuantum boyutunda bir atomun aynı anda iki (ya da daha fazla) konumda bulunabilmesi durumundan kaynaklanır. Bu durumun anlamakta zorlanırsanız endişe etmeyin, muhtemelen yalnız değilsiniz.


İlginizi çekebilir: Yongadan yongaya kuantum ışınlanması yapıldı!


Peki pratik uygulamalarda bu seviyeye ne kadar yakınız? Tahmin ediyorum özellikle işlemciler konusunda 10 nanometrelik işlemci ya da 7 nanometre teknoloji ile üretilen işlemci gibi bazı ifadeler duymuşsunuzdur. Bu durum bize mikro işlemcilerin boyutlarını küçülterek aynı alana daha fazla mikro işlemci sığdırabilmenin yolunu açar. Bu sayı 18 ayda iki katına çıkar şeklinde ve Moore Yasası adıyla bilinir. Fakat bu durum 2030’lu yıllarda sınırlarına dayanacak ve artık atomik boyuttan atom altı parçacıkların boyutuna gelecektir. İşte bu atom altı parçacık dünyasına kuantum diyoruz. Kısacası bu dünyaya sanıldığından daha yakın olabiliriz.

Kuantum bilgisayarların önemine gelince bu uzatmadan nasıl anlatılabilir çok emin değilim ama şöyle söyleyebilirim. Günümüzdeki hesap makineleriyle modern bilgisayarlarımız arasındaki farkı düşünün. Modern bilgisayarlar ile kuantum bilgisayarlar arasındaki fark muhtemelen bu farktan çok daha fazla olacak.

Rusya henüz pratik olmaktan uzak olsa da bu teknoloji için uzmanlarına destek sağlıyor. Özellikle fon ve sağlıklı çalışma ortamı bulamamak, düşük maaş gibi problemlerden dolayı oluşan beyin göçü eğilimini de tersine çevirmek istiyor. Rus Kuantum Merkezi çalışanı Aleksey Federov bahse geçen konuda ülkesinin beş ila on yıl kadar geride olduğunu ve bu gibi adımların dünya standartlarını yakalamak için fırsat yarattığını söylüyor.

Ülkemize gelince, maalesef gündemimizde bu tarz konular olmadığı açık, gündemimizi belirleyenler arasında bu vizyona sahip kişiler bulunduğunu söylemek de zor görünüyor.

Devamını oku

Donanım

MediaTek, mobil oyunculuk alanında iki yeni yonga seti duyurdu!

MediaTek

MediaTek, mobil oyunculukta kullanılmak üzere iki yeni yonga setini duyurdu. Yeni nesil donanım modüllerinin, oyunculuk için kullanılan telefonlarda bulunması bekleniyor.


İlginizi çekebilir: Apple Çin’deki tüm ofislerini ve mağazalarını kapatıyor

reklam
HONOR MagicWatch 2

Geçen sene en son Helio G90’ı tanıttığını gördüğümüz firma, bugünlerde iki yeni donanım birimini piyasaya sürmeye hazırlandığını görüyoruz. Helio G70 ve G80 olarak isimlendirilen yeni yonga setleri, ilk olarak Hindistan piyasasında faaliyet gösteren telefon şirketlerinde kullanılacak.

Oyuncu telefonlarında, uygun fiyat ve oyun içi optimizasyon desteğinini sağlayacaklarını belirten MediaTek, premium serisi donanım aksamlarını orta seviyeye getireceklerini belirtiyorlar.

“Tam olması gereken” sloganıyla karşımıza çıkan şirketin bu hamlesiyle pazar içerisindeki eksikleri tamamlaması bekleniyor. Yaratılan yonga mimarisinde, 12nm teknolojisiyle üretilecek 8 çekirdek bulunacak. Bu çekirdeklerden ikisi A75, 2GHz hızında çalışan büyük çekirdekler olarak konumlandırılırken; geriye kalan altısı 1,8GHz hızında çalışan A55 çekirdeklerinden oluşuyor.

MediaTek

MediaTek, HyperEngine adı verilen özel bir teknoloji kullanacak!

Ekran kartı tarafında ise, 950MHz hızıyla Mali G62 klasmanı tercih edilecek. Kullanılan soketlere de 8 GB RAM takılabilecek. Donanım özelliklerinde en ilgi çekici kısım, firmanın ekstra özellikler sunacağını belirttiği “HyperEngine” fonksiyonun kullanılıyor olacağı. Bu özellik aynı zamanda, dinamik olarak internetin çekmediği alanlarda WiFi ve LTE iletişim teknolojileri birlikte kullanılarak verimlilik arttırılacak.

Hatırlarsanız, yazılım tarafında Samsung, S5 ile bu özelliği kullanıma sunmuş ve donanım tarafında sıkıntılar yarattığı için bu özelliği ortadan kaldırmıştı.

Diğer yarar sağlayan özellikler içinde; çoklu kamera desteği, donanımsal EIS gibi orta ve üst düzey cihazlarda da bulunan fonksiyonlar eklenmiş.

Çok yakın zamanda Hindistan pazarındaki cihaz ailelerinde görmeyi beklediğimiz yonga setlerinin, tüm dünyaya Hindistan markaları sayesinde yayılacağını düşünüyoruz.

Devamını oku