Sosyal medya

Donanım

Her bütçe için dizüstü bilgisayar

Taşınabilir bilgisayar sahibi olmak artık bir lüks değil, standart. Okula dönüş dönemiyle birlikte artan ihtiyaçlara göre her keseye uygun dizüstü bilgisayarları nasıl seçeceğinizi anlatıyoruz ve teknolojilerden bahsediyoruz.

Masaüstü bilgisayarları artık özel bir gerekçeniz yoksa tercih etmiyorsanız bu çok olağan. Dizüstü bilgisayarlar gündelik işlerinizde size yetiyor, üstüne üstlük bir de gerektiğinde istediğiniz yere götürebiliyorsunuz. Elbette iş bunla sınırlı değil; kablosuz teknolojilerle tanışmamızı hızlandıran mobil cihazlar, dizüstü bilgisayarlarla birlikte yayılan kablosuz ağlar ve hâlâ dizüstü bilgisayarlarda karşımıza çıkan teknolojik iyileştirmeler teknolojinin en son ürünlerini satın aldığımızı bize gösteriyor. Dizüstü bilgisayarlar, teknoloji ürünleri içinde alt ve üst sınırı arasında çok büyük fiyat farkları olan bir ürün sınıfı olduğu için tek başına dizüstü bilgisayar dergisi yapsak işin sonu gelmez, her teknolojiyi anlatmaya sayfalarımız yetmez. Bu yazımızda odak noktamız okul
döneminde herkesin ama öncelikle öğrencilerin ihtiyaç duyacağı dizüstü bilgisayarlar olacak. Dolayısıyla muhteşem oyun performansı sunan, dijital medya prodüksiyonu yapabileceğiniz veya mimarlık ve mühendislik uygulamalarını çok iyi biçimde çalıştırabileceğiniz ürünleri burada göremezseniz şaşırmayın.

rehber (4)

reklam

 Ne bekliyoruz, ne kadar ödüyoruz?

Son 6-7 senedir artık standart bilgisayar olarak masaüstü bilgisayar satışlarını geçen dizüstü bilgisayarlar, bu cihazlardan beklentilerimizi de farklı biçimlerde şekillendirdi. Artık oyuncular, tasarımcılar ve birkaç meslek grubu haricinde bilgisayarların ne kadar çok performans verdiğine çok fazla bakmıyoruz. Bunun yerine, yanımızda cüzdanımız, çantamız veya üzerimizdeki giysimiz gibi taşıdığımız bilgisayarlarımızın, hafif, taşınabilir, uzun pil süresine sahip, şık ve albenili cihazlar olmasını istemeye başladık. Bu nedenle, özellikle de teknoloji devlerinin en az onlar kadar büyük pazarlama bölümlerindeki araştırma sonuçlarında insanların sıkıcı olmayan, farklı renk seçeneklerine sahip, mümkünse özelleştirilebilir cihazlara daha fazla ilgi gösterdiğini, teknolojinin son nimetlerinden faydalanıyor olma bilgisinden ziyade o deneyimi yaşamakla ilgilendiğini ortaya çıkartıyor. Peki yeni eğilimler bizi bu deneyimlerin neresine getiriyor? Kullanıcıların farklı cihaz beklentisi biraz da firmaların alternatif sunmasıyla birlikte tabletle klasik dizüstü bilgisayar arasında bir yere gelmiş durumda. Tabletin tablet bilgisayardan ayrıldığı noktayı iyi bilen kullanıcılar dokunmatik ekranlı ve gerektiğinde klavyesiz kullanılabilen bir bilgisayarla, yalnızca temel bilgisayar işlevlerini yerine getirebilen daha kısıtlı platformları birbirinden ayırt edebiliyor. Farklı biçimlerde kullanılabilen bilgisayarlar kullanıcılara esnek kullanım rolleri sağlarken aynı zamanda bilgisayarın biçiminin en ince, hafif ve yetenekli hale gelmesini sağlıyor. Teknoloji bu şekilde zaman içinde tavdaki demir gibi dövülerek şekilleniyor. Bilgisayarlar için ödediğimiz para ise, ülkemizin içinde bulunduğu ama nedense pek fazla dillendirilmeyen kriz nedeniyle ortaya çıkan liranın değersizleşmesi, tamamen ithalata dayalı bilgisayarların ve bileşenlerinin fiyatlarını çok olumsuz etkiledi. Dolayısıyla içerisinde otomobil lastiği bulunan dahiyane enflasyon ölçüm sepeti
bizim domatesteki patatesteki artışı bile gizleyemezken bilgisayar ve diğer teknoloji ürünlerinde çok daha zavallı kalıyor.

Buna rağmen psikolojik sınırlar olan 1000, 1500, 2000 ve 2500 liranın hemen altlarında (yani 1 ilâ 51 lira aşağılarına) hâlâ parasının karşılığını veren, taşınabilir ve en az iki sene sizi götürebilecek cihazlar bulabilmeniz mümkün oluyor. Şimdi sizler için seçtiğimiz modellere bakalım.

1000 TL VE ALTI

1000-1500 TL

1500-2000 TL

2000-2500 TL

HP Stream X360 11-P010NT ASUS X554LD-XO598D ASUS K555LB-XO240H TOSHIBA SATELLITE L50-B-27J
Packard Bell TE69-CX-010TK HP PAVILION 15-AB053NT HP PAVILION 15-P210NT ASUS ZENBOOK UX305FA
Grundig SlımBook 1567 B1 DELL INSPIRON 3543 LENOVO YOGA 500 MSI NB CX61 2PC-1494XTR

 

rehber (3)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

Apple 2020 Macbook Air neler sunuyor?

    Apple 2020 Macbook Air neler sunuyor? Apple, geçtiğimiz çarşamba günü en uygun fiyatlı laptopu olan Macbook Air modelinin 2020 versiyonunu duyurdu. 2019 satış fiyatı ile aynı fiyatta olan 2020 baz modelinde; 16inç Macbook Pro ile tanıtılan Magical keyboard, 9. Nesil Intel işlemci, Force Touch özellikli Trackpad ve 256GB depolama alanı sunuyor. Şu anda Apple’ın ön siparişlerini aldığı yeni Macbook Air’ın önümüzdeki hafta sevkiyatlarının başlayacağı ve kısa bir süre içerisinde perakende satıcıları tarafından satışa sunulacağı bilinmekte.


İlginizi çekebilir: Apple, Ipad Pro 2020 modelini duyurdu

reklam

    2020 Macbook Air değişen özellikleri:

 • Düşük başlangıç fiyatı
 • Magic Keyboard
 • Daha hızlı RAM
 • Intel Irısh Plus grafik
 • Giriş seviyesinde 256GB SSD (2TB yükseltme seçeneği mevcut)
 • Giriş seviyesinde yenilenmiş çift çekirdekli Intel Core i3 işlemci (4 çekirdekli i5 ve i7 yükseltme seçeneği mevcut)
 • Bluetooth 5.0

    2020 Macbook Air değişmeyen özellikleri:

 • Retina Ekran
 • Kasa yapısı, tasarım ve ağırlık
 • Bağlantı portları ve bağlantıları
 • 720p web kamerası

Apple 2020 Macbook Air modelini duyurdu!

Apple 2020 Macbook Air modelini duyurdu! 2020 Macbook Air neler sunuyor?

Bütün bu yeniliklerin ve özellikle düşük başlangıç fiyatının marka adına ileriye dönük olumlu bir adım olması bekleniyor. Ancak muhtemel tepki işlemci yönünde. Bir önceki giriş seviyesi modelinde 8. Nesil çift çekirdekli Intel i3 işlemci tercih eden marka, 2020 Macbook Air modelinde 9. Nesil çift çekirdekli Intel i3 tercih ediyor. Bu durum iyi gibi görünse de Apple‘ın neden hala i3 işlemci kullandığı akıllarda soru işaretleri uyandırıyor. Dan Ackerman bu durum için “Core i3 işlemciler ucuz Black Friday laptoplarında gördüğümüz işlemcidir. Henüz test etmesek de ekstra 100$‘lık Intel Core i5 yükseltmesi kesinlikle faydalı ve büyük ihtimalle gerekli bir yükseltme olacaktır.” dedi. Göze çarpan bir başka olumsuz özellik ise, çoğunluğun video konferans yaptığı ve 4K çağının yaşandığı günümüzde Apple’ın hala 720p kamerayı tercih etmesi.

Bütün bu olumsuz özelliklerin yanı sıra yeni Macbook Air‘ın; Yeni ve muhtemelen daha iyi bir klavye tercihi (Magic Keyboard), baz modelinde daha fazla depolama alanı (256GB), güncellenmiş Trackpad ve yine baz modelindeki fiyat konumlandırması gibi özellikleri Apple kullanıcılarını mutlu etmiş gibi görünüyor.

 

Devamını oku

Donanım

MSI, Coronavirus nedeniyle garanti sürelerini uzatıyor

MSI, Coronavirus nedeniyle garanti sürelerini uzatıyor. MSI, Coronavirus nedeniyle birçok ürününde garanti süresini 2 ay uzattığını açıkladı.

İlginizi çekebilir: MediaMarkt CLUB Yaş Günü İndirimleri’nde hangi ürünler var?

reklam

MSI, Coronavirüs nedeniyle masaüstü ve All-In-One bilgisayarlar, anakartlar, monitörler ve kasalar için garanti süresini 2 ay uzattığını duyurdu. MSI, müşterilerinin memnuniyetinin odaklandığını ve bu zorlu süreçte müşterilerinin sağlık ve güvenlikleri dışında başka bir şeyi dert etmemeleri gerektiğini vurguladı. Garantiden yararlanmak için MSI Ödül Programı‘na karılmış olmak gerekiyor. Garanti uzatma konusu şuan için ülkemizi kapsamıyor. Ayrıca MSI, Çin’de daha önce benzer uygulama başlattığı için yeni programdaki ülkeler listesinde Çin de bulunmuyor. Umuyoruz ki yakın zamanda Türkiye de bu listeye dahil olur.

Devamını oku

Donanım

Foxconn: Üretim faaliyetleri, nisan itibariyle normale dönecek!

Foxconn

Foxconn; üretim faaliyetlerinin, nisan ayı itibarıyla normal seyrine geri dönmesini bekliyor. Firma, hatırlarsanız ki geçtiğimiz ay Apple’ın iPhone üretiminin etkilenmeyeceğine dair söz vermişti


İlginizi çekebilir: Foxconn’un iPhone üretimi yapan Zhenghzou tesisi faaliyete başladı

reklam

Foxconn’un söylediğine göre, duran üretim süreci şu an da devam etmeye başladı. Mart ayının sonu itibaren sezonsal işçilerin yarısı işe geri dönecek. Reuters’a göre, Foxconn, öncelikli olarak iPhone montaj faaliyetlerini ve diğer Apple tedariklerini gerçekleştirecek.

Bildiğiniz üzere, Apple cihaz üretimi Koronavirüs’ten dolayı kısıtlanmıştı. Foxconn’un birçok sezonluk işçisi, genişletilmiş Lunar Tatil’den sonra Koronovirüs etkisiyle karantine sürecine girmişlerdi.

Foxconn

 

Tedarikçi firma bildiğiniz gibi; Apple, Samsung, Huawei gibi şirketlerin yani dünyanın en büyük üreticileriyle kontratları olan bir firma. Foxconn’un üretimi durması demek, dünya üzerinde tüm teknoloji şirketlerinin stok sıkıntısı yaşayacak olması demek anlamına geliyor.

Çin’de yaşanan salgında şu an her ne kadar dünya üzerinde yayılımını sürdürse de Çin içerisinde virüsün etkisi her geçen gün daha da azalıyor. Virüs, güncel rakamlara göre 70 ülkede 90.000 insana bulaştı ve 3.000 kişinin ölümüne yol açtı. Bu vakaların büyük bir kısmı ise virüsün merkezi olan Çin’de görüldü.

Foxconn, bu durumun içerisinden güçlü çıkmışa benziyor. Birçok şirkete nazaran, bu badireden daha kolay kurtulabildi. Apple’ın iPhone 9’unun ana parçalarını tedarik edeceğini tahmin ediyoruz.

Fakat şöyle de bir durum söz konusu. Örnek olarak, bu üretim için yüz binlerce çalışana ihtiyaç duyuluyorsa eğer, firmanın Zhengzhou’da resmen iPhone şehri oluşturması gerekir. Fakat, şirket Çin’deki tek üretici firmalardan biri değil. Apple’ın parça üretimini birçok şirket daha gerçekleştiriyor. Yani, kriz anında yapılması imkansız bir durumla karşı karşıya da kalabilirler.

Foxconn her ne kadar açıklamalar yapıyor olsa da bence durum hala kritik ve tam anlamıyla çözülmüş değil. Durumun netleşmesi için biraz daha beklememiz gerekiyor.

Devamını oku