Sosyal medya

Donanım

Hangisini almalı: PlayStation 5 ve Xbox Series S karşılaştırması!

Geçtiğimiz günlerde Sony ve Microsoft yeni nesil oyun konsollarını tanıttı. Modellerle ilgili tüm teknik detaylar ve fiyatlar ortaya çıkınca iki marka arasındaki kıyaslamalar da gündem oldu. Özellikle Microsoft’un 299 dolarlık fiyat etiketi ile duyurduğu Xbox Series S modelinin 399 dolarlık PlayStation 5 Digital Edition karşısında neler yapabileceği merak konusu oldu. Bu yazımızda PlayStation 5 ve Xbox Series S modellerini karşılaştırdık.


İlginizi çekebilir: Tanıtılan PS5 oyunları: Çıkış tarihleri, fragmanlar ve dahası!

reklam
MSI reklamı

PlayStation 5 ve Xbox Series S arasındaki farklar

Xbox Series S PlayStation 5 Digital Edition
Fiyat $299 $399
GPU 4 TFLOPS, 20 CUs @ 1.55 GHz Custom RDNA 2 GPU 10.28 TFLOPS, 36 CUs @ 2.23 GHz Custom RDNA 2
CPU(İşlemci) 8 çekirdekli 3.6 GHz Custom Zen 2 CPU 8 çekirdekli 3.5 Ghz Custom Zen 2 Cpu
RAM 10GB GDDR6 16GB GDDR6
Çözünürlük 1440p, 4K’ya yükseltilmiş(upscaled) 4K, 8K’ya kadar çıkabilir
Kare hızı (FPS) 60FPS, 120 FPS’e kadar 60FPS, 120 FPS’e kadar
Ray-tracing Evet Evet
Depolama Alanı 512GB SSD 825GB SSD
Kontrolcüler Xbox Series S kontrolcü DualSense
Geriye dönük uyumluluk Evet Evet
Optik sürücü Yok Yok

Bu farklar ne anlam ifade ediyor?

-CPU ve GPU neye güç verir?

Mümkün olan en iyi oyun deneyimini sunmak için birlikte çalışan CPU (merkezi işlem birimi) ve GPU‘yu (grafik işleme birimi) bir konsolun beyinleri olarak düşünebilirsiniz.

Ekranda gördüğünüz her görüntü, bir görüntünün ne kadar güzel göründüğünü belirleyen GPU tarafından oluşturulur ve işlenir. PS5 Digital Edition daha güçlü bir GPU’ya sahip olduğu için, görüntüleri 4K (Ultra HD)‘da rahatça oynatabilecek gibi duruyor. Hatta Sony 8K (Full Ultra HD) çözünürlüüğü bile hedefliyor. Xbox Series S ise 1440p (Quad HD) çözünürlüğü hedefliyor. Bunu perspektife koymak için 4K, 1080p (Full HD) görüntünün dört katı piksel miktarına sahiptir. Her iki durumda da çarpıcı görüntüler elde edersiniz, ancak 4K teknik olarak 1440p’den daha keskin ve daha nettir. Bu fark çok bariz bir şekilde fark edilmiyor. Ancak konsolunuzu bağladığınız televizyona ve ya monitöre göre farkı hissetmeniz de mümkün.

CPU ise her şeyin çalışmasından sorumlu birimdir. Tüm bilgileri işler ve dakika başına sayısız hesaplama yapar. Konsolunuz yavaş çalışıyorsa bu güzel görüntüler pek bir şey ifade etmeyecektir. Microsoft bunun ne kadar önemli olduğunu biliyor ve Xbox Series S’yi PS5’lerle aynı CPU ile donattı. Bu işlemci Xbox Series X’te kullanılan işlemci ile de aynı.

-Depolama alanından ne beklemeliyiz?

Hem PS5 Digital Edition hem de Xbox Series S, depolama için SSD teknolojisini kullanıyor. Önceki konsollarda kullanılan HDD‘lerle karşılaştırıldığında, SSD‘ler daha fazla verinin daha yüksek hızlarda okunmasına izin veriyor. Bir SSD, herhangi bir hareketli parçası olmadığı ve veriler flash bellek yongalarında saklandığı için bir HDD’den farklıdır. HDD’ler bilgileri okumak / yazmak için hareketli mekanik parçalar kullanır ve tüm süreci yavaşlatır.

PlayStation 5 ve Xbox Series S

Depolama alanlarına bakacak olursak Xbox Series S 512GB‘lık SSD ile gelirken PlayStation 5 Digital Edition ise 825GB’lık bir SSD ile karşımıza çıkıyor. Neyse ki, her iki konsol içi de ekstra depolama alanı satın alabileceksiniz. Xbox Series S, 1 TB hafızaya kadar yükseltebileceğiniz ekstra bir yuvaya sahip.

Sonuç: PlayStation 5 ve Xbox Series S

Çoğu insan için Xbox Series S‘i almak daha akıllıca bir seçenek olacaktır. PS5 Digital Edition‘ın kendi tarafında özellikleri varken, Xbox Series S hala uygun bir fiyata yeni nesil performans sunabilir. Özellikle doviz kurunun fazla olduğu ülkelerde 100 dolarlık fiyat farkı ciddi bir önem taşıyor.

Ancak Horizon Forbidden West ve Spider-Man: Miles Morales gibi PS5′e özel oyunlar istiyorsanız ve ya kesinlikle birinci sınıf ürüne ihtiyacınız varsa, PS5‘i tercih etmeniz kaçınılmaz.

Teknolojiyle ve otomobillerle kafayı bozmuş, aynı zamanda kötü espri konusunda kendini geliştirmiş kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Kirin 990, 5G indirme hızında rakiplerinin önünde!

Kirin 990

China Mobile, birkaç gün önce 2020 Akıllı Donanım Kalite Raporu‘nu kullanıcılar ve üreticiler için resmi web sitesi üzerinden paylaştı. Rapora göre Huawei‘nin Kirin 990 yonga seti, 5G destekli yonga setleri arasında en yüksek indirme hızına sahip. Ancak MediaTek 1000+, veri iletimi sırasında güç tüketiminde diğer yonga setlerinden biraz daha iyi performans gösteriyor.


İlginizi çekebilir: Pentax K-3 Mark III, yüksek ISO değeri ile duyuruldu!

reklam
MSI reklamı

Kirin 990 ve diğer yonga setleri nasıl bir değerlendirmeden geçti?

China Mobile, yonga setlerini ticari 5G kullanımı ve bilgi işleme gücü tarafında değerlendirmeye aldı. Bunların yanı sıra güç tüketimi ve ultra yüksek indirme ve yükleme hızlarını da ölçtü. Ardından bu değerlendirmeleri puanlayıp kullanıcılara ve üreticilere sundu. Bu 5G yonga seti performans değerlendirmesi, SA ağı altında gerçekleştirilen ilk kapsamlı değerlendirmedir. Değerlendirmede sesli arama performansı ve kalitesi de dikkate alındı. 5G teknolojisinde değerlendirilmesi gereken en önemli noktalardan biri olan güç tüketimi de bu raporda yerini aldı.

Kirin 990

Testte Snapdragon 865 + X55, Kirin 990, MediaTek Dimensity 1000+ ve Exynos 980 değerlendirmeye alındı. Bu dört yonga seti, 18 farklı senaryo ve 27 gösterge ile kapsamlı bir testten geçirildi. Test sonuçlarına göre 5G teknolojisinin artık olgunlaşmaya başladığı ve kullanıcılara yüksek hızlar sunabildiği görüldü. Yüksek indirme ve yükleme hızı kategorisinde Kirin 990 en iyi yonga seti seçildi. Ses aktarımında bütün yonga setleri benzer performanslar gösterdi. Güç tüketiminde ise MediaTek Dimensity 1000+, az farkla Kirin 990 ve Snapdragon 865‘in önüne geçti.

Devamını oku

Donanım

Samsung, Huawei’yle çalışmak için ABD’den lisans aldı

Yazan:

samsung huawei logo

Huawei, ABD hükümetinden gelen tüm kısıtlamalara rağmen akıllı telefonlarını ve yeni teknolojilerini tanıtmaya devam ediyor. Daha çok Çin-ABD ekonomik çekişmesinin ortasında ‘suçlu’ konumunda kalan şirket, bu şartlar altında dahi üretime devam etmeye çalışıyor. Bugün ise  bir Reuters  haberine göre Samsung, Huawei’ye ekran sağlamak için gerekli ABD lisanslarını aldı.


İlginizi çekebilir: Huawei Nova 8 SE teknik özellikleri sızdırıldı!

reklam
MSI reklamı

Samsung Huawei’nin yardımına koşabilir!

Gün geçtikçe daha fazla firma Huawei ile birlikte çalışabilmek için Amerika’ya lisans başvurusunda bulunuyor. Samsung’dan önce AMD ve Intel Huawei’yle ortak üretim yapabilmek için ABD lisanslarını almıştı. Bugün ise akıllı telefon pazarında Huawei’nin en büyük rakiplerinden biri olan Samsung, ABD hükümetinden Huawei’yle çalışmak için gerekli lisansları aldı.

Samsung’un alt bölümlerinden biri olan Samsung Display, Çinli üreticiye OLED panelleri sağlamak için ABD hükümetinden yeşil ışığı aldı. Ancak bu lisansların alınması Samsung’un Huawei’ye panel gönderip gönderemeyeceğini tam olarak kesinleştirmiyor. Zira sadece Samsung’un değil, tedarik zincirindeki diğer tüm şirketlerin de ABD’nin gözetiminden geçip aynı lisansları alması gerekiyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde LG Display, Samsung Display’in panel üretimindeki önemli rakiplerinden biri Huawei ile çalışma ilişkilerinin devam edebilmesi için lisans almaları gerektiğini belirtmişti.

Huawei ise ABD yasaklarından etkilense de kendi teknolojilerini üreterek bu ortamdan yara almadan çıkmaya çalışıyor. Yeni çıkardığı modellerde Google servisleri bulunmasa da tüm bunlara alternatif çözümler getiren şirket, kendi uygulama mağazası AppGalery, arama servisi Petal Search gibi yeniliklerin yanı sıra işletim sistemi HarmonyOS ile Android’e de rakip olabilir. Tüm bu yasaklardan önce şirketle çalışan birçok şirket çalışmalarına devam etmek amacıyla gerekli izinler için ABD’ye başvurmuş durumda. Bu şirketlerin arasında Qualcomm, MediaTek, Sony, Samsung gibi devler de yer alıyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Huawei Kirin 9000 ve Kirin 9000E arasında performans farkı var mı?

Huawei Kirin 9000

Geçtiğimiz perşembe günü pek çok aksesuar ile birlikte tanıtılan Mate 40 serisi, yonga seti tarafında farklı bir konumlandırmaya gitti. Bu serinin Mate 40, Mate 40 Pro, Mate 40 Pro+ ve Mate 40 Porsche Design olmak üzere dört modeli bulunuyor. Seri hakkındaki ilk beklentiler, her cihazın Kirin 9000 yonga seti kullanacağı yönündeydi. Fakat serinin üç üst modeli Kirin 9000 ile gelirken Mate 40, Kirin 9000E yonga seti ile gelecek.


İlginizi çekebilir: 6G teknolojisinde akıllı telefonlar önemini koruyacak!

reklam
MSI reklamı

Huawei Kirin 9000 ve Kirin 9000E arasındaki farklar neler?

Huawei‘nin gerçekleştirdiği konferanstaki en büyük süprizlerden biri Kirin 9000E oldu. Çünkü, bu yonga seti hakkında lansmandan önce herhangi bir spekülasyon bulunmuyordu. Ortaya iki farklı yonga seti çıkması, kullanıcıların bu iki yonga seti arasında ne gibi farklar bulunduğunu sormasına sebep oldu. Şirketin lansmanda paylaştığı tabloya göre iki yonga seti arasında büyük bir fark bulunmuyor. Her ikisi de Mali-G78 grafik ve görüntü işlemcisini kullanıyor. Kirin 9000, bu GPU‘nun 24 çekirdekli modelini kullanırken Kirin 9000E, 22 çekirdekli modeli kullanıyor.

Huawei Kirin 9000

İkinci fark ise Huawei Kirin 9000, NPU olarak 2 büyük çekirdek ve 1 mikro çekirdeğe sahip. Kirin 9000E ise 1 büyük çekirdek ve 1 mikro çekirdek ile geliyor. Genel olarak bakıldığında CPU, ana bant, ISP vb. diğer özellikler iki yonga setinde de aynı olacak. Aradaki farklar sadece NPU ve GPU‘daki ufak kesintilerden ibaret. Bu da iki yonga seti arasında performans tarafında önemli bir düşüş olmayacağını gösteriyor.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler