Sosyal medya

Google

Google, G Suite’in yerini alacak hizmetini tanıttı: Google Workspace

Google; Gmail, Drive, Dökümanlar ve Meet gibi çevrim içi üretkenlik uygulamaları içeren G Suite hizmetini yeniden yapılandırıyor. Şirket, yepyeni ürünlerini artık Google Workspace adıyla sunmaya devam edecek.


İlginizi çekebilir: Google Camera Go, gece modu ve HDR özelliklerine kavuşuyor

reklam
Aorus reklamı

İşletmelere yönelik çevrim içi üretkenlik ve ortak çalışma araçları sunan G Suite, bundan böyle yoluna Google Workspace olarak devam edecek. Google, bugünkü duyurusunda uygulama paketi için yaptığı ‘büyük bir yeniden markalaşma’ ve ‘yeniden tasarlama’ çalışmalarından bahsetti.

G Suite, yeni yüzüyle karşınızda: Google Workspace

Google Workspace G Suite

Adventure İstanbul

Şirket, yeni markanın yanı sıra tüm ürünlerinin birbirleriyle entegrasyonunu daha fazla artırdığını vurguluyor. Google ayrıca, daha fazla cihaz yönetimi özelliği içeren yeni bir “Business Plus” seviyesi ekleyerek fiyatlandırma katmanlarını biraz daha değiştirdi.

Google Workspace; Gmail, Dokümanlar, Meet, E-Tablolar ve Takvim başta olmak üzere G Suite ile sunulan hizmetlerin tamamını içeriyor. Yeniliklere örnek olarak, mesela bir sohbet penceresi ya da yeni bir sekmeye ihtiyaç duymadan artık gruptaki herkes yeni belge oluşturabilir. Ayrıca Google Dokümanlar’da o an etkin olan herkes birbirlerinin imleçlerini takip etmek veya sohbet penceresi açmak yerine, aynı pencereden hemen bir video görüşmesi başlatabiliyor.

Google Workspace ile yeni logolar da geldi

Google Workspace logo

Google Workspace ile sunulan üç büyük gelişme:

  • Ekiplerin daha etkili bir şekilde işbirliği yapmasına, ön saflardaki çalışanların bağlantıda kalmasına ve işletmelerin yeni dijital müşteri deneyimlerini güçlendirmesine yardımcı olan yeni, derinlemesine entegre bir kullanıcı deneyimi.
  • Yeni marka kimliği ile ürünler birbirleriyle daha etkili entegre olacak. Kullanıcılar ise ortak çalışma noktasında hiç olmadığı kadar rahat edecek.
  • Müşterilerin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış çözümler sunmanın yeni yolları.

Aslında Google Workspace hizmetindeki en büyük yenilik, şirketin bu yazın başlarında duyurduğu Meet, Chat ve Rooms entegrasyonları oldu. Google artık tüm bu ortak çalışma araçlarını uygulamalarına entegre ederek kullanıcılarının işini kolaylaştırıyor. Hatta Gmail, hepsinin bir araya geldiği tek hizmet.

Google Workspace’in tanıtım videosu

Yakında; sohbet odalarında misafirlerle dokümanlar oluşturma ve bunlar üzerinde ortak çalışmanın yanı sıra bağlantılı dosyaları yeni sekmede açmak zorunda kalmadan Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar’da görebilme özellikleri de gelecek. Ek olarak bir dokümanda birinden @ ile bahsettiğinizde, karşınıza o kişinin iletişim bilgileri çıkacak ve video görüşmesi, sohbet gibi eylemleri hızlıca yapabileceksiniz.

Google aynı zamanda, Gmail ve Chat’te kullanıma sunduğu Meet hizmetindeki resim içinde resim desteğini de önümüzdeki aylarda Dökümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar’a sunacağını açıkladı. Son olarak Google, Workspace uygulamalarının ikonlarını da değiştirdi. Örneğin Gmail simgesinin alışılageldik kırmızı ‘M’si ve Takvim gibi tüm uygulamalar, birbirleriyle ahenk içinde yaşayan renklerle süsleniyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google Cloud platformundan Türkçe dil desteği kaldırılıyor!

Google Cloud platformu da dahil olmak üzere cloud.google.com domainli sayfaların tamamında Türkçe dil desteği vermeme kararı alındı. Google, Cloud’un sitesine girenlere 15 Ocak 2021’den itibaren desteğin kaldırılacağına dair bir uyarı gösteriyor. Sitede belirtilen tarih gelmiş olmasına rağmen hâlihazırda hala Türkçe desteği var, fakat muhtemelen kısa süre içerisinde alınan karar hayata geçecektir.


İlginizi çekebilir: Cloudflare ve Apple, sizi İSS’nizden bile koruyacak DNS geliştirdi

reklam
Aorus reklamı

Google Cloud Türkçe kullanıcıları için üzücü gelişme

Google, bulut bilişimi hizmetleri sunduğu Google Cloud’dan Türkçe dil desteğini kaldırma kararı aldığını duyurdu. Şirket tarafından yapılan duyuruya göre, Türkçe’nin kaldırılma kararından Google Konsol ve beraberindeki diğer ek sayfaların tamamı etkilenecek. Yani hem Google Cloud’un Konsol arayüzünde hem de bilgilendirme, özellikler gibi dökümanların yer aldığı sayfalarda Türkçe dil desteği olmayacak.

Google’ın yaptığı duyurunun tam metni şu şekilde: “Türkçe, 15 Ocak 2021’den itibaren cloud.google.com’da artık desteklenmeyecek. Başka bir dile geçmemeniz halinde konsolunuz varsayılan dil olan İngilizceye (ABD) dönecek. Mobil uygulama indirmeleri 15 Ocak’tan sonra varsayılan dil olan İngilizceye (ABD) dönecek.”

Adventure İstanbul

google cloud türkçe dil desteği

Dikkat çeken nokta şu ki; Google, “Cloud için bundan sonra Türkçe dil desteği olmayacak” demiyor. Bunun yerine var olan Türkçe dil desteğini de tamamıyla kaldıracağını ve Türkçe kullananların arayüzünü varsayılan olarak İngilizce diline geçireceğini belirtiyor. Doğrusunu isterseniz Google’ın bu hamlesi pek de hayra alamet olmayabilir. Zira var olan Türkçe desteğini hiç bozmayıp, şimdiden sonra eklenecek yeni özellikleri/sayfaları Türkçe hale getirmemekle de yetinebilirdi.

Bu arada Google Cloud’un Konsol bölümünde ve cloud.google.com’a yerleştirilen uyarıda belirtilen tarih geldi ve geçti. Bu haberi yazdığım gün olan 16 Ocak’ta Cloud Konsol’a girdiğimde hala Türkçe desteğinin var olduğunu ve arayüzün Türkçe olduğunu görüyorum. Belki de Google, desteğin kaldırılma süresini uzatmıştır ve yeni tarihi siteye eklemeyi unutmuştur. Konuyla alakalı olarak Google Türkiye kanadından resmi bir açıklama henüz gelmediği için bu soruların cevapları maalesef askıda kalıyor.

Devamını oku

Google

Google Meet güncellemesi görüşmeler için yeni seçenekler sunuyor

google meet

Salgın dolayısıyla işlerin evden yürütüldüğü bugünlerde sanal görüşmeler ve bu konudaki farklı uygulamalar oldukça popüler hale geldiler. Bunun üstüne karantinalarda kalan kişilerin de aileleriyle görüşmek için bu hizmetleri kullanmak istemeleri sebebiyle bu uygulamalar son zamanlarda oldukça geliştiler. Bunlardan birisi de Google Meet.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Son birkaç ayda çokça değişime uğrayan Google Meet, hala yeni güncellemeler almaya devam ediyor. Genelde daha çok şirketler tarafından kullanılan uygulamanın yeni güncellemesiyle birlikte kullanıcıların görüşme oluşturması için farklı kolay yollar ekleniyor.

Yeni görüşme kısmına tıklanması durumunda artık üç farklı seçenek karşımıza çıkıyor. Bunlardan her birisi farklı zamanlarda görüşme oluşturmak için kullanılıyor. Bu seçeneklerin ise Daha sonrası için toplantı oluştur, Anlık toplantı başlat ve Google Takvim’de planla olduklarını görebiliyoruz.

Adventure İstanbul

google meet

Son seçeneğin seçilmesi durumunda görüşme oluşturabilmek için yeni bir sekmede Takvim uygulamasına gidilmesi gerekiyor. Buradan farklı görüşme ayarlamaları yapılabiliyor. Bu görüşmelere yine görüşme kodu veya bir takma isim ile girmek hala mümkün oluyor.

Güncelleme bu hafta faaliyete geçirildi ancak tam anlamıyla stabil hale gelmesi 15 günü bulabilir. Bu arada Google Meet’in yeni değişiklikleri iş veya normal hesap fark etmeksizin her türlü kullanıcıya açık halde olacak. Ancak Workspace Essentials kullanıcıları için diğer iki seçenek mevcut iken Google Takvim ile planla seçeneğinin ulaşılabilir olmayacağını hatırlatmakta fayda var.

Devamını oku

Google

Google en sonunda iOS uygulamalarını güncellemeye başlıyor

google

7 Aralık’tan beri iOS uygulamalarını güncellemeyen Google, yeni gelen bilgilere göre yakın zamanda güncellemeleri getirmeyi planlıyor.


İlginizi çekebilir: Nispeten uygun fiyatlı ve oldukça güçlü bilgisayar ve telefonlar için bu listeye bir göz atmanızı öneririz.

reklam
Aorus reklamı

Kasım sonlarına doğru Apple, geliştiricilerin kendilerine ne tür bilgiler göndermesi konusunda bir açıklama yapmıştı. Bu açıklamaya göre, App Store’un yakın zamanda kullanıcılara gizlilik uygulamalarını anlamalarına yardımcı olmaya başlayacağından bahsediliyordu. Bunu ise her bir uygulamanın sayfasında uygulamanın onlardan toplayabileceği bazı bilgileri ve bunların ne için kullanılabileceğini görmelerine izin vererek yapacaktı.

Yine bu açıklamada uygulamaların Gizlilik kısmında bu bilgilerin olduğu ve 8 Aralık’tan itibaren yeni uygulamaların ve uygulama güncellemelerinin bu bilgileri vermesi gerektiği söyleniyordu. Ama ilginç bir şekilde Google Aralık 7den beri hiçbir iOS uygulamasını güncellememişti. Dolayısıyla iOS uygulamaları için Apple firmasına vermesi gereken gizlilik raporlarını verememişti.

Adventure İstanbul

google

 

Google’ın uygulamalarını güncellememesinin ardından sözü geçen bilgileri Apple’a vermemek için bunu yaptığı söylenmişti. Ancak şimdi TechCrunch sitesine göre ise Google, Apple’a topladığı bilgileri ve nasıl kullandığının bilgilerini yollayacak. Ama bu duruma karşı çıkılmıyorsa, Google firmasının 7 Aralık’tan beri uygulamalarını neden güncellemediği hala meşru bir soru.

Aslında görülene göre firma 7 Aralık’tan sonra iki uygulamasına güncelleme getirdi. Ancak gerekli bilgileri Apple’a yollamadı. Çünkü TechCruch’ın ilettiğine göre Google çalışanlarının bir çoğu da tatilde olmasından dolayı firma Aralık sonu ve Ocak başı gibi “code freeze” statüsüne giriyor. Yani çalışanlar işte olmadıklarından ötürü firma, acil bir çözüm gerektirebilecek işlemlerini durduruyor.

Salı günü bir Google yetkilisinin açıkladığına göre ise firma, yeni gizlilik etiketlerini uygulamalarına gelecek hafta veya ondan sonraki hafta ekleyecek. Dolayısıyla şirketler ve genel anlamda her şeyin göründüğü gibi olmayabileceğini de buraya önemli bir not olarak düşmekte fayda var.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler