Sosyal medya
Xiaomi Mi 10 banner

Uygulama

Google Translate ‘Anında Çeviri’ özelliği artık 60 dili destekliyor

Google Translate

Google Translate yeni güncellemesi ile ‘Anında Çeviri’ özelliğinde 60 dili destekleyecek. Desteklenen yeni  diller arasında Arapça ve Hintçe de bulunuyor.

İlginizi çekebilir : Türkçe’den 39 Dilde Simültane Çeviri Yapan Kulaklık: Google Pixel Buds!

reklam

Google 2015 yılında telefonunuzdan gerçek zamanlı olarak çeviri yapmanıza olanak sağlayan ‘Anında çeviri’ özelliğini kullanıcılara sunmuştu. Cihazınızın kameranızdaki görüntüyü simülantane olarak değiştiren özellik ilk olarak bazı yaygın diller arasında kullanılıyordu. Şimdi ise Google uygulamaya verdiği yeni güncelleme ile desteğini 60 dile çıkardı. Son güncelleme ile mobil uygulama Arapça, Hintçe, Malayca, Tayca ve Vietnamca dillerinde ‘Anında çeviri’ özelliğini kazandı.

Google Translate

Ayrıca görsel tasarımda da değişikliğe gidildi. Alt tarafta bulunan anında çeviri,tarama ve alma sekmelerinde minimalist tasarım uygulandı. Google paylaşılan son güncelleme ile birlikte Google Translate ‘in canlı çeviri özelliğinde hataların %50 oranında azaltıldığını söyledi. Uygulama güncellemesini Google Play Store üzerinden kontrol edebilirsiniz ancak yeni versiyon şimdilik birkaç cihaz için paylaşıldı. Önümüzdeki günlerde uygulamanın yeni versiyonunun bütün kullanıcılar ile paylaşılması bekleniyor.

Google Translate uygulama içinden çeviri yapabiliyor

Whatsapp’ta birisiyle çok iyi bilmediğiniz bir dilde konuşmak can sıkıcı olabilir. Ancak artık Google Translate’in uygulama içi çeviri desteğiyle WhatsApp’tan çıkmadan kelime veya cümle çevirisi yapabiliyoruz.

Şu anda WhatsApp’ın haricinde TripVisor, Evernote ve Lınkedln gibi birçok uygulamada bu desteği sunan Google Translate, ayrıca şirketin paylaştığı kaynak kodlarıyla uygulama geliştiricilerin bu desteği uygulamalarına kolayca eklemelerine de imkan tanıyor. Yani eğer şu anda kullandığınız uygulamada Google Translate’in bu özelliğini kullanamıyorsanız birazcık beklemeniz gerekebilir.

MSI reklamı
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Trump, TikTok ve WeChat’e 45 gün süre verdi!

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada TikTok’u kapatabileceklerini söylemişti. Amerika-Çin gerilimini artıran açıklamanın ardından Trump’tan yeni bir hamle geldi. Perşembe günü imzalanan kararnameyle TikTok ve WeChat’in ABD operasyonlarının satışı için 45 gün süre verildi!


İlginizi çekebilir: Xiaomi Mi 10 Ultra, teknik özellikleri ve tasarımıyla sızdırıldı!

reklam

Donald Trump, TikTok ve WeChat için idari talimat emri verdi!

ABD senatosunun gün içerisinde oy birliğiyle kabul ettiği karar ile TikTok’un kamu cihazlarında kullanılması yasaklanmıştı. Donald Trump’ın idari talimatı ise popüler uygulamanın geliştiricisi olan ByteDance’ı doğrudan etkiliyor. Eğer TikTok ABD operasyonları Amerika merkezli bir şirkete satılmazsa, ByteDance’ın ülkedeki herhangi bir kuruluş ile iş yapması engellenecek. Bu işlemin gerçekleşmesi için ByteDance yönetimine 20 Eylül’e kadar süre verildiği belirtiliyor.

tiktok

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada TikTok’un ABD’nin ulusal güvenliği için önemli bir tehdit oluşturduğu kaydedildi. Hatta uygulamanın Çin hükümetinin başında yer alan Komünist Partisi’ne hizmet ettiği belirtiliyor. Ayrıca Amerika hükümetinin hedefinde olan tek Çin merkezli uygulama TikTok değil. Aynı talimatta WeChat uygulamasının sahibi Tencent için de 45 günlük süre verildiği kaydediliyor. Tencent’in Riot Games ve Epic Games gibi oyun şirketlerinin sahibi olduğu düşünülürse, söz konusu kısıtlama oyun sektörünü ciddi anlamda etkileyebilir.

TikTok yeni gelişme ile ilgili herhangi bir yorumda bulunmazken, Amerika kıtasındaki faaliyetlerini Microsoft’un satın alacağı tahmin ediliyor. Yazılım devi tarafından yapılan açıklamada görüşmelerin başladığı belirtilerek satış işleminin 15 Eylül’e kadar tamamlanmasının planlandığı ifade edilmişti.

MSI reklamı
Devamını oku

Google

Google One Android ve iOS için 15GB ücretsiz yedekleme alanı sunuyor!

Google One

Büyük teknoloji şirketlerinin son yıllarda bulut teknolojilerine çok büyük yatırımlar yaptıklarını biliyoruz. Bu yatırımlar ile doğru orantılı olarak günlük hayatımızda da bulut teknolojilerini kullanan birçok teknolojiye giderek alışıyoruz. Son olarak Google, One uygulaması ile akıllı telefon kullanıcılarına 15GB bulut depolama imkanı sunduğunu açıkladı.

İlginizi çekebilir: Konami oyun bilgisayarı üretmeye başladı!

reklam

Google One Android ve iOS için 15GB ücretsiz yedekleme alanı sunuyor!

Geçtiğimiz yıl Google, 2018’de başlattığı yeni bulut depolama hizmeti olan Google One’a telefon yedekleme seçeneğini eklemişti. Android kullanıcıları zaten böyle bir imkana sahip ancak Google One orijinal kalitede fotoğraflar ve videolar yedeklemenin yanı sıra MMS mesajları gibi daha detaylı bir yedekleme imkanı sunuyor. Bu özellik şimdiye kadar uygulama aboneliği gerektiriyordu ve 1.99 dolar fiyatlandırmaya sahipti.

Bugün teknoloji devi Android telefon yedeklemelerini artık Google One uygulaması aracılığı ile ücretsiz olarak sunduğunu duyurdu. Bu ücretsiz olarak 15GB bulut depolama alanına sahip olacağımız anlamına geliyor. Kullanıcıların bütün ihtiyaçları için yeterli olmayabilir ancak yine de ücretsiz olarak sunulan hizmet oldukça kullanışlı. Google ayrıca iOS için de Google One’ı yayınlayacağını duyurdu ve iOS kullanıcılarının da ücretsiz bulut depolama alanına sahip olacağını açıkladı.

Google One

Uygulama birtakım güncellemelere de sahip. Kullanıcıların bulut üzerinde depoladıkları verilerini daha kolay yönetmelerini sağlayan yeni bir Depolama sekmesi eklendi. Bu özellik ile birlikte Google Drive, Fotoğraflar ve Gmail üzerinde silmek isteyebileceğiniz büyük dosyalarınızı tespit etmenizi de oldukça kolaylaşıyor. Bu özelliğe aynı zamanda Google One’ı web tarayıcınız üzerinden kullandığınızda da ulaşabileceksiniz. Android için Google One uygulaması cihazlar ile birlikte kurulu olarak gelmese dahi buradan indirebilirsiniz. iOS uygulaması henüz mevcut değil fakat yakında yayınlanacak.

MSI reklamı
Devamını oku

Uygulama

Microsoft “Aile Güvenliği” uygulaması genel kullanıma sunuldu!

Microsoft Aile Güvenliği

Microsoft Aile Güvenliği uygulamasını ilk olarak Mart ayında duyurmuştu. Daha sonra Mayıs ayında deneme sürümü belirli kullanıcılara sunulmuştu. Birkaç ay test ettikten sonra şirket bu hafta hizmetin Android ve iOS için kullanılabilir olduğunu duyurdu.

İlginizi çekebilir: Spotify “Grup Oturumları” ile arkadaşlarınızla birlikte müzik dinleyebilirsiniz!

reklam

Microsoft “Aile Güvenliği” uygulaması genel kullanıma sunuldu!

Uygulama adından da anlaşılabileceği gibi kullanıcıların aile üyeleri ve dijital kullanımları hakkında bilgi paylaşımı sağlamakta. Kullanıcıların uygulamaları kullanım sürelerinin sınırlandırılması, çocuklar için belirli web sitelerine erişimin kısıtlanması ve hatta konum paylaşım yoluyla üyelerin nerede olduğu konusunda bilgi alma gibi imkanları var. Bunlara ek olarak ebeveynler yalnızca kullanım istatistiklerini değil aynı zamanda tükettikleri içerikleri gözlemlemek için haftalık etkinlik raporları almayı da seçebilirler.

Microsoft Aile Güvenliği

Microsoft ayrıca uygulamasına belirli uygulamaları engelleme özelliğini de ekledi. Web’de gezinmeye geldiğinde Edge tarayıcı kullanılarak yapılan aramalar için filtreler uygulanabilmekte. Bu özellik Windows, Xbox ve Android’de çalışabilmekte. İçerik denetimi ve kullanım sınırlamalarının yanı sıra Aile Güvenliği ile ebeveynlerin istenmeyen satın alma işlemlerinden kaçınmalarına da olanak tanıyor. Bu işlem aktifleştirildiğinde satın alma işlemi sırasında ebeveynlerin e-posta yoluyla sunulan istekleri onaylaması gerekmekte.

Son olarak Aile Güvenliği uygulamasındaki konum paylaşımı ile aile bireyleri birbirlerinin konum bilgilerine gerçek zamanlı olarak ulaşabilirler. Uygulama ile birlikte ev gibi ortak kullanım alanları için güvenli bölgeler belirlenebilmekte. Aile üyelerinden biri güvenli olarak tanımlanan konuma girdiğinde veya çıktığında kullanıcıları uyaran bir bildirim açmak mümkün. Özelliklerin çoğu Android, Windows ve Xbox için kullanılabilir olsa da bazı özellikler iOS için ileride aktifleştirilecektir. Uygulama şu anda Android Play Store üzerinden son kullanıcıya sunulmuş durumda ve iOS sürümünün de yakında yayınlanması bekleniyor.

MSI reklamı
Devamını oku