Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Google servisleri Huawei Mate 30 Pro’ya nasıl yüklenir?

Huawei Mate 30 serisi, Amerika’nın uyguladığı ambargo sorunu nedeniyle Google uygulamaları ve servislerinden yoksun kaldı. Ancak popüler telefona yapılacak birkaç işlem ile bu sorunun kolay bir şekilde çözülebileceği ortaya çıktı.


İlginizi Çekebilir:  Batarya kapasitesi için umut verici gelişme!


Huawei Mate 30 Pro’ya Google uygulamaları kolayca yükleniyor!

Huawei, her ne kadar Mate 30 serisini satın almak isteyen kullanıcılara belirli taahhütler verse de mevcut durum yakın zamanda çözülecek gibi görünmüyor. Üstelik cihazda kritik Google servisleri ve sertifikaları yüklü olmadığı için pek çok uygulamanın APK ile çalışması dahi mümkün değil. Bütün bu olumsuzluklara rağmen açık kaynaklı Android yazılımının da yardımıyla Huawei Mate 30 Pro’ya Google uygulamalarının yüklenebildiği ispatlandı.

Huawei Mate 30 serisinde Android’in en saf hali olan AOSP işletim sistemi kullanıldığı için yazılımda çeşitli arka kapılar bulunuyor. Bu arka kapılardan faydalanılarak ihtiyaç duyulan GMS paketi (Google Mobile Services) Mate 30 Pro’ya yüklendi ve sorunsuz şekilde çalıştırıldı. Bilmeyenler için GMS Core yazılımı, Çin için geliştirilen ve Google servislerinin bulunmadığı akıllı telefonlarda da dışarıdan indiriliyor. Yani bu tür işlerle uğraşanlar için tanıdık bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Kolay bir şekilde uygulanabilen yöntemin çalışma garantisinin olmadığını belirtelim. Yani çözümü denemeniz durumunda başarısız olma ihtimali de bulunuyor. Ancak deneyen kullanıcı, işlemin sorunsuz bir şekilde tamamlandığını ve Google uygulamalarına normal şekilde erişebildiğini belirtiyor.

Huawei Mate 30 serisine Google uygulamaları nasıl yüklenir?

  • İlk olarak buradaki siteden Google Servis Asistanı’nı kurmaya yarayacak uygulamayı cihazın kendi tarayıcısından indirin. İndirme işleminde dışarıdan uygulama indirmesi yapıldığı için bazı güvenlik izinleri gerekmektedir, istenilen izinleri kabul edebilirsiniz.

  • İkinci adımda yüklediğiniz uygulamaya giriş yapın ve açılan ekranda mavi butona dokunun. Burada cihaz yönetimi için sizden bazı izinler istenecektir. Onaylayıp devam edebilirsiniz.

  • Ardından Google servisleri ve Play Store’un yükleneceği ekran karşınıza çıkacak. Bu adımda da alt kısımdaki mavi yere dokunarak indirme işleminin tamamlanmasını bekleyin. 6 bileşen de indirilince APK’daki işlemler tamamlanacaktır.

  • Üçüncü adımdan sonra kurulum APK’sını kapatın, Play Store’u açın ve artık istediğiniz Google uygulamalarını indirebilirsiniz.

  • Artık ilk indirdiğimiz APK’ya ihtiyacımız kalmadığı için uygulamayı silebiliriz. Bunun için öncelikle sırasıyla “Ayarlar> Güvenlik> Diğer Ayarlar> Cihaz Yöneticileri” adımlarını uygulayarak APK’yı bulun ve tüm izinleri kaldırın. Daha sonra uygulamayı silebilirsiniz.

Bu kolay işlem ile Google servisleri ve uygulamaları Huawei Mate 30 Pro’ya yüklenebilse de bazı özelliklerin hala çalışmadığı görülüyor. Örneğin; Google Asistan güç tuşu ya da “Hey Google” komutu ile aktif edilemiyor. Ya da telefon doğrudan Google tarafından sertifikalandırılmadığı için Netflix gibi DRM ile korunan uygulamalar henüz yüklenemiyor. Bu uygulamaları kullanabilmek için Huawei’nin kendi uygulama marketi App Gallery’e yüklenmesinden başka çözüm yolu gözükmüyor.

İnternet ile ilk karşılaşmam, 2000'li yılların başlarında 146 çevirmeli ağ bağlantısı sayesinde gerçekleşti. Teknolojiyle aram zaman içerisinde koyulaştı ve şimdi de HWP bünyesinde en güncel haberleri sizlere aktarıyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Samsung One UI 2.0 yüz tanıma özelliği güncellendi!

Samsung One UI 2.0

Samsung One UI 2.0 Beta güncellemesi ile karşımızda ve arayüzde oldukça önemli bir güncelleme bizler karşılıyor. Kullanıcı arayüzünde çeşitli değişiklikler yapan Android 10, yüz tanıma korumasına 2 yeni özellik ekledi.

Samsung yüz tanıma kilidi sistemi, kullanıcıların telefonlarını koruyarak istenmeyen el değiştirme vakalarını engelliyor. Yüz tanıma ve parmak izi tanıma sistemleri telefonlarımızı korurken bunlar bir yerde saklanıyor mu bu da halen tartışma konusu.

İlginizi çekebilir: Eski NASA çalışanı açıkladı: Mars’ta yaşam bulduk

Samsung One UI 2.0

Yüz tanıma kilidinin bağlı olduğu ön kamera ile güvenlik hizmeti veren Galaxy S10, bu yazılımda yalnızca bir kişinin yüzünü kullanıyor ve diğer kişilere izin vermiyor. Bu bağlamda yüzünüzde yaptığınız en ufak bir değişiklik, telefonun güvenlik sebebi ile açılmamasına sebep olabiliyor.

Android 10 vasıtasıyla gelen ikinci özellik, kullanıcıların gözlerini baz alarak tarama işlemini gerçekleştiriyor. Ek güvenlik sağlamak adına aktifleştirilen yazılım, telefon sahiplerinin yüzlerini yalnızca onların gözleri açıkken tanıyor.

Galaxy S10’un “Ayarlar” sekmesindeki güvenlik menüsünde yer alan özellikler, henüz tamamlanmış değil. Beta aşamasında olan özelliklerin tamamlanılması, kullanıcıların belli bir süre içerisinde Samsung’a vereceği geri bildirimlere bağlı.

Samsung One UI 2.0

Samsung One UI 2.0 güncellemesi kendi ülkesi için yayınladıktan kısa bir süre sonra aralarında ABD‘nin de bulunduğu birkaç farklı bölgeye de dağıtmayı planlıyor. Güncellemenin ülkemizde kullanıma sunulup sunulmayacağı ise bilinmiyor.

Samsung Android 10 Beta güncellemesi ile birlikte sunulan bu özellikler daha iyi bir yüz tanımaya telefonların kavuşabilmesini sağlayacak. Kısa süre içinde başta amiral gemisi Galaxy S10 ve Galaxy Note 10 başta olmak üzere birçok orta segment telefona bu güncellemeler sunulacak.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Xiaomi MIUI 11 güncellemesi başlıyor!

Xiaomi MIUI 11

Xiaomi MIUI 11 güncellemesi geçen ay Çin’de bazı modeller için dağıtıma çıktı. Şirket bugün gerçekleştirdiği etkinlikle birlikte yeni MIUI  sürümünün küresel çapta dağıtım tarihine ve hangi modellerin güncelleme alacağını açıklık getirdi.

Merakla beklenen yeni nesil arayüz Xiaomi MIUI 11, bugün Hindistan merkezli olarak da lanse edildi. MIUI 11 güncellemesi alacak modeller ve hangi ay alacağı daha önce duyurulmuştu. Ancak, yeni açıklama ile birlikte bu güncellemeyi alacak modellerin tarih aralığı netleşti. Firma burada arayüz için yeni bir takvim paylaştı.

Xiaomi MIUI 11

İlginizi çekebilir: Huawei Mate 20 Pro, Android 10 almaya başladı!

22-31 Ekim

POCO F1, Redmi K20, Redmi Y3, Redmi 7, Redmi Note 7, Redmi Note 7”ler, Redmi Note 7 Pro

4-12 Kasım

Redmi K20 Pro, Redmi 6, Redmi 6 Pro, Redmi 6A, Redmi Note 5, Redmi Note 5 Pro, Redmi 5, Redmi 5A ,Redmi Note 4, Redmi Y1, Redmi Y1 Lite, Redmi Y2, Redmi 4, Mi Mix 2, Mi Max 2

13-29 Kasım

Redmi Note 6 Pro, Redmi 7A, Redmi 8, Redmi 8A, Redmi Note 8

18-26 Aralık

Redmi Note 8 Pro

Xiaomi MIUI 11

Xiaomi MIUI 11 güncellemesi ile birçok yenilik geliyor

Yeni güncelleme ile birlikte yazı tipi değiştirme ve karanlık mod gibi görsel değişiklikler Xiaomi kullanıcılarına sunulacak. Karanlık mod özellikle daha az şarj tüketmesi sebebiyle kullanıcılar için oldukça önemli.

Xiaomi MIUI 11 arayüzü ile birlikte yazı tipi değiştirme özelliği sayesinde de telefonun arayüzü daha fazla kişiselleştirilebiliyor. Şirket, bu konuda kalın, ince ve italik olmak üzere birçok farklı yazı tipiyle karşımıza çıkıyor. Bünyesinde “Milan Pro” isimli yeni bir font kullanılan arayüz, aynı zamanda doğadan gelen yeni ses efektleri de taşıyor. Ayrıca Allways-on display özelliğinin de yenilendiği telefonların ekranında artık özel metinler ve servislerden gelen bildirimler de görülebilecek.

Birçok eski Redmi cihaza destek veriyor olmasıyla kullanıcıları oldukça sevindiren Xiaomi, şimdilik sürümün Türkiye gibi diğer bölgelerdeki dağıtımı hakkında bir bilgi vermiyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Huawei, Amerikan ambargosuna rağmen üçüncü çeyrekte büyüdü!

Huawei

Huawei için bu yıl çok zor geçti. Çin-Amerika arasındaki ticaret savaşları tırmanırken Huawei için uzun süredir kararlaştırılması beklenen yaptırımlar sürekli ertelenmeye devam etmişti.


İlginizi çekebilir: Huawei Mate 20 Pro, Android 10 almaya başladı!


Her türlü zorluğa rağmen, Huawei bu yılı da büyüme trendini yakalayarak kapatacak gibi gözüküyor. Yılın birinci çeyreğiyle üçüncü çeyreği arasında toplamda 86 milyar hasılat rakamına ulaşan firma bu istatistikle geçen yıla oranla %24.4 büyümüş oldu.

Akıllı telefon satışlarının yükseliş gösterdiği firma özellikle bu istatistikleri Çin içerisindeki yerli piyasadan yakaladı. Ticari yasaklamaların şirketin önünü kesemeyeceğini ispatlayan firma için daha parlak bir gelecek yaratabildiğini şimdiden ispatlamış oldu.

Üçüncü çeyrek rakamları sadece akıllı telefon satışlarından gelen verileri içermediği tahmin ediliyor. Ancak tahminler, bu periyottaki adetlerin 67 milyon birime ulaşması gerektiğini gösteriyor.

Yılın ikinci dönemine oranla şirketin satışlarının %13.5 yükseliş trendinde olduğunu gösteriyor. Firma bahsettiğimiz dönem içerisinde, 59 milyon ünite toplamda akıllı cihaz satışında bulunmuştu.

Demek oluyor ki, Huawei Amerika’nın ambargo listesine girse dahi, gücünden hiçbir şey kaybetmemiş. Ve daha da güçlenmeye devam etmiş. Geçtiğimiz günlerde Çinli Devin, Android lisansını geri almak adına birtakım çalışmalar başlattığını yazmıştık.

Rapor’da ayrıca, Huawei’nin dünya çapında telekomünikasyon sağlayacılarıyla yaptıkları 60 ticari antlaşmayla birlikte 5G ağlarını genişlettiklerine yer verildi.

Ek olarak 500 şirket ve 700’den fazla şehirde de Huawei Horizon Digital platformundaki antlaşmaları doğrultusunda çalışmaya başladıkları belirtiliyor.

 

 

Devamını oku