Sosyal medya

Google

Google Haritalar, ABD ve İngiltere’de elektrikli şarj istasyonlarını göstermeye başlıyor

Google Haritalar

Google Haritalar servisi, geçtiğimiz yılın ekim ayında elektrikli araçlar için şarj istasyonlarını göstereceğini açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından Google, ABD ve İngiltere’de bu şarj istasyonlarını göstermeye başladı.


İlginizi çekebilir: Xiaomi Mi Mural TV: Duvar kâğıdı kadar ince TV!

reklam
MSI reklamı

Google Haritalar istasyonların dolu olmadığını gösterecek!

Google’ın elektrikli araçları şarj edebileceğiniz alanları bizlere göstermeye başlayacağını geçtiğimiz yılın Ekim ayında açıklamıştı. O günden bu yana biz dizi güncelleştirmeler ve geliştirmeler yapan Google, Chargemaster, EVgo ve SemaConnet dahil olmak üzere çeşitli şarj altyapı şirketleri ile anlaştı.

Bu şirketlerle yapılan anlaşmalar sonucunda artık Google, sadece şarj istasyonlarını göstermekle kalmayacak, bu istasyonların dolu olup olmadığı göstermiş olacak. Bu özelliği şu an da ABD ve İngiltere’de yaşayan kullanıcılar kullanabilirken, yakın zamanda diğer ülkelere de açılması bekleniyor.

Ayrıca yapılan anlaşmalar sonucunda, Google bu istasyonların hızlarını, şarj port girişlerini de sistemine ekleyecek bu şekilde kullanıcılar en yakın boş istasyonu bulup o istasyonun şarj hızına göre kolayca kararını verebilecek.

Günümüzde gelişen elektrikli araç sektörü, elektrik şarj istasyonlarının çoğalmasına da neden oluyor. Google yaptığı bu yenilikle birlikte birçok elektrikli araç kullanıcısını rahatlatacak gibi görünüyor.

Teknoloji tutkunu, yazılım meraklısı bir teknoloji editörü.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google Drive artık Office dosyalarını direkt web’de düzenleyebiliyor

Yazan:

Google Drive Office

Google Drive, uzun bir süredir Office dosyalarını web ortamında varsayılan olarak görüntüleme modunda açabiliyor. Bu haftadan itibarense, Google’ın yaptığı yeni güncellemeyle artık Office’le oluşturduğunuz dosyaları direkt olarak Drive’da düzenleme moduyla açabilirsiniz.


İlginizi çekebilir: Nokia, Android’de güncelleme şampiyonu oldu!

reklam
MSI reklamı

Google’ın düzenleme uygulamaları (Dökümanlar, Slaytlar vs.), Microsoft Office ile görüntüleme ve düzenleme noktasında kusursuz bir uyumluluğa sahip. İster Word’de hazırladığınız bir belge, ister PowerPoint’te hazırladığınız bir sunum, ne olduğu fark etmeksizin Office dosyalarını Google hizmetleriyle görüntüleyebilirsiniz.

Google Drive ile Office’in uyumluluğu, bugünkü güncellemeyle kuvvetlendi

Eğer sık kullanıyorsanız mutlaka biliyorsunuzdur ki Google Drive’da kayıtlı olan bir Word dosyasına çift tıkladığınızda, Drive onu varsayılan olarak görüntüleme modunda açar ve düzenlemek için de ‘Birlikte aç’ kısmından Google Dökümanlar’ı seçerek ilgili dosyayı Dökümanlar ile açmanız gerekir.

Aslında yalnızca bir iki tık uzağınızda olan bu imkanı, Google daha kolay hale getirmek için yeni bir güncelleme yaptı. Bugünden itibaren kullanıma sunulan yenilik sayesinde, Google Drive artık Office dosyalarını (.docx, .doc, .ppt, .pptx, .xls, .xlsx, .xlsm) varsayılan olarak düzenleme modunda açacak.

Google Drive Office

Düzenleme ihtiyacı hissetmeyip sadece dosyanın içeriğini okumak isteyen kullanıcılarsa ilgili dosyaya sağ tıkladıklarında açılan menüden ön izleme modunu seçebilecekler. Alternatif olarak Google, dosyaya çift tıklarken aynı anda P tuşuna basınca da ilgili Office dosyasını otomatik olarak ön izleme modunda açıyor, böylelikle düzenlemek istemiyorsanız ekstra beklemek zorunda kalmıyorsunuz.

Yalnız, Google Drive kullanıcılarına sunulan bu yeniliğin bazı durumlarda istisnaları da var: Mesela parolayla korunan bir Office dosyasını Drive, doğrudan düzenleme modunda açamıyor. Bunun yerine Google, eskisinde olduğu gibi dosyanın sadece görüntülenmesine izin veriyor. Bu tabii ki Google’dan değil, dosyanın parolayla korunuyor olmasından kaynaklanan bir durum.

Ayrıca eğer tarayıcınızda ‘Office için Dökümanlar, E-Tablolar, ve Slaytlar’ eklentilerinden biri varsa, bu durumda Drive’ınızda kayıtlı olan dosyaya çift tıklar tıklamaz Google sizi o ilgili uzantıya yönlendireceğini belirtiyor.

Bu arada yeni Drive güncellemesi; Essentials, Business Starter, Business Standard, Business Plus, Enterprise Essentials, Enterprise Standard, Enterprise Plus, Education, Enterprise for Education ve Nonprofits müşterileri ve kişisel Google Hesapları olan herkese sunulacak. Google, güncellemeyi bugünden itibaren yayına aldığını ancak tüm kullanıcılara ulaşmasının birkaç hafta sürebileceğini söyledi.

Devamını oku

Apple

Apple, Google arama motoruna alternatif arıyor

Financial Times’a konuşan Bill Coughran, Apple’ın arama motoru için çok güvendiği bir ekibi olduğunu söyledi ve kendi evrensel arama motorunu geliştirdiğine dair söylentileri destekledi.


İlginizi çekebilir: iPhone 12 ters kablosuz şarj özelliğini gizliyor olabilir!

reklam
MSI reklamı

Apple kendi arama motorunun peşinde

Google’ın, Apple cihazlarda varsayılan arama motoru olmak için büyük bir ödeme yaptığı biliniyordu. Bu yüzden Adalet Bakanlığı’na karşı bir antitröst davasıyla karşı karşıya kalmıştı. Şimdi ise yeni bir rapor, Apple’ın kendi alternatif arama motorunu üretmeyi planladığını iddia etti.

Financial Times’a da yer alan habere göre teknoloji endüstrisindeki isimsiz kaynaklar, Apple’ın tıpkı Google Haritalar yerine Apple Haritalar’ı tanıttığında olduğu gibi, Google aramayı değiştirmeyi planladığını söyledi.

Financial Times, “Bu web arama özelliği, Apple’ın şirket içi gelişiminde önemli bir ilerlemeye işaret ediyor” diyor. Aynı zamanda “Sektördeki birkaç kişiye göre Google’a daha kapsamlı bir saldırının temelini oluşturabilir.” diye devam ediyor.

Apple

Financial Times’ın konuyla ilgili haberinde, iPhone işletim sisteminin son versiyonu olan iOS 14’te Apple’ın kendi arama sonuçlarını göstermeye ve kullanıcılar ana ekrandan sorgularını yazdıklarında web sitelerine doğrudan bağlantı kurmaya başladığına, böylece Google olmadan bazı aramaları yapmaya imkan sağladığına da dikkat çekildi. Görünüşe göre önümüzdeki günlerde Apple kendi arama motoruyla gündeme çok fazla gelecek.

Devamını oku

Google

Google, varsayılan arama motoru olmak için Apple’a 12 milyar dolar ödüyor

Yazan:

google apple

ABD Adalet Bakanlığı, Apple ve Google arasındaki kazançlı anlaşmanın bir tekelcilik unsuru olduğu gerekçesi ile iki şirketi de hedef tahtasına koydu.


İlginizi çekebilir: Google, çocukların verilerini toplayan üç uygulamayı yasakladı

reklam
MSI reklamı

ABD Adalet Bakanlığı: Google rekabeti bozuyor

ABD Adalet Bakanlığı, geçtiğimiz salı günü Google’a karşı bir tekelleşme davası açtı. Bakanlık, Google tarafından arama ve reklamcılık pazarında rekabeti engelleyici tutum sergilendiğini iddia ediyor.

2017 yılında Apple ve Google arasında yapılan anlaşmada, Apple cihazlardaki varsayılan arama motorunun Google olarak belirlenmesinde karar kılınmıştı. New York Times’ın raporuna göre, Apple tarafından iPhone ve Siri dahil olmak üzere, cihazlarında ve hizmetlerinde varsayılan arama motorunu Google olarak belirlemesi karşılığında yılda yaklaşık olarak 12 milyar dolar aldığı bildirildi. Söz konusu meblağ, Apple’ın yıllık kar marjının yaklaşık yüzde 21’ini oluşturuyor.

google apple
Savcılar, anlaşmanın Google’ın tekelini korumak ve rekabeti engellemek için kullanılan yasa dışı yolların bir belgesi olduğunu iddia ediyor. ABD Adalet Bakanlığı’na göre, Google’ın arama trafiğinin yarısı Apple cihazları üzerinden gerçekleşiyor. Anlaşmayı kaybetme olasılığı, şirket içerisinde korkunç bir senaryo olarak tanımlanıyor. Zira, arama trafiği şirket için önemli bir gelir kapısı. Arama motoru, şirketin reklam sistemi nedeni ile iş modelinin ayrılmaz bir parçası.

Apple da aynı şekilde anlaşmaya rıza göstererek daha fazla para kazanma ve rekabete aykırı davranışları kolaylaştırıcı eylemler sergileme nedeni ile ABD Adalet Bakanlığı’nın radarına girmiş durumda. İki şirket birbirlerinin en büyük rakibi olsalar da; anlaşmanın iki taraf için de kârlı bir model olduğu su götürmez bir gerçek.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından gerçekleşmesi muhtemel bir yasal müdahale, Apple’ın gelirinin önemli bir kısmı için tehdit oluşturur nitelikte. Apple’dan kaybedeceği trafiğin yerini hiçbir şekilde dolduramayacak olan Google için daha olumsuz bir tablo olduğunu belirtelim. New York Times, böyle bir ayrılığın Apple’ın kendi arama motorunu inşa etmeye itebileceğini ve bunun da Google için daha da kötü bir senaryo oluşturabileceğini öngörüyor.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler