Sosyal medya

Google

Google Duo ile ekran paylaşma özelliği tekrar aktif edildi

Google Duo

Google Duo, yüksek kaliteli görüntülü görüşme imkanı sunan bir uygulama. Her ne kadar WhatsApp gibi rakiplerinin gölgesinde kalsa da, Google tarafından geliştirilmeye ve desteklenmeye tüm hızıyla devam edilen bir uygulama olduğunu belirtelim.


İlginizi çekebilir: Google Duo, Android TV’ler için artık indirilebilir!

reklam
MSI reklamı

Google Duo ile ekran paylaşımı özelliği tam olarak neler sunuyor?

Google, görüntülü görüşme uygulaması Duo‘ya getirdiği son özellikte, videolu görüşme esnasında ekran görüntüsünün anlık olarak karşı tarafa yansıtılmasına olanak sağlıyor.

Google Duo ile gelen bu özellik, şu an için yalnızca Android kullanıcıları tarafından yapılan birebir görüntülü görüşmeleri kapsıyor. Güncellemenin yakın zamanda iOS kullanıcılarına da sunulması bekleniyor.

Google buna benzer bir özelliği 2018 yılında da sunmuş, kısa bir süre sonra ise ilginç bir şekilde bu özelliği geri çekmişti.

Ekran paylaşımını etkin kıldığınızda, Android cihazınızda yaptığınız her şey, karşı taraftaki Android kullanıcısı tarafından görüntülenebiliyor. Bu özellik ile birlikte; uzaktan teknik destek vermekte ve teknolojiye uzak olan kişilere yardımcı olmakta büyük kolaylık sağlanacak gibi gözüküyor.

Ekran paylaşımını açtığınızda, sizin görüntünüz büyük bir hal alıyor ve karşı tarafın görüntüsü küçültülüyor. Böylelikle, rahat bir şekilde, büyük bir ekranda yansıtma yapabilme imkanı buluyorsunuz.

Halihazırda Facebook Messenger, Android ve iOS kullanıcıları için buna benzer bir özelliği sunmuş durumda. Aynı şekilde, Microsoft Skype da benzer bir özellik bulunuyor.

Google, video konferans uygulaması Meet için de bir dizi güncelleme sundu. Yeni güncelleme ile birlikte; arka plan bulanıklaştırma ve 49 kişiye kadar görüntülü görüşme gibi imkanlar sunuluyor.

 

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google Haritalar karanlık mod güncellemesini almaya başladı!

Yazan:

Google Haritalar

Google Haritalar için karanlık mod desteği, bazı Android kullanıcılarına kademeli olarak sunulmaya başlandı. Karanlık mod sayesinde uygulamayı, koyu tonların hakim kılındığı bir görünüm eşliğinde kullanabileceksiniz.


İlginizi çekebilir: Google Haritalar, sürücüler için daha kullanışlı hale geliyor!

reklam
MSI reklamı

Bu ayın başlarından itibaren Google Haritalar uygulaması için karanlık modun ayak sesleri görülmeye başlanmıştı. Google anlaşılan bu çalışmalarında sona doğru yaklaşmış olacak ki, bazı Android kullanıcıları için karanlık temayı sunmaya başladı. Uygulamanın tamamını kapsayan karanlık mod, özellikle gece vakti kullanımlarda gözü yormayacak.

Google Haritalar için karanlık mod dağıtımı başladı

Google Haritalar’ın Ayarlar menüsüne eklenen yeni “Görünüm” bölümünde Açık tema, Koyu tema ve Varsayılan cihaz teması olmak üzere 3 farklı seçenek bulunuyor. Karanlık mod desteği sizde de kullanılabilir olduğu takdirde, bu standart kullanım seçenekleriyle dilediğiniz şekilde ayarlayabileceksiniz. Ayrıca Google, uygulamadaki ana görünümün, gezinme modundan bağımsız olarak ayarlanabileceğinin de altını çizdi.

Google Haritalar uygulamasında karanlık mod etkinken, üstteki arama çubuğu ve alttaki menü çubuğu, karanlık moda sahip olan diğer uygulamalardan da aşina olduğumuz gibi standart bir gri tonlamaya kavuşuyor. Ayrıca üst kısımdaki beyaz renkli mikrofon simgesi ise, o anda hangi sekmeyi görüntülediğinizi belirtmek için daha pastel bir mavi tonu kullanıyor.

Gece kullanımlarda daha rahat olacak

Haritanın arka planı / tabanı en koyu tonlara sahipken, sokaklar ise daha açık bir gri tonlamaya sahip. Ek olarak metinler ve işaret simgeleri de daha parlak ve okunaklı bir biçimde karşımıza çıkıyor. Genel olarak baktığımızda Google Haritalar için sunulan karanlık mod desteğinin, hem gece kullanımlarında hem gözü yormayacak hem de kullanışlılığından ödün vermeyecek şekilde tasarlandığını belirtebiliriz.

Google’ın kullanım deneyiminin olumsuz etkilenmeyeceğinden emin olmak adına uygulama üzerinde epey bir kafa yorduğu her haliyle belli oluyor.

Şu anda bazı Android 10 ve Android 11 kullanıcıları, Google Haritalar’da karanlık mod desteğini aldıklarını belirtiyor. Geri bildirimlere göre Google Haritalar’ın 10.51.1 sürümünde görülen karanlık mod, anlaşılan sunucu taraflı güncelleme olarak birkaç kullanıcıda test ediliyor. Önümüzdeki günlerde de hem Android hem de iOS için aynı anda kullanıma sunulması bekleniyor.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Genel

Gmail kullanıcıları, Google Meet’i bir süre daha sınırsız kullanabilecek

Yazan:

Google, video konferans platformu Meet’i her geçen gün yeni özellikler ekleyerek büyütmeye devam ediyor. COVID-19 salgınının başlangıç döneminde, Google Meet’in premium özelliklerini ücretsiz olarak sunmaya başlayan Google, 30 Eylül tarihi itibarıyla ücretsiz kullanıcılara günlük 60 dakikalık video konferans limiti getireceğini duyurmuştu. Şirket, Gmail hesabı ile Google Meet’i kullanan kullanıcıların sınırsız video konferans deneyimini gelecek yıla kadar uzatacağını açıkladı.


İlginizi çekebilir: Google Meet, 60 dakika sınırı getiriyor

reklam
MSI reklamı

Gmail kullanıcıları için yeni tarih: 31 Mart 2021

Mart ayı başında açıklama yapan şirket, Google Meet’in premium özelliklerinin G Suite müşterileri için ücretsiz olarak sunulacağını açıklamıştı. Şirket, nisan ayında normal kullanıcılar için de Google Meet’i ücretsiz hale getirmiş ve 30 Eylül 2020 tarihine kadar herhangi bir sınırlama getirmeyeceğine dair taahhütte bulunmuştu.

Google Meet

Şirketin bu süreyi uzatmayacağı düşünülüyordu fakat gelen yeni haberler durumun değiştiğini gösterir nitelikte. Şirket tarafından bugün yapılan açıklamada, Gmail kullanıcılarının Google Meet’i bir süre daha limitsiz bir şekilde kullanabileceği belirtildi.

Google konu ile ilgili açıklama yaptı

“Tatil sezonuna yaklaşırken, Meet kullanıcılarının önümüzdeki aylarda da iletişim halinde kalmalarına yardımcı olmaya devam etmek istiyoruz. Taahhüdümüzün bir nişanesi olarak, Gmail hesapları üzerinden kullanılan ücretsiz sürümde, 31 Mart 2021 tarihine kadar sınırsız Meet görüşmeleri yapmaya devam edebileceksiniz.”

Şirketin 31 Mart 2021 tarihinden sonra nasıl bir tavır alacağı merak konusu.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Google, üçüncü parti uygulama mağazalarına kolaylık sağlayacak

Yazan:

Google Play Store

Android, diğer popüler mobil işletim sistemlerinin aksine, her zaman üçüncü parti uygulama mağazalarının yüklenmesine izin veriyor. Birçok Android cihaz, kutusundan birden fazla uygulama mağazasıyla çıkabiliyor. Android 12 ile birlikte, üçüncü parti uygulama mağazalarının kurulumu ve kullanımı daha da kolaylaştırılacak.


İlginizi çekebilir: Google, Play Store’a uygulama paylaşımı desteği getiriyor

reklam
MSI reklamı

Epic Games – Google davası

Fortnite’ın sahibi olan Epic Games, bu yılın başlarında, oyununu Google Play Store’dan çekmişti. Haksız faturalandırma, haksız rekabet gibi suçlamalarda bulunarak, Google’a dava açmıştı. Bu durumun Google’ın söz konusu kararı almasında etkili olduğu düşünülüyor.

Epic Games Store

Google’dan konu ile ilgili açıklama geldi

“Her mağaza kendi işleyişine karar verebilir. Biz bu konuda çok açığız. Bu açıklık; bir geliştirici Google iş şartları üzerinde anlaşma sağlamasa bile, geliştiriciye ait uygulamanın Android platformunda her halükarda dağıtabileceği anlamına geliyor. Örneğin, Fortnite’ın doğrudan Epic Games’in mağazasından veya Samsung‘un Galaxy Store’u dahil diğer uygulama mağazalarından edinebilmesinin nedeni budur.

Bazı geliştiriciler, cihazlarına başka bir uygulama mağazası yüklediklerinde, kullanıcı deneyimini nasıl daha iyi hale getirebileceğimiz konusunda bize geri bildirimde bulundular. Bu geri bildirimlere yanıt olarak, Android 12’de, Android’in uyguladığı güvenlik önlemlerinden ödün vermeden, kullanıcıların cihazlarında diğer uygulama mağazalarını kullanmalarını daha da kolaylaştırmak için değişiklikler yapacağız.”

Android 11’de uyarı mesajı ile karşılaşılıyor

Bugün itibarıyla, Android 11’e üçüncü parti bir uygulama mağazası kurmaya çalışıldığında, bir uyarı mesajı beliriyor. Google, bu durumun öncelikle kullanıcıları korumak amacıyla var olduğunu belirtiyor. Android 12 ile birlikte neler değişeceği merak konusu.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

HWP COIN’den Haberler

Donate

© EMY Medya. Kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek dijital ortamda alıntı yapılabilir.

HWP.com.tr hosting hizmeti LimonHost tarafından verilmektedir.

LimonHost logosu