Sosyal medya

Google

Google Drive, 1 milyar kullanıcıya ulaştı!

Google, 1 milyar kullanıcı sayısını geçen platformları arasına bir yenisini eklemeye hazırlanıyor. Bulut servisi Drive; Gmail, Chrome, Maps, YouTube, Android ve Play Store‘un arasına katılıyor.

İlginizi çekebilir: Xiaomi Mi A2 hakkında dikkat çeken 5 özellik

Haber, San Francisco‘daki Google Cloud Next konferansında duyurdu. Bu sayıya hangi gün ulaşılacağı belli olmasa da, bu şirket için çok önemli. Şirket, genelde bulut servisi hakkında fazla açıklama yapmıyor. Geçen yıl, serviste 2 trilyon dosyanın saklandığı ve 800 milyondan fazla aktif kullanıcının olduğu açıklanmıştı.

Google Drive

Google Drive, hangi hizmetleri sunuyor? 

Şirket, son 12 ayda, Drive‘ın yeteneklerini ve iş odaklı özelliklerini genişletmişti. Kurumlar için Team Drivers ve Drive File Stream hizmetleri sunulurken, tüm kullanıcılar makine öğrenme özelliklerine ulaşabiliyorlar. Ayrıca Drive merkezli yedekleme ve senkronizasyon aracına tüm PC ve Mac kullanıcıları ulaşabiliyor.

Teknoloji ve sinema sevdalısı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google Kişiler’in internet sitesine çoklu kişi ekleme desteği geldi!

Google

Google Kişiler uygulamasının bildiğiniz gibi internet üzerinden aktif şekilde kullanabileceğiniz ayrı bir versiyonu da mevcut. İnternet versiyonu üzerinde de istek dahilinde kişiler eklenebiliyordu. Şimdi ise kişi ekleme özelliği detaylanarak çoklu kişi ekleme desteği ve sürüme eklenmiş oldu.


İlginizi çekebilir: Google Stadia platformunu kontrolcüye ihtiyaç duymadan kullanmak


Geçtiğimiz yıl Google, internet üzerindeki Kişiler uygulamasının versiyonu için materyal arayüze geçmeye başlamıştı. Bu geçiş aşamasından sonra arayüzde bazı değişiklikler yaşanmış. Fonksiyonların bir kısmı işlevsiz hale gelmişti.

Şansılıyız ki Google, 1 sene sonra özellikleri tekrar aktive etmeye başladı. Artık birden fazla kişiyi bir sefer de ekleyebilir. Etiketlerine göre gruplara ayırabilirsin.

Google

Üst tarafta da görebileceğiniz üzere çoklu kişiye bastığınız anda yeni bir sayfa açılıyor ve bu sayfaya elektronik posta kişileri dahil birçok işlemi dahil edebiliyorsunuz. İsterseniz telefondan aldığınız çoklu kişi yedeğini dahi ekleyebiliyorsunuz.

Eğer etiket butonuna tıklarsanız, ekleyeceğiniz kişileri tek bir etiket altında da toplayabiliyorsunuz. Örnek olarak “Ailem” etiketine sadece ailenizden kişileri seçerek bu sekme altında görünmesini sağlayabilirsiniz. Yeni bir telefona geçtiğiniz de gruplar sekmesinde Ailem olarak bu kişileri bulabiliyorsunuz.

Fakat bu özelliğin getirdiği dezavantajlar da mevcut. Aynı etiket içerisine tekrardan kişi ekleme veya çıkarma şu an için kullanılamıyor. Çok fazla kişisi bulunan kullanıcılar için hayat kurtarıcı bir özellik olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yeni özellikle birlikte telefonunuzda kayıtlı olmayan bir kişiyi eklemek istiyorsanız onu da eklemeniz mümkün. Bahsettiğimiz özellikle birlikte kayıtlı kişiler de böylece eklenebiliyor.

Özellikleri deneyimlemek için bu adrese gidebilirsiniz. Şu anda Türkiye’de de bu yeni özelliklerin kullanımı mevcut.

Devamını oku

Google

Google Stadia platformunu kontrolcüye ihtiyaç duymadan kullanmak

Google Stadia

Google, bulut oyun hizmeti Stadia‘yı geçen yıl kasım ayında bir lansmanla tanıttı. ( Google Stadia’nın ne olduğu,nasıl çalıştığı vs. hakkında sitemizde çeşitli haberler bulabilirsiniz.) Stadia heyecan yaratsada, maalesef pratiğe yansıma konusunda eksikleri vardı, ki halen var. Beklenilen özelliklerin çoğu lansman sırasında eksikti ve desteklenen cihaz sayısı son derece sınırlıydı. En önemlisi, uyumlu tek akıllı telefon Pixel serisiydi. Ancak, her ay Google Stadia güncellemelerine devam ediyor. Google, ASUS ve Samsung‘un amiral gemilerinden başlayarak Google Stadia’yı daha fazla cihaza açtı. Artık Stadia daha fazla mobil cihazda kullanılabiliyor fakat halen ekranıın yanında bir donanıma daha ihtiyaç var. Bir kontrolcüye…

Google Stadia


İlginizi çekebilir: Stadia nedir? | Google’dan her PC’de, telefonda, tablette oyun oynatan sistem! (VİDEO)


Google Stadia platformunu, telefon ekranını dokunmatik bir kontrolcüye çevirerek kullanmak

Bir geliştirici buna bir çözüm buldu. Yani sistemi ayrı bir kontrol donanımı olmadan kullanabilmenin yolunu açtı. Reddit’de SmashShock adlı kullanıcı, Stadia oyunları oynarken dokunmatik ekran kontrolcüsü kullanmanın bir yolunu buldu. Stadia’yı Chrome tarayıcısı üzerinden masaüstü modunda çalıştırırken bir JavaScript snippet‘i yükleyerek telefon ekranını dokunmatik bir kontrolcüye dönüştürdü.


İlginizi çekebilir: PC, Laptop, Tablet ya da telefonda AAA oyunları oynatan platform: Google Stadia


Telefonunuzda TouchStadia‘yı etkinleştirmek o kadar da zor değil, ancak birkaç aşama içeriyor. Fakat aşırı bir zorluk içerdiği de iddia edilemez, çünkü geliştirici çalışmanın ne kadar kolay olduğunu gösteren ve adımları içeren bir video yayınladı.

Diğer kullanıcıların yanıtları çok olumlu gözüküyor. Bu yüzden denemeye değer, ancak deneyimlerin değişebileceğini unutmayın.
Dokunmak ekranı bir kontrolcü olarak kullanmak her oyunda olmasada bazılarında keyif verebilir. Ayrıca dokunmatik bir ekran kontrolcüsü seçeneğine sahip olmak hiç bir seçeneğe sahip olmamaktan daha iyidir.

Devamını oku

Google

Google tarafından Huawei kullanıcılarına ‘sideload’ uyarısı

Google Huawei

Google, kendi uygulamalarını dış kaynaktan – resmi olmayan yol ve yöntemler aracılığıyla – edinen Huawei kullanıcılarını güvenlikleri konusunda uyardı. Google tarafından paylaşılan yazı ‘sideload’ yani arka kapıdan Google hizmetlerine erişim konusunda resmi ağızdan en caydırıcı açıklama olarak kayıtlara geçti. Google çalışanı Tristan Ostrowski tarafından paylaşılan yazıya buradan erişebilirsiniz.


İlginizi çekebilir: Huawei, Google uygulamalarının açığını kapatacak


Google Huawei

Bu konuda halen kullanıcıların kafa karışıklığı yaşadığını söyleyen Google Play yöneticisi Tristan Ostrowski yapılan açıklamada 16 Mayıs 2019‘dan sonra piyasaya sürülen Huawei cihazlarına destek verilemediğini söyledi. İlgili yazıda Huawei’nin Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal çıkarlarını tehdit edip etmediğinin halen soruşturulduğu belirtildi. Ostrowski, odak noktalarının halihazırda kullanımda olan (16 Mayıs 2019 öncesi çıkış tarihine sahip ) milyonlarca Huawei cihazında, Huawei ile birlikte yasal sınırlar içinde çalışarak, ilgili güvenlik güncellemelerini sağlamak olduğunu söyledi.

İlgili tarih sonrası çıkan cihazların Google tarafının güvenlik kontrolleri prosesinden geçmediğini belirtildi. Çünkü bu cihazlara Google Play Protect yazılımı yüklenmedi. Haliyle Google tarafı tüm bahse konu bu cihazları sertifikasız olarak tanımladı. Google tam olarak bu noktada kullanıcıları uyararak, hizmetlerini resmi olmayan yollardan cihazlarına yükleyen kullanıcılara bu uygulamaların kötü amaçlı yazılım içermediği konusunda garanti veremeyeceklerini belirtti. Sertifikasız cihazlara hizmetlerinin kurulmaması tavsiyesinde bulunuldu. Google, Play Store, Gmail, YouTube gibi yazılımlarının onaysız cihazlarda güvenli şekilde çalışmasına müsaade etmediklerini ifade etti.

Google Huawei

Google tarafının tüm uyarılarına rağmen henüz bu anlamda yaşanan bir güvenlik problemi kayıtlara geçmedi. Fakat yine de bu durum dış kaynaktan edinilen bu uygulamaların tamamıyla güvenli olduğu manasına da gelmez.

Cihazınızın Google tarafından desteklenip desteklenmediğini öğrenmek için; Google Play Store uygulamasını açıp, menüye ardından da ayarlara dokunup, açılan barın en altından bunu öğrenebilirsiniz. İlgili bölümde cihazınızın sertifikalı yada sertifikalı değil şeklinde bir ibare ile etiketlendiğini görebilirsiniz.

Devamını oku