Sosyal medya

Google

Google Asistan, YouTube Music’deki kişisel listeleri oynatabilecek

Google Asistan YouTube Music

YouTube Music uygulamasında oluşturulan kişisel oynatma listeleri, Google Asistan uygulamasına sesli komut verilerek oynatılabilecek.


İlginizi çekebilir: YouTube Music, My Mix ile daha iyi çalma listeleri oluşturacak!

reklam
Aorus reklamı

YouTube Music, rakipleriyle arayı kapatıyor

YouTube Music uygulaması tarafından oluşturulan çalma listeleri, halihazırda Google Asistan tarafından oynatılabiliyor fakat kişisel olarak oluşturulmuş listelerimiz için böyle bir özellik desteklenmiyordu.

Özellik şu an için yalnızca ABD’de test edilebilir durumda. Şirket, söz konusu özelliğin diğer ülkelerde ve dillerde de kullanıma hazır hale getirileceğini belirtiyor. Söz konusu testler yaklaşık iki ay önce başladı. Edinilen raporlarda, özelliğin Android tablet ve telefonlarda çalıştığı ve “Ok Google, ‘X’ çalma listemi oynat” komutuyla kolayca kullanılabilir durumda olduğu belirtiliyor.

Adventure İstanbul

YouTube Music uygulamasına eklenecek olan sesli etkileşim özelliği, diğer büyük rakiplerine karşı iyi bir alternatif olma yolunda ilerlediğinin bir göstergesi mahiyetinde.

Google Play Müzik uygulamasına son veriliyor

Apple Music ve Spotify gibi dijital müzik platformlarının önüne geçmeyi hedefleyen Google, son dönemlerde YouTube Music’e büyük önem vermiş durumda. Şirket tarafından YouTube Music’e ağırlık verilmesiyle birlikte, Google Play Müzik’in arka planda kaldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Öyle ki, 2020 yılı sonu itibarıyla söz konusu platform kullanımdan kaldırılacak.

Google Takeout

Google Play Müzik platformundan satın alım yapmış olanlar, Aralık 2020 tarihine kadar Google Takeout ile YouTube Music ya da diğer dijital müzik servislerine aktarım yapabilecekler.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google Duo, GMS sertifikası olmayan telefonlarda çalışmayacak

Google Duo

Google’ın Skype benzeri görüntülü görüşme hizmeti Google Duo, nisan ayından itibaren Google Mobil Hizmetleri (GMS) sertifikası olmayan cihazlarda çalışmayacak. Benzer bir kararı Mesajlar uygulaması için de alan Google, görünüşe bakılırsa bizzat lisanslamadığı cihazlara karşı daha agresif tavırlar takınmaya başlıyor.


İlginizi çekebilir: Google, Avustralya’da arama motoru hizmetini kapatabilir

reklam
Aorus reklamı

Google Duo, sertifikasız Android cihazlara veda ediyor!

XDA Developers ekibi tarafından kamuoyuyla paylaşılan bilgilere göre, Google’ın görüntülü görüşme uygulaması Duo nisan ayında GMS sertifikasına sahip olmayan cihazlarda çalışmayı durduracak. Hatırlayacak olursanız birkaç gün önce, benzer bir kararın Google Mesajlar’da da uygulamaya konulacağı ortaya çıkmıştı. XDA ekibi tarafından Mesajlar’ın kodlarında yapılan incelemeler ışığında 31 Mart’tan sonra uygulamanın artık GMS sertifikalı olmayan cihazlarda çalışmayacağı anlaşılmıştı.

Google Duo uygulamasının back-end taraftaki kodlarında yapılan incelemeler ışığında tespit edilen birtakım notlarda da, açıkça “Desteklenmeyen bir cihaz kullandığınız için Duo yakında bu cihazdaki hesabınızı iptal edecek.” uyarısı yer almakta. Bu arada Google, görüşme kayıtlarını kaybetmek istemeyen kullanıcılara da küçük bir güzellik yaparak, kayıtlarını indirmeleri için 14 gün ek süre tanıyacak.

Adventure İstanbul

Sizler için hazırladığım akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz


Google Duo

GMS nedir, neden bu kadar önemli?

Şimdilik Google konuyla alakalı resmi bir açıklama yapmadı, bu nedenle Duo ve Mesajlar’ın GMS sertifikası bulunmayan cihazlarda neden desteklenmeyeceği bilinmiyor. Ancak GMS’nin var olma amacına kısa bir göz atarak, bunu kolaylıkla anlayabiliriz. GMS yani Google Mobil Hizmetleri, Google tarafından kullanıcılara sunulan bütün mobil hizmetlerin ve uygulamaların bir arada paketlendiği bir hizmettir. Şu önemli notu düşmemizde de yarar var; GMS, Android işletim sisteminden bağımsız bir yapıda çalışır, yani her Android’li telefon otomatikman GMS sertifikalı demek değildir.

Android üreticilerinin, GMS sertifikalarına sahip olabilmek için Google’dan ayrıca özel bir lisans almaları gerekiyor. Sadece Android işletim sisteminin o telefonda bulunması yeterli olmuyor. GMS sertifikası olan bir Android telefon, gizlilik ve güvenlik bakımından Google’ın gerekli tüm testlerini geçmiştir ve o cihazda önyüklü olarak hiçbir zararlı yazılım bulunmadığı Google tarafından teyit edilmiş demektir. GMS sertifikası olmayan cihazda ise bunun tam tersi, o cihazın Google tarafından güvenilirliği teyit edilmemiştir.

Bu sebepten ötürü, Google bizzat güvenilir olarak sınıflandırmadığı cihazlarda Mesajlar ve Duo gibi doğrudan kullanıcıların özel olarak mesajlaşıp görüşebildiği uygulamalarını desteklemek istemiyor.

Devamını oku

Google

Google, Avustralya’da arama motoru hizmetini kapatabilir

Yazan:

google

Google, kendilerini içerikleri için haber yayıncılarına ödeme yapmak zorunda bırakacak yasa tasarısından dolayı Avustralya’dan çekilmeyi düşünüyor. Firma sadece Google Haberler’de yayınlanan haber makaleleri için değil arama motorunda gösterilen haberlere bağlantı vermek ve pasajları göstermek için ödeme yapmaya zorlandığını iddia ediyor.


İlginizi çekebilir: Google Mesajlar, GMS sertifikası olmayan cihazlarda çalışmayacak

reklam
Aorus reklamı

Avustralya yönetimi Google’ın açıklamalarına tepkili

Google Avustralya ve Yeni Zelanda Başkan Yardımcısı Mel Silva, Avustaralya Senatosu Ekonomi Yasama Komitesi’nde şu açıklamalarda bulundu: Kurallar bu haliyle yasalaşacak olursa bu bize Google Search’ü Avustralya’da kullanıma sunmayı bırakmaktan başka seçenek bırakmıyor. Mevzuata detaylı bir şekilde baktıktan sonra, finansal ve operasyonel risklerle ülkede bir hizmet sunmaya devam edebilmenin bir yolunu görmediğimiz sonucuna vardık.

Google, kendilerini içerikleri için haber yayıncılarına ödeme yapmak zorunda bırakacak yasa tasarısından dolayı Avustralya’dan çekilmeyi düşünüyor.

Adventure İstanbul

Yasayı hazırlayan ACCC-Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’ndan ağustos ayında yapılan açıklamaya göre bu yasa tasarısı Google’ın arama motoru hizmetini kapsamaması gerekiyordu. Firma haziran ayında yaptığı açıklamada Google Haberler üzerinde yayıncılara ödeme yapmayı taahhüt ediyordu. Avustralya, Almanya ve Brezilya’daki yayıncılara ödeme yapma programını duyurmuştu. Ancak ACCC, yasa tasarısının Avustralya haber medyası işletmeleri ile dev internet firmaları arasındaki pazarlık gücü dengesizliğini ele aldığını düşünüyor.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison ise: “Tehditlere yanıt vermiyoruz. Avustralya Devleti ülkede yapabilecekleriniz için kuralları koyar. Bu da bizim parlamentomuzda yapılır. Avustralya’da işler böyle yürüyor” dedi. Ülkedeki resmi raporlara göre ülkedeki çevrimiçi aramaların en az %94’ü Google’ın servisleri üzerinden gerçekleştiriliyor.

Facebook da benzer davranarak haberlerinin Avustralya’da paylaşılmasını engelleyebileceğini belirtiyor. Ülkede gelinen şu noktada internet devi ve Avustralya yönetimi arasındaki anlaşmazlık devam edecek belki de Google’ın ülkeden çıkmasıyla sonuçlanacak gibi.


Sizler için hazırladığımız Hepsiburada ve Trendyol alışveriş listelerine bakabilirsiniz.


 

Devamını oku

Google

Google Mesajlar, GMS sertifikası olmayan cihazlarda çalışmayacak

google mesajlar

Google tarafından geliştirilen Mesajlar uygulaması, nisan ayından itibaren GMS (Google Mobil Hizmetleri) sertifikası olmayan cihazlarda çalışmayacak. Bu değişiklikten, özellikle ABD ambargosu altında piyasaya çıkan Huawei telefonların etkileneceği belirtiliyor. Zira Huawei’nin telefonlarında Android işletim sistemi olsa da, ambargo nedeniyle GMS sertifikası bulunmadığı için teknik olarak bu cihazlar sertifikasız durumdalar.


İlginizi çekebilir: Honor Google Hizmetleri çalıştırabilecek bir telefon serisi üretiyor

reklam
Aorus reklamı

Android işletim sistemli telefonlardaki yerleşik mesajlaşma uygulamalarına alternatif olarak geliştirilen Google Mesajlar, RCS ve uçtan uca şifreleme gibi işlevsellik ve güvenlik odaklı özellikleri sayesinde popülaritesini son zamanlarda artırmaya başladı.

Bizzat Google tarafından geliştirildiği için gönül rahatlığıyla güvenlik endişesi olmadan telefonlarımızda kullanabildiğimiz Mesajlar’a mart ayından itibaren yeni bir değişiklik eklenecek. XDA Developers ekibinin aktardığı bilgilere göre, Google Mesajlar 31 Mart 2021’den sonra sertifikasız Android cihazlarda çalışmayı durduracak.

Adventure İstanbul

Sertifikasız cihazların ne olduğuyla ilgili tam olarak bilgi sahibi değilseniz, kısaca şöyle özetleyebiliriz; bazı cihazlar, Android işletim sistemiyle çalışmalarına rağmen Google Mobil Hizmetleri (GMS) lisansına sahip değiller, yani bir başka deyişle Google tarafından güvenilir olarak sınıflandırılmıyorlar. İşte Google’ın güvenilir olarak sınıflandırmadığı böyle cihazlara kısaca “sertifikasız” diyebiliyoruz.

Google Mesajlar, şimdiye kadar sertifikasız cihazlarda çalışabiliyordu

Google Mesajlar

Normalde GMS sertifikalı cihazlarda Google’ın uygulamaları ön yüklü olarak geliyorken, sertifikasız cihazlarda ise Google’ın uygulamaları bulunmuyor. Fakat Google Mesajlar uygulaması, Google hesabı gerektirmediği için şimdiye kadar GMS sertifikası olmayan cihazlarda bile çalışabiliyordu. İşte 31 Mart’tan itibaren bu durum değişecek ve Google’ın Mesajlar uygulaması artık GMS sertifikasına sahip olmayan cihazlarda kullanılamayacak.

Sertifikasız cihazlara, Huawei’nin Mate 30 ve Mate 40 gibi ABD ambargosu altında piyasaya sürülen telefonlarını örnek verebiliriz. Sadece Huawei telefonlar da değil; globalde satılmamasına rağmen Çin’den getirilen ve doğal olarak GMS sertifikası olmayan telefonlar da piyasada satılmaktalar. İşte Google’ın Mesajlar uygulamasıyla ilgili aldığı karar, bu tarzdaki telefonların tamamını kapsıyor.


Sizler için hazırladığım akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz


Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler