Sosyal medya

Giyilebilir Teknoloji

Giyilebilir teknoloji ürünlerine yeni işlevler gelebilir

giyilebilir teknoloji

Bluetooth tarafında gelen yeni iyileştirmeler, giyilebilir teknoloji ürünlerine Covid-19 takip özelliğinin gelmesi için yol açmışa benziyor.


İlginizi çekebilir: Fitbit bazı Sense akıllı saatlerini değiştirecek


Sıkça kullanılan belli sistemler, kullanıcıları sonrasında Covid-19 teşhisi konulmuş birinin yakınlarında bulunmuş olmaları durumunda uyarıyorlar. Bunu da Bluetooth üzerinden anonim cihaz bilgileri paylaşarak yapıyorlar. Özellikle telefonlar, kolay bir bağlantı sağlama kapasiteleriyle bu konuda bir numara konumundalar. Ancak çocuklar veya daha yaşlı kitleler baz alındığında, telefon kullanım oranı azalabiliyor.

Bundan dolayı, bileklik ve akıllı saatler gibi bazı giyilebilir teknoloji ürünleri de; yakın zamanda Bluetooth temelli bir sistem ile Covid-19 salgınını takip edebilmek için kullanılabilir. Özellikle kablosuz cihazlar için getirilebilecek ve standart hale gelecek bir destek, bu gibi kitlelerin de takip programlarında yer almalarını kolaylaştırabilir. Örneğin, okul yaşındaki bir çocuğun koluna takılabilecek Bluetooth destekli bir bileklik; topladığı anonim bilgileri belirli aralıklarla ebeveyninin akıllı telefonuna gönderebilir ve herhangi bir durumu ona iletebilir.

giyilebilir teknoloji

Covid-19 yayılımı hakkında Münih Teknik Üniversitesi’nin yürüttüğü araştırmanın yetkilisi olan Elisa Resconi; bu konuda salgının yayılımı ve kontrolü için kilit teşkil eden yaş gruplarında telefon kullanımının az olmasının yapılan takiplerde bazı zorluklara yol açtığını belirtiyor. Aynı zamanda bu tip giyilebilir cihazların, takip araştırmalarının bu gibi gruplara da yayılabilmesi açısından önem taşıdığını da söylüyor.

Bununla alakalı olarak Ağustos 2020’de bir topluluk kurulmuş ve yüz elliden fazla hissedarın ilgisini de çekmişti. Ancak şu anda ise Bluetooth SIG, bu konuda topluluktan gelecek olan geri bildirimleri bekliyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Furkan Albayrak

Dillerle ve onların iletişimi ile ilgilenen, bu iletişime de teknolojiyi eklemeye çalışan bir arkadaş.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval