Sosyal medya

Donanım

Gigabyte, yeni oyuncu monitörü serisini duyurdu!

Gigabyte KVM

Gigabyte, oyun odaklı ürettiği yeni monitör serisinin tanıtımını Taipei’de gerçekleştirdi. Gigabyte’ın duyurduğu yeni oyuncu monitörlerinde, KVM ünitesi yerleşik halde ve kullanıma hazır bir şekilde sunulacak.


İlginizi çekebilir: Gigabyte, ilk SuperSpeed IPS oyuncu monitörünü tanıttı: AORUS FI25F

reklam
Aorus reklamı

Gigabyte tarafından yeni monitörlerinde sunulan KVM teknolojisi kullanıcılara neler vadediyor

KVM’nin açılımı, klavye, video ve fare (keyboard, video, mouse) şeklinde. Bu teknoloji, bütün cihazlarınızı tek bir monitöre bağlayabileceğiniz bir HUB olarak düşünülebilir.  Önceleri test ve multi-medya yayınları için kullanılan KVM teknolojisi, Gigabyte tarafından farklı bir bakış açısıyla harmanlanarak; firmanın yeni monitörlerinde kullanıma sunulmuş durumda.

gigabyte kvm

Adventure İstanbul

Günümüzde, mobil cihazlarımızla çok fazla vakit geçiriyoruz. Haliyle kimi kullanıcılar mobil cihazlarında daha büyük ekran deneyimi yaşayabilmek istiyor. Gigabyte’ın yeni monitörlerinde kullanıma sunduğu Built-in KVM teknolojisi sayesinde, cep telefonunuzu USB Type-C bağlantısıyla, KVM üzerinden monitörünüze bağlayarak kullanabilmeniz mümkün. Bu teknolojiyle, alışkın olduğumuz screen-mirroring teknolojisinden farklı olarak; cihazınızı monitörünüz üzerinden fare ve klavye ile kontrol edebilmeniz de mümkün. Bu sayede Gigabyte, kullanıcılara daha kreatif davranabilecekleri bir çalışma ve oyun deneyimi sunmayı amaçlamış.

KVM gigabyte

Yeni Gigabyte monitörler o kadar düşük gecikme sürelerine sahip ki; KVM üzerinden monitörünüze bağlanarak mobil oyunlarınızı oynayabilmeniz bile mümkün. Bu sayede cep telefonunuzu bir oyun kolu gibi kullanarak; oyun deneyiminizi Gigabyte’ın monitörlerleriyle yaşayabiliyorsunuz. Ayrıca KVM üzerinden, bilgisayarınızı, akıllı telefonunuzu, klavyenizi, farenizi ve daha birçok cihazınızı tek bir monitöre bağlayarak; KVM tuşu ile cihazlarınız arasında geçiş yapabilirsiniz. Bu sayede sürekli olarak kablolarla uğraşmanıza gerek kalmadan; cihazlarınızı monitörünüzle kullanmaya devam edebilmeniz mümkün.

gigabyte KVM butonu

M27F ve M27Q, oyuncular tarafından talep gören birçok özelliği bünyesinde barındırıyor

Yeni Gigabyte monitörlerin tek avantajı, KVM teknolojisiyle sınırlı değil. Geniş renk gamutu, yüksek ekran tazeleme hızı ve düşük gecikme sürelerine sahip olacak olan Gigabyte M27F ve M27Q modelleri, oyuncuların yeni gözdesi olmaya aday konumda. Gigabyte’ın yeni monitörlerinde, AMD FreeSync teknolojisi de sunulacak. Bu sayede daha akıcı bir oyun deneyimi yaşamanız da mümkün.

Gigabyte M27F

M27F modeli, 27 inç boyuta sahip ve Full HD çözünürlüğü destekleyebiliyor. M27F için ekran tazeleme hızıysa, 144 Hz; gecikme süresi ise 1 milisaniye (ms). KVM teknolojisi de dahil olunca M27F, günümüz standartlarında birçok oyuncu için ideal bir monitör konumunda bulunuyor.

Gigabyte M27Q

M27Q modeli, yine 27 inç boyuta sahip ve Gigabyte’ın SuperSpeed IPS teknolojisini kullanıyor. 170 Hz tazeleme hızına sahip olan bu monitör, 0.5 milisaniye (ms) gecikme süresine sahip. M27Q, sahip olduğu geniş renk gamutu ve renk doğruluğundaki başarının yanı sıra; VESA tarafından sağlanan Display HDR 400 sertifikasına da sahip. Bu sayede hem oyunculuk amaçlı hem profesyonel amaçlı kullanımlara uygun olan M27Q, kullanıcılara premium bir monitör deneyimi sunabiliyor. Ayrıca bu modelde KVM teknolojisinin standart olarak bulunacağını da yeniden hatırlatalım. Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı, maskenizi düzgün bir biçimde takmayı, ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın! 

Gigabyte M27Q

Motosikletler ve teknoloji ile ilgili yenilikleri yakından takip etmeyi seven; aynı zamanda metal müzik tutkunu Hardware Plus yazarı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Foxconn, Vietnam’da fabrika kuruyor; iPad’ler burada üretilecek

Foxconn

ABD’li teknoloji devi Apple’ın en büyük tedarikçilerinden birisi olan Foxconn, 270 milyon dolarlık bir yatırımla Vietnam’da fabrika kuracak. Genel merkezi Tayvan’da bulunan elektronik üreticisi, fabrikayı kurabilmek için Vietnam Hükûmeti’nden resmî onayını aldı. Foxconn’un kuracağı yeni tesiste, yılda 8 milyon dizüstü bilgisayar ve tablet üretimi gerçekleşecek.


İlginizi çekebilir: Apple M1 Mac cihazları için Microsoft Edge geliyor

reklam
Aorus reklamı

Görünen o ki Apple, Çin ile Amerika Birleşik Devletleri arasında devam eden teknoloji savaşlarından herhangi bir şekilde olumsuz etkilenmek istemiyor. Zira iPad, iPhone ve MacBook üretiminde büyük rolü bulunan Tayvan merkezli elektronik üreticisi Foxconn, Apple’ın talebi üzerine yakında üretimin önemli bir kısmını Çin’den Vietnam’a taşıyacak.

Reuters tarafından paylaşılan haberlere göre Foxconn, Vietnam’ın Bac Giang bölgesinde 270 milyon dolar değerinde yeni bir fabrika kurmak için hazırlıklara başladı. Gerekli tüm yasal süreçleri tamamlayıp, Vietnam Hükûmeti tarafından da fabrika için lisansını almayı başaran Foxconn’un, yeni üretim tesisini kurmasının ardından Vietnam’daki yatırımlarını 700 milyon dolar daha artıracağı bildiriliyor.

Adventure İstanbul

Yeni Foxconn fabrikasında, yılda 8 milyon cihaz üretimi gerçekleşecek

Foxconn'un iPhone

Foxconn’un yeni fabrikası, Fukang Technology şirketinin koordinesinde inşa edilecek ve fabrika tamamlandıktan sonra, Çin’de devam eden üretimin bir kısmı artık burada yapılacak. Foxconn, şu anda günlük hayatta kullandığımız iPhone, iPad ve MacBook’ları Çin Halk Cumhuriyeti’nde bulunan fabrikasında üretiyor. Yeni fabrikanın hayata geçmesinin ardından da Apple’ın talebi üzerine iPad ve MacBook’ların artık Vietnam’da üretileceği belirtiliyor.


Sizler için hazırladığım akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz


Doğrusunu isterseniz Apple, üretimi Çin’den başka bir bölgeye taşımak istemekte haksız sayılmaz. Zira hepimizin bildiği üzere, dünyada devam etmekte olan bir Çin-ABD gerilimi var ve bu gerilimin ucunun kime dokunacağı belirsiz. Üstelik işin kötüsü bu gerilim Donald Trump yönetiminin aldığı yeni kararlarla da alevleniyor. Hatırlayacak olursanız geçtiğimiz günlerde Trump, Xiaomi’yi ABD’nin kara listesine almıştı.

Xiaomi’nin kara listeye alınması henüz ağır bir yaptırım sayılmıyor; fakat Huawei’ye uygulanan yaptırımların da hafif hafif başladığını ve günün sonundan ne hale geldiğini aklımızın bir köşesine yazmamızda fayda var. Yarın bir gün Çin Hükûmeti tarafından Apple’ın tedarik zincirine yönelik herhangi bir yaptırım uygulanmayacağının garantisinin olmaması da, işin cabası. Apple’ın Foxconn ile anlaşıp üretimi Çin’den Vietnam’a taşımak istemesini, bu tehlikenin varlığıyla açıklayabiliriz.

Devamını oku

Donanım

Huawei artık Intel’den ürün tedarik edemeyecek

Yazan:

Huawei

ABD’de Trump yönetimi, aralarında Intel’in de bulunduğu bazı tedarikçilerin Huawei ile anlaşmasını iptal etti. Huawei, artık Intel’den ürün tedarik edemeyecek.


İlginizi çekebilir: Huawei MateBook X Pro 2021, resmi olarak tanıtıldı!

reklam
Aorus reklamı

Huawei, merkezi Çin’in Shenzen şehrinde bulunan Çin menşeli ve çok uluslu bir teknoloji şirketidir. Özellikle akıllı telefonları ve telekomünikasyon altyapılarıyla öne çıkan şirket, uzun zamandır ABD ile bazı sorunlar yaşıyor. ABD tarafından, Çin hükümeti adına casusluk yapmakla suçlanan şirket, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının ortasında kalmış ve bunun sonucu olarak bazı ticaret ambargolarına maruz kalmıştı. Google servislerine erişimi yasaklanan Huawei, bir darbe daha alıyor. Başkanlık seçimlerini kaybeden Trump yönetimi, görevi devretmesine günler kala aralarında Intel’in de olduğu bazı şirketlerden ürün tedarik edemeyecek.

Huawei

Adventure İstanbul

Huawei artık Intel’den ürün tedarik edemeyecek

ABD ambargosundan etkilenen Çinli şirket, çözümü kendi işletim sistemi ve mağazası yeterli düzeye gelene kadar iç pazara dönmekte bulmuştu. Yine de kar etmek için başka alternatiflere yönelen şirket, ilk olarak elinden alt markası olan Honor’u çıkarmış ve laptop pazarına yönelmişti. Özellikle ultrabook modelleriyle dikkat çeken Çinli üretici, pandemi dönemiyle yükselişe geçen pazarda oldukça başarılı ürünlere sahipti. Şimdi ise Reuters tarafından yapılan habere göre, ABD’de Trump yönetimi aralarında Intel’in de dahil olduğu bir grup şirketin, Huawei ile olan ticaret lisansları iptal edildi. Ortaya çıkan bir e-postada, Ticaret departmanının Intel’in lisans taleplerini reddettiği ve daha önce verilmiş bir lisansı iptal etme niyetinde olduğunu ortaya çıkardı. İsmi belirtilmeyen bazı kaynaklar da yaptığı yorumlarda 4 şirketten, 8 lisans iptal edildiğini belirtti.  Bundan sonra Intel, Huawei için işlemci ya da başka bir ürün tedarik edemeyecek. İddialar ile ilgili iki şirket de yorum yapmayı reddetti.

Huawei

Gözler yeni başkanda

Şirket için oldukça zorlu olan bu karar, belirttiğimiz üzere Trump yönetimi tarafından alındı. Ancak 20 Ocak tarihinde ABD de koltuk değişimi yaşanacak. Mevcut Başkan Trump, görev süresini doldurarak, görevi yeni Başkan Joe Biden’a devredecek. Biden’ın görevi aldıktan sonra Huawei ambargosunu kaldırıp kaldırmayacağı ise merak konusu. Konuyla ilgili yeni gelişmeler için takipte kalın.


İlginizi çekebilir: Her bütçeye uygun akıllı bileklikleri Trendyol üzerinden almak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir: Her bütçeye uygun akıllı bileklikleri Hepsiburada üzerinden almak için tıklayınız.


 

Devamını oku

Donanım

Noctua, Intel Rocket Lake işlemcileri için hazırlanıyor

noctua

Intel 11.nesil Rocket Lake-S işlemcileri yakın zamanda kullanıcıyla buluşacak. Çiplerin tam özellikleri, fiyatı ve çıkış tarihi ise Intel tarafından henüz açıklanmış değil. Bununla birlikte geçen haftanın başlarında CES platformunda i9-11900K amiral gemisi işlemcisi için önemli detaylar paylaşan firma; çiplerin çıkışlarının yakın olduğu ipucunu bizlere veren B560 ve Z590 anakartlarının duyurusunu da yaptı.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Bunlar dışında ise işlemci soğutucusu ve fan firması olan Noctua, hangi soğutucunun hangi kartta çalıştığıyla alakalı uyumluluk listesini yeniliyor. Şimdilik 30 Z590 ve 11 B560 kartı kapsayan liste ile birlikte önemli bir gelişim kaydedildiği görülebiliyor. Üstelik liste henüz tamamlanmış da değil. Yine de birçok bilindik kart listede yerlerini almış durumda.

noctua

Adventure İstanbul

Noctua firmasının sahip olduğu geniş soğutucu yelpazesini düşününce bu süreç biraz daha zaman alabilecek gibi duruyor. Üstelik desteği kesilmiş kartlara yönelik toplamda 55 farklı soğutucu için denemeler de sürüyor. Dolayısıyla çıkışından önce bile bu seviyede bilgilerin gelmesi sağlanacak destekler için oldukça önemli diyebiliriz.

Noctua’nın Z590 ve B560 destek listeleri paylaşılmış durumda. Listelerde kartın soğutucu desteği olmaması durumunda kırmızı bir çarpıyla, desteğe sahip olması durumunda ise yeşil bir tik ile belirtiliyor.

Son olarak bazı soğutucuların LGA1200 işlemci soketlerine oturabilmeleri için SecuFirm montaj kitinin gerektiğini hatırlatmamız gerek. Ancak satın alındığının kanıtlanması durumunda firma bu kitleri ücretsiz olarak kullanıcılara temin ediyor.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler