Sosyal medya

Donanım

Freedos Nedir? Freedos Bilgisayara Windows 10 Nasıl Yüklenir?

freedos

Bilgisayar alırken karşımıza çıkan Freedos terimi nedir? Freedos bilgisayarlara Windows 10 işletim sistemi nasıl kurulur? İşte Freedos hakkındaki herşey!

reklam
Aorus reklamı

Bilgisayar alırken karşımıza çıkan Freedos terimi insanların kafasında bir soru işareti bırakıyor. Özellikle hazır sistemlerde ve laptoplarda karşımıza çıkan bu terimi çoğu kişi bilmiyor. Gelin aslında oldukça basit bir anlam taşıyan Freedos terimine yakından bakalım.


İlginizi Çekebilir: Ücretsiz En İyi Antivirüs Programları! (2021)


Freedos nedir?

Başta da söylediğimiz gibi basit bir anlam taşıyan Freedos terimi bilgisayarın içerisinde bir işletim sistemi bulunmadığını ifade ediyor. Yani üretici firma bu bilgisayarın içine Windows 10, 8 veya 7 gibi bir işletim sistemi kurmuyor. Zaten Freedos olmayan modellere bakarsanız günümüzde genellikle bu alanda Windows 10 ibaresinin bulunduğunu görüyoruz. Yani üretici firma bilgisayarın içine bir işletim sistemi kuruyorsa sistemin adını özellikler kısmına yazıyor. Eğer sistemin içerisinde bir işletim sistemi yoksa Freedos olarak belirtiliyor.

freedos

Freedos bilgisayar alınır mı?

Aslında bu sorunun cevabı oldukça basit. Fiyatlara baktığımız zaman bazı ürünlerde birebir aynı ürünün işletim sistemi kurulu olanı ve Freedos olanı arasında fiyat farkı oluyor. Tabiki burada işletim sisteminin kurulu olduğu model daha pahalı satılıyor. Bu taraftan baktığımızda Freedos sistem almak daha mantıklı duruyor. Tabi bu seçeneği seçtiğimizde bilgisayarımıza Windows işletim sistemini kendimiz kurmamız gerektiğini bilmeliyiz. Peki Freedos sisteme Windows 10 işletim sistemini nasıl kurarız? Gelin Freedos bilgisayara Windows 10 nasıl kurulur gösterelim.

Freedos bilgisayara nasıl Windows 10 kurarız?

Freedos bir sisteme Windows 10 kurmak için ilk olarak Windows 10’un kurulum dosyasının yüklü olduğu bir disk lazım. Eğer elinizde böyle bir disk yoksa Windows 10 kurulum dosyasını bir diske yazmamız lazım. Biz ilk olarak Windows 10 dosyasını USB‘ye yazmayı göstereceğiz. Ardından Freedos sisteme Windows 10 kurma işlemine geçeceğiz. Eğer elinizde Windows 10 kurulum dosyasının kurulu olduğu bir disk varsa direkt olarak o adıma geçebilirsiniz.

1.Adım : Windows 10 ISO dosyasını indirmek.

İlk olarak buraya tıklayarak Windows 10 kurulum sitesine gidiyoruz. Linke tıkladıktan sonra açılan pencerede “Aracı şimdi indirin” butonuna bastıktan sonra Windows 10’un kurulum dosyası bilgisayarınıza inecek. Ardından Windows 10 format atma işleminin ilk adımını tamamlamış olacaksınız.

2.Adım : USB belleğin içini temizlemek!

Daha sonra USB ile Freedos kurulum işlemi gerçekleştireceğimiz için USB belleğinizi bilgisayarınıza takıyorsunuz. USB belleğinizin en az 8GB olması gerekiyor. Eğer USB’niz 8GB ve üzeri ise format atma işlemi için USB belleğinizin içini temizlemeniz gerek. Bu işlemi için ilk olarak “Bu Bilgisayar” kısayoluna tıklıyoruz ve USB belleğimizin üzerine gelip sağ tık yapıyoruz. Ardından “Biçimlendir” diyoruz.

windows 10 format

Açılan pencerede “Dosya Sistemi” seçeneğini “FAT32” yerine “NTFS” olarak seçiyoruz. Ardından “Hızlı biçimlendir” seçeneğini seçip “Başlat” diyebilirsiniz. İşlem bittikten sonra sekmeyi kapatabilirsiniz.

3.Adım : ISO dosyasını programsız USB’ye yazdırmak!

Daha sonra USB belleğimiz takılı iken ilk indirdiğimiz  “MediaCreationTool…” isimli kurulum dosyasını çalıştırıyoruz. Açılan sekmede lisans koşullarını kabul ediyoruz.

windows 10 format atma

Daha sonra yeni açılan pencerede “Başka bir bilgisayar için yükleme medyası (USB, DVD, ISO) oluştur” seçeneğini seçip, “İleri” tuşuna tıklıyoruz.

windows 10 format atmak

Ardından yeni açılan sekmede  “Bu bilgisayar için önerilen seçenekleri kullan” seçeneğini seçip “İleri” butonuna basıyoruz.

windows 10 format

Daha sonra gelen ekranda USB flash sürücü seçeneğini seçiyoruz ve sonraki sekmede içini temizlediğimiz USB belleği seçip “İleri” tuşuna basıyoruz.

freedos

Bu işlemden sonra USB belleğimizin içine Windows 10 kurulum dosyaları yüklenmiş olacak. Burada gelen sekmede kurulum bitene kadar bekliyoruz. Kurulum tamamlandıktan sonra sekmeyi kapatabilirsiniz.

Artık USB belleğimize Windows 10 kurulum dosyalarımızı kurduk. Sırada Freedos sistemimize Windows 10 işletim sistemini kurmak var. Artık Windows 10 kurmak için kullandığımız bilgisayardan USB belleğimizi çıkarıyoruz ve Freedos sistemimize takıyoruz.

4.Adım : Freedos sisteme Windows 10 kurmak (BIOS’a giriş yapmak)

Freedos sistemimize Windows 10 kurmak için hazırladığımız USB belleğini takıyoruz. Ardından işleme başlatmak için artık BIOS‘a girmemiz gerekiyor. Bu işlemi başlatmak için ilk olarak bilgisayarımızı açıyoruz ve BIOS’a girmek için gereken tuşa sürekli olarak basıyoruz. Bu tuş bilgisayar açılırken ekranın alt kısmında yazar. Eğer hangi tuşa basacağınızı bilmiyorsanız anakart modelinizi yazarak internetten BIOS tuşunuzu öğrenebilirsiniz. Genellikle “F2, F11, F12, DEL” gibi tuşlarla BIOS’a girildiğini belirtmek isterim.

windows 10 format

BIOS‘a girdikten sonra USB belleğimizi “Device Menu” kısmında ilk sıraya almamız gerekiyor. Bu bizim sistemimizde BIOS’a girer girmez karşımıza çıkıyor. Eğer böyle bir BIOS Menu’ye sahipseniz üst kısımdaki menüden USB’nizi bulup en sola taşıyabilirsiniz. Diğer BIOS’larda ise “Boot” sekmesine tıklıyorsunuz.  Buradan ilgili seçeneğe tıklayarak USB belleğinizi yine en üst sıraya alabilirsiniz. Bu işlemi tamamladıktan sonra kaydedip çıkış yapmanız gerekiyor. Bu işlemi bir tuş ile yapabilirsiniz. Bu tuş genellikle BIOS ekranında alt kısımda “… – Save and Exit” şeklinde yazar. Ya da sol üstten çarpı ikonuna basıp “Save and Exit” seçeneğini seçebilirsiniz. Bu işlemi de yaptıktan sonra Windows kurulum işleminiz başlamış olacak.

5.Adım : Windows 10 kurulumunu tamamlamak!

Bilgisayarınız Windows kurulum sekmesini açıktan sonra aşağıdaki gibi dil ve klavye seçimlerinizi yapıp “İleri” tuşuna basıyorsunuz. Ardından açılan yeni sekmede “Şimdi Yükle” butonuna tıklıyorsunuz. Sonrasında gelen sekmede tekrar lisans koşullarını kabul edip “İleri” tuşuna basıyorsunuz ve disk tercihleriniz için yeni bir sekme geliyor. Burada alt kısımda bulunan “Özel” seçeneğine tıklıyorsunuz.

windows 10 format

Daha sonra karşınıza bilgisayarınızdaki diskleriniz geliyor. Burada disklerinizdeki verileri silmek istiyorsanız tek tek disklere basıp “Biçimlendir” diyorsunuz. Tüm diskleri sıfırladıktan sonra Windows’u kurmak istediğiniz diski seçip “İleri” tuşuna basmanız gerekiyor.

freedos

Evet bu işlemide tamamladıktan sonra Windows 10 kurma işlemimiz tamamlanmış oluyor. Bu yazımızda “Freedos sistem nedir?, Freedos sisteme Windows 10 nasıl kurulur?” sorularını yanıtladık. Sizde bu işlemleri yaparak Freedos bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemini kurabilirsiniz. Yapamadığınız birşey olursa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Teknoloji meraklısı, otomobil tutkunu.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Samsung yeni oyuncu monitörleri Odyssey G3,G5 ve G7’yi tanıttı!

samsung odyssey g7

Samsung Odyssey oyuncu monitörü ailesine yeni üyeler kattı. İşte Samsung’un yeni oyun odaklı monitörleri Samsung Odyssey G3,G5 ve G7.

reklam
Aorus reklamı

Son dönemde monitör alanında da kendini oldukça geliştiren Samsung, yeni oyuncu monitörlerini tanıttı. Odyssey serisine yeni üreler ekleyen Samsung, dört yeni Odyssey oyuncu monitörünü bünyesine kattı. İşte yeni Samsung Odyssey G3, G5 ve G7 modelleri.


İlginizi Çekebilir: AMD tabanlı yeni Exynos GPU’su eski Mali GPU’dan daha hızlı!


samsung odyssey g7

Samsung Odyssey G7!

İlk olarak serinin en üst modeline bakacak olursak, Samsung bu tarafta 28 inç büyüklüğündeki devasa bir monitör ile bizleri karşılıyor. Söylediğimiz gibi 28 inç büyüklüğündeki ekran taşıyan Odyssey G7, bu ekranda 144Hz yenileme hızı ve 1ms tepkime süresi sunuyor. 400 nit‘e kadar parlaklık sunan G7, 4K çözünürlüklü LCD bir panele sahip.

samsung odyssey g7

VESA tarafından DisplayHDR 400 sertifikasına sahip olan Odyssey G7 oyuncu monitörü, Nvidia G-Sync ve AMD FreeSync Premium Pro ile uyumlu. Aynı zamanda PC, PlayStation 5 ve Xbox Series X gibi birçok platform ile de uyumlu. Üzerinde bir adet HDMI 2.1 ve 2 adet USB 3.2 Gen 1 bağlantı noktası taşıyan Odyssey G7 şu anda modeller arasındaki en büyük boyuta sahip oyuncu monitörü.

Samsung Odyssey G5!

Odyssey serisinin bir diğer yeni modeli olan Odyssey G5 ise üzerinde 27 inç büyüklüğünde QHD bir ekran taşıyor. 165Hz yenileme hızına sahip bu ekran maksimum 350 nit parlaklık sunarken, aynı zamanda 1ms tepkime süresine sahip.

samsung odyssey g5

Yine Nvidia G-Sync ve AMD FreeSync ile uyumluluk sağlayan Odyssey G5, bir adet Display Port 1.4 ve bir adet HDMI 2.0 bağlantı noktasına sahip. Ek olarak HDR10 desteği sunan Odyssey G5, boyut olarak yeni modeller arasında ikinci bir G3 modeli ile paylaşıyor.

Samsung Odyssey G3!

Gelelim iki versiyonu bulunan Samsung Odyssey G3 modeline. Samsung bu tarafta 24 inç ve 27 inç boyutlarında iki farklı monitör ile geliyor. İki monitör de Full HD çözünürlüğe, maksimum 250 nit parlaklığa, 1ms tepkime süresine ve 144Hz yenileme hızına sahip.

samsung odyssey g3

Aynı zamanda yine iki monitör de AMD FreeSync Premium desteği sağlarken, üzerlerinde bir adet Display Port 1.2, bir adet HDMI 1.2 bağlantı noktası taşıyorlar. Yani bu iki monitörü ayıran tek fark boyutları diyebiliriz.

Samsung’un yeni oyuncu monitörlerinin özellikleri bu şekildeydi. Ek olarak bütün modellerde siyah ekolayzır, göz koruyucu modu, yenileme hızı optimize edici, Samsung UX, ultra geniş oyun görünümü ve RGB CoreSync aydınlatma özellikleri mevcut. Monitörlerin fiyatı ise şimdilik bilinmiyor. Bakalım Samsung’un bu yeni oyuncu monitörlerinin fiyatı ne kadar olacak.

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Donanım

AMD tabanlı yeni Exynos GPU’su eski Mali GPU’dan daha hızlı!

samsung exynos

Samsung ve AMD ortaklığında geliştirilen yeni Exynos yonga setlerinin GPU’ları şaşırtıyor. AMD tabanlı yeni Exynos GPU‘ların, Mali-G78’den daha hızlı olduğu açıklandı.

reklam
Aorus reklamı

Samsung‘un beklenilen yonga seti yeni Exynos hakkına yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Son gelen haberle Haziran ayında tanıtılması beklenilen yeni Exynos yonga setinin Temmuz ayına ertelendiğini öğrenmiştik. Şimdi ise AMD tabanlı yeni Exynos yonga setinin performans raporları ulaştı diyebiliriz.

2019 yılında başlayan Samsung ve AMD ortaklığı, Exynos yonga setinin gelişmesinde epey fayda sağladı. Galaxy S21 serisine kadar Mali grafik işlemcileri kullanan Samsung, AMD ile yaptığı anlaşma ile Exynos‘u bambaşka bir boyuta taşıdı. GPU tarafında AMD logosunu taşıyan yeni Exynos‘un eski serilere göre çok daha performanslı olduğu açıklandı.

samsung exynos


İlginizi Çekebilir: Samsung’un AMD Tabanlı GPU’larının lansmanı ertelendi!


Samsung ve AMD ortaklığında geliştirilen yeni Exynos yonga seti, içerisinde AMD imzalı bir GPU taşıyor. Önceki Exynos modellerinde Mali GPU kullanan Samsung, bu tarafta AMD’ye güvenmiş gibi gözüküyor. Gelen raporlar ise güvenin boşa çıkmadığını gösteriyor.

Gelen bilgilere göre AMD tabanlı yeni Exynos yonga seti RDNA 2 grafik işlemciyi kullanıyor. Bu grafik işlemci ile Galaxy S21 Ultra‘da kullanılan Mali-G78 grafik işlemcisi karşılaştırıldığında arada uçurum gibi bir fark gözlendi. Yapılan testlerde AMD tabanlı yeni GPU‘nun Mali-G78’den %30’a kadar daha hızlı ve daha performanslı olduğu ortaya çıktı. Öte yandan yapılan tahminlerde RDNA 2 grafik işlemcisinin Mali-G710‘dan %10 daha performanslı olduğu söyleniliyor.

samsung exynos amd

Ancak burada kötü olan kısım AMD tarafından geliştirilen grafik işlemcisinin testlerde stabil değer vermemesi. Çünkü testler tekrarlandıkça AMD‘nin performans değeri yavaş yavaş düşüş gösteriyor. Bu da AMD tarafından geliştirilen grafik işlemcinin performansını uzun süre korumakta zorlandığını gösteriyor. Ancak grafik işlemci üzerinde hala çalışıldığını göz önünde bulundurduğumuzda, bu sorunun büyük ihtimalle çözüleceği tahmin ediliyor.

samsung exynos

Yapılan testlere genel olarak baktığımızda Samsung ve AMD ortaklığının gerçekten kaliteli bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. Yeni Exynos yonga setinin GPU tarafında bu denli performans artışı göstermesi gerçekten takdire şayan.

İsminin muhtemelen Exynos 2200 olması beklenilen Samsung‘un yeni yonga seti Temmuz ayında karşımıza çıkacak. Bakalım Samsung ve AMD yeni yonga setlerindeki ufak performans sorunlarını giderebilecek mi. Sizce Samsung ve AMD tarafından geliştirilen yeni Exynos yonga seti Snapdragon 888’den daha mı güçlü olacak? Fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Donanım

Samsung’un AMD Tabanlı GPU’larının lansmanı ertelendi!

Samsung exynos

Samsung ve AMD ortaklığında üretilecek olan yeni Samsung GPU‘larının lansmanı ertelendi. Samsung daha gelişmiş GPU modelleri ile piyasaya çıkmaya hazırlanıyor.

reklam
Aorus reklamı

İki yıl önce kullanıcılarına daha iyi GPU modelleri ile hitap etmek isteyen Samsung, AMD ile anlaşmıştı. 2019 yılında yapılan bu anlaşma ile çalışmalara başlayan iki şirket, bu sene yeni GPU modellerinin lansmanını yapmayı planlıyorlardı. Ancak son gelen haberle Samsung‘un yeniAMD tabanlı GPU modellerinin lansmanının ertelendiği ortaya çıktı.


İlginizi Çekebilir: Samsung Galaxy M32’nin teknik özellikleri sızdırıldı!


Samsung exynos

Samsung tarafından üretilen Exynos yonga setleri artık bambaşka bir döneme giriş yapıyor. 2019 yılında Exynos yonga setinin grafik işlem birimini daha güçlü kılmak için AMD ile anlaşan Samsung, bu sene yeni Exynos yonga setini piyasaya sürecek. 2021 yılının başında bir sonraki amiral gemisinde AMD GPU‘ya sahip bir Exynos yonga setini kullanacağını açıklayan Samsung, bu tarihi biraz ötelemiş gibi gözüküyor.

Sızıntıları ile ün kazanan Ice Universe tarafından gelen bu bilgi Samsung’un Haziran ayında gerçekleştireceği lansmanı Temmuz ayına ötelediğini gösteriyor. Sızıntılara göre ilk olarak Galaxy Z Fold 3 modelinde kullanılacak olan AMD GPU’lu Exynos yonga seti, kısa bir süre daha pazarda olmayacak. Ancak muhtemelen daha iyi bir performans ile tekrardan karşımıza çıkacak.

Hatırlarsanız önceki gelen sızıntılarda yeni GPU‘nun ışın izleme ve değişlen oranlı görüntüleme gibi yeni yeteneklere sahip olduğu söyleniliyordu. Bu erteleme ile yeni AMD imzalı grafik işlemciye daha ne gibi yenilikler getirilecek bilinmiyor. Ancak ertelemenin yeni AMD GPU‘lu Exynos yonga setini daha iyi kılmak amacıyla yapıldığı aşikar.

Genel olarak baktığımızda Samsung Exynos yonga setlerini geliştirmekten vazgeçmiyor. Yıllardır pazarın bir kısmına Snapdragon, bir kısmına Exynos ile giriş yapan Samsung, artık Ortadoğu ve Avrupa‘da sunduğu Exynos işlemciyi geliştirmeye kararlı.

Samsung exynos amd

Exynos işlemciyi daha güçlü kılarak Snapdragon ve Exynos arasında oluşan ufak farkı kapatacak olan Samsung, bakalım Snapdragon 888‘den çok daha güçlü bir yonga seti üretebilecek mi? Sizce Samsung yeni nesil AMD destekli Exynos yonga setleri ile Snapdragon’ı aratmayan performans değerleri sunabilecek mi? Fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval