Sosyal medya

Apple

Fransa: Apple rekabeti önledi

Apple

Fransa’nın rekabeti koruma kurumu, dağıtım ve perakende ağında rekabet karşıtı davranışları nedeniyle Apple şirketini suçlu buldu. Adı geçen kurum, şirkete 1,1 milyar euro (yaklaşık 1,23 milyar dolar) para cezası verildiğini açıkladı. 2016 yılında Fransız rekabet otoritesinin başkanının değişmesinden bu yana ABD şirketlerine dair incelemelerde artış gözleniyordu.

Apple

reklam
Aorus reklamı

Avrupalı ​​regülatörler (düzenleyiciler) tarafında, tüketicinin korunması, tekel oluşturulması ve vergi konuları başta olmak üzere, ABD teknoloji devleri üzerinde artan bir inceleme dalgasının gelmesi gerektiği söylemleri yoğunlaşmıştı. Bu dönemde Fransız kurum tarafından şimdiye kadar verilen en büyük para cezası geldi.


İlginiz çekebilir: Apple tarafına bir yavaşlatma cezası daha

Adventure İstanbul

Apple itiraz edecek

Apple, “Fransız rekabet otoritesinin kararı cesaret kırıcı” dedi. Ceza kararına itiraz edeceğini ve bu kararın Fransa’daki önceki benzer davalarda çıkan kararlarla çeliştiğini açıkladı.

Apple

Fransız regülatörler, Apple’ın rekabetin önüne geçerek Fransız perakende fiyatlarının ABD fiyatlarıyla uyumlu olmasını sağladığını ifade etti.  Apple’ın Fransa’daki iki toptancısının ABD şirketinin ürünleri konusunda serbest olmadığını ve ürünlere dair başta fiyat olmak üzere ürün politikalarının Apple tarafından belirlendiğini açıkladı.

Distribütörler birbirleriyle rekabet etmediklerini ve böylece Apple ürünleri için toptan satış pazarını kontrol etmeyi amaçladıklarını kabul ettiler.

Fransız yetkililer, iki toptancı olan Tech Data ve Ingram Micro‘nun sırasıyla 76 milyon ve 63 milyon euro para cezasına çarptırıldığını da söyledi. İlgili distribütörler açıklama yapmadı.

Bu durum ülkemizde de özellikle uluslararası şirketlere karşın daha etkin kontrollerin yapılması gerekliliğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Öğrencilik hayat boyu devam etmeli klişesini realiteye dökmüş meraklı kişi, mühendis, PhD. adayı...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

Apple, Çin dışı iPhone ve iPad üretimini artırıyor!

Eski ABD yönetiminin Çin’e karşı başlattığı ticari savaş, Huawei gibi dev üreticileri zor durumda bırakmıştı. Trump hükümetinin politikasını destekleyen Apple ise Çin dışındaki iPhone ve iPad üretimini artırmaya hazırlanıyor!


İlginizi çekebilir: TikTok Hindistan operasyonunu sonlandırıyor.

reklam
Aorus reklamı

Apple, Vietnam ve Hindistan’daki üretimini artıracak!

Nikkei Asia News’in iddiasına göre; Apple bazı modellerinin üretimini Çin’den taşımayı gözden geçiriyor. Haberin odak noktasında ise Pegatron ve Foxconn’un Hindistan’da açmayı planladığı yeni üretim tesisleri var. Önümüzdeki aylarda Hindistan pazarına yönelik iPhone 12 modellerinin yeni tesislerde üretilmesi planlanırken, Vietnam’da da yeni iPad serisi için ayrı bir fabrika kuruluyor. Dolayısıyla Apple’ın Çin’de üretim yapan büyük iş ortaklarının rotasını Çin dışına kaydırması söz konusu.

Adventure İstanbul

Raporda ayrıca Apple’ın Hindistan’daki üreticisi olan Wistron’un yeni yatırım planı da dikkat çekiyor. Tayvanlı şirket; bir süredir Hindistan’ın silikon vadisi olarak tanımlanan Bengaluru’da iPhone 12 üretmeyi hedefliyordu. Ekim ayında tamamlanması planlanan tesiste kısa vadede 1.000 işçinin istihdam edileceği belirtiliyor. Ancak tam kapasiteli üretime geçilmesiyle beraber Wistron’un 10.000’den fazla çalışan hedefi var. Apple, bu hamle ile Hindistan’da hatırı sayılır bir üretim hattına kavuşacak.

Apple’ın Çin dışındaki ülkelerde üretim yapma planı ise 2018 yılını buluyor. “Made in India” programı kapsamında  3 yıl önce Hindistan’da üretime başlayan Apple; iPhone 6S, iPhone XR ve iPhone SE üretiminin bir bölümünü Güney Asya ülkesine taşıdı. Ayrıca koronavirüs sürecinde iPhone 11 serisinin Hindistan’daki üretimi de başladı. Bütün bu çabaya rağmen teknoloji devinin kısa vadede Çin’den tamamen çıkabilmesi ise oldukça zor. Çünkü Foxconn ve Pegatron’un Çin’de gerçekleştirdiği iPhone üretimi, hala bütün üretimin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Son olarak Apple’ın; kısa vadede toplam iPhone üretiminin %30’luk bölümünü Çin toprakları dışında gerçekleştirmek istediğini de belirtelim.


Sizin için seçtiğimiz kulak içi kulaklık modellerini buradaki Trendyol listemizden ve buradaki Hepsiburada listemizden inceleyebilirsiniz.


 

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

AMD tabanlı Samsung Exynos için yeni iddia! A14’ten iyi mi?

samsung exynos

Samsung Exynos yongalarının GPU performanslarını iyileştirmek için AMD ile iş birliği yapacağını açıkladı. İddialara göre yeni işlemci A14 Bionic’ten bile daha iyi sonuçlar veriyor.


İlginizi çekebilir: AirPods, kablosuz kulaklık pazarını domine ediyor!

reklam
Aorus reklamı

Samsung Exynos 2100, CPU performansı söz konusu olduğunda Qualcomm Snapdragon 888 ile rekabet edebiliyor. Ancak, grafikler söz konusu olduğunda hala bir dezavantaja sahip. Bunu düzeltmek için Samsung, AMD ile işbirliği yaptı. Şirket RDNA grafik mimarisini lisanslayacağını açıkladı. Yapılan bu ortaklığın ilk meyvelerini bu yıl görmeyi umuyoruz.  Sızdırılan karşılaştırma puanları, AMD tabanlı Exynos silikonun Snapdragon yongalarından daha iyi performans vereceğini gösteriyordu. Şimdi ise yeni raporlar, Apple’ın Bionic yongasını bile geride bırakacağını ima ediyor.

Güney Kore forumlarında yer alan gönderiye göre, piyasaya sürülmemiş bir Samsung çipi, muhtemelen şu anda test edilmekte olan Exynos 9925, 3D grafik karşılaştırma veritabanı GFXBench’te Apple A14 Bionic‘ten daha fazla puan aldı. İddiaya göre AMD destekli Exynos çipinin performansı şu şekilde:

Adventure İstanbul

Manhattan 3.1: 181,8 Fps
Aztek Normal: 138,25 Fps
Aztek Yüksek: 58 Fps

iPhone 12 Pro’nun grafik performansı şu şekilde:

Manhattan 3.1: 120,8 Fps
Aztek Normal: 80,0 Fps
Aztek Yüksek: 30.0 Fps

Samsung Exynos

Bu sonuç Apple için yeterince endişe verici değilse bile, raporda performansın daha da iyileşeceği belirtiliyor. Bununla birlikte, bu sonuçlar doğrulanabilir bir kaynaktan gelmiyor. Yani kıyaslama sonuçları gerçek performansı doğru bir şekilde göstermiyor.

Yakın tarihli bir rapor, Samsung ve AMD’nin gelecek çeyrekte yeni GPU’ları duyurabileceğini öne sürüyor. Bununla beraber lansmanın üçüncü çeyreğe itilebileceği konusunda da söylemler var. Yeni GPU’lar, bir sonraki amiral gemisi ve orta seviye Exynos yongalarıyla gelecek. Galaxy Z Fold 3‘ün tanıtımı için ise, yeni premium çipin zamanında hazır olup olmayacağı henüz belli değil.

Samsung ve AMD’nin şu anda çipin optimizasyonu üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Görünüşe göre, çözülmesi gereken bazı güç tüketimi sorunları var.


İndirimli ve kullanışlı ürünleri, sizin için HepsiBurada üzerinden listeledik.


 

Devamını oku

Aksesuar

AirPods, kablosuz kulaklık pazarını domine ediyor!

airpods

Strategy Analytics tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, AirPods 2020’de küresel kablosuz kulaklık pazarında orantısız şekilde büyük bir paya sahip olmuş.


İlginizi çekebilir: Düşük fiyatlı iPhone SE Plus! Beklenen özellikler neler?

reklam
Aorus reklamı

AirPods yine zirveye oynuyor

True Wireless Stereo (TWS) Bluetooth kulaklık pazarında geçtiğimiz yıl 300 milyon birimin üzerinde satış gerçekleşti. Bununla birlikte pazar %90 oranında büyüme sağladı. Apple ‌AirPods‌, pazarın neredeyse yarısına hakim durumda. Geri kalan kısım ise ayrı ayrı küçük oranlara sahip çok sayıda şirketten oluşuyor.

Strategy Analytics, Apple’ın hakimiyetine rağmen, rekabet yoğunlaştıkça liderliğinin azaldığını belirtiyor:

Adventure İstanbul

Strategy Analytics Direktörü Ken Hyers, “Apple, 2020’de TWS segmentinde komuta liderliğini sürdürdü, ancak rekabet yoğunlaştıkça komuta payı azalıyor. Bu yüzden Xiaomi, Samsung ve Huawei’den 2021’de güçlü rekabet bekliyoruz” dedi. “TWS kulaklık pazarı zaten çok kalabalık. Güçlü bir satış görünümüne rağmen, önümüzdeki yıllarda kaçınılmaz olarak konsolidasyon olacak.” şeklinde ifadelerini sürdürdü.

Analistler, geniş Bluetooth kulaklık pazarında hala bol miktarda potansiyel olduğunu varsayıyor. Strategy Analytics’in verilerine göre, küresel olarak neredeyse her on kişiden biri Bluetooth kulaklığa sahip. Bu yüzden büyüme için sektörde hala önemli bir alan var. Buna ek olarak Strategy Analytics, satıcıların kablolu kulaklıklarını yeni akıllı telefonlarla bir araya getirmekten uzaklaştıkça, pazarda hala önemli bir büyüme potansiyeli olduğunu öngörüyor.


İndirimli ve kullanışlı ürünleri, sizin için HepsiBurada üzerinden listeledik.


 

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler