Sosyal medya

Genel

Ford Mustang Mach-E GT Performance Edition duyuruldu

Tamamen elektrikli bir SUV olan Ford Mustang Mach-E GT, hali hazırda performansı yerinde bir araçtı. Fakat Ford, sektördeki güçlü rakiplerine karşı yeni bir versiyon daha duyurdu.


İlginizi çekebilir: Dacia Lodgy halefi, hibrit seçenekle gelebilir!

reklam
Aorus reklamı

Araç standart olarak 480 beygir güç ve 860 Nm torka sahipti. Performance Edition ile birlikte bu değerler 21 beygir ve 30 Nm tork yükseldi. Her ne kadar bu değerler kağıt üzerinde az gözükse de gerçek hayatta fark edilir değişiklikler olduğunu söylemek mümkün.

Bahsi geçen performans artışı ile aracın 0-100 km/s hızlanması 3.5 saniye (normalde 3.8 saniye) oluyor. Standart modeldeki 88 kWh pillerin kullanıldığı Mustang Mach-E GT Performance Edition, EPA‘ya göre 378 km menzil sunuyor.

Adventure İstanbul

Ford, Performance Edition’da önde 19 inç, arkada 20 inç boyutlu özel jantlar, Brembo frenler ve MagneRide adaptif amortisörler ile aracın yol tutuşunun arttığını belirtiyor.

Kabinde ise Miko delikli ve metalik renkte dikişlere sahip, şirketin “Performance Grey ActiveX” olarak isimlendirdiği materyalden koltuklar ve gösterge paneli üzerinde yer alan, pakete özgü alüminyum bir aplik bulunuyor.

Aracın renk kartelasında ise metalik turuncu, metalik gri, metalik kırmızı, metalik beyaz, metalik mavi gibi seçeneklerin de yer aldığı 9 farklı renk bulunuyor.

Kaynak: Carscoops

Teknoloji dünyasına dair gelişmeleri severek takip ediyorum ve bunları başkalarıyla paylaşmayı seviyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Instagram “Profesyonel Pano”yu duyurdu

Instagram DM'lerine müşteri hizmetleri sohbetleri geliyor

Instagram, işletme hesapları ve influencerlar için yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Uygulama Profesyonel Pano özelliği ile kullanıcıları “Performansını Takip Et”, “Gelişmelerden Haberdar Ol” ve “İşletmeni Büyüt” gibi seçeneklerle karşılaşıyor.

İlginizi çekebilir: Vodafone Pay altyapısında Tmob imzası

reklam
Aorus reklamı

Instagram

Popüler sosyal medya platformu, bir süredir işletme ve içerik üreticisi hesaplarına daha iyi bir deneyim sunmak amacıyla yeni özellikler geliştiriyor. Uygulama şimdi de Profesyonel Pano adlı özelliğini duyurdu.

Adventure İstanbul

Yeni kontrol paneli, Instagram’ı profesyonel olarak kullanan herkes tarafından kullanılabilecek. Yani özellik, profesyonel içerik oluşturuculara ve işletme hesaplarına açık olacak.

Instagram üzerinden içerik oluşturucular, markalı içerik ortaklıkları ve diğer para kazanma özellikleri için kısa yollara ulaşabilecek.

Instagram

Instagram tarafından tanıtılan Profesyonel Pano; performans ölçümü, profesyonel araçları keşfetme ve kullanma ve eğitici bilgilere erişme için merkezi bir konum görevi görüyor.

İşletme ve içerik üreticilerini tek bir yerden destekleyen Profesyonel Pano, Performansını Takip Et, Gelişmelerden Haberdar Ol ve İşletmeni Büyüt isimli üç ana bölümden oluşuyor.

Performansını Takip Et ile hesabınızın performansına göre son 30 günlük istatistikleri ve trendleri görüntülenebiliyor. İşletmeni Büyüt bölümünde ise işletmelerin alışveriş özellikleri, içerik üreticileri içinse Rozetler gibi araçların kontrolü sağlanıyor. Son olarak Gelişmelerden Haberdar Ol kısmında ise Instagram üzerinden yer alan eğitici kaynaklardan efektif bir şekilde nasıl yararlanılabileceği öğretiliyor.

Instagram, genişletilmiş kılavuzları ürünleri, yerleri ve gönderileri öne çıkarıyor

Küçük işletme ve içerik üreticilerini desteklemeye önem veren Instagram, 2020’de işletme ve içerik üreticilerinin hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak adına Rozetler, Instagram Mağaza ve Markalı İçerik Araçları gibi çeşitli araçları kullanıma sunmuştu.

Sizler için oluşturduğum; akıllı telefonteknolojik ürünler ve genel ihtiyaçlar alışveriş listelerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Trendyol listesini incelemek içinde burayı tıklayın!

Devamını oku

Genel

Trafik sigortası fiyatları belli oldu

Trafik sigortası

2021 yılında araç gruplarına ve illere göre uygulanacak trafik sigortası fiyatları belli oldu. Buna göre, en yüksek primi İstanbul’da hasarlı sürücüler ödeyecek.

İlginizi çekebilir: Milli Uçan Arabaya İmza Atmak İsteyenler TEKNOFEST’te Yarışmaya!

reklam
Aorus reklamı

Trafik sigortası

Yeni yılla birlikte trafik sigortası fiyatları belli oldu. Trafik sigortası fiyatları araç gruplarına ve illere göre değişim gösteriyor. Sigorta şirketleri ocak ayından itibaren primlerini her ay yüzde 1 arttıracaklar.

Adventure İstanbul

2017 yılından itibaren trafik sigortasında azami fiyat (tavan fiyat) uygulamasına geçildi ve il il, hem araç gruplarına hem de sürücülerin hasar geçmişine göre sigorta primlerini Hazine ve Maliye Bakanlığı belirlemeye başladı.

Trafik sigortası

Sigortacılar, kamunun belirlediği fiyatın üzerine çıkamıyor ama isterlerse altına inebiliyorlar. Sigorta şirketlerinin trafik sigortasına uygulayacakları fiyat artışlarını da Hazine ve Maliye Bakanlığı belirliyor. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK) yayımladığı genelge ile 2021 yılı ocak ayından itibaren primler her ay yüzde 1 oranında artırılacak.

Trafik sigortası primleri sürücünün hasar geçmişine göre belirleniyor, çok hasar yapanın sigorta primi yüksek, hasarsız sürücünün ise düşük oluyor. Fiyatlar, ‘hasarsızlık kademesi’ adı altında 7 basamaktan oluşan sisteme göre belirleniyor. 4. kademe, prim artırım ve indirimi içermeyen, ilk kez trafiğe çıkacak olanların kademesi.

Trafik sigortası

Buna göre 2021’de otomobillerde en yüksek primi 4 bin 65 lira ile İstanbul’da, 1. kademedeki sürücüler ödeyecek. Otomobillerde en düşük primi 327 lira ile 7. kademedeki hasarsız sürücüler ödeyecek. Minibüslerde en yüksek primi 7.142 lira İstanbul‘da, 1. kademedeki sürücüler öderken motosikletlerde ise en yüksek prim 1.657 lira, en düşük ise 327 lira.

Trafik sigortası primini en düşük ödeyecek iller ise Adıyaman, Aydın, Burdur, Çanakkale, Hakkari, Hatay, Isparta, Kars, Kastamonu, Kütahya, Mardin, Muğla, Sinop, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Ardahan, Kilis, Osmaniye’deki sürücüler olarak belirlenmiş.

Sizler için oluşturduğum; akıllı telefonteknolojik ürünler ve genel ihtiyaçlar alışveriş listelerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Trendyol listesini incelemek içinde burayı tıklayın!

Devamını oku

Genel

Spotify, YouTuber David Dobrik’in sesli kitap kayıtlarına ev sahipliği yapıyor

Spotify, ses hedeflerini geliştiriyor. Bünyesine podcast‘ler ve müzikler dışında sesli kitap seçeneğini de barındırıyor. Bu seçenek daha önce de uygulamada bulunuyordu. Fakat artık, YouTuber David Dobrik ve aktris Hilary Swank‘ın sesli kitap kayıtları da uygulamada mevcut.


İlginizi çekebilir: Spotify ve Shazam uygulamaları iPhone’da birbirine nasıl bağlanır?

reklam
Aorus reklamı

Spotify sesli kitap hedeflerinde ilerliyor

Spotify

Şirket, yalnızca uygulamada bulunan dokuz sesli kitabın yayınlanmasıyla sesli kitap deneylerini ilerlettiğini duyurdu. Uygulamada yayınladığı bu kitapların tamamının, kamu malı olmasının yanında, sesli kitaplar birçok kullanıcıya daha hızlı ulaşacak. Kamu malı olan eserler arasında, Mary Shelley‘nin Frankenstein‘ını anlatan David Dobrik ; Forest Whitaker , Frederick Douglass‘ın Amerikalı bir Köle olan Frederick Douglass’ın Yaşamı Anlatısı’nı okuyarak ; ve Hilary Swank, Kate Chopin’in Uyanış’ı anlatılıyor. Bunun yanında uygulama, Sitting with the Classics adlı bir ses dizisi yayınlıyor. Yayınlanan bu ses dizisi, Harvard profesörü Glenda Carpio’nun modern bir dinleyici için hikayelerin tarihlerini ve anlatılarını açıkladığı bir gösteri.

Adventure İstanbul

Sizin için hazırladığımız Hepsiburada öneri listesine buradan ulaşabilirsiniz.


Bilindiği üzere uygulama, sesli kitap üzerine birçok denemede bulundu. Şirket ilk olarak, birçok hayranı ve okuyucusu olan, Harry Potter serisinin Felsefe Taşı bölümünü yayınlamak için, JK Rowling‘in Wizarding Worl ile ortaklık kurmuştu. Haftalık olarak yayınlanan bölümlerde, serinin birçok oyuncusu yer aldı ( Daniel Radcliffe, Dakota Fanning, Claudia Kim ve David Beckham). Yayınlanan bu seri ne yazık ki artık Spotify’da bulunmuyor. Şirket bu konuda herhangi bir açıklamada bulunmadı.

  • J. K. Rowling: Harry Potter adlı fantastik roman serisinin yazarı. Rowling’in Harry Potter serisi tüm dünyada 400 milyon kopya satarak hem kitabı hem de yazarını büyük bir üne kavuşturdu. Türkiye’de basımı Yapı Kredi Yayınları tarafından yapılmıştır. Romanlar, son derece büyük bir ilgiyle okundu ve bir anda çok satan kitapların başına yükseldi. Rowling ise kitap yazarak dolar milyarderi olan ilk yazar ve Birleşik Krallık’ın en zengin kadını unvanlarını elde etti.

Sesli kitapları takip etme kararı, özellikle şirketin kamu malı çalışmalarla başlaması nedeniyle, Spotify’ın bunları lisanslamak için ödeme yapması gerekmediği gerçeği göz önüne alındığında bu durum biraz ilginç. Bu durum, şirket için daha düşük riskli bir yatırım ve bazı analistlerin müşterilere hisse senetlerini satmalarını tavsiye etmeye başladıkları için podcasting çabalarının yüksek getiri getirdiğini görmedikleri göz önüne alındığında buna ihtiyaç duyulabilir.

Şirketin bünyesine katacağı birçok eser var. Özellikle kamu malı olan bu eserler birçok kullanıcı ve okuyucuya ulaşacağında şirketin bu konudaki yatırımları artacak gibi duruyor. Bunun yanında kullanıcılar özellikle gelecek yeni eserleri merakla bekliyor. Şirketin hangi kitapları bünyesine alacağı ise merak konusu.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler