Sosyal medya

Giyilebilir Teknoloji

Fitbit, Google tarafından satın alındı, işlem AB onayına hak kazandı

Fitbit

Avrupa Birliği, Google’ın, sağlıklı yaşam ve fitness odaklı akıllı saat üreticisi Fitbit’i 2.1 milyar dolara satın almasını onayladı. Google, Kasım 2019’da planını duyurmuş ve donanım bölümünü geliştirmekte faydalanacağını belirtmişti.


İlginizi çekebilir: Fitbit bazı Sense akıllı saatlerini değiştirecek


Fitbit firmasını biraz tanıyalım

Son dönemin en gözde akıllı saat üreticilerinden biri olan Fitbit, 2007 yılında James Park ve Eric N. Friedman adlı girişimciler tarafından giyilebilir cihazlar sunmak için kuruldu. Kendilerini, insanların yaşamlarını kolaylaştırmaya yardımcı olan ürünler geliştiren, sağlık ve zindeliğe adanmış bir ekip olarak tanımlıyorlar. Firma Versa, Ionic, Charge 2, Alta HR, Ace, Flex 2 gibi ürünleriyle öne çıkıyor. Bu cihazlarla attığınız adım, kat ettiğiniz mesafe, kalp atış hızınız gibi verileri elde edebilirsiniz.

fitbit

Google, AB’ye hangi taahhütleri verdi?

Google’ın, bu satın almayla giyilebilir fitness cihazlarına geçişi için Avrupa Birliği’nin antitröst yasaları hakkındaki endişelerini hafifletmek amacıyla hangi tavizleri verdiği de ortaya çıkmaya başladı. Firmanın giyilebilir sağlık ekipmanlarından elde ettiği verileri, gereklilik durumunda yenilenme olasılığı ile birlikte 10 yıllık bir süre için reklam amaçlı kullanmayacağını ve bu alandaki diğer android cihaz üreticilerine giyilebilir cihazların android telefonlarla çalışması için gereken yazılım araçlarını ücretsiz sağlamayı taahhüt ettiği bilgisine ulaşıldı. AB’nin konuyla ilgili nihai kararını vermek için 8 Ocak’a kadar süresi bulunuyor.

Fitbit hisseleri, bu satın almayla birlikte %1.5 kadar yükseldi. Hisseler 2 sent yükselerek 7.25 dolardan işlem gördü. Google‘ın bu satın almayla birlikte ne gibi özelliklerle donatılmış bir Fitbit modeli tanıtacağını merakla bekliyoruz.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Gökhan Erdol

Yeni teknolojiler ve simülasyon oyunları meraklısı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval