Sosyal medya

Kripto Para

Fenerbahçe Token açılışta %433 değer kazandı ve Paribu’nun çökmesine sebep oldu!

Fenerbahçe Token, listelenmesinin ardından 1 saat içerisinde %433 artarak Paribu’nun çökmesine sebep oldu. Fenerbahçe’nin Ethereum tabanlı kripto para projesi Fenerbahçe Token, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen ön satışının ardından bugün yalnızca Paribu’da listelendi. Listelemenin ardından yoğun ilgi gören token fiyatını hızla arttırırken 1 saat sonrasında kripto para alım satım platformu Paribu’nun çökmesine ve işlemleri kapatmasına sebep oldu.

Ethereum ağında ERC-20 tokenı olarak üretilen Fenerbahçe Token, Türkiye’de ilk defa bir futbol takımının kendisinin geliştirdiği kripto para olma özelliği taşıyor. Paribu ve Fenerbahçe ortaklığıyla duyurulan tokenın whitepaperına göre Fenerbahçe Token sahipleri tesislerin isimlendirilmesi gibi küçük kulüp kararlarında oy kullanma, maç bileti satışlarına öncelikli erişim gibi konularda söz sahibi olacak. Ayrıca özel localarda maç izleme, özel tribünde maç izleme, ağırlama paketleri ile maç izleme, stat tesis turuna katılım, antrenman izleme ve takımla tanışma, deplasmana takım ile birlikte seyahat etme, imza törenlerine katılma, tesislerde sergilenecek görselleri belirleme, forma ve Fenerium ürünleri tasarımında söz sahibi olma, maç ve ısınmada kullanılan müzikleri belirleme gibi imkanlar da token sahiplerine sunulacak. Ancak kulübün bunları gerçekleştirmek için herhangi bir taahhüdü olmadığı da belirtilmiş.

Fenerbahçe Token’ın toplam arz miktarı, kulübün kuruluş tarihine gönderme yaparak 190,700,000 adet olacak şekilde belirlenlemiş. İlk aşamada özel ve ön satışlar için bu arz miktarının %15’ine karşılık gelen 28,630,000 adet token, Ethereum mainnet’inde yazılan akıllı kontratlar ile ilk anda üretilecek. Arzın %61.35 lik kısmına karşılık gelen 117,000,000 adet token, 25 yıl boyunca her yılın Nisan ayında eşit miktarda olacak şekilde üretilecek. Toplam arzın %13.63’üne karşılık gelen 26,000,000 adet token pazarlamaya ve %10’una karşılık gelen 19,070,000 adet token ise teknoloji için ayrılmış. Pazarlama ve teknoloji için ayrılan tokenlar da 2025 Aralık ayına kadar 48 eşit parçaya bölünerek üretileceği belirtilmiş. Tüm bu işlemlerin yazımı tamamlanan akıllı kontratlar ile otomatik olarak gerçekleşeceğini ve planlarının belirli olduğunu ve değişiklik yapılamayacağını da belirtelim. Ayrıca Fenerbahçe Token için arzının düşürülmesi için bir yakım planı da yapılmış ve planın sonunda toplam arzın 100 milyona düşürülmesi hedeflenmiş.

Fenerbahçe kripto parası için tarih geldi!

Fenerbahçe Token’ın geçtiğimiz günlerde Paribu alım satım platformu üzerinde ilk defa ön satışı gerçekleşti. İki paket olarak sunulan tokenların ilk paketi 15 TL, ikinci paketi ise 30 TL olarak belirlenmiş. Yalnızca ikinci paketten alınan Fenerbahçe Tokenlar ise bugün yine ve yalnızca Paribu platformunda TL paritesinde listelendi. Listelemenin 40 TL civarından açılmasının ardından fiyatın hızla yükselerek ilk 1 saatte 200 TL’lere kadar çıktığı söyleniyor. Ancak platformun çökmesi ve hala geri gelmemesi sonucunda fiyatın en son hangi noktada olduğu bilinmiyor. İlk paketten satın alınan tokenların listelemesi ise 9 ay sonra gerçekleşecek.

Paribu’ya yaşanan erişim sorunları sebebiyle parite kapatıldı ve şu an hala platforma erişilemediği için token sahiplerinin akıbetinin ne olacağı henüz belli değil. İşlem yapanlar işlemlerinin gerçekleştiğinden emin bile olamadığını belirtiyor. Platforma erişim sağlayabilen bazı kişiler ise yapmış oldukları işlemlerin uygulanmadığını gördüklerini belirtiyor. Paribu’nun ve Fenerbahçe Token ile ilgili yaşanan bu dramalar da henüz bitecek gibi durmuyor.

Fenerbahçe Spor Kulübü, yapılan ön satışın ardından 436 milyon lira (50 milyon dolar) kazandığını duyurdu. Paribu ise listelemenin ardından Fenerbahçe Token ile 150 milyon dolar değerinde işlem yapıldığını duyurdu. Hem Fenerbahçe hem de Paribu bu anlaşma ve ortaklıktan oldukça fayda sağlamış gibi görünüyor. Ancak Paribu’nun altyapısının eksikliğinden dolayı yatırımcılar hala ellerinde Fenerbahçe Token sahibi olup olmadıklarından emin olamıyorlar. Ayrıca Fenerbahçe Spor Kulübü’nden gelen açıklama ile de kulüp, ortaya çıkabilecek sahte kripto paralar ile dolandırıcılık yapılabileceğini ve yalnızca kulüpten gelen resmi açıklamaların takip edilmesi gerektiğini söyleyerek yatırımcıları uyardı.

Türkiye’de diğer takımların da Chiliz (CHZ) altyapısını kullanan tokenları mevcut. Ancak Fenerbahçe Token, Ethereum altyapısı ile kulüp tarafından geliştirilmiş olması $FB’yi diğer tokenlardan ayırdı ve belki de bunun etkisiyle diğer tokenlardan daha fazla ilgi gördüğünü söylemek mümkün.

Taraftar tokenlar hem Türk hem de yabancı futbolseverler tarafından dünya çapında büyük ilgi görmeye devam ediyor. Dün de Lionel Messi’nin transferinin ardından aldığı ödemeler arasında PSG taraftar tokenının da bulunduğu öğrenilmişti. Detaylar için haberimizi inceleyebilirsiniz. Fenerbahçe’nin de gelecekte oyunculara böyle bir hizmet sunup sunmayacağı ise henüz bilinmiyor. Ancak tokenın arz miktarının arttırılmayacağı belirtilmiş. Böyle bir şeyin yapılması durumunda gereken fonlar pazarlama için ayrılan tokenlardan kullanılmak durumunda.

Lionel Messi’nin PSG’ye transfer ücretinde kriptoyla ödeme de yer alıyor

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Umut SEZER

Blok zinciri ve kripto para meraklısı, madencisi ve yatırımcısı. Kripto paralar, oyunlar, teknoloji ve otomotiv gibi alanlarda yazıyorum. Sorularınız ve şikayetleriniz için bana, [email protected] adresine mail atarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir