Sosyal medya

Oyun

Far Cry 6 haritası ortaya çıktı!

Far Cry 6

Far Cry şüphesiz ki oyun dünyasının en efsane serilerinden. FPS (first-person-shooter/birincil-şahıs-nişancı) yapımlarının en önde gelenlerinden olan seri, ciddi bir hayran kitlesine sahip. İçinde bulunduğumuz şu günlerde ise, serinin sıradaki oyunu olan Far Cry 6’nın rüzgarları esiyor. Geçtiğimiz gün yapımcı Ubisoft’un oynanış trailer’ı, çıkış tarihi ve oyundaki karakterler gibi oyuna dair önemli bilgilerini paylaştığı yapım, oyunculardan büyük beğeni topladı. Ancak görünüşe göre, Far Cry 6 ile ilgili bilgilerimiz Ubisoft’un bu paylaştıkları ile sınırlı kalmayacak. Zira, bugün bir Reddit kullanıcısının paylaştığı oyunun haritası, oynanış trailer’ında gördüklerimizle uyuşmakta. İşte serinin bugüne kadarki en büyük açık dünya haritası olacak haritanın detayları ve Far Cry 6 hakkındaki diğer bilgiler…

reklam
Aorus reklamı

Far Cry 6 haritası bugüne kadarki en büyüğü

Far Cry 6

Aslında, Far Cry 6’nın bu büyük açık dünya haritası bir sürpriz değil. Zira, geçtiğimiz gün oyunun geliştiricisi Ubisoft’un gerçekleştirdiği oyun tanıtım etkinliğinde, haritanın serinin bugüne kadarki en büyüğü olacağı söylenmişti. Yukarıdaki görsel “Yara” adındaki tropikal ada haritasının büyüklüğünü gözler önüne seriyor.


Bu haberi de sevebilirsiniz: PlayStation Plus Haziran 2021 oyunları açıklandı!


” guccitorial_gangulas” rumuzlu Reddit kullanıcısının söylediğine göre, bu görsel Yara isimli adanın tamamını gösteriyor. Yani, Far Cry 6’ın oynanabilir haritası bu adadan oluşacak. Görselde gözüktüğü üzere; harita orman, sahil ve diğer biyomlar gibi çeşitli alanları içeriyor. Yani, geliştirici Ubisoft’un da söylediği üzere, harita biyom çeşitliliği açısında gerçekten zengin olacak gibi gözüküyor. Buna ek olarak, yine Ubisoft’un da duyurduğu gibi, haritada bir havalimanı ve ışık feneri de görmekteyiz. Her ne kadar tek bir görsel üzerinden haritanın gerçek boyutunu çıkarmak ve harita boyutunun kaliteyi etkilemediğini bilsek de, açık dünya bir oyunun bu denli büyük bir haritaya sahip olacak olması yine de heyecan verici.

Harita kadar silahlar da çeşitli

Far Cry 6

Tıpkı oyunun haritasında olduğu gibi, yapımcı Ubisoft’un duyurduğuna göre, Far Cry 6 silahları da serinin oyunları arasında en çeşitlisi olacak. Öncelikle, bu silahların hepsi geliştirilebilir olacak. Bunun arkasında ise, oyunun hikayesinin ilham aldığı Küba gerillaları mantığı var. Oyunun yapımcıları, Küba’daki bu “kendi kendine yapma” ve “tamir etme” alışkanlığından etkilendiklerini söylüyor. Yani, oyunda sağlam bir craft sistemi olacağını söylemek mümkün. “Supremos” adı verilen bu yeni silah sınıf, gerçekten de çok çeşitli. Zira, bunların arasında CD fırlatan silahlardan, araba motorundan yapılmış minigunlara çeşitli silahlar var. Oyunun sadece bu silah çeşitliliği bile oyuncuları heyecanlandırmaya yeten cinsten.

Far Cry 6 hikayesi

Far Cry 6

Her ne kadar harita ve silahlar gayet başarılı gözükse de, Far Cry 6’nın belki de en heyecan veren tarafı hikayesi. Gelin bu hikayeden kısaca bahsedelim. Oyuncular Far Cry 6’da Dani Rojas karakterini kontrol edecek. Dani Rojas, Karayip adalarından olan Yara’lı bir gerilla. Aslında Rojas eski bir asker ancak baskıcı rejimle savaşmak adına özgürlük için savaşan gerilla ordusuna katılmış durumda.  Buna ek olarak, oyuncuların oyun başında Dani Rojas’ın cinsiyetini seçebileceğini de belirtelim. Oyundaki amacımız ise diktatör Anton Castillo (El Presidente) ve oğlunun önüne geçip, ülkeyi eski özgür günlerine kavuşturmak. Tabi, bunu yapmanın oyundaki yolu ise diktatör başkanı öldürmek. Son olarak, Oyunculara bu ana görevin yanında, açık dünyayı keşfetmelerine yaracak birçok yan görevin de eşlik edeceğini ekleyelim. Lafı daha fazla uzatmadan sizleri oyununun oynanış trailerı ile başbaşa bırakalım.

Çıkış tarihi ve hangi platformlara geliyor?

Far Cry 6

Arkasında Ubisoft Toronto stüdyosunun imzası bulunan oyun, 7 Ekim 2021’de oyun severlerle buluşacak. Oyunun geleceği platformlar da her tarz oyuncuyu sevindirecek cinsten. Far Cry 6; PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X ve Google Stadia platformlarına çıkacak. Bunun yanında, geliştiriciler, oyuncuların performans sıkıntısı yaşamayacağının da sözünü verdi. Hatta, bu sözlerinin PS4 ve Xbox One gibi eski nesil konsollar için de arakasında olduklarını söylediler. Far Cry 6 ne zaman çıkacak sorusunu da cevapladıktan sonra, gelin sistem gereksinimlerine göz atalım.

Far Cry 6 sistem gereksinimleri

Öncelikle, oyunun sistem gereksinimlerinin henüz resmi olarak açıklanmadığını belirtelim. Bundan dolayı, aşağıdaki bilgiler sadece tahminlerimizi içermektedir. İşte Far Cry 6 sistem gereksinimleri tahminlerimiz:

 • İşletim sistemi: Windows 10-64 bit
 • İşlemci: Intel Core i5-4460 3.2GHz / AMD FX-8350
 • RAM: 8GB
 • Ekran kartı: AMD Radeon R9 390 veya NVIDIA GeForce GTX 970 4GB
 • Depolama: 50-100 GB arası

Kaynak: GameRant, Polygon

 

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Ekspertlerin dünyasında, geniş skalada okumayı ve öğrenmeyi seven biri.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oyun

Cyberpunk 2077 yeniden PlayStation Store’da satışa sunuldu! İşte fiyatı

cyberpunk 2077

CD Projekt Red tarafından geliştirilen Cyberpunk 2077 yeniden PlatStation Store‘da satışa sunuldu. Ancak oyunculara bir uyarı var. İşte haberin detayları…

reklam
Aorus reklamı

2020 yılının sonunda 10 Aralık tarihinde piyasaya sürülen Cyberpunk 2077 oyun piyasasında ciddi bir yankı oluşturmuştu. Oyunun grafikleri, hikayesi ve tarzı oyuncular tarafından o kadar beğenildi ki, oynanış sayıları Cyberpunk 2077‘yi zirveye taşıdı. Ancak oyun içerisinde oluşan bazı hatalar oyuncuları oyundan soğuttu.

cyberpunk 2077

Oyun esnasında hem konsol hem PC platformlarında birçok komik sorun oluşturan Cyberpunk 2077, artık oyuncuların canını sıkmaya başlamıştı. Konuya hızlı bir şekilde el atan Sony, Cyberpunk 2077’yi PlayStation Store‘dan kaldırmıştı. Ancak şimdi Cyberpunk 2077 çok daha gelişmiş bir halde PlayStation Store’a geri döndü.


İlginizi Çekebilir: Samsung yeni oyuncu monitörleri Odyssey G3,G5 ve G7’yi tanıttı!


Cyberpunk 2077 PlayStation Store’da! İşte fiyatı

CD Projekt Red, oyundaki sorunların çözümünde geri adım atmayacaklarını ve kullanıcılardan özür dilediklerini belirtmişti. PlayStation Store‘dan kaldırıldığı sürede kendini oldukça fazla geliştiren Cyberpunk 2077 aslında sorunların büyük çoğunluğunu çözdü. Ve PlayStation Store’a geri döndü.

Daha öncesinde 60 Euro’ya satılan oyunu şu anda 40 Euro fiyat etiketi ile satışa sunan PlayStation Store, oyunu oyuncuların kullanımına sundu. Ancak Cyberpunk 2077‘nin yapımcılarından ciddi bir uyarı da geldi. Gelin o uyarıya da göz atalım.

cyberpunk 2077 playstation

CD Projekt’ten PS4 kullanıcılarına ciddi uyarı!

Oyunu PlayStation 4, PlayStation 4 Pro ve PlayStation 5 için tekrar satışa sunan CD Projekt, Twitter üzerinden yaptığı paylaşım ile yılın ikinci yarısında oyunculara sürprizleri olduğunu belirtti. Ancak hemen arkasında önemli bir uyarıda da bulundu.

CD Projekt oyunu tekrar satın almayı düşünen PS4 kullanıcılarını uyardı ve oyunda hala sorunlar olduğunu belirtti. Yani PS4 kullanıcıları oyunu oynarken birçok hata ile karşılaşabilir. Ancak PS4 Pro ve PS5 için en iyi deneyimin sunulacağı söylendi.

Genel olarak baktığımızda Cyberpunk 2077‘nin PlayStation Store‘a geri dönmesi gerçekten heyecanlandırıcı oldu. Ancak PS4 platformunda hala sorunların devam etmesi üzücü. Umarız PS4 için de sorunlar kısa sürede çözülür. Bakalım oyuncular bu sefer nasıl bir deneyim yaşayacak.

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Oyun

Cyberpunk 2077’nin PlayStation’a geri dönüş tarihi resmi olarak açıklandı!

cyberpunk 2077

Son dönemin kuşkusuz en popüler oyunu olan Cyberpunk 2077 PlatStation‘a geri dönüyor. CD Projekt Cyberpunk 2077’nin PlayStation’a dönüş tarihini resmi olarak açıkladı. İşte Cyberpunk 2077’nin PlayStation’a çıkış tarihi.

reklam
Aorus reklamı

2020 ve 2021 yıllarında oyun dünyasında yankı uyandıran Cyberpunk 2077, PlayStation platformuna geri dönüyor. 2020 yılında piyasaya sürülen Cyberpunk 2077 hikayesi, grafikleri ve oynanış mekaniği ile oyuncuları heyecanlandıran bir oyun oldu. Oyun her ne kadar hikaye ve grafik anlamında kusursuz olsa da oyun içerisinde oluşan hatalar kullanıcıları oyundan soğutmuştu. FPS düşmesi, donma, kasma gibi birçok sorun ile birlikte gelen Cyberpunk 2077 oyun içi hatalar nedeniyle PlayStation Store‘dan kaldırılmıştı.

cyberpunk 2077 playstation

Geçtiğimiz aylarda bu konu ile ilgili açıklama yapan CD Projekt yetkilileri sorunların çözüleceğini açıklamışlardı ve bu konuda oyunculardan da özür dilemişlerdi. Hem PC hem de konsol platformlarında birçok sorunu çözen CD Projekt, görünüşe göre PlayStation‘a geri dönüyor. Bu da oyundaki birçok sorunun ortadan kalktığına işaret diyebiliriz.


İlginizi Çekebilir: Windows 11’e Ait İlk Ekran Görüntüleri Sızdırıldı!


CD Projekt ve Sony tarafından gelen açıklamalarda Cyberpunk 2077‘nin PlayStation Store‘a tekrar ekleneceği doğrulandı. Hataların bir çoğunu düzeltmeyi başaran CD Projekt bu konuda hala süre istiyor diyebiliriz. Ancak hem PlayStation kullanıcılarının oyundan mahrum kalmaması hem de oyunun daha oynanılabilir bir hal alması nedeniyle Cyberpunk 2077 yakında PlayStation Store‘da yerini alacak. Peki oyun ne zaman PlayStation Store’a eklenecek? İşte cevabı…

cyberpunk 2077 playstation

Cyberpunk 2077 ne zaman PlayStation Store’a eklenecek?

CD Projekt ve Sony yetkilileri tarafından 17 Aralık 2020’de PlayStation Store’dan kaldırılan Cyberpunk 2077 çok yakın bir tarihte tekrardan mağazada yerini alacak. Aslında dün sabah PlayStation Store‘da yerini alan Cyberpunk 2077 henüz satın alınabilir durumda değildi. Zaten hemen ardından tekrardan mağazadan kaldırıldı. Ardından yapılan açıklama ile Cyberpunk 2077‘nin 21 Haziran‘da PlayStation Store’da yerini alacağı açıklandı. Yani 21 Haziran tarihinde oyunu mağazadan satın alabilirsiniz.

cyberpunk 2077 playstation

Oyunda hala hatalar var mı?

Aslında her oyunda görünen hatalar Cyberpunk 2077‘de biraz daha fazla olsa da mevcut. Ancak bu sorunların çözümünde eskiye nazaran çok ciddi bir ilerleme olduğu aşikar. Yani oyun şu anda sorunsuz değil. Ancak oynanılmayacak durumda da değil. Zaten CD Projekt hem konsol hem PC tarafında sorunların çözülmesi için tam gaz çalışmaya devam ediyor.

Cyberpunk 2077‘nin PlayStation’a geri dönüyor olması gerçekten sevindirici bir haber. Bakalım PlayStation kullanıcıları bu sefer nasıl bir Cyberpunk 2077 deneyimi yaşayacaklar. Siz Cyberpunk 2077 PlayStation‘a çıktığında satın alacak mısınız? Konu hakkında görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Oyun

Forza Horizon 5 Sistem Gereksinimleri Açıklandı!

forza horizon 5 sistem gereksinimleri

Yarış oyunu kategorisinde en üst sıraya yerleşecek olan Forza Horizon 5‘in sistem gereksinimleri açıklandı. İşte Forza Horizon 5 sistem gereksinimleri.

reklam
Aorus reklamı

Son dönemin popüler yarış oyunu olan Forza Horizon 4, oyun kategorisindeki yerini üst sırada tutmaya devam ediyor. Oyuncuların büyük bir kısmı tarafından tüm platformlarda beğeni kazanan Forza Horizon 4, yarış oyunu kategorisindeki yerini yine kendi geliştiricilerinden bir oyun olan Forza Horizon 5‘e bırakacak gibi gözüküyor.


İlginizi Çekebilir: Yeni iPad Mini modelinin tasarımı ortaya çıktı!


İlk görselleri ile oyuncuları cezbeden Forza Horizon 5 şimdiden merak edilen bir oyun olmayı başardı. Tabi bu durum oyunun sistem gereksinimlerini de merak edilir hale getirdi. Ancak bu konuda açıklamalar gecikmedi. İşte Forza Horizon 5 sistem gereksinimleri.

Forza Horizon 5 Minimum Sistem Gereksinimleri!

 • İşletim Sistemi: Windows 10
 • İşlemci: Intel i3-4170 @ 3.7Ghz ya da Intel i5 750 @ 2.67Ghz
 • RAM: 8 GB RAM
 • Grafik: NVidia 650TI ya da AMD R7 250x
 • Depolama: Minimum 80 GB kullanılabilir alan
 • DirectX 12

Forza Horizon 5 Önerilen Sistem Gereksinimleri!

 • İşletim Sistemi:  Win 10 64
 • İşlemci: Intel Core i7-3820 4-Core 3.60GHz / AMD Ryzen R5 1400
 • RAM: 16 GB RAM
 • Grafik: AMD Radeon RX 470 4GB or NVIDIA GeForce GTX 1060 3GB
 • VRAM: 4GB
 • Depolama: 80 GB ya da daha fazla boş alan
 • DirectX 12

forza horizon 5 sistem gereksinimleri

Turn 10 Studios tarafından geliştirilen Forza Horizon 5, piyasada adının anılmasından beri oldukça konuşulan bir oyun oldu. Önceki serileri ile beğeni toplamayı başaran Forza Horizon, doğal olarak yeni gelecek olan Forza Horizon 5‘in de ilgi çekmesini sağladı. Peki bu oyunu bu kadar çekici kılan nedir? Gelin önce bu konuyu tartışalım. Hem de oyunun ilk görüntülerine göz atalım.

Forza Horizon 5‘i bu kadar ilgi çekici kılan aslında önceki serilerde yakalanılan başarı diyebiliriz. Özellikle Forza Horizon 4 ile yeni bir kapı açan Turn 10 Studios ilk olarak oyunun grafik kalitesi ile kullanıcıların ilgisini çekmişti. Grafiklerin bu denli kaliteli olması oyuna gerçekçi bir hava katıyor. Bu durum da oyunun sürükleyici olmasına yol açıyor.

forza horizon 5

Öte yandan insanların bir çoğunda bulunan araba tutkusu çeşitli nedenlerden dolayı bu oyunları çekici kılıyor. Tabi Forza Horizon 4’ün birçok otomobil modeline sahip olması ve hepsine geliştirme ve modifikasyon sunması da kullanıcıları bünyesinde toplamasını sağladı.

forza horizon 5 sistem gereksinimleri

Forza Horizon 4’ü güzel kılan tüm bu özelliklerin daha iyileştirilmiş halde yeni bir oyun olan Forza Horizon 5’de sunulacak olması da doğal olarak insanları heyecanlandırdı. Bakalım Forza Horizon 5 beklentileri karşılayacak mı? Sizce Forza Horizon 5‘in fiyatı ne kadar olacak?

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval