Sosyal medya

Kripto Para

Facebook’un Üzerinde Çalıştığı Dijital Para Cüzdanı “Novi” Hazır!

Facebook’un üzerinde çalıştığı dijital para cüzdanı “Novi” hazır! Daha önce PayPal’ın başında bulunan David Marcus, 2018 yılında Blok Zincir Yöneticisi olarak Facebook’a geçmişti. David Marcus’un yaptığı açıklamalar Novi’nin hazır olduğunu belirtiyor. Novi’nin neredeyse ABD’nin tüm eyaletlerinden onayı aldığını ve buna ek olarak piyasaya çıkmaya hazır olduğunu belirten Marcus, dünyadaki ödeme sistemine de eleştiri getirdi.

Bu bozuk sistem düzeltilmeli

Marcus, yazdığı yazıda, “Değişim çok gecikti. Öyle ya da böyle olacak. Novi, piyasaya çıkmaya hazır. Daha ucuz, birlikte çalışabilir ve daha erişilebilir dijital ödemelerin faydalarını sunmayı geciktirmenin mantıksız olduğunu düşünüyoruz.” diye yazdı. “Son dönemde ABD’de dijital paralar ve stablecoinler hakkında büyüyen ve kuvvetlenen tartışmalar yapılıyor. Bu durum beni cesaretlendiriyor. Bozuk ödeme sistemimizin değişme gerekliliği hiç bu kadar acil olmamıştı. Bu sistem pahalı, yavaş ve birlikte çalışabilir değil. Dünyada hala 1.7 Milyar kişinin banka hesabı yok. “


Libra’yı merak edenler için: Facebook’un kripto parası Libra hayatımızı değiştirecek mi?


Diem Derneği, diem stablecoin’in gelişimini denetleyen ve kar amacı gütmeyen bir konsorsiyumdur. Stabil paralar, itibari para birimine veya bir merkez bankası tarafından verilen bir para birimine sabitlenmiş dijital para birimleridir. Novi, kullanıcıların cüzdanlarına, daha sonra dünya çapında başkalarına gönderilebilecek bir Diem dijital para birimine dönüştürülecek para eklemelerine izin verecek şekilde tasarlanmıştır.

 


İlginizi çekebilir: Facebook: Libra’da değişikliğe evet, iptale hayır!


İlk olarak Facebook tarafından Libra adı altında öncülük edilen Diem, birtakım engellerle karşılaşan blok zinciri tabanlı bir ödeme sistemidir. Facebook’un veri gizliliği ve potansiyel kara para aklama sorunları konusundaki düzenleyici endişeler, 2021’in başlarında piyasaya sürülmesi planlanan programın gecikmesine sebep oldu. Marcus, “Açık konuşayım, Novi’de sadece itibari para teklif etseydik, insanlara çok değer katardı” diye yazdı. Bunun yerel ve sınır ötesi ödemeler sunabileceğini ve önemli bir kazanç yaratacağı için Facebook’a fayda sağlayacağını söyledi.

Facebook zaten bir “Aktör”

Marcus, Facebook’un ödeme endüstrisinde zaten bir “aktör” olduğunu söyledi. Facebook Payments, son dört çeyrekte 100 Milyar$’dan fazla ödeme hacmine olanak sağladığını ve 160’tan fazla ülkede 55 para birimindeki ödemeler için kullanıldığını yazdı. Diem Derneği’nin ABD ve küresel çaptaki düzenleyicilerle diyalog içinde olduğunu söyledi. Ayrıca,”Kapsamlı tüketici korumalarına sahip yüksek kaliteli bir stablecoin tasarlama ve inşa etme yolculuğunda gündeme gelen her meşru endişeyi ve bunu desteklemek için son derece uyumlu bir ödeme ağını, ABD düzenleyici sınırları dahilinde ele aldık.” dedi.

Libra nedir?

Diem (eski adıyla Libra), Amerikan sosyal medya şirketi Facebook Inc. tarafından önerilen izinli bir blok zinciri tabanlı ödeme sistemidir. Plan ayrıca bir kripto para birimi olarak uygulanan özel bir para birimini de içermektedir.

Para birimi ve ağ henüz mevcut değil ve yalnızca başlangıç sevisyesinde deneysel kodu yayımlandı. Başlangıçta lansmanın 2020’de yapılması planlanmıştı. Proje, para birimi ve işlemler, ödeme, teknoloji, telekomünikasyon, çevrimiçi pazar, risk sermayesi şirketlerinden ve kar amacı gütmeyen kuruluşlardan oluşan bir üyelik organizasyonu olan Diem Association’a yönetilecek ve kriptografik olarak emanet edilecektir. Proje eskiden Libra olarak biliniyordu ve adı Aralık 2020’de “Diem” olarak değiştirildi.

 

Kaynak: Businessinsider, Vikipedi

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Alper Canımoğlu

Teknoloji meraklısı ve mühendis adayı bir öğrenci...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir