Sosyal medya

Sanal Gerçeklik

Facebook Messenger, Oculus Quest platformuna geliyor!

Facebook, Messenger uygulamasını sanal gerçeklik platformu Oculus Quest içine entegre edeceğini duyurdu. Bu entegrasyonla beraber Quest kullanıcıları, sanal gerçeklik deneyimini mesajlaşma hizmetiyle taçlandıracak.


İlginizi çekebilir: Facebook Messenger için, AR efekt geliştiricilerine müjde!

reklam

Sanal gerçekliğin iletişim aracı: Facebook Messenger

Facebook, bu hafta düzenlediği ‘Facebook Connect’ etkinliğinde sanal gerçeklik alanında yaptığı yepyeni çalışmaları paylaştı. Bu etkinlikte sosyal medya devi, sahibi olduğu Oculus Quest platformuna Messenger uygulamasını da entegre edeceğinin müjdesini verdi.

Messenger’ın Oculus Quest’le tümleşik olarak çalışması sayesinde kullanıcılar, sanal gerçeklik deneyiminin keyfini çıkarırken, bir yandan da birbirleriyle anlık olarak iletişim kurabilecek. Facebook, yeni sistemin hayata geçeceği tarih olarak ise “yakın gelecek” dışında bir şey söylemedi.

reklam
Aorus reklamı

Facebook Messenger, Oculus Quest

Oculus Quest kullanıcıları, Messenger’ın sohbet arabirimi üzerinden birlikte parti de başlatabilecekler. Bir Facebook yetkilisi Meaghan Fitzgerald, özelliği şu ifadelerle duyurdu:

“Messenger ve Oculus ile, arkadaşlarınızla koordine olmak ve sanal gerçeklikte birlikte vakit geçirmek daha kolay. Sanal gerçeklikteyken, arkadaşlarınızı Messenger üzerinden size katılmaları için davet edebilirsiniz ve onlar da sizinle aynı oyuna veya deneyime hızlıca atlayabilirler.”

Facebook’un aslında tüm uygulamalarını birbirleriyle konuşturmaya çalıştığı zaten biliniyordu; ancak şirket, ilk sahibi olduğu hizmetleri sanal gerçeklik dünyasının bir parçası yapma planının olduğunu ilk kez bu sene açıkladı. Bu bağlamda büyük olasılıkla ileride Instagram ve WhatsApp’ı da sanal gerçeklik dünyasının birer oyuncuları olduğunu görebiliriz.

Adventure İstanbul
1 yorum

1 yorum

  1. Poyraz

    28 Kasım 2020 at 15:25

    Hala bekliyoz

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı TV

BOE, MicroOLED ekran panellerini bu yıl piyasaya sürecek!

BOE

Çin‘in önde gelen ekran üreticilerinden BOE, bu yılın ikinci yarısında MicroOLED ekran panellerini piyasaya sürmeyi hedefliyor. MicroOLED paneller, sanal gerçeklik alanında oldukça kullanışlı olacak. BOE, Kunming BOE Display Technology aracılığıyla 2018 yılından beri MicroOLED paneller üzerinde çalışıyor. Şimdi ise firma, ilk kez bu çalışmalarını ticari bir faaliyete dökecek. Yani bu paneller sadece sanayi ürünü olarak değil, günlük hayatta da aktif olarak kullanılacaklar.


İlginizi çekebilir: Huawei, oyun konsolu ve oyuncu dizüstü bilgisayarı üzerinde çalışıyor!

reklam

MicroOLED teknolojisi nasıl üretiliyor?

MicroOLED teknolojisi, OLED teknolojisinde kullanılan cam alt tabaka yerine silikon bir alt tabaka kullanılarak geliştiriliyor. Bu sayede yüksek çözünürlüklü ve pek çok avantajı olan bir ekran deneyimi kullanıcılara sunuluyor. Akıllı telefonlarda ve televizyonlarda pikseller 40-300 mikrometre civarındadır. MicroOLED ile birlikte bu boyutlar 4-20 mikrometreye kadar gerileyecek. Ayrıca tepki süresi avantajıyla birlikte AR ve VR için bu panel türü oldukça idealdir. Geçtiğimiz yıl, Güney Kore merkezli Sunic Systems, BOE’ye MicroOLED panel üretimi için ekipman tedarik etti. Bununla birlikte, şirket bu yıl yeni panellerini üretmeye başlayacak.

BOE

reklam
Aorus reklamı

BOE‘nin haricinde LG Display de AR/VR cihazları hedefleyen bu yeni tip paneller üzerinde çalışıyor. Samsung Display ise henüz MicroOLED ürünlerinden herhangi birini açıklamadı. Son zamanlarda ortaya çıkan bir rapor ise Apple’ın TSMC ile ortak bir şekilde MicroOLED panel geliştirmeye başladığını gösteriyor. BOE‘nin henüz tam olarak hangi tarihte yeni panellerini tanıtacağı bilinmiyor. Fakat yılın ikinci yarısının yaz aylarında çıkması muhtemel gözüküyor.

Adventure İstanbul
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

HTC üst üste ikinci ay için de kar açıkladı

htc

HTC firması genelde biraz hayal kırıklığı yaşadığı bu dönemde bu sefer üst üste ikinci ayda da kâr ettiğini açıkladı.


İlginizi çekebilir:

reklam

HTC uzun bir süre sonra üst üste kâr açıkladı

2020 yılının Kasım ayında kâr ettiğini açıklayan HTC, Aralık ayı için de 615 milyon Tayvan Doları; yani tam 21 milyon Dolar kâr açıkladı. Geçen senenin aynı dönemine göre %1.02’lik ufak bir artış anlamına gelen bu durum, 2020 genelindeki %42.03 düşüşe nazaran oldukça önemli bir rakam.

Ayrıca yıllık tatil dönemi de firmanın bu sayılarında önemli etki sahibi olmuş gibi duruyor. Çünkü Aralık ayında HTC firmasının aylık satış oranının Kasım ayına oranla tam %10.68 gibi önemli bir oranda artış gösterdiği görülebiliyor.

reklam
Aorus reklamı

htc

Bunun sonucunda ise firma üst üste ikinci ayda da aylık ve daha da önemlisi yıllık bazda kâr açıklamış oldu. Bu önemli bir gelişme çünkü HTC’nin en son yıllık bazda üst üste iki ay kâr açıkladığı zaman takvimler 2017 Şubat ve Mart aylarını gösteriyordu. Bu tarih de firmanın amiral gemisi U11 cihazının çıkışından hemen önceydi.

Görünüşe göre HTC her ne kadar akıllı telefon cihaz üretimini tamamen boşlamasa da daha çok VR cihazlarına odaklanıyor gibi. Dolayısıyla bu stratejinin bu pozitif gelişmelerin akıbetleri konusunda nasıl bir etkisi olacağını bekleyip görmemiz gerekecek.

Adventure İstanbul
Devamını oku

Güncelleme

Microsoft Flight Simulator, VR için geldi

Flight Simulator

Microsoft Flight Simulator, yeni gelen güncellemeyle birlikte birçok VR cihazı tarafından desteklenir hale geldi.


İlginizi çekebilir: Microsoft, McAfee ve büyük şirketler fidye yazılımlarına karşı beraber savaşacak!

reklam

Windows Mixed Reality cihazına sahip olanlar, özelliği kapalı beta olarak ilk önce deneme fırsatı yakalamışlardı. Şimdi ise özellik herkese açık hale geldi. Böylece HTC Vive, Microsoft Mixed Reality veya Oculus gibi SteamVR veya OpenXR uyumlu sanal gerçeklik cihazı olan kullanıcılar; yeni gelen güncellemeyle birlikte oyunu sanal gerçeklik gözlükleriyle de oynayabilecekler.

Flight simulator

reklam
Aorus reklamı

Aynı zamanda Sim Update 2 ile beraber gerçek zamanlı kar ve buz kaplamaları da Asobo stüdyosunun VR desteğinin yanında eklediği yeniliklerin arasında. Bu da oyunun en önemli özelliklerinden olan gerçek dünyada o andaki mevcut hava durumunu yansıtmayı amaçlayan işlevini bir adım daha ileri götürmüş gibi duruyor. Böylelikle kullanıcıların oyun deneyiminin önemli derecede artması muhtemel.

Son gelen güncellemede görebileceğimiz başka yenilikler de var. Bunlardan birisi Airbus A32Oneo için gelen iki yeni eğitim görevleri olmakla beraber yeni eklenen farklı görevler de görülebiliyor. Ayrıca güncelleme oyuna yeni ayarlamalar ve iyileştirmeler de getiriyor. Oyunun bazı sorunlarının çözülmesi ve yapılan optimizasyonlar da bu iyileştirmelerden birkaçı. Yine eklenen yeni özel üniformaların da oyuna güncellemeyle birlikte geldiklerini belirtelim.

Firmanın Youtube platformunda Microsoft Flight Simulator kanalı üzerinden paylaştığı VR tanıtım videosuna bu linkten ulaşabilirsiniz.

Adventure İstanbul
Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler