Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Genel

Facebook haber merkezlerine gelen trafik sessizce engellendi

Facebook, haber merkezlerine gelen trafik sessizce engellendi

Facebook, siyasi haberlerin görünürlüğünü azaltmak için 2017‘de haber besleme algoritmasını değiştirdi. İddialara göre, şirketin mühendisleri sistemi kasıtlı olarak sola eğilimli kanalları orantısız bir şekilde etkileyecek ve bu süreçteki trafiğini kesecek şekilde tasarladı.


İlginizi çekebilir: Facebook, haber kaynağı için yeni sıralama seçeneği sunuyor

reklam
MSI reklamı

Facebook haber eleştirilerinin kaynağı ne?

Wall Street Journal’ın bu haftaki raporuna göre, o zamanki Facebook kodamanları bu değişikliklerin sağa eğilimli haber kanallarını nasıl etkileyeceği konusunda endişeliydi. Ayrıca eleştirmenlerin platformun anti-muhafazakar bir önyargıya sahip olduğu argümanına güç katmaktan kaçınmak istiyorlardı. Kaynaklar Journal’a verdiği demeçte, Facebook mühendislerinin sol eğilimli siteleri daha önce planlanandan daha fazla etkilemek için güncellemeyi elden geçirdiğini iddia etti. Dahası da bunu, CEO Mark Zuckerberg’in kendisi yeniden tasarladığını söyledi. Şirket daha sonra, değişikliklerin belirli bir çıkışa yönelik olmadığını belirtti. Bir Facebook sözcüsü “Bireysel yayıncıları etkilemek amacıyla değişiklik yapmadık” dedi.

Raporun bu yeniden tasarımdan olumsuz etkilendiği belirtilen sitelerden biri, ünlü bir araştırmacı haber kaynağı olan Mother Jones. Journal’ın açıklamasına yanıt olarak, Mother Jones’un büyüme ve strateji yazı işleri müdürü Ben Dreyfuss, şirket ile yıllarca süren gergin ilişkileri anlatan sert bir eleştiri yazdı. Facebook’un yöneticileriyle 2017 ve 2018‘de yapılan birden fazla toplantıda, yayıncıların algoritmik değişikliklerden sonra trafiğin gecikmesini bekleyebilirken, bunun “tek bir yayın veya yayıncı sınıfını tercih edecek veya beğenmeyecek bir şekilde” olmadığından emin olduğunu söyledi.
Mother Jones CEO’su Monika Bauerlein, Cuma günü bir Twitter yazısında Facebook ile ilgili hayal kırıklığını dile getirerek, trafik kaybının organizasyon üzerinde “gerçek etkileri” olduğunu açıkladı. Jones Ana, sitenin yıllık gelirinde kabaca 400.000 dolarlık bir düşüş gördü. Ve sonuç olarak pozisyonları dolduramadı veya belirli projeleri takip edemedi, dedi.

https://twitter.com/home

Ağustos ayında, bir Buzzfeed ifşası, bir Facebook çalışanının, şirketin sağcı sayfalara ayrıcalıklı muamele uyguladığını savundu. İddiasına dair kanıt topladıktan sonra nasıl kovulduğunu ayrıntılarıyla anlattı. NBC’ye sızan şirket içi belgeler, Facebook’un, muhafazakar haber kaynakları ve kişilikler için doğruluk kontrol standartlarını gevşettiğini belirtti. Böylece yanlış bilgi yaymaktan cezalandırılmadığını gösterdi.

Neticede Facebook, kendi platformunda içerik denetimi söz konusu olduğunda çıtayı ıskalamaya devam ediyor. Meşru kanallardan gelen haberleri engellerken, aynı zamanda tehlikeli komplo teorilerini ve yanlış bilgilerin ortalığı karıştırmasını engelliyor. Fakat bu konuda başarısız olduğu iddia ediliyor.

İlkokul ve ortaokul eğitimimi tamamladığım İstanbul'da doğdum. Lisede Yabancı Diller Departmanından mezun olduktan sonra, özel bir kurumda Japonca eğitimine başladım. 6 aylık Japonca eğitiminin ardından sadece kanji karakterlerine odaklanan 3 aylık bir eğitim daha aldım. Bu sırada, Anadolu Üniversitesi'nde 2 yıllık Turizm ve Seyahat Hizmetleri eğitimimi tamamladım. Mezuniyetimden sonra Japonca dilimi geliştirmek için Japonya'ya seyahat ettim. 4 aylık Japonya seyahatim sırasında bir Japon Budist Tapınağı'nda rahiplerle yaşayıp, Zen üzerine eğitim alma fırsatı yakaladım. Türkiye'ye dönüşümün ardından, İstanbul Üniversitesi'nde İngiliz Dili ve Edebiyatı üzerine lisans eğitimimi tamamladım.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

OnePlus 888 isimli yeni amiral gemisi yolda!

OnePlus 888

OnePlus markası son zamanlarda çıkardığı modellerle birçok kullanıcının ilgisini çekiyor. Bu bilginin yanında Qualcomm, bu haftaki Snapdragon Teknoloji Zirvesi 2020‘de yeni nesil Snapdragon 888 amiral gemisi işlemcisini resmi olarak tanıttı. Qualcomm şirketi, Snapdragon 888 adının neden Snapdragon 875 yerine seçildiğini resmen açıkladı. Bunun ana nedeni 888’in Çin’deki şanslı rakamlardan biri olması. Sekiz rakamı; sonsuzluk, başarı ve içsel bilgelik demektir. Ek olarak, 8 rakamı bildiğiniz üzere Qualcomm’un amiral gemisi işlemcilerinin ilk rakamı 8 oluyor. Bundan dolayı OnePlus’ın yeni amiral gemisi modeli ”888” isimiyle tanıtılabilir.


İlginizi çekebilir: Xiaomi Mi 11 ve Mi 11 Pro’nun tüm özellikleri sızdırıldı

reklam
MSI reklamı

OnePlus 888

 

OnePlus 888 için şirketin kurucusu ve CEO’su Liu Zuohu, Snapdragon 888 duyurusunun ardından Weibo kullanıcılarıyla konuştu. Önümüzdeki yıl OnePlus’ın kuruluşundan bu yana 8. yılını kutlayacağını belirtti. OnePlus lideri, OnePlus 888 adı altında yeni bir amiral gemisi akıllı telefonun çıkacağı gerçeğine nasıl tepki vereceklerini sordu. Elbette bu, şirketin OnePlus 9’u OnePlus 888 olarak yeniden adlandırmak istediğinin bir onayı değil , ancak böyle bir modelin gelme ihtimali çok yüksek. Bunun da OnePlus 9 (ya da  9 Pro) yerine tanıtılması çok olası. Qualcomm Snapdragon 888 teknik özellikleri dün açıklandı. Bu işlemci, 2.84 GHz’de çalışan Arm Cortex-X1 süper çekirdeğinin yanı sıra üç Cortex-A78 ve dört Cortex-A55 çekirdeğini kullanıyor. Snapdragon işlemci ayrıca yerleşik bir Snapdragon x60 5G modem ve bir Adreno 660 grafik işlemcisi aldı. Ek olarak, son raporlara göre OnePlus, OnePlus 9 ve 9 Pro’nun lansmanını Nisan ayından önümüzdeki Mart ayına erteleyebilir.

OnePlus 888

OnePlus ve OnePlus 9 Pro için sızdırılan özellikler nelerdi?

OnePlus  888 Pro olacağını tahmin ettiğimiz modelde dört kameradan oluşan dikdörtgen bir kamera dizilimimiz olacak. İki büyük lens ve iki küçük lens. Raporlara göre geniş, ultra geniş ve telefoto lensimiz var. Dördüncü ve son sensör işlevi hala bir sır olarak kalıyor. OnePlus 9 Pro, selefi ve OnePlus 8T gibi kavisli kenarlara sahip olacak, ancak şimdi daha kavisli görünüyor. Ancak, OnePlus 9  modeli düz bir ekrana sahip olacak. Amiral gemisi telefonlarımız 6,7 inçlik bir ekrana, muhtemelen bir liquid AMOLED ekrana sahip olacak. Dahası, OnePlus, 144Hz yenileme hızını desteklemek için ekranını güçlendiriyor gibi görünüyor. Oyun telefonları, akıllı telefonlarda 144Hz’e ulaşılabileceğini zaten kanıtladı, bu nedenle birçok şirketin bu yenileme hızına geçeceğini varsayıyoruz. Yeni telefon ayrıca Dolby Atmos desteği sunan daha iyi hoparlörlerle gelecek. Bakalım bu telefonlar OnePlus 888 ismini alıcak mı, heyecanla takip edeceğiz.

 

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Samsung 2021’de 3 Farklı Katlanabilir Telefon İle Gelecek!

Samsung Katlanabilir Telefon

Samsung, 2021 yılında 3 yeni katlanabilir telefon modeli ile karşımıza çıkacak. Galaxy Z Fold ve Z Flip modelleri ile dikkat çekmeyi düşünen Samsung, 2021’e katlanabilir telefon modelleri ile damga vuracak.

Samsung bu sene içerisinde çıkardığı katlanabilir telefonları ile epey ilgi toplamıştı. Bu sene piyasaya çıkan diğer modellerden farklı bir tasarım ile gelen Samsung, 2021 yılında bu işi daha ileriye taşıyacak gibi duruyor. UBI tarafından hazırlanan raporda yeni Samsung katlanabilir telefon modellerinin geleceğini duyuruldu.

reklam
MSI reklamı

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde gelen bir haberde Samsung’un Note serisinin fişini çektiği söylenmişti. Note serisinin yerini alacak olan Z Fold ve Z Flip modelleri, 2021 yılında daha gelişmiş bir tasarım ile karşımıza çıkacak. 2021 Yılında Galaxy Z Fold 3, Z Fold Lite ve Z Flip 2 modellerini tanıtması beklenen Samsung, bu 3 modelde de çok gelişmiş ekranlar ile karşımıza çıkacak.

Samsung Katlanabilir Telefon


İlginizi Çekebilir: Samsung Galaxy S21, Snapdragon 888 ile Geekbench’te görüntülendi!


Samsung Katlanabilir Telefonlar UTG ekranlar ile gelecek!

2021 yılında çıkacak olan katlanabilir telefon modellerinde UTG(Ultra ince cam) ekranlar kullanılacak. Bu sadede cihazların daha ince bir tasarıma sahip olmalarına olanak sağlanacak. Aynı zamanda daha az güç tüketebilmeleri için LTPO teknolojisi cihazlarda yer alacak. Bu ekranlardan sadece birisinin altında ön kamera yer alacak. Bu özelliğe sahip olan cihaz Galaxy Z Fold 3 olacak. Aynı zamanda cihazın ekran boyutu 7 inç olacak. Bu cihazın dikkat çeken son özelliği ise muhtemelen S Pen ile birlikte geleceği.

Galaxy Z Fold Lite ise isminden de anlaşılacağı üzere daha düşük özellikler sunacak. Örneğin üst modelindeki gibi ekrana gömülü kamera tasarımı bu modelde kuvvetle muhtemel olmayacak. Z Flip 2 modeli ise yine 6.7 inç ekran ile birlikte gelecek. Aynı zamanda 3 inç büyüklüğünde bir harici panel cihazda yer alacak.

Samsung katlanabilir telefon modelleri 2021 yılında karşımızda olacak. Bakalım Samsung cihazlarla ilgili detayları ne zaman paylaşacak. Sizce gelecekte katlanabilir telefonlar yaygınlaşacak mı?

Devamını oku

Genel

Twitter güncellemesi geri çekildi!

Twitter’ın bir süre önce güncellediği konuşma arayüzünün, kullanıcılar için kafa karıştırıcı olduğu ortaya çıktı ve Twitter değişiklikleri geri almaya karar verdi.


İlginizi çekebilir: Microsoft Teams güncellendi, işte yenilikler!

reklam
MSI reklamı

Twitter güncellemesi neden geri çekildi?

Twitter bu yıl, sohbetlerin nasıl geliştiğini görmeyi kolaylaştırmak için bazı iOS ve web kullanıcılarıyla zincir halindeki yanıtları test etti. Bununla birlikte, yeni görünümün aslında tipik konuşma arayüzünden daha çok kafa karıştırıcı olduğu ortaya çıktı ve şirket yaptığı güncellemeyi geri çekmeye karar verdi.

Yeni güncellemeyi deneyenler, kimin kiminle konuştuğunu daha net şekilde göstermesi için çizgiler ve girintilerle karşılaştılar. Şirket ayrıca, sohbetlere verilen yanıtların takip edilmesini kolaylaştırmak için Beğen, Retweet ve Yanıtla simgeleri gibi etkileşim eylemlerini fazladan bir dokunuş yapmayı gerektirecek bir alana yerleştirdi. Özellikler ilk olarak deneysel twitter beta uygulamasında denendi ve birkaç ay sonra normal uygulamaya eklendi.

Twitter

Ancak bir süre sonra çoğu kişinin yeni stilde, okumayı ve sohbetlere katılmayı daha zor bulduğu anlaşıldı. Olumsuz kullanıcı geri bildirimleri, şirketin Twitter konuşmalarını klasik düzene döndürmesine neden oldu. Twitter Comms hesabı, kullanıcıların artık Perşembe gününden itibaren zincirlenmiş yanıtları görmeyeceklerini söyledi.

Şirket, konuşmaları takip etmeyi kolaylaştırmaktan vazgeçmedi ve sohbet ayarlarını yinelemek amacıyla kullanıcıların kiminle konuştuğu hakkında daha fazla bağlam eklemek için çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Görünüşe göre twitter beta uygulaması, sosyal platformdaki gelecek deneysel özellikleri için pes etmeyi bırakmıyor.

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP COIN’den Haberler