Sosyal medya

Mobil

Facebook Gaming uygulaması Android Store’da!

Facebook Gaming

Geçtiğimiz yıl ülkemizde de yatırımlarını hızla artıran Facebook Gaming platformunun mobil uygulaması Android Store’a geldi.

İlginizi çekebilir: Google Card, Apple Card’a rakip olmaya geliyor

reklam
Aorus reklamı

Facebook Gaming uygulaması kullanıcılara neler sunuyor?

Facebook Gaming üzerinden arkadaşlarınızla basit oyunlar oynayabilirsiniz ancak uygulamanın asıl odak noktası oyun yayınlarını izleyicilere ulaştırmak. Yayınlar sırasında sohbet işlevi aynı yayını izleyen diğer insanlarla konuşmanıza olanak tanımakta ve uygulama ile birlikte yerleşik olarak geliyor. Şu an için uygulama içerisinde reklamlar bulunmuyor. Bunun yerine yayıncıların para kazanabilmesi için Twitch’in bitlerine benzer şekilde yıldız sistemi ve yayıncılara abone olma imkanı mevcut. Uygulama üzerinden canlı yayın açabilmek de oldukça kolay ve hızlı. Tek yapmanız gereken sağ alt kısımdaki kamera simgesine dokunmak ve canlı yayına geç özelliğini kullanmak. Uygulamayı ilk başlattığınızda favori oyunlarınızı ve güncel olarak platformda trend olan içerikleri vurgulayan keşfet sekmesini göreceksiniz.  Tıpkı Facebook üzerinde olduğu gibi paylaşımlara yorum yazabilecek ya da onları beğenebileceksiniz.

Facebook Gaming

Adventure İstanbul

 

Henüz sadece Android Play Store üzerinde yayınlanan uygulamanın iOS sürümünün de kısa sürede geleceği öngörülüyor. Facebook tarafından Gaming platformu üzerine uzun süredir yatırım yapılmaktaydı. Bu yüzden böyle bir uygulamayı görmüş olmak şaşırtıcı değil. Şirketin oyun yayın platformlarının giderek büyüyecek bir sektör olduğunu düşündüğünü söyleyebiliriz. Twitch’in oyun yayın platformu olarak hakimiyetini göz önüne aldığımızda Facebook için hala çok uzun bir yol var.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

App Store gelirleri, Google Play Store’u ikiye katladı

Yazan:

App Store, Temmuz 2020Ekim 2020 döneminde, Google Play Store’dan neredeyse iki kat daha fazla gelir elde etti. Sensor Tower’ın paylaştığı son üç aylık verilere göre; Google Play Store 10.3 milyar dolar gelir elde ederken, App Store 19 milyar dolar gelir elde etti. Benzer bir durum 2019 yılının üçüncü çeyreğinde de meydana gelmişti. Söz konusu dönemde Google Play Store 7.7 milyar dolar gelir elde ederken, App Store 14.5 milyar dolar gelir elde etmişti.


İlginizi çekebilir: Apple, Türkiye için App Store fiyatlarını artırma kararı aldı

reklam
Aorus reklamı

Google Play Store daha fazla büyüme sağladı

App Store ile uygulama içi satın alımlar, abonelikler ve tek seferlik uygulama satın alımları yapan Apple müşterileri, şirkete 19 milyar dolar kazandırdılar. Bu, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %31’lik bir artışa tekabül ediyor. Yine geçen yılın aynı dönemine göz attığımızda, Google Play Store’un %33.8’lik bir büyüme sağladığı görünüyor. App Store %2.5 artışla 8.2 milyar adet yükleme elde ederken, Google Play Store %31 artışla 28.3 milyar adet yükleme elde etti. Google Play Store’un yükleme adetlerindeki bu devasa farka rağmen; gelir elde etme noktasında çok geride kaldığı görünüyor.

App Store Google Play Store

Adventure İstanbul

Oyun harcamaları toplamda %26.7 artış gösterdi

Oyun uygulamaları da bu artıştan nasibini aldı. Her iki platformdaki oyun harcamaları %26.7 artarken, toplamda 20.9 milyar dolar gelir sağlamış oldu. App Store, oyun içi harcamalarda yıllık %24 artış sağladı ve 12.4 milyar dolar gelir elde etti. Google Play Store’daki yıllık büyüme %30.8 olmasına karşın; elde ettiği gelir 8.5 milyar dolar olarak hesaplandı.

App Store ve Google Play’de oyun dışı en çok kazandıran uygulama: TikTok

Her iki platformda da oyun harici en çok kazandıran uygulamalar ise şu şekilde sıralanıyor;

1. TikTok
2. YouTube
3. Tinder
4. Tencent Video
5. Disney+

Sensor Tower, söz konusu büyümede en büyük pay sahibi olarak COVID-19 salgının sebep olduğu sonuçları gösteriyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Google Duo, çerçeveleme özelliğini Samsung telefonlara da getiriyor

Yazan:

Google Duo

Halihazırda Pixel telefonlarda kullanılmakta olan otomatik çerçeveleme özelliği; Google Duo ile yapılan bir görüntülü görüşme sırasında, kamera sisteminin kişi takibi yapmasına dayanıyor. Oldukça kullanışlı olan bu özellik, Pixel dışındaki Android cihazlarda bulunmuyordu. Artık bu durum değişti, söz konusu özellik bazı Samsung telefonlara da sunuldu.


İlginizi çekebilir: Google Duo ile ekran paylaşma özelliği tekrar aktif edildi

reklam
Aorus reklamı

Sistem tam olarak nasıl çalışıyor?

Telefonunuzu sabit bir yere koyduğunuzda, hareket halinde olsanız dahi sistem tarafından nerede olduğunuz algılanıyor ve sürekli olarak çerçeve içerisinde konumlandırılıyorsunuz. Tabii ki çok uzak mesafelerde optimum düzeyde çalışmıyor fakat bir oda içerisindeyken sizi takip edebilecek kadar gelişmiş bir özellik olduğunu söyleyebiliriz.

Android Police tarafından paylaşılan haberde, bu özelliğin artık Pixel telefonlara özgü olmadığı doğrulandı fakat ne kadar genişletileceği noktasında soru işaretleri mevcut. Samsung Galaxy S20+ ve Samsung Galaxy S20 Ultra kullanıcıları şu anda bu özelliği aktif bir şekilde kullanabiliyorlar. Samsung Galaxy Note20 Ultra, Samsung Galaxy Z Flip, Samsung Galaxy Z Fold2 gibi modellerde bu özellik şu an için bulunmuyor. Zamanla bu desteğin genişletileceği düşünülüyor.

Adventure İstanbul

Samsung Galaxy S20+ modelinde ‘otamatik çerçeveleme’ özelliğinin nasıl çalıştığını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Kamera kapatma butonunu geri gelebilir

2019 yılının sonlarında kullanıcı arayüzünde yapılan bir değişiklikle, kamerayı kapatma butonu kaldırılmıştı. Görüntülü arama yaptığınızda, kameranın direkt olarak açılmasını istemeyen kullanıcılar için oldukça önemli bir özellik olduğu aşikar.

Google Duo

Android Police’in haberine göre, kamera kapatma butonu bazı kullanıcılar için geri dönüyor. Google Duo’nun iki sene sonra ekran paylaşma özelliğini geri getirdiği düşünüldüğünde, kamera kapatma butonunun da geri gelmesi oldukça yüksek bir ihtimal. Fakat bu özelliğin ne zaman geleceği, hangi cihazlara ya da Android sürümlerine sunulacağı şu an için bilinmiyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Nokia telefonların Android 11 güncelleme takvimi açıklandı

Yazan:

Nokia Mobile

HMD Global, Nokia akıllı telefonlara Android 10 güncellemesinin dağıtımını neredeyse bitirdi fakat çok yakında Android 11 dağıtımına hazırlanıyor. Google, kısa bir süre önce Google Pixel modelleri için Android 11’i piyasaya sürmüştü. Bu durum, Nokia kullanıcılarının Android 11 beklentisini bir kademe daha yükseltti. Bazı Nokia kullanıcıları için Android 11 güncellemesinin çok yakın olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.


İlginizi çekebilir: Nokia 9.3 Pureview, kasım ayında tanıtılabilir

reklam
Aorus reklamı

Güncelleme takvimi Nokia Mobile tarafından paylaşıldı

Nokia Mobile’ın resmi Twitter hesabından paylaşılan Android 11 dağıtım takvimi, paylaşımdan kısa bir süre sonra ilginç bir şekilde silindi. Paylaşımda, HMD Global’in Android 11’i cihazlarına dağıtımı adına bir yol haritası mevcut. Listede görülen cihazlardan bazıları, kutusundan Android 9 ile çıkan modeller. Şirket, üç yıllık güncelleme sözü vermişti ve görünüşe göre bu sözünü tutuyor.

Nokia Mobile

Adventure İstanbul

Ekim 2020Mart 2021 tarihleri arasında güncelleme alacak olan telefonlar;

Nokia 2.2
Nokia 5.3
Nokia 8.1
Nokia 8.3 5G

Ocak 2021Mart 2021 tarihleri arasında güncelleme alacak olan telefonlar;

Nokia 1.3
Nokia 2.3
Nokia 2.4
Nokia 3.4
Nokia 4.2

Ocak 2021Haziran 2021 tarihleri arasında güncelleme alacak olan telefonlar;

Nokia 3.2
Nokia 6.2
Nokia 7.2

Nisan 2021Haziran 2021 tarihleri arasında güncelleme alacak olan telefonlar;

Nokia 1 Plus
Nokia 9 Pureview

Nokia 1 ve Nokia 8 Sirocco gibi modellerin güncelleme takviminde yer almaması dikkat çekiyor. Söz konusu cihazlar geçtiğimiz yaz aylarında Android 10 güncellemesini almışlardı.

Nokia Mobile’ın söz konusu paylaşımı neden sildiği bilinmiyor fakat paylaşımın gerçek olduğu Neowin platformu tarafından doğrulandı.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler