Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

İnternet

Facebook, Avrupa’dan ayrılmayı gündeme getirdi

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Bu ayın başlarında, Avrupa Birliği gizlilik düzenleyicisi, Facebook’a, AB kullanıcıları hakkında veri aktarımlarının ABD’ye geri gönderilmesini askıya alma çağrısı yaptı. Emre göre, AB yetkilileri ABD Hükümeti’nin olası gözetim uygulamaları konusunda giderek daha fazla endişe duyuyor ve şimdi kullanıcı bilgilerinin akışını kısıtlayarak bu uygulamaları sınırlandırmaya çalışıyor. Bu durum Facebook’u esasen AB kullanıcı verilerini Avrupa‘da tutmaya ve ülkeler arasında veri paylaşımına yeni kısıtlamalar getirmeye zorluyor. Bu öneri, işleri Sosyal Ağ için giderek daha karmaşık hale getirmekle kalmayıp daha pahalıya mal oluyor.

İlginizi çekebilir: Facebook Messenger, Oculus Quest platformuna geliyor. 

reklam
MSI reklamı

Facebook’un cevabı ne oldu?

Facebook İrlanda’nın veri koruma başkanı olan Yvonne Cunnane, “Karar onaylanırsa, bu koşullarda, AB’de Facebook ve Instagram hizmetlerini sağlamaya nasıl devam edebileceğimiz çok açık değil.” şeklinde cevap verdi. Facebook ve Instagram’ın AB bölgesinde 410 milyondan fazla kullanıcı var ve hepsi, bu yeni düzenlemeye uyarsak, teorik olarak her iki platforma erişimlerini kaybedecek.

Tabii ki bu pek olası değil. Uygulama yalnızca çok fazla para ve pazar payı kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda veri gizliliği önlemlerine yanıt olarak alınması gereken sert bir eylem olur. Daha olası bir senaryo Facebook’un yalnızca AB‘ye yönelik veri merkezleri kurmaya zorlandığının ortaya çıkması.

Facebook, Avustralya ile de benzer problemler yaşamıştı. Tüm büyük teknoloji platformları, yerel veri merkezlerini ve operasyonlarını barındırmak için daha düşük maliyetli ülkeleri kullanarak vergi yükümlülüklerini en aza indiriyor ancak yeni düzenlemeler her ülkede yerel kullanıcı verilerini tutmaya zorlarsa, bu aynı zamanda her birinde yerel yasalar uyarınca uygun şekilde vergilendirildiklerini görebilecek ana üsler kurmalarını da gerektirir. Uzun vadede ise bunun sonuçları büyük olabilir. Konuyla ilgili yeni düzenlemeler önerildi fakat Facebook şimdilik bunlara elinden gelen en güçlü şekilde karşı çıkıyor.

İlkokul ve ortaokul eğitimimi tamamladığım İstanbul'da doğdum. Lisede Yabancı Diller Departmanından mezun olduktan sonra, özel bir kurumda Japonca eğitimine başladım. 6 aylık Japonca eğitiminin ardından sadece kanji karakterlerine odaklanan 3 aylık bir eğitim daha aldım. Bu sırada, Anadolu Üniversitesi'nde 2 yıllık Turizm ve Seyahat Hizmetleri eğitimimi tamamladım. Mezuniyetimden sonra Japonca dilimi geliştirmek için Japonya'ya seyahat ettim. 4 aylık Japonya seyahatim sırasında bir Japon Budist Tapınağı'nda rahiplerle yaşayıp, Zen üzerine eğitim alma fırsatı yakaladım. Türkiye'ye dönüşümün ardından, İstanbul Üniversitesi'nde İngiliz Dili ve Edebiyatı üzerine lisans eğitimimi tamamladım.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Photoshop, Apple M1 Mac için beta sürümünde mevcut!

Apple M1 Mac için Photoshop beta sürümünde mevcut!
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Yeni ürünlerle ilgili her gün yeni incelemeler geliyor. Apple’ın yeni M1 yongası çok hızlı bir şekilde parlıyor, ancak insanların işlerini yapmak için bağımlı oldukları uygulamaların yeni mimariden yararlanmak için optimize edilmesi biraz zaman alacak gibi görünüyor. Mevcut durumda, Adobe’nin şu anda yalnızca Apple’ın Rosetta 2 öykünücüsü aracılığıyla kullanabileceğiniz Creative Cloud paketi, idealin altında bir deneyim sağlıyor. Ancak iyi haber şu ki, Adobe, Apple Silicon için Photoshop ilk beta sürümünü yayınladı.


İlginizi çekebilir: Adobe, Photoshop ve Premiere Elements 2021’de yenileniyor

reklam
MSI reklamı

Photoshop beta sürüm ne anlama geliyor?

Beta sürüm dediğimizde ise bazı özellikler kısıtlı hale geliyor. İçeriğe duyarlı dolgu ve fotoğraf birleştirme gibi yazılımın en kullanışlı özelliklerinden bazılarını bu ilk sürümde bulamayacaksınız. Ayrıca Adobe, konu seçimi gibi diğer özelliklerin hatalı veya yavaş çalışabileceği konusunda uyarıyor. Ayrıca tüm dosya formatlarını açamayacaksınız. “Bu, Photoshop’un tam olarak çalışan bir sürümü değil; Macintosh için Photoshop’un daha yaygın olarak bulunan sürümüne kıyasla çeşitli sınırlamalar içeriyor ”diyor şirket. “Zamanla daha fazla özellik kullanıma sunulacak.”

Apple M1 Mac için Photoshop beta sürümünde mevcut!

Maceracı bir türseniz, betayı bugünden indirebilir ve geri bildirim göndererek Adobe’ye yardımcı olabilirsiniz. Şirketin bu sürümü resmi olarak desteklemediğini, bu nedenle bir şeyler ters giderse destek alamayacağınızı unutmayın. Yine de bu, ARM Mac’leri reklam öğeleri için kullanışlı hale getirme yolunda hem Adobe hem de Apple için önemli bir ilk adım.

Devamını oku

Haber

Zoom, platform içinde ek güvenlik sağlıyor

Zoom, platform içinde ek güvenlik sağlıyor!
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Zoom, kullanıcıların trollerle baş etmelerine yardımcı olacak bazı araçlar ekledi. Toplantı sahipleri ve yardımcı ev sahipleri, rahatsızlık veren biriyle uğraşırken toplantıları duraklatabilir. Katılımcı etkinliklerini ekranın sol üst kısmındaki güvenlik simgesinden askıya aldıklarında, tüm ara odaları kapanır ve Zoom video, ses, sohbet, ekran paylaşımı ve kaydı beklemeye alır. Toplantı sahibi söz konusu kullanıcıyı bildirdikten sonra, toplantının hangi yönlerinin devam ettirileceğini seçebilir.


İlginizi çekebilir: Zoom, FTC anlaşmasının ardından güvenliği yükseltmeyi kabul ediyor

reklam
MSI reklamı

Zoom güvenlik önlemlerini arttırıyor

Birini Zoom’un Güven ve Güvenlik ekibine rapor edebilenler yalnızca toplantı sahipleri ve yardımcı ev sahipleri değil. Katılımcılar artık bunu güvenlik simgesi aracılığıyla da yapabilirler. Bu özellikler, masaüstü ve mobil uygulamaların 5.4.3 sürümünde mevcut olacak. Web ve sanal masaüstü altyapısı istemcilerine bu yılın ilerleyen günlerinde ulaşacaklar. Zoom ayrıca Risk Altında Toplantı Bildiricisi sistemini de başlattı. Toplantı bağlantıları için sosyal medyayı ve diğer web sitelerini tarar ve yöneticilere ve hesap sahiplerine yüksek bir kesinti riski olup olmadığını e-posta yoluyla bildiriyor.

Zoom, platform içinde ek güvenlik sağlıyor!

Rear view of a businesswoman having a meeting with team over a video conference in office board room. Meeting over a video call in office post pandemic lockdown.

Şirket, video konferans araçlarının kullanımının artmasıyla bu yıl bir dizi güvenlik önlemi aldı. Örneğin geçen ay, uçtan uca şifreleme sunmaya başlamıştı. Zoom geçtiğimiz günlerde Federal Ticaret Komisyonu ile önerilen anlaşmanın bir parçası olarak güvenliği artırma sözü verdi.

Devamını oku

Haber

Bu Chrome eklentisi, Google’ın eski simgelerini sekmelerinize geri getiriyor

Bu Chrome eklentisi, Google'ın eski simgelerini sekmelerinize geri getiriyor
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Google’ın yeni simgelerinin hayranı değilseniz, size iyi haberlerimiz var. Diğerlerinin yanı sıra Gizmodo tarafından tespit edilen yeni bir Chrome uzantısı, Gmail, Takvim, Meet ve diğer Google hizmetleri için sekme simgelerini eski ihtişamlarına geri yüklemenizi sağlıyor. Eklenti için ürün tasarımcısı Claudio Postinghel‘e teşekkür edebilirsiniz.


İlginizi çekebilir: Google, Keep hizmetinin Chrome uygulamasını sonlandırıyor

reklam
MSI reklamı

Chrome eklentisi sayesinde eski görünümlere ulaşabilirsiniz

Google, Ekim ayında GSuite’i Google Workspace olarak yeniden markalandırdığında yeni simge listesinin tanıtımını yaptı. Ve şirket, sevimli blob emojisini öldürdüğünden beri, tasarım kararlarından biri çok fazla tartışma yarattı. Çoğu kişinin yeni simgelerin hayranı olmadığını söylemek doğru olur. Chrome Yeni simgeler, yalnızca genel görünmekle kalmayıp, ikonik tasarımların yerini aldılar. Aynı zamanda küçük sekmeler halinde düzleştirildiklerinde simgeler arasında ayrım yapmak zor olabileceğinden Google’ın hizmetlerini daha az erişilebilir hale getirdiler.

Bu Chrome eklentisi, Google'ın eski simgelerini sekmelerinize geri getiriyor
Eklenti, Google’ın eski simgelerini mobil cihazınızda geri getirmenize yardımcı oluyor. Ancak bir Android telefonunuz varsa, görünümlerini değiştirmek için üçüncü taraf bir başlatıcı ve simge seti kullanabilirsiniz. Eğer Chrome kullanmıyorsanız, Postinghel uzantının Firefox sürümü üzerinde çalıştığını da söylüyor.

Devamını oku
MSI reklamı

Forumdan Son Mesajlar

HWP COIN’den Haberler

RSS Error: WP HTTP Error: Geçerli bir adres sağlanmadı.