Sosyal medya

Kripto ve Blockchain

Ethereum Londra güncellemesi Ropsten test ağında etkinleştirildi!

Ethereum ağının heyecanla beklenen Londra güncellemesi Ropsten test ağında etkinleştirildi. Ethereum’un en çok beklenen güncellemelerinden olan Londra güncellemesi, bugün TSİ 05:23’te Ethereum çekirdek geliştiricisi Tim Beiko tarafından 10499401 sayılı blokta Ropsten test ağında gerçekleştirildi. Londra güncellemesi Ethereum’un test ağlarında ilk kez etkinleştirilmiş oldu.

Ethereum çekirdek geliştiricisi Tim Beiko, aktivasyon sürecinin biraz daha uzun sürdüğünü beklediğini söyledi. Güncelleme 30 Haziran’da Rinkeby’deki Goerli test ağında uygulanacak ve 7 Temmuz 2021‘de de etkinleştirilmesi bekleniyor. Beiko, ağdaki madencilerin ekipmanlarını gereken zamanda güncellememelerinden dolayı Ropsten test ağının blokları düşük hızda doğruladığını ifade etti.

Ethereum Londra güncellemesi

EIP-1559’un önemi nedir?

EIP-1559, Ethereum Improvement Proposal’ın kısaltmasıdır. Ethereum ağının en büyük sorunlarından biri olan ölçeklenebilirlik sorununu çözmek amacıyla Vitalik Buterin tarafından ortaya atılmış bir fikirdir. Londra güncellemesi beş EIP içermektedir ve EIP-1559 içlerinde en önemli olanıdır. EIP-1559 etkinleştirmesi ile beraber Ethereum, tarihinde ilk kez deflasyonist bir hale gelecek. Kullanıcılar için Ethereum gas ücretlerini düşürecek olan EIP-1559, bu yönünden dolayı Ethereum madencileri tarafından hoş karşılanmıyor. Geliştiriciler  EIP-1559’un gas ücretlerini azaltmak için özellikle tasarlanmadığını söylüyor fakat birçok kişi güncellemenin gas ücretlerinde önemli bir azalma sağlayacağını düşünüyor.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para

Twitter, Rarible’da 140 NFT satıyor!

Dünyanın en çok kullanılan ve en çok sevilen sosyal medya platformlarından biri olan Twitter NFT dünyasına adım atıyor. Resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda 140 kişiye ücretsiz 140 NFT yayınlanacağı paylaşıldı.

Günlük yaklaşık 200 milyon aktif kullanıcı tarafından kullanılan ve dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Twitter, 140 kişiye ücretsiz 140 NFT paylaşacak. 59 milyondan fazla takipçisi olan Twitter resmi hesabı “140’ınız için 140 ücretsiz NFT, kankalar”  şeklinde tweet atarak haberi duyurdu. Resmi hesap biyografisini de “dropping NFTs all day.” şeklinde değiştirdi. Paylaşılan Ethereum tabanlı NFT’ler, popüler NFT pazaryeri olan Rarible’da listeleniyor. NFT’lerin biri Twitter CEO’su Jack Dorsey’in ilk tweetine atıfta bulunurken, bir diğeri Twitter logosunun gelişimini gösteriyor. Furry Twitter adlı bir NFT, Twitter logosunun tüylü üç boyutlu bir versiyonunu gösteriyor.

Twitter CEO’su Jack Dorsey NFT alanına son zamanlarda ilgi gösteriyor. Dorsey, ilk tweetini Cent tarafından Valubles NFT ticaret platformu aracılığıyla NFT şeklinde satmıştı. Satış 2,9 milyon dolara Bridge Oracle CEO’su Sina Esatavi’ye gerçekleşmişti.

Eşsiz tokenler olarak bilinen NFT’ler, bir blok zincirinde kayıtlı kendi verileri olan bir dijital varlık türüdür. Dijital sanatı, müziği, tweetleri, görselleri ve hemen hemen her tür içeriği kapsayabilir ve bir varlığın sahibini ve kıtlığını kanıtlamak için kullanışlıdır. NFT’lerin çoğu dijital öğelerdir, ancak resimler gibi fiziksel parçalar için de kullanılabilirler.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Kripto Para

Uniswap artık CoinMarketCap ile entegre!

Uniswap CoinMarketCap ’e entegre edildi ve entegrasyon ile artık CoinMarketCap’te Uniswap destekli ETH takas edilebilecek. Bu entegrasyon ile Uniswap, CoinMarketCap’te yer alan ilk DEX olmuş oldu.

Kripto para piyasasındaki en büyük platformlardan biri olan CoinMarketCap, Uniswap ile entegrasyon kurdu. Platform ve DEX arasındaki entegrasyon ile artık CoinMarketCap’ın internet sitesinde ETH tabanlı tokenler takas edilebilecek.

Yapılan resmi duyuruya göre hem Uniswap V1 hem de V2, takas işlemleri için CoinMarketCap’te desteklenecek. Ayrıca Uniswap’ın desteklemiş olduğu cüzdanlar CoinMarketCap’in takas özelliği için de kullanılabilecek. Desteklenen cüzdanlar  MetaMask, Coinbase Wallet, Fortmatic, Portis ve WalletConnect. Yapılan açıklamada ilk etapta yalnızca Uniswap’taki Ethereum tabanlı tokenların desteklendiği belirtiliyor. Ancak ilerleyen dönemlerde diğer ağların da desteklenmesi bekleniyor. CoinMarketCap ekibi, token takas özelliğinin başlatılmasından önce Ethereum blok zincirindeki dijital varlıklara odaklanacak. Ardından yavaşça CoinMarketCap Token Swap, desteklenen her ağı ve coini entegre edecek.

   

CoinMarketCap’te token takası nasıl yapılır?

  1. Takas etmek istediğiniz tokenin ana sayfasına gidin.
  2. Sayfanın sağ alt tarafında ‘Takas’ seçeneği var.
  3. Takas seçeneğine tıklayıp, takas etmek istediğiniz coinleri ve miktarı seçin.
  4. Cüzdanınıza bağlanın ve işlemleri onaylayın.
  5. İşlemi onaylamadan önce likidite sağlayıcı ücretini, rotayı, fiyat etkisini, alınan minimum tutarı ve kayma toleransını kontrol edin.

CoinMarketCap, kripto para piyasasında en çok bilinen ve en iyi olan piyasa veri toplayıcısı. Nisan 2020 tarihinden beri de Binance’a ait. Özellikle 2020 yılından itibaren site trafiğinde kripto piyasasına olan ilgi artışına paralel şekilde bir artış yaşandı. 2013 yılında kurulan CoinMarketCap, kripto para yatırımcılarının en çok ziyaret ettiği sitelerden biri. Site artık Ethereum tabanlı token sayfalarında bir takas simgesi içeriyor. Kullanıcılar artık bir cüzdan bağlayarak ERC-20 tokenları arasında takas yapabilecek.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval