Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

İnceleme

ESET Smart Security Premium Parola Yöneticisi İncelemesi

eset smart security premium password manager parola yöneticisi
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

ESET Smart Security Premium, Parola Yöneticisi özelliği sayesinde kullanıcıların internette her an güvende olmasını sağlıyor.

Parola yöneticisi yazılımlar, kullanıcıların en zayıf halka olma özelliğini ortadan kaldırabilmek için önemli bir adımdır. Bulunan güvenlik önlemlerini kullanmayarak mekanizmalardaki açıklardan faydalanılabilmesini mümkün kılan kullanıcıların en önemli sorunlarından bir tanesi de karmaşık parolaları ezberden girmenin zor olması ve değişik parolalar üretip kullanmanın bugün 15-20 farklı hesap kullanırken pek pratik olmaması. Tarayıcılarda keşfedilebilecek güvenlik açıkları nedeniyle tarayıcılara kaydedilen parolalar da pek güvende sayılmazlar.

Güvenli parola kullanmak zordur

İdeal parola hem karmaşık olmalı hem de yazılımsal olarak kaba kuvvet saldırılarına da dayanıklı olmalıdır. Bunun için isminiz, kullanıcı adınız, bunların varyasyonları üzerinden üretilmiş biçimleri şeklinde oluşmuş parolalar yeterince vakti olan saldırganlar tarafından bertaraf edilebilir. İdeal olarak belirlediğimiz parolanın 26 küçük, 26 büyük ve 18 tane de farklı karakter kombinasyonuyla rastgele 25 hane biçiminde oluşturulması halinde ise ortaya çıkan teorik gerekli deneme sayısı 13×1045’ten fazladır. Bu sayıyı 13 milyarı dört kere daha milyarla çarparak elde edebilirsiniz. Küsuratları kuralların izin verdiğinden çok daha fazla aşağı yuvarladığımızı, 25 haneye gelene kadar yapılacak denemelerin de bir evvelkinin onda biri kadar daha ekstra zamana mal olacağını ve kullanılabilecek karakter kümesinin 70’ten büyük olduğunu da ekleyelim.

reklam
MSI reklamı

Örnek parolalar ve güvenlik seviyeleri

123456 – yok artık!
hardwareplus – güvensiz
hardwareplus1234 – basit
H4rdwar3_p!us – kolay tahmin edilebilir
hArd!war3&pLu5twit – zor tahmin edilir
Cv=k9Ba/&23Nu.y<_q+Nnhs73 – ideal

Yukarıda bulunan parola örneklerine baktığınızda ideal olarak işaretlenmiş olan parolayı ezberden girmeniz mümkün değil. İnternet kullanıcılarının bir düzine hesaba sahip olduğunu düşünürsek her biri için güçlü ve tekil parolalar oluşturup kullanabilmek çok zor. Her yerde aynı parolayı kullanmak da en zayıf halkadaki parolanız ele geçirildiğinde hepsini teker teker değiştirmek zorunda kalacağınız anlamına gelir. Bu da tam bir işkence olacaktır.

Her internet hesabınız için ayrı ayrı karmaşık parolalar belirleyip kullanmanızın en güvenli yolunu size sunan ESET Smart Security Premium, favori tarayıcınıza entegre olarak tüm şifrelerini kendi üzerinde saklıyor. Giriş bilgilerinizi isteyen sitelerin güvenli ve ulaşılmaya çalışılan doğru sunucular olduklarını doğruladıktan sonra bu bilgilerin otomatik olarak girilmesini sağlıyor.

ESET Smart Security Premium sayesinde kullanıcılara sunulan Password Manager / Parola Yöneticisi özelliği tarayıcınızın zararlı siteler tarafından var olan güvenlik zafiyetlerinden faydalanılarak yapılacak saldırılara karşı en iyi korumayı sağlar; yalnızca tek bir parola hatırlamanız yeterli olur. Parolanızı tahmin etmek isteyenlere kolay gelsin!

Genel Yayın Yönetmeni / Editor-in-chief @HWPtr

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

XPC Slim, Intel Comet Lake-S ile geliyor

XPC Slim
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Kompakt bilgisayarlar alanında kendini gösteren şirket Shuttle, XPC Slim XH410G modelini kullanıcıya sundu. Donanım yönünde ilk göze çarpan ise kullandığı işlemcilerin Intel’in en güçlülerinden olan Comet Lake-S serisinden olmaları.


İlginizi çekebilir: Intel, 10. nesil Comet Lake işlemcilerini duyurdu!

reklam
MSI reklamı

Ülkemizde henüz fazla bilinmeseler de mini bilgisayarlar, özellikle alandan sundukları avantajla birçok kullanıcı için güzel bir seçenek sunuyor. Birçok yere sığabilen bu cihazlar, farklı türden alanlarda kullanım imkanı veriyor. Hem yatay hem de dikey olarak kullanılabiliyorlar, monitörün arkasına alınabiliyorlar, aynı zamanda VESA desteği ile duvara asılabiliyorlar. Görünüşlerini de hesaba katarsak kullanıcılara iyi bir deneyim sağlama potansiyelleri oldukça yüksek. Özellikle de iyi bir donanıma sahiplerse.

Shuttle, yeni cihazıyla neler sunuyor?

Daha çok mini bilgisayarlar alanında kendini gösteren Shuttle firmasının yeni bilgisayarı XPC Slim XH410G de potansiyeli olan bu bilgisayarlardan birisi olmaya aday gibi duruyor. Sadece 25 x 20 x 7,85 cm’lik boyutları olan mini bilgisayar çok yönlü bir şekilde geliyor. Yani Shuttle, cihazı iskelet haline sunuyor. Bu da kullanıcının bilgisayarın hafızası, depolaması, genişletme kartları veya işletim sistemi gibi bileşenlerini kendisinin sisteme ekleyebileceği anlamına geliyor.

XPC Slim

XPC Slim, sistem gücünü Intel’in masaüstü cihazlar için geliştirdiği 10.nesil işlemcilerden alıyor. Comet Lake-S işlemcilerinin yanında daha uygun Celeron modelleri de sunuluyor. Bunun yanı sıra daha güçlü olması açısında 65 Watt’a kadar ITE’ye (Isıl Tasarım Enerjisi) sahip Intel Core i9 işlemciler kullanılabilecek. Hafıza açısından da geride kalmayan XPC Slim, 64GB’a kadar DDR4 SO-DIMM RAM desteği ile gelecek. SSD PCIe NVMe için iki adet M.2 slotu olacak ve fazladan bir slot da SSD veya SATA hard disk için barındıracak. Ayrıca ikinci M.2 slotu Wi-Fi ve Bluetooth gibi eklentiler için kullanılabilecek.

XPC Slim

Bilgisayarın önünde ve arkasında farklı bağlantı seçenekleri yer alıyor. Ethernet LAN Gigabit, USB 3.2 ve USB 2.0 girişlerinin yanında HDMI 2.0, VGA girişi ve ses çıkışları bu seçeneklerden bazıları. Intel işlemcisiyle entegre gelen grafik kartından daha güçlüsüne ihtiyacı olanlar için ise Shuttle, bilgisayara PCI-Express-x16-3.0 girişi koymuş. Bu giriş yine 10 Gbit LAN, Thunderbolt, ses kartı, video yakalama kartları, televizyon kartları, hatta fazladan hafıza için SSD PCIe gibi başka kartlar için de kullanılabiliyor.

XPC Slim

Uzaktan açılabilecek

Son olarak Remote Power On özelliğinin göze çarptığını söylemeliyiz. Bu özellikle birlikte ulaşımı uzak bir yere konulması durumunda bilgisayar uzaktan da açılabiliyor. 180 Watt’lık güç kaynağı beslemesini dışarıdan alan bilgisayar soğumak için ise üreticinin sessizliğini garantilediği 6cm’lik iki pervaneli bir soğutma sistemine güveniyor.

Shuttle XPC Slim XH410G, şu anda Avrupa’da iskelet formatında 298 Euro’dan satışa sunulmuş durumda. Diğer bazı modelleri Türkiye’de ulaşılabilir olan firmanın bu cihazının ise Türkiye’ye gelme tarihi ve fiyatı konusunda ise net bir bilgi henüz yok.

Devamını oku

Dizüstü Bilgisayar

300 Hz EKRAN SUNAN LAPTOP! | ROG Strix Scar 17 incelemesi

300 Hz EKRAN SUNAN LAPTOP! | ROG Strix Scar 17 incelemesi
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

ROG Strix Scar 17 incelemesiyle karşınızdayız. 300 Hz tazeleme hızı sunan özel ekranıyla gelen Scar 17’nin tüm detayları bu videomuzda.

Windows Logo

reklam
MSI reklamı

İlginizi çekebilir; 240 Hz TAŞINABİLİR MONİTÖR! | ROG Strix XG17AHPE


300 Hz EKRAN SUNAN LAPTOP! | ROG Strix Scar 17 incelemesi

ROG Strix Scar 17, tasarımsal olarak BMW Dizayn Grubu ile yapılan çalışma sonucu ortaya çıkmış bir model. 17,3 inç boyutundaki ekranı ise 300 Hz tazeleme hızı sunarak bu cihazı çok farklı bir ürün haline getiriyor. Altında, klavyede ve arkadaki ROG logosu üzerinde de bir Aura Sync destekli aydınlatması olan Scar 17, hem agresif, hem şık hem de RGB severler için fazlasıyla dikkat çekici.

İşlemci tarafında gücünü Intel Core i7 10875H’den alan Scar 17, sıvı metal soğutma sistemiyle daha etkili bir soğutma performansı sunuyır. Ekran kartı tarafında Nvidia GeForce RTX 2080 Super kullanan üründe 16 GB tek modül bellek ve 512GB NVMe SSD kullanılmış. Ancak aynı zamanda 2 tane de boş M2 slotu ile depolama alanını artırabilirsiniz.

2 adet 4,5 Watt’lık hoparlörleri yeterli bir ses sunarken, oyun tarafında kulaklık kullanmayı tercih edeceksinizdir. 2,6 cm kalınlığında ve 2,88 kg ağırlık ile kallavi bir cihaz olan ROG Strix Scar 17’yi bir masaüstü gibi kullanmayı tercih edebilirsiniz. Güvenlik tarafında da Keystone II’yi kullanmak mantıklı olsa da genellikle bir kere kullanıp unutabilirsiniz.

Detayları videomuzda görebilirsiniz.

Devamını oku

Aksesuar

Honor Watch GS Pro | 25 gün pil ömrü, çift GPS!

Honor Watch GS Pro | 25 gün pil ömrü, çift GPS!
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Honor Watch GS Pro incelemesiyle karşınızdayız. 25 güne varan pil ömrü ile fark yaratan GS Pro, aynı zamanda çift GPS sistemiyle özellikle kampçıların, doğa sporcuların ve ekstrem sporcuların sevdiği bir model olacak.


İlginizi çekebilir; HONOR Band 6, tam boy ekranıyla duyuruldu!

reklam
MSI reklamı

Honor Watch GS Pro | 25 gün pil ömrü, çift GPS!

GS Pro satın almak için bu linki kullanabilirsiniz. https://hwp.to/3mo1enQ
Trendyol’dan indirimli GS Pro satın almak için bu linki kullanabilirsiniz. https://ty.gl/jonwutwb0

48 x 48 mm boyutlarında olan Honor Watch GS Pro, tasarımsal olarak hem agresif, hem sade hem de şık olmayı başarmış. Kömür siyahı gibi klasik bir görünüşün yanı sıra kireç beyazı oldukça alternatif bir seçenek olarak karşımızda. Kamuflaj mavisi ise tam bir doğasever seçenek olmuş.

Güçlendirilmiş polikarbonat yapısıyla askeri derecede dayanıklılık sunan GS Pro, 14 farklı test ile MIL-STD-810G sertifikasını almış. 1.39 inç AMOLED oval ekranında 454 x 454 piksel çözünürlük sunan GS Pro, her ışık ortamında rahat görülür bir ekran ile geliyor. Kirin A1 işlemcisi, 32MB RAM ve 4 GB depolama alanına sahip olan GS Pro, dilediğiniz müziği direkt olarak saate atabilir, BT kulaklık ile haricen kullanabilirsiniz.

Sporcular için 100’den fazla farklı farklı spor aktivitelerini destekleyen saat, kayak desteği de kazandı. Çift GPS ile konumunuzu yüksek doğruluk ile göstermesi de oldukça önemli. Yanınızda telefonunuz olmasa bile gittiğiniz yolu gösteren akıllı saat, rotadan dönüş özelliği ile çıkış noktanıza etrafta yol olmasa bile getirebiliyor. Ayrıca kamp ve doğada gezmeyi sevenler için gün doğumu ve batımı, ay doğumu ve batımı değerleri görebilirsiniz. Bunun yanı sıra gelgit fazları, kötü hava durumu uyarıları da yapabiliyor. Yükseklik ölçümü, basın ölçümü ve pusula da saatte mevcut.

Tabiki bir akıllı saatte bulunan 7/24 nabız takibi, uyku takibi ve stres takibi de yer alıyor. SpO2 ile kandaki oksijen oranını da takip edebiliyorsunuz. Dahili hoparlör ve mikrofon ile de telefonu BT ile bağlı olduğu sürece saat üzerinden görüşme yapabilirsiniz.

Detayları videomuzdan görebilirsiniz. İyi seyirler…

Devamını oku
MSI reklamı

Forumdan Son Mesajlar

HWP COIN’den Haberler