Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

En çok radyasyon yayan cep telefonları

Alman Radyasyondan Korunma Federal Ofisi tarafından paylaşılan veriler ışığında, en çok ve en az radyasyon yayan cep telefonları açıklandı.

İlginizi çekebilir : Xiaomi fotoğraftaki yazıyı kaldırmak

Birçok insan günün büyük bir kısmını cep telefonlarında geçirmekte. Sosyal medyada gezinirken, oyun oynarken veya fotoğraf çekerken zamanımızın önemli bir kısmını geçirdiğimiz cep telefonları için yeni bir istatistik yayınlandı. Alman Radyasonydan Korunma Ofisi tarafından elde edilen cihaz bilgileri göz önüne alınarak en çok ve en az radyasyon yayan cep telefonları açıklandı. Avrupa ülkelerinde 2.0, Amerika’da 1.6 üst değerlerinin altında kalan cihazların sağlık için uygun kabul ediliyor. Özgül Emilim Oranı SAR ( Specific Absorption Rate ) değerleri ölçülen cihazların listesi oldukça dikkat çekici.

Radyasyon

En çok radyasyon yayan cep telefonları listesinin ilk üç sırasında Xiaomi bulunuyor. 2017 yılında Google işbirliği ile geliştirilen Mi A1 modelinin 1.75 W/kg emilim değeri ile en çok radyason yayan telefon olduğu görülüyor. Mi A1 modelini sırasıyla Mi Max 3 ve Mi Mix 3 5G modellerinin takip ettiğini görmekteyiz. Paylaşılan listede son zamanların dikkat çeken telefonu Mi 9T modelinin ve iki iPhone cihazının olduğunu görmekteyiz. Ayrıca paylaşılan listenin %40’ını Çinli firma oluşturmakta.

Radyasyon

En az radyasyon yayan cep telefonları listesinin ilk numarası ZTE Axon Elite modeli olduğu açıklandı. 2015 yılında Snapdragon 810 işlemcisi ile marketlere giriş yapan telefonun radyasyon emilim değeri yalnızca 0.17 olarak ölçüldü. Axon Elite modeli ile çok yakın sonuç alan ve ikinci sırada bulunan cep telefonu Samsung Galaxy Note 8. Paylaşılan listenin %53’ünü oluşturan Samsung, listede 8 cihazı ile birlikte bulunuyor. Samsung’u takip eden bir başka üreticisi ise Nokia oldu. Nokia 6 ile Galaxy Note 10+ cihazını takip eden Nokia, 5 cihazı ile listede kendine yer buldu.

İnfografik : statista.com

1 yorum

1 yorum

  1. Ahmet fatih tanrıkulu

    29 Kasım 2019 at 17:42

    Yıllardır bi telefon çıkar sar değeri muhabbeti başlar. Memleket radyasyonun ne olduğunu bilmez ama telefon alırken bakar. Güleyim mi ağlıyım mi

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Nokia 9.1 PureView rafa kaldırıldı! Nokia 9.2 PureView için çalışmalara başlandı

Söylentilere göre HMD Global, Nokia markalı yeni bir amiral gemisi model üzerinde çalışıyor. Ancak geçen sene Nokia 9 ile gelen başarısızlığın ardından şirket, tarihin tekerrür etmemesi için bu kez daha ciddi adımlar atacak.


İlginizi çekebilir: Modem ve router seçiminde nelere dikkat edilmeli?


Beşli arka kamera sistemi yolun sonuna geldi

 

NokiaPowerUser‘ın güvenilir bir kaynaktan aldığı duyumlara göre HMD Global tarafından beklenen Snapdragon 855 işlemcili Nokia 9.1 PureView modeli rafa kaldırıldı. Onun yerine sonraki nesil olarak gelecek Nokia 9.2 PureView modelinin çalışmalarına odaklanıldı.

Nokia 9.2 PureView üzerinde, daha güçlü olan Snapdragon 865 işlemcisi kullanılacak. Ayrıca Nokia 9 PureView‘da kullanlan “ışık kamerası teknolojisi” bu cihazda gelmeyecek. Konuyla ilgili henüz bilgi verilmiyor. Ancak Nokia 9 PureView için olan satış sonrası destek sorunlarından ötürü ortaklarından biriyle yollarını ayırıyor gibi gözüküyor. Nokia 9.2 PureView‘da,  Toshiba gibi bir eski ortağı tarafından sağlanan büyük sensörlerden içeren “harika bir kamera” olması planlanıyor.

Nokia 9.2 PureView yılın ikinci yarısında gelecek

Nokia‘nın yeni nesil amiral gemisinin Haziran 2020‘den önce tanıtılması beklenmeyip, sonbahara sarkabileceği söyleniyor. Fiyatlandırma konusunda henüz kesin bir bilgi olmasa da amiral gemisi cihazlarla doğrudan rekabet içinde olmaması bekleniyor. HMD Global, Nokia 9.2 PureView ile daha fazla satış yapmak için Nokia 8 ile dikkat çekmiş, yüksek performansı ucuz fiyata sunma politikasına yönelebilir.

 

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Render çizimleri sızan Motorola cihazı, stylus kalemle gelebilir

İsabetli sızıntılarıyla ünlü Evan Blass (@evleaks), Amerika merkezli operatör Verizon için üretilmesi muhtemel olan Edge+ adlı yeni bir Motorola cihazdan bahsetti. Daha sonra ise Evan Blass tarafından Motorola markasına ait gizemli modelin render çizimleri yayınladı.


İlginizi çekebilir: Türk Telekom’dan Turkcell’e deprem bölgesinde büyük destek


Motorola’dan  Samsung’un Note serisine rakip mi gelecek?

Bu cihazın önceden bahsi geçen Edge+ modeli mi yoksa tamamen farklı bir model olup olmadığı henüz kesin değil. Fakat asıl sürpriz olan kısım ise söz konusu cihazın çizimlerinde stylus kaleme sahip olması. İnce sayılabilecek yan çerçevelere, alt kısımda nispeten kalın bir çerçeveye ve punch-hole diye tabir edilen delikli kameraya sahip bir modelle karşı karşıyayız.

Motorola’nın bu cihazı Edge+ olarak isimlendirmeyebilir de. Söz konusu sızıntılardan bunu destekleyen kesin bir kanıta sahip değiliz. Ayrıca Evan Blass (@evleaks), söz konusu cihazın amiral gemisi bir Motorola olarak algılamanın da doğru olmadığını, yakın zamanda duyurulan Samsung Galaxy Note 10 Lite modeline rakip olmasının da muhtemel olduğunu söyledi.

 

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Oppo Find X2 hakkında kamera ve 120Hz ekranın ayrıntıları paylaşıldı!

Oppo Find X2

Oppo Find X2 hakkında kamera ve ekranla ilgili önemli ayrıntılar paylaşıldı. Bu haftanın başlarında Oppo Find X2‘deki Sony sensörleri ile ilgili bir rapor ortaya çıkmıştı. Bugünkü raporda, ekranla ilgili ayrıntıların yanı sıra kameralar hakkında örtüşen bilgiler ve Snapdragon 865 ile birlikte çalışan bir işlemci olacağı belirtiliyor.


İlginizi çekebilir: Oppo PCLM50, TENAA’da görüntülendi: Reno3’ten daha hızlı!


Oppo Find X2 hakkında yeni sızıntılar neler?

Oppo Find X2‘nin 120Hz ve 6.5 inçlik bir ekran ile geleceği biliniyordu. Bugünkü sızıntıda ise “ultra net” ekranın 240Hz dokunmatik örnekleme oranına sahip olacağını ekliyor. QHD+ çözünürlüğüne (3160 x 1440 piksel) ek olarak, ekran 80 derecelik kenarlara da sahip olacak. Oppo Find X2

İşlemci özellikleri neler olucak?

Qualcomm Snapdragon 865 yongasetinin yanında çalışacak yeni bir ortak işlemci kullanılacak. Bu işlemci, pil dayanıklılığını optimize etmek ve 120Hz ile birlikte yüksek çözünürlüklü bir ekran kullanacağı için Snapdragon 865‘in yükünü hafifletmek için kullanılacak.

Oppo Find X2Kamera ve sensörlerin özellikleri belli mi?

Oppo ve Sony, IMX689‘u 48MP 1/1.3 inç sensör ile birlikte geliştirdiler. Önceki raporlara göre çift pikselli otomatik odaklamanın yerini aldığı söylenen çok yönlü yeni bir odaklama ile gelecek. Oppo Find X2, 5X hibrit optik zoom yapabilen üçüncü bir 13MP telefoto kamera ile birlikte ultra geniş açılı bir lensin arkasında ikincil bir IMX708 sensöre sahip olacak.

Devamını oku