Sosyal medya

Konu dışı

Elon Musk, Bugün Erdoğan İle Görüşecek!

Cumhurbaşkanlığı takvimine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün saat 15:30’da Elon Musk ile görüşecek.

Bir süredir Türkiye teknoloji gündeminde olan Elon Musk’ın Türkiye’ye gelme konusu arap saçına dönmüştü. İlk olarak bir panel için Türkiye’ye geleceği haberi ortaya çıkan Elon Musk için ardından ekibi tarafından takviminde Türkiye olmadığı bilgisi paylaşılması ile yalanlanmıştı.

Ancak bugün ortaya çıkan detaya göre Elon Musk bugün saat 15:30’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek. Cumhurbaşkanlığı sitesindeki takvime göre 15:30 için “Cumhurbaşlanlığı Külliyesi’nde Elon Musk’ı Kabul” görünmesiyle kesinleşen buluşma ile Tesla ve SpaceX’in patronu Erdoğan ile görüşmüş olacak.

Buluşmanın konusu ve nedeni şu an için belli olmaz iken görüşme sonrası yapılacak açıklamalar ile detayları sizlere aktaracağız.

Teknolojiye olan tutkusunu Hardware Plus'ta meraklılarına aktarıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Yurt dışından getirilen teknolojik ürünlere, ek vergi getirildi!

Yurt dışı

Yurt dışından getirilen teknolojik ürünlere bir ücret zammı daha geldi. Bildiğiniz gibi; dün pasaport harçlarına, toplamda %200’den fazla zam getirilmişti. Şimdi ise TRT bandrol haklarında bir değişikliğe gidildi.


İlginizi çekebilir: Yurt dışı telefon kayıt harcı, bir kez daha zamlandı!


Yurt dışından getirilen televizyonlar, radyolar, videolar, set üstü medya kutularına ek bandrol ücreti yasası Resmi Gazete’de yayınlandı. Ticari olmayan amaçlarla yurt dışından cep telefonu getirenden sadece 2020 yılı için 20 euro bandrol ücreti alınacak.

Yanında bilgisayar getiren 10 euro bandrol ücreti ödeyecek. Ülkemizde çok satışı bulunmayan ama içerisinde radyo bulunduran vantilatörler bile 10 Avro ile ücretlendirilecek.

TRT kanunundan, yurt dışından getirilen televizyonlar da nasibini aldı!

Yeni yasa ışığında, 20 inçten başlamak üzere televizyonlara getirilen yaptırım aşağıdaki gibi belirlendi;

20 inç                                10 avro

21-27 inç arası                 16 avro

27-33 inç arası                22 avro

33 inç-45 inç arası         33 avro

46 inç-58 inç arası         40 avro

58 inç ve yukarısı           89 avro

Vantilatördür; saattir fark etmez, radyo varsa ücret alınacak!

Radyo kısmında ise mobil olanlar 1 avro, saatli radyo ve radyolu saatler, herhangi bir müzik aletinin üzerindeki radyolar hatta ve hatta oyuncaklar üzerindeki radyolar da dahil olmak üzere 1 avro, oto teyplerden 1 avro, radyo alıcılarından 2 avro ve video cihazlarında 18 avro olarak ücret belirlendi.

Getirilen düzenlemede ayrıca, şu an mevcutta bulunan cihazlardan alınan TRT Bandrol ücretlerinin de devam ettirilmesi kararlaştırıldı. Yasa içerisine akıllı kol saatleri bile dahil edilmiş. Açıkçası hiç şaşırmadık. Giyilebilir cihazlardan da ürünün toplam bedeli üzerinden %8 komisyon alınacak.

 

Zamlar bitmiyor, bitmek bilmiyor. Önümüzdeki günlerde yeni zam haberlerini sizlere aktarıyor olacağız. Durum hiç iç açıcı gözükmüyor. Böyle giderse, ülkemizde tüketici elektroniği tamamen lüks haline gelecek.

Devamını oku

Konu dışı

UBER internet sitesine Türkiye’den artık erişilmiyor!

Uber için yolun sonu geldi desek yanlış olmaz. Yakın zaman önce sarı taksi faaliyetlerini de durduran firma zaten ülkemizden çekilme kararı almıştı.. Fakat, firmaya açılan ticaret davasından sonra bir yasaklama daha mevcut.


İlginizi çekebilir: Uber, yasaklara doymuyor: Bir yasak da Londra’dan gelebilir!


İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 16-10-2019 tarih ve 2016/1082 sayılı kararı ile birlikte internet siteleri, Android ve iOS uygulamalarına tamamen erişim engeli verilmiş oldu. Web adresine girmeye çalıştığınızda aşağıdaki görselle karşılaşıyorsunuz. Bununla birlikte dünyanın en büyük premium online taksi hizmeti sunan şirketi artık Türkiye sınırları içerisinde görmemiz mümkün görünmüyor.

Uber

Geçen günlerde, buna benzer bir yaptırım İngiltere’de, şirkete uygulanmaya çalışılmıştı. Eğer Uber, Büyük Britanya sınırlarında hükumetin yaptırımlarına uymazsa lisansı elinden alınacak. Şu an için resmi organlarla iletişime geçtiğini bildiğimiz şirket için dünya çapında geleneksel taksicilik anlayışıyla büyük mücadeleler vermesi gerekiyor.

Devamını oku

Konu dışı

Yurt dışı telefon kayıt harcı, bir kez daha zamlandı!

Pasaport

Yurt dışı telefon getirmek artık tamamen hayal oldu diyebiliriz. Her sene yıl sonuna doğru hükumet tarafından vergilendirme dilimlerine belli oranlarda zam uygulanıyor. Bu sene bu oranın çok daha yükseldiği göze çarpıyor.


İlginizi çekebilir: Başkasının pasaportu ile telefon kaydettirme devri bitti!


Yurt dışı telefon kayıt harcı 2017 yılına kadar 170 lira gibi cüzzi bir tutardan ibaretti. Bu konuyla ilgili, artık hükumetin bu konuda gözünü açmasıyla birlikte dördüncü zammını da almış oldu.

2018 yılında yapılan ilk değişiklikle beraber rakam 170 TL rakamından 500 TL rakamına çıkartılmıştı. 1 Ocak 2019 itibarıyla bu da yetmez dendi ve miktar 618,80 TL tutarına yükseltildi. Temmuz 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Harçlar Kanunu değişikliği birlikte rakam birden 1500 TL’ye fırladı.

Yurt dışı

Bir sene de yapılan üçüncü zammın 1 Ocak itibariyle devreye girmesiyle artık yurt dışında yolcuyla gelen telefonlara 1838 TL ücret ödenecek. Yıl içerisinde yurt dışı harç ücretlerinin %200’i aşan oranlarla zam yapıldığını gördük.

Yurt dışından telefon getirmek artık tamamen tarihe karıştı demek yanlış olmaz. Hesap yapıldığı zaman, ülke dışından getirilen bir cihazın ülkeye sokulup pasaport kaydının yapılması ardından Türkiye’deki satış fiyatıyla hemen hemen aynı olduğunu görüyoruz.

Devamını oku