Sosyal medya

Haber

Dünyanın İlk Sodyum İyon Güneş Jeneratörü CES 2022’de Tanıtılacak!

İklim değişikliği dünyayı olumsuz etkilemeye devam ederken, Apple, Google ve diğerleri gibi çeşitli şirketler karbon ayak izlerini azaltmak ve sonunda karbon nötrlüğü elde etmek için gerekli adımları atıyor. Ayrıca, daha fazla şirket elektrikli araç pazarına girmeye ve yenilenemeyen enerji tabanlı ürünler yerine pille çalışan makineler geliştirmeye çalıştıkça, lityum pillere olan talepte de büyük bir artış görüldü. Bu, piyasada lityum iyon piller için arz sıkıntısı yarattı. Buna atıfta bulunarak, dünya lideri güneş enerjisi ürünleri üreticisi Bluetti, şimdi dünyanın ilk sodyum iyon güneş jeneratörünü geliştirdi.


İlginizi Çekebilir; Samsung, 240 Hz Yenileme Hızına Sahip 4K Oyun Monitörünü Tanıttı


Dünyanın İlk Sodyum İyon Güneş Jeneratörü Tanıtıldı

Jeneratörler, fotovoltaik paneller ve benzeri diğer ürünler gibi ev tipi elektrik santralleri üreten bir şirket olan Bluetti, yeni nesil elektrik santrallerine entegre etmek için sodyum bazlı pil teknolojisi üzerinde çalışmaya başladı. Lityum bazlı jeneratörler geliştirmek yerine, her iki metalin de benzer kimyasal özelliklere sahip olması nedeniyle sodyuma dönüşmüştür. Ayrıca, lityuma kıyasla, yerkabuğunda bin kat daha fazla sodyum bulunur.

Bluetti, sodyum bazlı pil teknolojisini yeni NA300 sodyum iyon güneş jeneratörüne entegre etti. NA300 ile birlikte şirket, uyumlu bir pil paketi olan B480‘i de tanıtacak. NA300, Bluetti‘nin tüketiciler tarafından sevilen önceki ürünleri ile aynı görünüm ve tarza sahip olacak olsa da, sadece yarım saatte %0-80‘den başlayıp en hızlı şarj olan güneş enerjisi jeneratörü olabilir.

Bu, 6.000W hızlı AC + PV çift şarj teknolojisini kullanarak kısa sürede Güneş‘ten daha fazla güç alabilen jeneratörün 3.000W solar giriş kapasitesi sayesindedir. Çeşitli ev aletlerini bağlamak için dört adet 20A fiş ve bir adet 30A L14-30 çıkış portu olacaktır.

Ayrıca, NA300 ve B480‘in içindeki sodyum iyon pil takımı, %85‘in üzerinde bir kapasite tutma oranına sahiptir ve düşük sıcaklıktaki ortamlarda çalıştığında %80‘in üzerinde bir sistem entegrasyon verimliliği sunar.

Bununla birlikte, lityum iyon ile karşılaştırıldığında sodyum iyon teknolojisinin bazı sınırlamaları vardır. Örneğin, NA300, şirketin kendi lityum iyon tabanlı EP500 Pro jeneratörünün 5.100 Wh kapasitesinden önemli ölçüde daha düşük olan maksimum 3.000 Wh kapasite sağlar. Her iki jeneratör de aynı boyutta olmasına rağmen, sodyum iyon bazlı NA300 daha az kapasiteye sahiptir.

Bununla birlikte, kullanıcılar 12.600 Wh güç istasyonu elde etmek için her biri 4.800 Wh kapasiteye sahip iki B480 pil modülünü birleştirebilir. Bu, elektrik kesildiğinde ortalama bir aile için iki haftaya kadar acil durum elektriği sağlayabilir.

Sodyum iyon güneş enerjisi jeneratörünün fiyatına gelecek olursak, şu an için bununla ilgili bir bilgi yok. Bluetti, hem NA300‘ü hem de B480‘i 5 Ocak’ta başlayacak olan CES 2022‘de tanıtacak. O zamana kadar, jeneratörleri şirketin resmi web sitesinde kontrol edebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Serhat SARIMLI

Bilim, teknoloji, yazılım alanlarına ilgi duyan, okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval